Results 1 to 17 of 17

Thread: Norvegia-Romania 1-1

  1. #1
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1

    Norvegia-Romania 1-1

    Norvegia-Romania 1-1
    Ce parere aveti de acest rezultat.Am fost furati de arbitru ca mai mereu.
    Acel penalty nu a existat a fost mana lui John Carew sau cum so scrie, si multe alte faulturi neacordate cartonase nedate si etc. :x

  2. #2
    Atacant!!! ad3an's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Stei
    Posts
    499
    Reputatie
    1
    Asta e...
    suntem obisnuiti doar suntem "ROMANI" dar nu conteaza si mai bine
    Aici acum vom fi mai buni
    chair daca nu am reusit sa inviunge, am jucat f.bine mai ales in a doua repriza.
    FORZA TRICOLORI!!! FORZA ROMANIA
    [COLOR=Red][SIZE=3][FONT=Lucida Console]MILAN UNIKA CAMPIOANA!!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Eu am urmarit meciu numa prin comentarii in scris pa internet. Bah ce m-am bucurat cand au dat romanii gol, da ce m-a secat cand m-am intors din pauza si am vazut ca au dat aia gol de la 11m. Si arbitrii astia *******i...sa lase oamenii sa joace...macar sa dea gol ca lumea sa merite egalu. Si din cate am inteles nici nu a fost 11m. Din cate am citit au avut romanii ocazii multe la sfarsit si in general au jocat un meci solid.

    Sa speram ca Norvegia nici Danemarca nu-i bate pa Bosnia si noi suntem obligati sa batem la Copenhaga in toamna.

    Bafta tricolorilor!
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  4. #4
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Trist dar adevarat . Am fost cei care am condus jocul si am jucat fotbal. Norvegienii raman buni doar la ...schi ! S-au bucurat dupa meci de parca ar fii castigat cupa mondiala.Au jucat pina la epuizare sa se apere de noi. In interviuriile de dupa meci toti au recunoscut superioritatea romaneasca si au fost mandrii ca au reusit sa ia un puct poate decisiv pentru ei.
    Eu vreau sa cred ca Bosnia ii bate in meciul urmator si ca noi putem castiga la Copenhaga . Putem si avem cu cine !!! Si la golaveraj vom sta oricum cel mai bine !!!Vai si amar de Luxemburg ... Dorin

  5. #5
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Eu nu cred ca am fost neaparat furati, ci doar ca arbitrul ala a fost un ******* notoriu. Daca voia sa ne fure putea sa o faca in 2 alte ocazii MULT mai clare (cand nu a dat penalty), nu la o faza confuza in care nu cred ca a apucat sa vada bine:
    - nici cine a lovit mingea cu mana
    - nici daca mingea era sau nu in careu cand a fost atinsa
    - nici daca a fost atinsa voluntar sau nu
    - nici daca nu s-au produs faulturi care au condus la hent
    Ce e drept, i-a permis lui Carew sa foloseasca "forta disproportionata" de cate ori a putut, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca nu prea e la curent cu regulamentul modern.

    Concluzionand: arbitrul a facut varza partida (au fost FOARTE multe decizii aiurea), dar nu de aia nu am batut noi acolo. Adevarul e ca egalul ESTE ECHITABIL. Cu noroc, castigam, cu ghinion, pierdeam. Nu am avut nici una nici alta.

    Avem jucatori buni, dar NU avem o echipa. Mijlocul terenului este marea problema. Apararea este OK si o sa fie si mai bine. Atacul (Mutu + Ganea) este la superlativ. La mijloc... unde ne sunt coordonatorii de joc? Radoi e f bun, Soava e f bun (bravo baiatului asta), Ad Ilie si Pancu sunt SUB ORICE CRITICA (cel putin asa cum ii foloseste Iordanescu). Lasa-i Iordanescule din brate si adu-i pe Cernat, Aliuta, Alin Stoica sa incerce si ei!!!

    Eu zic ca noi am jucat bine (combinativ, la firul ierbii, ca pe vremuri) doar cand trageam chipurile de timp. In rest... degajari doar-doar o prinde mingea Mutu sau Ganea si rezolva de unul singur. Culmea ca pana la urma tactica asta a mers o data si mai era sa mearga o data (cand a tras Ganea in portar in min. 5)

    Oricum pt noi era MULT mai greu sa batem Norvegia decat va fi sa batem Danemarca.

    Solutii: sa plece Iordanescu ACUM, onorabil, sa vina altcineva (Boloni de exemplu) si POATE avem o sansa sa ii surprindem pe danezi.

    Pronostic in continuare
    Bosnia - Norvegia 1,x
    Romania - Luxemburg 1
    Danemarca - Romania 1x2
    Norvegia - Luxemburg 1,x
    Bosnia - Danemarca 1,x,2

    Daca batem in Danemarca suntem ca si calificati (foarte posibil direct). Daca facem egal, avem sanse minime de baraj (aproape 0). Bosnia va lupta, au si ei sansa lor minima de a ajunge la baraj. Din fericire Bosnia - Norvegia e inainte de Danemarca - Romania, asa ca bosniecii vor spera ca luam bataie de la danezi. Daca si Romania si Bosnia bat, se pot califica amandoua ar fi frumos.

  6. #6
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Deci tu crezi ca la noi a mers jocul destructiv. mie cel mai bun mi s-a parut rat.
    Trist daca stai sa te gandesti ca noi trebuia sa castigam...
    Ganea se remarca prin faptul ca poate sa dea trei goluri da sa si rateze ocazii cat china si nu se limiteaza la una pe meci. Acuma iar suntem la mana altora...

  7. #7
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Optimismul si increderea este inapoi in sufletele romanilor desi inainte de meciul cu Bosnia am citit o multime de articole rautacioase.Oricum putem trai un pic cu speranta....Si sansele sint reale.Si poate avem si noi la sfirsit ceva noroc !
    Spectatorii norvegieni s-au bucurat de punctul obtinut dar cu fair play au recunoscut valoarea Romaniei. Se simteau aproape rusinati de punctul obtinut in fata unei echipe care prin joc i-a umilit si dominat.E aproape absurd ca o echipa care nu are nici o faza de poarta pe aproape tot meciul sa dea un gol din asa penalty. Si cind toata apararea era acolo si normal nu avea ce sa iasa din o faza ca asta ....!!!!! Dorin

  8. #8
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Eu zic ca am jucat bine mai ales daca faceti o comparatie cu norvegienii ...Le-am dat o lectie de fotbal mai ales la ratarea incredibila a lui Ganea,atunci mi s-a parut ca a fost faza cea mai legata a romanilor din aparare am recuperat o minge pe contraatacul lor si am reusit sa o ducem prin mijlocul"varza"al Norvegiei,daca portarul nu avea bulanul bulanilor deschideam scorul ... Iar arbitrul....eu aveam cateva beri la bord dar nu cred sa fii vazut vreo mana de a noastra pe balon,arbitrul a fost jenant mai ales cand apararea noastra se tinea de Carew(care facea cat toata apararea noastra,la statura doar!)imediat dadea fault sau incepea sa avertizeze jucatorii ...fuck him
    Si cate ceva despre norvegenii, nici italienii nu cred sa se fii aparat vreodata cu 10 jucatori in careu!Urat din partea lor..nu mai au sange de viking in ei..
    Speranta ramane in meciul nordicilor cu Bosnia(o tanara speranta de altfel)...Hai ROMANIA!Hai Bosnia!

    PS:Ca sa-l citez pe prezentatorul sportiv de la Pro TV "sper ca din Portugalia sa nu ramanem cu prima si ultima litera!"
    AFC Red member

  9. #9
    sport legend Drakoness's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    390
    Reputatie
    1

    HAI ROMANIA

    Din pacate pronosticul meu s- a adeverit. Am jucat binisor in repriza 2, dar nu a fost suficient. In opinia mea cea mai mare greseala a fost faptul ca ne-am multumit cu un gol sin nu am continuat sa atacam. Dc am mai fi dat unu nimeni nu ar fi avut de comentat ( gen Carew, Iverse , Semb). In prima repriza n am reusit decit o singura faza ( cea mai mare ocazie a meciului - GANEA ). Din pacate nu am marcat si acum am ajuns la mila Bosniei si la noroc.
    Mai exista sperante de calificare ( 20 %). Oricum tb sa ne luptam pina la capat.
    HAI ROMANIA!!!!!!!

  10. #10
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    ce mai putem sa spunem. am pierdut 6 puncte cu norvegia pe mana arbitrilor. la buc am avut un penalty mare cat china neacordat iar la oslo culmea lumii ni se da un penalty impotriva noastra la un hent al unui adversar. ce sa facem? se pare ca din ce in ce mai des in ultimul timp avem "noroc" cu arbitrii. dupa ce eram negru de furie l-am mai vazut si pe profesorul de florin calinescu /fu/ /fu/ la tuca show care spunea ca dam degeaba vina pe arbitri pt ca noi nu am parut sa atacam. parerea mea un car de /fu/ lui calinescu si cu gandirea lui cu tot, si cand te mai gandesti ca el este si presedinte de onoare al unui club de fotbal.
    FORTZA Romania!!!!
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  11. #11
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    cu acest rezultat sansele da a ocupa primul loc sunt aproape nule=1%, dar mai putem spera la locul 2. chiar si asa nu se stie daca vom ajunge in portugalia pt ca sa nu uitam ce echipe sunt in acest moment pe locul 2 in grupele lor:

    spania: adversari fff dificili
    italia: adversari fff dificili
    olanda: adversari fff dificili
    anglia : adversari dificili cu toate ca i-am batut de 2 ori

    irlanda: adversari abordabili dar nu usor de batut
    islanda: ?????

    slovenia: ne-a eliminat la baraj /fu/
    croatia: ne-a eliminat de mondiale 98, ne-a batut la timisoara
    ungaria: poate doar vechii nostri "prieteni" ne ajuta /fu/
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  12. #12
    Atacant!!! ad3an's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Stei
    Posts
    499
    Reputatie
    1
    Sa fim seriosi,cred ca Romania a practicat cel mai frumos fotbal din ultimi 3 ani,a fist un meci f.bun al romanilor,era culmea ca la 1-0 in deplasarev sa mai ataci,doar nu am jucat acasa,sa fim tot pe ei.
    O moua generatie de aur e pregatita sa ne faca fericiti generatie in fruntea caruia sper sa se afle Mutu si Alin Stoica un jucator care a demonstrat aseara inca o data ca isi merita locul de titular in nationala.
    Un mijloc cu radoi stoica aliuta si soava ar fi fost ideal dar asta e si "Generali" mai gresesc
    HAI ROMANIA

  13. #13
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Mie mi s-a parut ca noi am jucat f.f. bine (MULT mai bine) cu Danemarca acasa. Cu norvegienii nu prea ne-am descurcat... am atacat noi dar cam degeaba... din 3 mari ocazii am dat un gol, ceea ce nu e chiar asa de rau. Norvegienii au avut si ei 2 mari ocazii.

    La baraj as vrea sa jucam tot cu Slovenia... cred ca ii facem MUCI. Pe italieni nu ii batem (dar nici nu ii intalnim, caci vor castiga grupa si apoi europenele), pe spanioli ii batem de ii ascultam cu urechea, pe olandezi NU ii batem.

    Iordanescu e INCAPABIL sa renunte la copii lui de suflet si totdata sprijinul lui (Ad. Ilie de exemplu), asa ca tare imi e ca iar va fi pe teren... ba nu... acum vad... se va accidenta!!! *rasuflu usurat*. O, dar va fi Pancu... iar jucam in 10.

    Da, si Rat a jucat excelent, dar nu m-a surprins. Soava m-a surprins si nu sunt de acord cu cei ce il critica. Poate isi revine si Codrea si poate vor juca si Alin Stoica si Cernat (pe rand ). Poate si Aliuta, desi eu zic ca e sub ei. Va reveni si Dorinel (realizati cat de mult ne-a lipsit?).

    Poate pleaca Iordanescu de data asta... viata e plina de surprize. Fotbalul, si mai si.

  14. #14
    Atacant!!! ad3an's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Stei
    Posts
    499
    Reputatie
    1
    Tocmai pentru ca fotbalul e plin de surprize Iordanescu o sa fie in continuare la nationala,altul mai bun nu e.
    HAI ROMANIA
    [COLOR=Red][SIZE=3][FONT=Lucida Console]MILAN UNIKA CAMPIOANA!!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  15. #15
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Calinescu lea spuso totusi,nu are dreptate total dar 50% tot are dreptate. Daca eram buni bateam la scor dar mcu norvegia nu ai cum dupa cum au zis si danezi. Bine penaltyul al a schimbat economia jocului. Dar Calinescu are dreptate pt ca din cauza blaturilor si a arbitrilor noi nu mai suntem ce am fost inainte de 89

  16. #16
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1

    Nu acum s-a pierdut calificarea...

    ... sau ati uitat de meciurile pierdute la Bucuresti !?! Norvegienii ne-au aratat doar cum trebuia sa jucam si noi acasa !
    (A)

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Deci Romania cred ca va castiga la Copenhaga (va trage generalul de ei ca de porci) si tot ce ne trebuie este un egal scos de Bosnia cu una din cele doua echipe, pt locul 2 sau cu amandoua pt locul 1. La locul 2 io cred ca avem 80% sanse de a ne califica, deoarece vad in toata tara o dorinta fantastica de a ne califica la aceste Europene. La meciul cu Danemarca a fost stadionul Lia Manoliu arhi-plin! Eu, desi aveam loc, am stat pe scari pt ca nu am putut ajunge la acel rand! Si ganditi-va ca jocurile din baraj se vor disputa tur-retur, deci un meci in Romania. Daca am ajunge acolo, si cred ca avem sanse cam de 40-50% sunt sigur ca ar fi cel mai frumos meci din Romania din ultimii 15 ani (dupa ala cu Danemarca din 89) si va fi si mai frumos cand vom castiga!
    Hai Romania! Toata tara isi pune sperante pe umerii a 12 oameni, incluzandu-l pe Iordanescu, un antrenor deosebit.
    NE CALIFICAM LA CM 2006 SI AJUNGEM IN PRIMELE 8!!! Dar pana atunci mai sunt 3 ani...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •