"Deunazi, lui Mircea Angelescu, ex-presedintelui FRF, i s-a interzis, mai mult sau mai putin oficial, difuzarea volumului “35 de ani la pupitrul fotbalului Implicarea securitatii in fotbal”. Ca Securitatea, adica politia politica comunista, a sustinut / mai sustine? clubul de provenienta sovietica Dinamo nu mai trebuie demonstrat, pentru ca este o axioma. La fel cum nu mai trebuie demonstrata aversiunea timisorenilor (motivele sunt vizibile din orice avion de linie), fata de echipa adusa in Romania de tancurile sovietice. Daca nu ma inseala memoria (n-are cum, dragilor!), dupa meciul tur dintre Poli AEK si echipa a carui principal purtator de cuvant, pe teren si in afara lui, este sfertodoctul Giani Kirita, gruparea timisoreana a fost amendata de LPF (organizatie in care veti gasi o “haita” de nume din cartea lui Angelescu...) cu 16 milioane lei pentru ca in programul de meci, in pagina rezervata galeriei “Commando Viola”, publicul ar fi fost instigat la violenta. Desi treaba e discutabila, pentru ca acolo se face referire la dinamovisti ca fiind “dusmanii de moarte” (ghilimelele au fost publicate desigur in textul original, ceea ce, pour les connaisseurs, da o cu totul alta conotatie decat fara respectivele semne de punctuatie) nu ne miram ca Dragomir sau Boc, oameni care atunci cand citesc un text pisicile tarcate starpesc, iar maidanezii cer azil politic in Patagonia, n-au inteles absolut nimic. Bine, sa n-o mai lungim, trecem la meciul retur. Ocazie cu care am vazut, difuzata din mana in mana, precum manifestele comuniste (deh, obiceiul s-a pastrat, pentru ca “sangele apa nu se face”, in ciuda trecerii vremii si a mai multor sisteme politice), o asa-zisa publicatie, numita “Vocea peluzei” si subintitulata “Revista de informare a dinamovistilor”, aparuta cu ocazia meciului de campionat Dinamo - Poli AEK din etapa a 29-a a Diviziei A. Ce se poate citi in aceasta? Mai nimic, insa am “prins” macar cateva cuvinte. Iaca “Meciul de astazi cu mizeriile de banateni nu este ultimul”, pentru ca, mai la vale, apropo de jocul de la Craiova, autorul - putoare sa scrie “La Craiova, taranii frustrati si lipsiti de ocupatie ne urasc, pentru ca reprezentam un club care i-a umilit (...) si pentru ca venim dintr-o alta lume, la numai 250 km de ei, dar totusi atat de departe”.
In fine... N-am incotro si trebuie sa recunosc faptul ca, macar cu o problema sunt de acord cu asa-zisii fani ai echipei M.I. Si anume cu inaltatorul “Noi suntem aici dintotdeauna”. Da, domnilor, asa este! Pentru ca, in perioada interbelica, atunci cand la Timisoara, de exemplu, soseau AC Milan, AS Roma, Austria Viena sau Ferencvaros, adica marile cluburi ale epocii, actualul stadion Dinamo era una din gropile de gunoi ale Bucurestilor! Intre timp unele gunoaie s-au mutat de acolo, insa altele, dupa cum se vede, au ramas fidele locului! Mai mult, au aparut inca multe altele! Hai sictir!"
Din pacate aceste rinduri nu imi apartin mie, sint luate dintr-un saptaminal sportiv timisorean - Fotbal Vest.