View Poll Results: Cine e cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile?

Voters
140. You may not vote on this poll
  • Pete Sampras

    29 20.71%
  • Rod Laver

    1 0.71%
  • Bjorn Borg

    6 4.29%
  • Roger Federer

    71 50.71%
  • Jimmy Connors

    0 0%
  • Ivan Lendl

    1 0.71%
  • Andre Agassi

    3 2.14%
  • John McEnroe

    0 0%
  • Stefan Edberg

    0 0%
  • Bill Tilden

    1 0.71%
  • Rafael Nadal

    17 12.14%
  • Roy Emerson

    0 0%
  • Boris Becker

    2 1.43%
  • Ilie Nastase

    7 5.00%
  • Mats Wilander

    0 0%
  • Artur Ashe

    0 0%
  • Alt jucator

    2 1.43%
Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 190

Thread: Cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile

  1. #85
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Coincidenta vrea ca modestia lui McEnroe, Borg, Sampras si multi altii sa spuna acelasi nume: Federer!!!! Modestie (posibil) sau poate ca in fond stiu ei ceva mult mai bine decat noi tocmai pentru au fost la randul lor niste mari campioni.


    Slicks, inteleg motivatia ta drept care te astept sa fii primul care va declara ca Federer este cel mai bun jucator din istorie atunci cand elvetianul va castiga al 15-lea slam, al 65-lea titlu si cand va fi pentru cea de-a 287 saptamana numarul unu mondial

  2. #86
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    e greu de zis ce criteriu te face cel mai bun din lume,daca ne luam dupa nr. de gs castigate si facand o comparatie cu tenisul feminin de ce toata lumea o vede pe graf mai buna decat court smith cand court are cu 2 gs mai multe fata de graf?
    niciodata nu o sa stim cu adevarat cine a fost cel mai bun sau cea mai buna pentru ca nu exista o modalitate, un criteriu de departajare intre jucatori,ci doar presupuneri

  3. #87
    7 iunie 2009 newcobra007's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    747
    Reputatie
    1
    Pai pe langa recorduri conteaza si aspectul jocului.Si din pct. asta de vedere Roger ar fi cam cel mai indreptatit.Are cea mai buna tehnica din istorie,eleganta, rafinament.
    [B]FEDERER[/B] - [I][B]The lion king[/B][/I]

  4. #88
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Cei care zic ca Federer nu e cel mai bun din lume ori sunt fani Nadal ori fani Sampras.
    Mai sunt cativa cu Rod Laver. L-a vazut cineva vreodata?

    Anyway, e clar ca Federer e cel mai bun din lume, va depasi cifra 14 la gs`uri anul acesta foarte probabil, la fel si numarul titlurilor castigate de Sampras. Si foarte probabil va depasi si numarul saptamanilor pe primul loc ATP. Daca nu in 2010, poate in 2011. Singurul care cred ca-l poate depasi este Nadal, dar trebuie sa fie sanatos si problemele sale se cam agraveaza...
    .

  5. #89
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iuli View Post
    Cei care zic ca Federer nu e cel mai bun din lume ori sunt fani Nadal ori fani Sampras.
    Mai sunt cativa cu Rod Laver. L-a vazut cineva vreodata?

    Anyway, e clar ca Federer e cel mai bun din lume, va depasi cifra 14 la gs`uri anul acesta foarte probabil, la fel si numarul titlurilor castigate de Sampras. Si foarte probabil va depasi si numarul saptamanilor pe primul loc ATP. Daca nu in 2010, poate in 2011. Singurul care cred ca-l poate depasi este Nadal, dar trebuie sa fie sanatos si problemele sale se cam agraveaza...
    Federer e cel mai bun
    Am mai scris-o dar se pare ca nu ai citit
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  6. #90
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Eu nu stiu daca am mai scris-o, but who cares about you?
    .

  7. #91
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iuli View Post
    Eu nu stiu daca am mai scris-o, but who cares about you?
    Deci mie mi se pare o ipocrizie sa-i negi performantele lui Federer doar pt ca esti fan Nadal..Omu chiar merita sa fie apreciat ca fiind cel mai bun.Doar atunci cand Nadal va ajunge ca Federer vom putea recunoaste ca el e cel mai bun(pt ca are 12-7 la intalniri directe) Pana atunci ciocu mic
    Pana si Nadal a recunoscut ca Federer e cel mai bun

    Dar cui ii pasa de tine?(eu ti-o spun pe romaneste)
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  8. #92
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    comparatie se face intre Federer,Borg,Sampras si Laver nu intre Nadal si Federer am vazut ca l-au votat 6 pa Nadal eeh mai are spaniolul pana sa-l ajunga pe Federer dapoi sa-l intreaca deci trebuie sa mai asteptam ca sa putem face comparatie intre cei 2.Nadal poate fi declarat cel mai bun jucator din istorie pe zgura asta da, da nu cel mai bun din istorie cel putin in momentul asta.

  9. #93
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by raul2008 View Post
    comparatie se face intre Federer,Borg,Sampras si Laver nu intre Nadal si Federer am vazut ca l-au votat 6 pa Nadal eeh mai are spaniolul pana sa-l ajunga pe Federer dapoi sa-l intreaca deci trebuie sa mai asteptam ca sa putem face comparatie intre cei 2.Nadal poate fi declarat cel mai bun jucator din istorie pe zgura asta da, da nu cel mai bun din istorie cel putin in momentul asta.

    Daca Nadal la sfarsitul carierei sale va avea numerele de partea sa (personal cred ca poate face si grand-slamul adevarat, adica 4 GS intr-un an) probabil va fi considerat cel mai bun jucator din istorie.
    Va fi "cel mai bun" insa nu si "cel mai apreciat" din motive lesne de inteles.
    Ati vazut pana acum multi campioni din trecut care sa tina mai mult cu Nadal decat cu Federer ???

    Totusi, e o prostie mare sa-l votezi pe Nadal in acest moment

  10. #94
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Va fi "cel mai bun" insa nu si "cel mai apreciat" din motive lesne de inteles.
    de parca asta il intereseaza pa Nadal pe el il doare undeva cat de apreciat este de Sampras sau altii importante sunt rezultatele iar daca va reusi mai multe decat Federer va fi cel mai bun si punct.

  11. 28th June 2009, 22:27

  12. #95
    incepator
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Slicks, inteleg motivatia ta drept care te astept sa fii primul care va declara ca Federer este cel mai bun jucator din istorie atunci cand elvetianul va castiga al 15-lea slam, al 65-lea titlu si cand va fi pentru cea de-a 287 saptamana numarul unu mondial
    Da,dar si 6 ATP World Tour Finals,pana atunci Sampras the best!!!.Oricum recordul lui Sampras de 286 de sapt si recordul lui Connors 109 titluri dupa parerea mea nu o sa mai fie doborate niciodata.
    Last edited by Slicks; 28th June 2009 at 23:44.

  13. #96
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Big Tilden a fost super jucator! la dublu, il punea pe partenerul sau sa stea intr`un colt si juca el singur!
    partenerul era folositor doar cand trebuia sa serveasca, sau era la retur!
    big tilden a castigat multe meciuri fara sa piarda nici macar un punct!
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  14. #97
    incepator
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Slicks, inteleg motivatia ta drept care te astept sa fii primul care va declara ca Federer este cel mai bun jucator din istorie atunci cand elvetianul va castiga al 15-lea slam, al 65-lea titlu si cand va fi pentru cea de-a 287 saptamana numarul unu mondial
    Luciane daca Federer nu reuseste mi se pare corect ca tu sa fi primul care afirma ca Sampras este cel mai bun jucator din istorie.

  15. #98
    7 iunie 2009 newcobra007's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    747
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Slicks View Post
    Da,dar si 6 ATP World Tour Finals,pana atunci Sampras the best!!!.Oricum recordul lui Sampras de 286 de sapt si recordul lui Connors 109 titluri dupa parerea mea nu o sa mai fie doborate niciodata.

    Nu inteleg ce tot te agiti atat.Cand toti il vad pe Federer cel mai mare te trezesti tu sa te contrazici cu toti.In primul rand sunt 5 ATP tour(daca te referi la turneul campionilor)...atatea a castigat Sampras.Oricum cele mai importante recorduri sunt de GS...masters-uri.Plus ca Federer a castigat pe toate suprafetele lucru care conteza mai mult decat acele 6 ATP tours de care ziceai.Intr-adevar alea 109 din dreptul lui Connors nu va fi depasit. Dar nu trebuie sa ai toate recodurile ca sa fii cel mai mare din istorie.Federer le are pe cele mai importante.Faptul ca probabil va depasi 14 GS-uri + ca e polivalent(a castigat pe toate suprafetele:doar el si Agassi in era open..din 70 incoace).

    Asa pot incepe si eu cu recordurile lui Federer care sunt mult mai multe ca ale americanului: de exemplu singurul din era open care a castigat 5 la rand la doua GS-uri diferite.Si lista continua...
    Last edited by newcobra007; 28th June 2009 at 23:59.
    [B]FEDERER[/B] - [I][B]The lion king[/B][/I]

  16. #99
    incepator
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by newcobra007 View Post
    Nu inteleg ce tot te agiti atat.Cand toti il vad pe Federer cel mai mare te trezesti tu sa te contrazici cu toti.In primul rand sunt 5 ATP tour(daca te referi la turneul campionilor)...atatea a castigat Sampras.Oricum cele mai importante recorduri sunt de GS...masters-uri.Plus ca Federer a castigat pe toate suprafetele lucru care conteza mai mult decat acele 6 ATP tours de care ziceai.Intr-adevar alea 109 din dreptul lui Connors nu va fi depasit. Dar nu trebuie sa ai toate recodurile ca sa fii cel mai mare din istorie.Federer le are pe cele mai importante.Faptul ca probabil va depasi 14 GS-uri + ca e polivalent(a castigat pe toate suprafetele:doar el si Agassi in era open..din 70 incoace).

    Asa pot incepe si eu cu recordurile lui Federer care sunt mult mai multe ca ale americanului: de exemplu singurul din era open care a castigat 5 la rand la doua GS-uri diferite.Si lista continua...
    In primul rand nu vad de ce te agiti tu sa ma ataci ca e problema mea daca vreau sa-mi sustin opinia.Eu cred ca cel mai bun jucator din istorie trebuie sa aibe cele mai multe titluri,nr.de sapt. etc..si nu consecutiv conteaza recordurile in ceea ce priveste totalul nu cate ai castigat consecutiv ca nu asta conteaza.Recordurile cele mai importante sunt legate de nr.de tilturi,GS,nr.de sapt.ca nr.1.Si cand spuneam 6 ATP Finals poate ai fi vazut ca Lucian86 punea cu o sapt peste,un titlu peste cate are Sampras.

  17. #100
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Slicks View Post
    Luciane daca Federer nu reuseste mi se pare corect ca tu sa fi primul care afirma ca Sampras este cel mai bun jucator din istorie.
    Nu prea cred Eu nu impartasesc criteriile tale prin care definesti cel mai bun jucator din istorie.

    Dupa criteriile mele Federer este deja cel mai bun jucator din istorie

  18. #101
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Slicks, nu știu cum să-ți spun, dar Sampras insuși a declarat că Federer e cel mai bun bun jucător din istorie. Cred că el e un un pic mai competent în comparația dintre ei decât tine.

  19. #102
    incepator
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Slicks, nu știu cum să-ți spun, dar Sampras insuși a declarat că Federer e cel mai bun bun jucător din istorie. Cred că el e un un pic mai competent în comparația dintre ei decât tine.
    Ma bucur ca m-ai informat chiar nu aveam habar de aceasta afirmatie,poate ai fi vazut ca sa discutat mai sus,sg pb a mea e ca am nimerit intr-un forum plin cu fanii lui Federer,asta e.E ca si cum as intra pe site-ul lui Dinamo si as spune ca Steaua e cea mai buna echipa din tara.Eu ma bazam pe rezultate dar vad ca sunt irelevante pentru voi.

  20. #103
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Slicks View Post
    Eu ma bazam pe rezultate dar vad ca sunt irelevante pentru voi.
    Cum irelevante sunt pt. tine si parerile celor mai buni jucatori ca Sampras , Agassi , Rafa care recunosc acelasi lucru - Federer este cel mai bun ever .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #104
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Slicks View Post
    Ma bucur ca m-ai informat chiar nu aveam habar de aceasta afirmatie,poate ai fi vazut ca sa discutat mai sus,sg pb a mea e ca am nimerit intr-un forum plin cu fanii lui Federer,asta e.E ca si cum as intra pe site-ul lui Dinamo si as spune ca Steaua e cea mai buna echipa din tara.Eu ma bazam pe rezultate dar vad ca sunt irelevante pentru voi.
    Pai pe rezultate ne bazam si noi.Federer il depaseste pe Sampras la nr. de Masters-uri si foarte probabil la nr. de GS-uri si turnee.Daca lucrurile merg cum trebuie, Federer il va depasi si la numarul de saptamani petrecute pe prima pozitie.

    Si inca ceva, ca sa fii cel mai bun trebuie sa ai un joc foarte bun pe toate suprafetele.Sampras nu misca pe zgura, iar asta e un amanunt important.

    Btw, cand Federer il va depasi pe Sampras la toate capitolele (in maxim 1 an de zile) tot Pete va ramane cel mai bun ?

  22. #105
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Rezultate între cine și cine, cumetre ? Ți se pare că Federer și Sampras au jucat în aceeași perioadă, contra acelorași adversari ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •