Page 647 of 692 FirstFirst ... 147547597637645646647648649657 ... LastLast
Results 13,567 to 13,587 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #13567
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu stiu cum dar eu am nimerit numai la prostioare sau prostii de-a dreptul in ultima vreme.
    Cea mai recenta prostie - Atomic blonde...... ce pot sa zic - am apreciat inventivitatea in scenele de bataie - acum stiu la ce sunt bune frigiderul si cheile de la casa
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #13568
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    It --- 6/10 Disturbing, dar nu prin prisma elementelor horror, cat din cauza scenelor de (sau aluzia la) abuz fizic si sexual, familii disfunctionale, bullying, mental struggle with disease/death, etc. Unele scene sunt destul de grafice (gen multe sange aruncat pe pereti literalmente), insa fata de alte horror-uri apreciez design-ul si atmosfera. Din punct de vedere vizual, totul arata foarte bine. Pennywise e mult mai bun decat varianta precedenta.

    Edit: A fost un moment aproape dramatic in cinema cand s-a oprit curentul. Daca in momentul ar fi aparut de nicaieri cineva imbracat in Pennywise, jur ca as fi murit de inima.

  3. #13569
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sasuke Uchiha View Post
    manchester by the sea , oscar meritat pe casey affleck, un actor de 10
    Corect! Cel putin in filmul asta, poate a avut si bafta ca, caracterul sau sa se fi potrivit brici fix pentru acest rol.


    Tron: Legacy 2010 6.5/10 - Mah, n-a fost rau. Adica jocurile au fost ok, ca pentru asta te uiti la el. CGI-ul cu care l-au facut pe Jeff Bridges tanar nu e prea reusit deloc, exact ca si cel din Star Wars Rogue. Incep sa pun 2 cu 2 la cap, si sa vad diferenta dintre Junge Book si restul filmelor imi spune ca e mult mai greu sa faci o persoana pe calculator, decat un animal.
    Kaiji - The Ultimate Gambler 2009 6/10 - Cautand anime-ul care am auzit ca-i scula si nereusind sa-l gasesc am scos doar filmul si m-am uitat. Ca de obicei cu naishpe clase sub anime desi inca nu l-am vazut, dar nu e rau, e vizionabil. Totusi japonejii astia ar face bine sa nu mai incerce sa-si promoveze anime-urile prin filme ca mai mult rau fac decat bine, calitatea scade mult de tot, ca nu prea au talent in a face filme, nu ca nu s-ar putea face filme bune din ele.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #13570
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    It --- 6/10 Disturbing, dar nu prin prisma elementelor horror, cat din cauza scenelor de (sau aluzia la) abuz fizic si sexual, familii disfunctionale, bullying, mental struggle with disease/death, etc. Unele scene sunt destul de grafice (gen multe sange aruncat pe pereti literalmente), insa fata de alte horror-uri apreciez design-ul si atmosfera. Din punct de vedere vizual, totul arata foarte bine. Pennywise e mult mai bun decat varianta precedenta.

    Edit: A fost un moment aproape dramatic in cinema cand s-a oprit curentul. Daca in momentul ar fi aparut de nicaieri cineva imbracat in Pennywise, jur ca as fi murit de inima.
    Nu inteleg ce-i asa disturbing la acele scene, cand asta-i varianta light fata de carte.

    L-am vazut si eu ieri si-i dau 8 (mie-mi place mai mult de Penniwise in varianta originala), chiar daca au taiat multe chestii chiar si fata de original.
    Astept cu nerabdare partea a doua.
    Si poate o ecranizare mai fidela a cartii.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  5. #13571
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Nu inteleg ce-i asa disturbing la acele scene, cand asta-i varianta light fata de carte.
    Nu scenele sunt disturbing per se, ci substratul la care se face referire.

  6. #13572
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Am vazut si eu It. Foarte bun.

  7. #13573
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Nu scenele sunt disturbing per se, ci substratul la care se face referire.
    Pai asta zic: le-au redus. Vezi in carte cate alte chestii mai sunt in plus.
    Si mai ales la finalul primei parti.

    Cred ca doar cel care a regizat Serbian Film ar putea transpune integral cartea in film.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  8. #13574
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Pai asta zic: le-au redus. Vezi in carte cate alte chestii mai sunt in plus.
    Si mai ales la finalul primei parti.

    Cred ca doar cel care a regizat Serbian Film ar putea transpune integral cartea in film.
    Da, e lasat la imaginatie. Un coleg de al meu nici nu s-a prins ca era vorba de abuz fizic si sexual in unele scene

  9. #13575
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Eu recomand sa cititi cartea "It" - pt ca that shit is fucked up...rau...anime level rau
    Eu am vazut de mult, prin copilarie, It, mini-seria si mi-a placut mult.....mai mult prima parte, decat a2a.....
    Sigur o sa ma duc sa vad si varianta asta.
    La un moment dat, m-am hotarat sa citesc si cartea si am avut o mare supriza la nivelul de weird as shit stuff.....si in carte tot partea cu ei mici mi-a placut mai mult.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #13576
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Nu vreau sa-ti dau spoilere, dar varianta asta e mai light decat cea din '90, care era mai light decat cartea.
    Irina, stiindu-te mai cinefila si cu cartile, ai vazut vreo ecranizare dupa Misery? Ca eu n-am vazut si as fi curios daca e vreuna care sa respecte cartea la partea de gore.
    Totusi, vazand ca nimeni nu indrazneste sa fie fidel cartii It, ma indoiesc ca o fi fost careva curajos cu Misery.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  11. #13577
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Eu recomand sa cititi cartea "It" - pt ca that shit is fucked up...rau...anime level rau
    Eu am vazut de mult, prin copilarie, It, mini-seria si mi-a placut mult.....mai mult prima parte, decat a2a.....
    Sigur o sa ma duc sa vad si varianta asta.
    Cand il vezi, sunt curios sa ne spui care varianta e mai fidela cartii. Am auzit numai pareri contradictorii.

  12. 13th September 2017, 21:11

  13. #13578
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Probabil parerile ca cel nou e mai fidel decat cel vechi au fost ale unor persoane care n-au citit cartea.
    Din cel nou lipsesc niste chestii esentiale: viziunea lui Stan, moartea echipei lui Henry, ritualul care a dus la prima victorie etc.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  14. #13579
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Haha, chiar zilele astea m-am apucat de citit Misery.


    Cat despre IT, cartea e foarte mare. Mi se pare greu de bagat tot chiar si in 2 filme.

  15. #13580
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Guardians of The Galaxy Vol. 2 - Cool as fuck movie! 9/10 If this doesn't win the Oscar for special effects, I don't know what will!
    Definitely better than the 1st one.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #13581
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Cum dracu l-au facut pe Kurt Russel sa arata tanar atat de bine, ca si cum ar fi chiar el!?
    Ar trebui sa le spuna si alora care au facut Star Wars: Rogue One si Tron: Legacy!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #13582
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Nu vreau sa-ti dau spoilere, dar varianta asta e mai light decat cea din '90, care era mai light decat cartea.
    Irina, stiindu-te mai cinefila si cu cartile, ai vazut vreo ecranizare dupa Misery? Ca eu n-am vazut si as fi curios daca e vreuna care sa respecte cartea la partea de gore.
    Totusi, vazand ca nimeni nu indrazneste sa fie fidel cartii It, ma indoiesc ca o fi fost careva curajos cu Misery.
    Exista ecranizarea de prin anii 90 la Misery, dar eu nu am vazut-o, asa ca nu pot sa zic cat de fidela este cartii.
    Dar zic ca e mai usor sa pui abuz si gore in film, cand e vorba despre adulti.....pe cand partea disturbing din It pe care nu ar pune-o nimeni pe ecran nu e nici abuz, nici gore...plus ca in carte e prezentata ca fiind absolut ok ....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #13583
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Spiderman: Homecoming 8/10 - Mi-a placut maxim acest film, spiderman adolescent mucos la 14 ani, i s-a potrivit bine rolul pe care l-a jucat! I-a facut si lui introducerea pt Avengers si Justice League implicit, o intraducere buna, costumul faurit de Stark lui a fost misto iar umorul sau in actiune la cote maxime. Chiar e de vazut acest Spiderguy, de la Tobey Maguire n-a mai fost atat de distractiv un Spiderman.

    Putin cam fortata totusi nota cu tinerimea ca si comparatie cu povestea originala, cand i-a murit atunci Uncle Ben, cand era in scoala generala?
    Last edited by Johnny D; 1st October 2017 at 14:02.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #13584
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Blade Runner 2049 --- excelent, mai bun decit prima parte. Bijuterie vizuala, lent, insa chiar n-am simtit cum a trecut timpul. Twist-ul nu l-am anticipat, ulterior, punind cap la cap indiciile, a parut totusi destul de usor de prevazut, insa am cam ruginit... de ceva timp, chiar. Astept sa apara si pe net sa-l mai vad o data --- 9.5/10 (-0.5 pt ca sunetul era enervant de tare in unele momente).

  20. #13585
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Sper ca e macar de 3 ori mai bun ca primul, ca sa fie totusi vizionabil.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #13586
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Blade Runner 2049 -11/10
    M-am dus la film cu asteptari ridicate, in speranta ca se va apropia de nivelul originalului. Dar asteptarile mi-au fost depasite.
    Nu-mi imaginam ca pot continua povestea atat de bine.
    A fost cu desfasurare lenta, la fel ca primul, acelasi gen de cadre magnifice si coloana sonora care te patrunde.
    Ii dadeam nota 15 daca-l faceau de 4 ore, cu diferenta de timp umpluta cu acele cadre pe muzica celor de la Vangelis.
    Nu mi s-a parut o idee buna distribuirea lui Gosling, dar baiatul a fost foarte credibil.
    Sper sa mai faca o parte.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  22. #13587
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Nu-nteleg care e treaba cu originalul ala, cel mai overrated film ever. M-am plictisit de moarte la el, film mai slab rar am vazut. Cadre pe muzica, ce plm or mai fi si aia!? Daca vreau sa vad cadre spectaculoase ma uit la Planet Earth sau in alte parti, cand ma duc la film vreau sa vad interactiune, cat incape, altfel ma duc degeaba.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •