Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 33

Thread: File de patinaj: Noi despre patinaj

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Exclamation File de patinaj: Noi despre patinaj

    Ideea acestui thread mi-a venit dupa ce am experimentat acelasi lucru si pe forumul de gimnastica.
    Acest thread va fi unul liber, nu conteaza daca scrieti mesaje consecutive sau orice altceva..aveti libertate(atata timp cat nu se intrece o anumita limita a bunului simt).

    Cu siguranta va intrebati despre ce este vorba nu?

    E simplu...fiecare va trebui sa scrie atunci cand are timp si chef despre patinaj..ce inseamna pt voi patinajul...cand ati urmarit prima competitie de patinaj, ce amintiri aveti de atunci...care sunt cele mai placute/neplacute amintiri pe care le aveti.

    Puteti scrie orice despre voi si patinaj...fara restrictii.!

    Cine e primul?
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Incep eu ... ( cu o mica mica mica povestioara despre mine si patine )

    Desi n-am practicat nici odata patinajul ca sport de performanta ... imi amintesc si acum cu placere de prima pereche de patine pe care am primit-o si de prima lectie de patinaj de la tatal meu pe lacul IOR.
    SI acum pastrez patinele alea micute *blushes* si am fost cu tata la talcioc intr-o duminica - dupa ce i-am batut la cap f mult pentru ca eram invidioasa pe patinele fratelui meu dar mai ales ale lor dar mai ales eram dornica sa merg sa alunec si eu pe gheata (aveam vreo 5 ani cred ) si am luat o pereche de patine bej f frumoase. Si pentru ca nu mai aveam rabdare sa le testez am mers in parc la IOR - pe lacul inghetat - am gasit o portiune mica de cativa metri patrati pe care incet incet am invatat sa stau in picioare sa merg pe gheata si apoi sa alunec usor. Stiu ca era un ger ... inghetasem toata dar nu vroiam sa plec in ruptul capului.
    Nici acum nu imi explic de ce nu am simtit sa practic patinajul la modul serios...poate si pentru ca nu credeam si nu stiam ca se poate practica la noi tara sau poate ca prinsa de celelalte sporturi pe care deja le practicam patinajul mi se parea mai mult o joaca. O scapare de stres cand am mai crescut dar o joaca frumoasa care imi incanta inima si acum.
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  3. #3
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    threadul cu fs-oholici propune cam aceleasi teme de discutie
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  4. #4
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu e acelasi lucru, Ade...acolo e mai mult o combinatie de mai multe subiecte din care nu se intelege mare lucru fiind foarte amestecate. Aici ne vom axa doar pe lucrurile punctate de mine in primul post.
    www.fangymnastics.com

  5. #5
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Of doamne, amintitrile mele sunt atat de vechi....
    Prima mea amintire despre o competitie de patinaj este din vremea in care nu existau televizoare in familii, abia aparusera in Romania si erau o raritate. Institutia la care lucra tatal meu a cumparat un televizor (alb-negru) pe care l-a instalat intr-o sala festiva. Seara, salariatii impreuna cu familiile lor veneau aici sa vizioneze programele tv. Cu o astfel de ocazie am vazut prima competitie de patinaj artistic. Sala era arhiplina, lumina era stinsa pentru ca sa se poata vedea mai bine. Eu aveam un loc in spate, stateam in picioare si imi intindeam gatul sa nu pierd nici un moment. Am stat cu inima stransa tot timpul, de teama ca patinatorii vor cadea pe gheata, lucru care se intampla bineinteles si ma facea sa sufar.

    Urmatoarea amintire avea deja un nume, chiar doua, adica perechea Liudmila Belousova si Oleg Protopopov, despre care stiam ca sunt casatoriti si care m-au uimit cu extraordinara lor sincronizare. "Parca gandesc cu acelasi cap" obisnuia mama sa comenteze. Erau gratiosi si cam prea artistici dupa gustul meu.

    Apoi a aparut tumultuoasa Irina Rodnina la perechi, pe care am tot vazut-o castigand vreo 10-11 ani si care nu gresea niciodata ceea ce mi-a redat linistea sufleteasca.
    Last edited by Tracoromana; 2nd March 2009 at 23:01.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Pe vremea cand am vazut primele competitii de patinaj tot la un televizor alb-negru ... dar in familie ( desigur amintirile mele sunt mai recente ) si tin minte descrierile rochitelor ... si cum inchideam ochii si imi imaginam rochiile - desigur ca nu prea nimeream din moment ce eu le vedeam pe toate cu rochii de bal ..de printese

    Toata familia se strangea in fata tv ... cu mic cu mare si ne uitam cu atentie. Nu prea retineam nume ....dar ii stiam dupa figuri si nationalitati ...imi placeau rusii si nu prea imi placeau cei francezi ( influentele din familie I guess ...in ceea ce priveste patinajul ai mei sunt ruso-fili ) dar asta pana cand au aparut 2 nume pt mine Candeloro si Bonaly ...si au mai schimbat un pic situatia.

    Primele amintiri de la competitii ...as zice 93 -94 ( ma uitam si mai mica dar nu prea imi aduc aminte mare branza )

    Indata ce am invatat sa citesc au aparut si numele in memorie ....Primii patinatori favoriti ... carora le recitam numele asa cum stiau baietii numele jucatorilor de fotbal - ( desi ii stiam si pe aceia - dar asta deja e alta poveste):Stojko, Candeloro si rusii Urmanov si Kulik la baieti ... Surya Bonaly, Michelle Kwan, Oksana Baiul si Maria Butyrskay la fete iar la perechi erau simplu : rusii
    Asta cam pana in 1996 -97 ... apoi au mai aparut si alte nume...
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  7. #7
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu nu sunt de foarte mult timp un fan al acestui sport. Pot sa spun ca ma plictiseam foarte mult inainte.
    Inca de mic urmaream ocazional competitiile majore de patinaj, dar aproape de fiecare data nu reuseam sa rezist prea mult la televizor. Acum nu pot sa-mi explic de ce reactionam asa.

    Nu imi amintesc prea multe acum de pe acea vreme...eram copil insa prin anul 2002 s-a produs schimbarea si usor usor am inceput sa-mi indrept atentia si catre patinaj. Asta s-a intamplat datorita faptului ca in momentul in care am intrat la liceu am descoperit ca una dintre colegele mele de clasa practica patinaj de performanta la nivel inalt. Si de asemenea m-am si imprietenit cu acea colega.
    De atunci usor usor am inceput sa ma uit mai atent la concursuri, sa incep sa cunosc patinatorii, sa invat elemente...si toate astea le-am invatat de la colega mea. De la an la an ma tot uitam din ce in ce mai des...iar campionatul european din 2004 a fost primul concurs pe care l-am urmarit de la cap la coada. Chiar am chiulit de la liceu ca sa prind programul scurt al fetelor ....aproape toata clasa chiulea pt patinaj :ras-plans:

    Atunci, in 2004, l-am vazut pt prima data pe Joubert...m-am bucurat mult ca l-a batut pe Plushenko. Tot atunci am prins drag de Elena Sokolova...imi place bucuria cu care patina, pasiunea, totul

    Si de atunci nu am mai pierdut nicio competitie....si usor usor m-am pus la punct si cu istoria patinajului..m-am interesat de campionii din trecut,de antrenori, de rezultate, de intamplari de la concursuri, de programe...despre tot ce inseamna patinaj.

    Cel mai mult imi plac probele individuale si asta deoarece am facut o pasiune pt elementele tehnice si imi place sa le analizez exercitiile. La perechi si la dans imi e mai greu sa fac asta, insa cu timpul am invatat sa apreciez si aceste 2 probe...chiar de anul trecut urmaresc cu mult mai mare interes proba de dans, care a devenit extrem de interesanta in ultima vreme.

    Cam asta ar fi o imagine de ansamblu a ceea ce inseamna patinajul pt mine. O sa mai revin si o sa detaliez fiecare moment in parte
    www.fangymnastics.com

  8. #8
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Eu am devenit rusofila in ultimii ani. Inainte mi se parea ca prea erau multi rusi pe podium si din spirit de contradictie ma bucuram de fiecare alta nationalitate care urca pe podium. Dar acuma imi dau seama ca erau chiar valorosi.

    Atunci, in 2004, l-am vazut pt prima data pe Joubert...m-am bucurat mult ca l-a batut pe Plushenko.
    Si eu m-am bucurat atunci. Bietul Plushi!
    Last edited by Tracoromana; 2nd March 2009 at 23:57.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Si eu m-am bucurat atunci. Bietul Plushi!
    Eu la vremea respectiva nici nu stiam cine e Plushenko...insa mi se parea atat de plin de el.....si nici dupa ce am aflat cine e cu adevarat Plushenko, nu mi-am schimbat parerea despre el. De atunci am aceeasi parere despre el...mai ales dupa ce am vazut si programele lui Yagudin.

    Imi amintesc de prima data cand am vazut niste inregistrari cu Yags...am ramas fara cuvinte....nu imi venea sa cred ce programe am putut sa pierd...cat de bine facea totul. Mi-ar fi placut foarte mult sa urmaresc programele lui Yags in direct....din pacate nu am avut norocul asta si nici alt patinator nu a reusit sa-l egaleze.

    Sunt multe persoane care nu ma cred ca ma uit la patinaj doar de cativa ani...
    www.fangymnastics.com

  10. #10
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Eu am pierdut din orientarea ruso-fila cu timpul.
    Am amintiri de mica cu patinaj si patinatori dar pe atunci apreciam foarte mult partea artistica ... costumele, muzica contau pt mine foarte mult ...pe atunci nu stiam nici cu ce se mananca partea tehnica. Cu timpul am invatat.( mai mult in ultimi 3 ani ) Cand eram mica urmaream 1-2 grupe ...ultimele de obicei si mai ales gala .
    Dupa Olimpiada din 98 am fost f suparata pentru ca stojko ori candeloro nu eu iesit campioni si cu totate ca si kulik era fav meu si ruso-filia mea nu il doream cu medalia de aur deloc - eram f subiectiva stiu dar la 10 ani nu vroiam sa accept ca eroi mei nu erau campioni ...... apoi la retragerea celor 2 am facut o pauza de patinaj ...o intrebam pe mama daca patineaza cei 2 si cum primeam un raspuns negativ ....nu prea urmaream. Desi imi mai placeau si alti patinatori farmecul pentru mine parea a se fi stins ... Pauza a fost pana in 2004 cand tocmai europenele de la Budapesta mi-au redeschis apetitul pt patinaj ...si mai ales l-am descoperit pe Stefan Lindemann si nu pe Lambiel si Joubert - pe care chiar nu prea ii placeam atunci .

    Desi ma uitam la aprope toata competitia aveam ca probe favorite la inceput proba feminina si cele de perechi pt ca destul de repede sa ma sucesc si sa urmaresc in preponderenta proba baietilor.Acum proba favorita este cea de dans.
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  11. #11
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Toata lumea are o familie fs-oholica...si nu doar familia ci si colegi de clasa...la mine nu s-a intampla asa

    Desi imi trec prin minte si imagini de la olimpiadele din '92, '94 si ceva mai mult de la campionatul european din '95. Am inceput sa urmaresc patinajul cu mai mult interes la olimpiada din '98. Stiu ca il sustineam pe Kulik si speram ca Philippe sau Elvis sa nu aibe programe mai bune ca el si sa greseasca cat de mult pot...stiu eram rea acum imi place Philippe si imi pare rau ca vroiam sa greseasca
    Imi pare bine c-am prins perioada Yags! dupa mine(si dupa multi) greatest skater ever. bine l-am prins si pe Plushy (dupa altii el ar fi the greatest) dar nu a reusit sa imi placa(si de el chiar nu imi pare rau ca nu mi-a placut)
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  12. #12
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Daca ii intrebi pe cei apropiati mie v-ar spune cu mana pe inima ca eu tin cu Plushenko. Asa si e, dar si Yagudin mi-a placut fffff mult. Dar pentru ca toti tineau cu Yags m-am gandit ca ar fi interesant sa fiu Gica contra si sa tin cu Plushenko. Si asa mi-a intrat el in gratii. Dar odata cu Lindemann a trecut in plan secund alunecand in ierarhiile mele
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  13. #13
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Asta nu stiam E prima oara cand zici
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  14. #14
    Mrs Joubert emiii03's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    imi pare bine sa constat ca am amintiri 'comune' cu cativa dintre voi.....
    eu cand eram mica, tare ma enerva patinajul
    parintii mei se uitau mai ales duminica, la gale de patinaj si mie mi s-a parut extrem de plictisitor si chiar fara sens...cum sa patinezi in asemenea costume?
    dar in 2002, nu stiu cum am ajuns sa ma uit la Olimpiada....si am vazut baietii...atunci m-am indragostit de Yags ma uitam cu o prietena, ei i-a placut Timothy Goeble
    dupa aceea m-am interesat eu, cand sunt campionatele si m-am uitat si la mondiale....
    de sezonul 2003 nu-mi aduc aminte, dar cred ca atunci l-am vazut pe Stanick Jeannette, si mi-a placut...
    am ajuns in 2004, si stiam ca trebuie sa ma uit la un francez, dar am gresit persoana, si l-am descoperit pe Joubert
    si la fel cu Plush, care nu mi-a fost simpatic niciodata
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Eu la vremea respectiva nici nu stiam cine e Plushenko...insa mi se parea atat de plin de el.....si nici dupa ce am aflat cine e cu adevarat Plushenko, nu mi-am schimbat parerea despre el. De atunci am aceeasi parere despre el...mai ales dupa ce am vazut si programele lui Yagudin.

    Imi amintesc de prima data cand am vazut niste inregistrari cu Yags...am ramas fara cuvinte....nu imi venea sa cred ce programe am putut sa pierd...cat de bine facea totul. Mi-ar fi placut foarte mult sa urmaresc programele lui Yags in direct....din pacate nu am avut norocul asta si nici alt patinator nu a reusit sa-l egaleze.

    Sunt multe persoane care nu ma cred ca ma uit la patinaj doar de cativa ani...
    mereu ma uitam la individual, dansul nu intelegeam, nu reuseam sa recunosc elementele
    acum ma uit doar la baieti si la dans, chiar dansul imi place cel mai mult
    si mai patinez si eu cateodata, nu au gresit parintii mei cand m-au inscris la balet...pacat ca in tara asta asa ceva nu-ti ofera un viitor sigur...
    dar macar te ajuta sa recunosti adevaratele valori, cred...
    Adevaratul erou nu este perfect. Adevaratul test al unui campion nu este daca poate triumfa, ci daca poate trece obstacolele - preferabil cele create chiar de el - pentru a triumfa...

  15. #15
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Sa scriu si eu desi nu sunt prea activa pe acest forum Prima mea amintire despre o competitie de patinaj este din 90(Mondiale sau Europene nu stiu exact pt ca aveam doar 5 ani) Eram la nasii nostri in Timisoara care imediat dupa revolutie si-au pus parabolica, fiica lor fiind fugita in Germania de prin 87 le-a trimis cat de repede a putut dupa revolutie acest lucru indispensabil acum. Si pentru ca nici atunci TVR nu dadea finala intreaga ne-am uitat prima data pe Eurosport. Era sufragera nasilor plina! Imi amintesc ca era proba de perechi. Eu eram fascinata de ce vedeam... Si a venit ultima grupa..atunci cineva a zis "Pregatiti-va vin rusii!Sa vedeti acum spectacol" Nu-mi mai amintesc altceva de atunci mai tarziu am revazut acele programe pe Youtube si Gordeeva si Grinkov au in continuare toata admiratia mea. Totusi cred ca de acolo mi se trage mie si sunt ruso-fila

    Asta a fost prima mea amintire din patinaj dar patinajul a inceput totusi pentru mine cu Victor Petrenko, chiar daca nu era chiar rus . Sufeream de-a dreptul cand vedeam ca greseste. Si eram de-a dreptul fascinata de galele in care dansa cu Oksana Baiul( cereia eu ii ziceam lebada dupa 94) De fapt prima mea cautare pe Youtube a fost Victor Petrenko. Alti preferati ai mei au fost Kulik, Yagudin si Plushenko iar Philippe este pata de culoare intre rusi pentru mine Joubert desi are mai multe titluri mai are de muncit ca sa il egaleze in ochii mei pe Philippe, pentru ca Philippe Candeloro a patinat intr-o perioada mult mai competitiva( sunt un pic nostalgica dupa perioada 94-2002). Si singurul patinator pe care nu-l placeam era Elvis Stojko. Cu tot respectul pe care il am pentru munca sa si palmaresul sau nici o data nu m-am bucurat pt succesele sale.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  16. #16
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    aoleu, sa spun cand am inceput sa ma uit lapatinaj, e ca si cand m-as uita inapoi in negura vremurilor.
    de cand eram mica si ma putea uita la tv, mama se uita la patinaj si eu cu ea. mama nu avea favoriti. adica nu le tinea minte numele de la un sezon la altul si nu se enerva cand nu castiga unul sau altul. ea doar se bucura de spectacol.
    eu intotdeuan am fost genul care daca ma suficient de mult la o competitie ajung sa am favoriti si de asemenea dusmanul favoritului meu e dusmanul meu.
    imi aduc aminte ca ma seca fundul mult prea inapoi a lui elvis stoiko dar ca ii apreciam calitatile de saritor. o placeam pe surya pt ca era asa de plina de viata. il placeam pe candeloro pt ca era fun.
    tin minte ca ma seca michaell weiss pt ca aveam senzatia ca se crede prea frumos si nu era nici pe departe.
    mi-o amintesc pe michell kwan care mi-a placut mult.
    maria butirskaya, atunci cand a reusit sa-ai tina in frau nervii a fost fantastica.
    fireste momentele yagudin/plushy sunt de neuitat.
    nervii cand marina anisina si gwendal pierdeau in fata rusilor krylova/ovsianikov ( numele stalcte sa mi se ierte )

    si apoi cand am terminat facultatea si am venit acasa timp de 3 ani a fost momentul cand pasiunea mea a trecut de ceea ce mama ar considera limita normalului. si asta din cauza internetului. a fost prima data cand aveam net la dispozitie si am inceput sa caut vidsuri si am descoperit siteuri si am vazut oamenii tacaniti ca si mine. si am inceput sa imi doresc sa merg la competitii si chiar am si mers. si the insanity only got worse !!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Imi amintesc cu placere de momentele in care am inceput sa descopar patinajul artistic. Eram in 1994 la olimpiada de la Lillenhamer si Oksana Baiul era campioana olimpica. Tin mintea cat de buna a fost in comparatie cu Nacy Karrigan si Tonya Harding. Si cat de urat a reactionat Tonya.Dar Oksana era campiona. Si imi mai amintesc cand a pasit usor pe gheata Maria butyrskaya, cat de timida era . Era ultima concurenta la mondialele din '99 imbracata intr-o rochita alba. Aveam impresia ca era un inger pe gheata. M-am rugat atat de mult in acele minute sa castige si a castigat. Apoi am descoperit baietii prin 2005 la mondialele de la Moscova cand Plushi era accidentat si s-a retras si a castigat Lambiel cu programul King Arthur. Acum ador toate probele. Cunosc la toate problele patinatorii, antrenorii, coregrafii, programele prezentate in trecut ( eu de obicei ma uit pe Eurosport si cand spune ceva gresit Yvone rad si sotul meu ma intreba de ce nu imi depun CV-ul la Eurosport ca stiu mai bine decat Yvone. Dar sunt convinsa ca emotiile sunt foarte puternice).
    Acum preferatii mei la baietii sunt: Brian, Kevin, Thomas, Evan.
    La fete: Moa, Yuna, Sarah Maier.
    La perechi: Aliona si Robin.
    La dans: Oksana si Mxim, Isabel si Olivier, Jana si Serghei, Fratii Ker ( pe care ii ador si sper sa ii vad pe podium cat mai des), fratii Zaretski, Ana si Luca.
    Imi doresc sa ajung la un campionat in patioanar sa vad live totul Sper sa reusesc in 2010.
    Oricum in 2010 avem un regal la patinaj. Deja ma pregatesc.

  18. #18
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Bine ai venit pe forum dnstefania, ne bucuram ca mai exista un cunoscator si un fan asa de infocat al patinajului. Si mie imi plac multi din cei pe care i-ai amintit. Pacat ca ai descoperit baietii doar in 2005, ei au evoluat asa de mult si au fost atat de spectaculosi in anii 90' - 2000.... Petrenko, Urmanov, Ilia Kulik, Elvis Stoiko, si mai ales Yagudin sunt inca preferatii mei. Inca astept sa ma uimeasca vreunul din noua generatie. Poate Daisuke....
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #19
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    stefania eu zic sa iti depui cvul ca de yvonne eu una m-am saturat !!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #20
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    sunt de acord cu Irina! Incearca!
    si cum bine zicea Flavia ..pacat ca ai descoperit proba baietilor asa tarziu. dar cred ca ai recuperat dupa
    hmm..nush ce sa zic de Daisuke, as vrea si eu. dar nush cat de in forma va fi dupa accidentare.
    poate Kozuka... sau Chan
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  21. #21
    melancholy iris_for_daria's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    over the rainbow
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    . sau Chan
    Saracul Chan si sa fie cel mai cel, sa devina peste noapte o stea, sa fie inventatorul vreunei figuri exceptionale, si tot n-ar avea sanse sa uimeasca...ca in inimile multora e clasat deja...si nu vad prin ce farmece ar reusi sa stearga sentimentele oamenilor...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •