Page 3 of 19 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 385

Thread: Ana Porgras

  1. #43
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ce ciudate comparatii...Produnova era o gimnasta de forta, la fel si Sacramone, nu una eleganta, asa cum este Ana...cred ca pot fi gasite alte comparatii muuult mai satisfacatoare....americanii astia

  2. #44
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Cred că s-a mai făcut comparația asta, dar mie Ana îmi aduce aminte de Celestina Popa (http://www.youtube.com/watch?v=Lec2X...eature=related). Extensie, expresivitate și tehnică foarte bună (mult lăudatul "polish"). Aș duce și mai departe asemănarea - grația Anamariei Tămârjan tot de echipa de la Jocurile Olimpice din 1988 îmi pare moștenită. Ceea ce e foarte bine: aia a fost perioada cu cele mai arătoase exerciții, în opinia mea. O felicit pe Lili Cosma pentru creativitate - Racea are și ea o bârnă foarte spectaculoasă - dar îmi doresc foarte tare să le văd pe fete progresând și la paralele. De sărituri nu mai zic nimic . Naționalele ar trebui să ne lămurească într-o oarecare măsură, dar cred că, dacă fetele sunt sănătoase, Londra 2012 o să arate foarte diferit față de Beijing 2008.

  3. #45
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  4. #46
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mesteritza View Post
    Modestă și foarte realistă. Bravo ei!

  5. #47
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Mai am de adăugat un element mai greu și cred că dificultatea va fi în jur de 6.6. Elementul acela îl fac, îmi iese pe sol, dar nu am avut timp să îl repet foarte mult legat în exercițiu, pentru a putea fi sigură de el
    Deci sa fie saltul cu 360 despre care ziceau cei care au fost la Ploiesti?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  6. #48
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce interviu frumos
    Intr-adevar modesta. Are exercitiu de medalie de aur, dar ea spera sa prinda macar finala...imi place atitudinea ei, ca isi doreste sa realizeze mult mai mult si ca vrea sa progreseze.

    Uf..element care il face la sol..mai mult ca sigur saltul 360 ....si este F. Daca il face de pe loc..nota de plecare va fi 6.4. Dar daca il face in combinatie cu un flic (ca Stela)..nu stiu exact cat bonus primeste...daca ii dau 0.2 bonus..atunci iese 6.6
    www.fangymnastics.com

  7. #49
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Dar un layout full cum făcea Oana Ban înainte de Atena ce valoare are? Mă gândesc c-ar mai putea scoate bonificații cu o piruetă mai complicată (cea cu talpa lângă tâmplă pe care au încercat-o Shanshan și Cera nu cred să mai apară foarte curând în competiții) sau cu un Korbut cu șurub. E clar, m-am uitat la prea multe exerciții de-ale chinezoaicelor !

  8. #50
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu stiu exact ce valoare are un layout full, dar probabil e tot un F.
    Sincer mie imi e teama de astfel de elemente..sunt prea periculoase.
    www.fangymnastics.com

  9. #51
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    E-adevărat, dar arată de nu se poate și marchează foarte limpede diferența dintre gimnastele foarte bune și cele excepționale. În plus, Ana e deja familiarizată cu layoutul simplu, l-a făcut la Europene. Dar sunt de acord cu tine: decât să forțeze și să se căptușească -ptiu!- cu vreo accidentare...

    Offtopic: mi-am amintit să pun o întrebare care mă roade de multă vreme - știe cineva ce mai face Cerasela?

  10. #52
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    What a nice interview. If she can rise her routine value to 6.6, according to new code of points it would be bigger than value that Shawn Johnson had at the Olympics. Connection of flic-flac and salto inapoi grupat cu un surub it's 0.2 bonus, that's true. And layout with full twist it's G.
    Last edited by Marty R.; 21st June 2009 at 22:08.

  11. #53
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce sa zic de acest element...banuiesc ca despre asta o sa fie vorba, vom vedea...insa parca ar fi fost mai ok sa recapete saltul acela pe care il facea la nivelul de junioare...cum i-o fi si ei mai usor...
    Sper sa aiba mare noroc si succes de acum incolo Ana si ca acea problema pe care a avut-o la genunchi sa nu isi mai faca aparitia vreodata...

  12. #54
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Eu cred ca va merge pe saltul intins de anul trecut...la Ploiesti din ce am vazut exersa si saltul cu surub dar nu insista ca celelalte si nici nu pastra directia la fel de bine ca Diana de exemplu, in schimb exersa si salttul intins..eu am senzatia ca asta va incerca plus probabil alte legari...
    Mie mi-ar placea sa introduca un salt cu surub si sa-l reuseasca dar nu cred ca vor risca...

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru deschiderea thread-ului, Amalia. Se vede ca esti in sesiune...

    Marthy, bine ai venit! Se pare ca urmaresti de ceva vreme gimnastica! esti in bransa?

    Cu tot respectul pentru cei ce scriu aici si cu tot respectul pentru toti antrenorii, (daca eu gresesc sa ma corectati), dar la junioare cred ca de Ana s-a ocupat Ramona Micu.

    Mary, multumesc de pozele unicat cu Ana si ca ai amintit-o pe prima ei antrenoare si cuvintele frumoase spuse la adresa Anei. Sa intri mai des pe forum si sa ne scrii Mary ca imi place!

    Ana, sanatate multa si medalii multe de asemenea!

  14. #56
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Sunt de acord...de altfel, eu, una, o felicit pe Ramona Micu pentru toate eforturile depuse alaturi de fetele acestea. Practic, ne-au uimit extrem de mult la nationalele de acum cateva saptamani tocmai fetitele pregatite si de ea pana anulk trecut: Ana Porgras, Raluca Haidu, Amelia Racea. Daca o mai adaugam si pe Claudia Voicu, care ne uimise anul trecut....tre sa fii un tare bun antrenor sa duci atat de departe acesti copii si, mai ales, sa fii un tare bun prieten pentru ei ca sa ii faci sa ramana pe baricade atata vreme... Asadar:Felicitari, Ramona!!!!!!!!!

  15. #57
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Marthy, bine ai venit! Se pare ca urmaresti de ceva vreme gimnastica! esti in bransa?
    Tess_AN, thanks. I'm just a simple fan, and the only time I've spend in gymnastics is while watching competitions on tv

  16. #58
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Pentru prima data vad aceste filmulete cu Ana, fff tanara:
    http://www.youtube.com/watch?v=4Z-_BiJ_hmE
    http://www.youtube.com/watch?v=nyOsbgxSZoU
    Draguta, nu?
    PS la sol Alina o prezinta a fi Madalina Gutu

  17. #59
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Hihi, ce dragut! Mersi, Oana
    Era zvarluga si ea, pe atunci gratia de acum se simtea doar in miscarile bratelor. Si ce par lung avea!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  18. #60
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce micuta era Ana
    Sunt frumoase genul acesta de inregistrari!!!
    www.fangymnastics.com

  19. #61
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Wow...multumim, Oana..ce interesant este de urmarit asa...practic, cat de mult a crescut Ana de atunci si pana acum!!! dar pirueta cu piciorul la cap tot o facea si atunci

  20. #62
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    dar pirueta cu piciorul la cap tot o facea si atunci
    Am remarcat si eu...insa era doar simpla pe atunci
    E atat de flexibila Ana! Acelasi lucru l-am remarcat la Buzau si apoi pe inregistrarea de la TVR si la Cerasela, la paralele sunt deosebite elementele "in grupare", unde are corpul indoit.
    Last edited by Cata_RB; 26th September 2009 at 22:00.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  21. #63
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Dar un layout full cum făcea Oana Ban înainte de Atena ce valoare are? Mă gândesc c-ar mai putea scoate bonificații cu o piruetă mai complicată (cea cu talpa lângă tâmplă pe care au încercat-o Shanshan și Cera nu cred să mai apară foarte curând în competiții) sau cu un Korbut cu șurub. E clar, m-am uitat la prea multe exerciții de-ale chinezoaicelor !
    saltul inapoi intins cu intoarcere 360 ( cum facea Oana ) are valoare G +0,70

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •