Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 53

Thread: Donatie pentru Steliana Nistor

  1. #22
    junior
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    60
    Reputatie
    1
    Ok, Stela a fost cam entuziast sa vorbeasca cu fanii prin email deci daca imi trimiti un pm sau email la rusty@steliana-nistor.net, o sa va dau adresa ei. (pentru cine vrea sa vorbeasca cu ea).

    Despre banca, prietena mea care vorbeste cu Stela prin telefon (eu vorbesc cu ea prin email sau messenger iar prin telefon este mai usor acum), a si vorbit cu oamenii la banca si au zis ca este prea periculos sa pun toate detaliile contului Stelei pe messageboard deci cred ca ar fi mai bine daca cineva aduna banii si apoi, o sa-i dau tot ce trebuie sa stie, adresa banca, contul etc. pentru a transfera toti banii. Sper ca este bine asa dar sunt sigura ca intelegeti ca la internet, este mult 'identity theft'.

    Nu stiu cine poate aduna banii, poate Mickeyy?? Sau altcineva care este din Sibiu, nu stiu ce este mai usor.

    Apropo, este si o sansa ca daca Stela scrie cu voi, va da informatii contului dar atunci este riscul ei, nu a mea, daca intelegeti ce vreau sa spun.

  2. #23
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    cand aflati toate inf. necesare sa-mi trimiteti si mie un PM, vreau sa ajut si eu o campioana

    apropo, Nicole, vorbeste cu Stela si spune-i ca daca are timp noi o asteptam si pe forum, sa mai schimbam o vorba etc
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  3. #24
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    O sa incercam sa luam si noi legatura cu Steliana atunci.
    Oricum doar cu un numar de cont nu se pot face fraude...si la Tv se fac multe campanii de donatii si sunt facute publice conturile in care oamenii pot depune bani...si nu sunt probleme.
    www.fangymnastics.com

  4. #25
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    si eu zic sa aflam contul cumva si sa-l transmitem pe PM celor interesati.

    Mihai, vezi ca ti-am scris email (fara sa vad ca s-a scris si aici)

    Nicole, vom gasi o modalitate sa ajutam

  5. #26
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    O sa incercam sa luam si noi legatura cu Steliana atunci.
    Oricum doar cu un numar de cont nu se pot face fraude...si la Tv se fac multe campanii de donatii si sunt facute publice conturile in care oamenii pot depune bani...si nu sunt probleme.
    Exact asta voiam si eu sa spun,peste tot sunt conturi de donatii.
    Asteptam vesti.

  6. #27
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ioana, am vazut mailul tau...ti-am si raspuns si o sa mai adaug maine cate ceva.

    Am vazut ca si federatia de gimnastica are facute publice numerele de conturi pe site-ul lor...deci nu cred ca ar fi probleme.
    www.fangymnastics.com

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Mare rusine pe federatie ca o abandoneaza asa pe Steliana...
    Nici eu nu stiu de ce ar fi periculos de dat numai numarul de cont

  8. #29
    junior
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    60
    Reputatie
    1
    Am crezut ca trebuie toate detalii pentru a transfera banii dar poate ma gresesc. Abia am trimis un pm spre Ioana. Poate este o solutie. O sa trimit Stela un sms. (mi-va raspunde mai tarziu)
    Sunt de parere ca daca zice ok, pot sa dau informatii in pm, nu sa pun pe messageboard pentru toti de vazut. Daca este prin pm, stiu ca oamenii sunt membri.
    Apropo, cred ca un numar pentru o donatie la tv este altfel. Este un cont in special deschis pentru asta, nu este privat. Cu un numar de cont si o numele, poti face foarte mult daca esti un hot de identity. Crede-ma, am auzit ce s-a intamplat cu o fata din America!

    (Imi pare rau ca fac multe probleme dar mi-e frica ca ceva rau se poate intampla. Nu este ca nu am incredere in voi, in contrariu, dar vreau sa fiu prudenta.)
    Last edited by Nicole25; 26th February 2009 at 17:54.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nicole25 View Post
    Apropo, cred ca un numar pentru o donatie la tv este altfel. Este un cont in special deschis pentru asta, nu este privat.
    E vreun impediment sa se faca si in cazul Stelianei un cont pentru donatie si sa nu folosim contul ei personal? Intreb pentru ca nu stiu... dar daca datele sunt publice si exista un cont special pentru asta se poate face cunoscut la mai multi si sansele mai mari ca mai multi sa contribuie.

  10. #31
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nicole..am o alta solutie. Cand mai vorbesti cu Stela roag-o sa-si deschida un alt cont in care sa-i punem acesti bani si dupa ce ridica toti bani inchide acel cont...si astfel nu ii este in pericol contul ei principal.
    De asemenea e buna ideea cu datul contului pe pm si astfel dam contul doar la persoanele pe care le cunoastem aici de pe forum.
    www.fangymnastics.com

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    De asemenea e buna ideea cu datul contului pe pm si astfel dam contul doar la persoanele pe care le cunoastem aici de pe forum.
    Asta are impact in suma stransa. Cu cat stiu mai multi sansele sa contribuie mai multi sunt mai mari.

  12. #33
    junior
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    60
    Reputatie
    1
    Da Mikeyy, este o buna idee. O sa-ti trimit totul intr-un pm.
    Apropo, donatii din Europa se duce superba, mai ales oameni din Olanda, Belgia, Germania si Anglia au dat banii. (Rusty zice: we are still waiting for the Americans to open their wallets LOL)

  13. #34
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Poate cineva din Romania sa mearga la o banca sa se intereseze cum se face un cont pt donatii? Detalii importante: cat costa deschiderea, care sunt tarifele pt depuneri, retrageri, anulare cont, cum se pot face depuneri in cont, care ar fi eventualele probleme legate de siguranta contului.

  14. #35
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu exista cont de donatii special...ci se face orice cont obisnuit. Si nici nu costa...cred ca doar trebuie sa depui o suma de start de cativa lei..ceva simbolic.
    Acum se pot deschide conturi si pe internet..completezi forumulatul online si ei te suna pt a verifica datele si ti dau drumul la cont si in cazul in care ai cerut si eliberarea unui card, iti spune in cate zile sa mergi sa ridici cardul..si te intreaba si de la ce filiala vrei sa-l ridici.
    E foarte usor si rapid sa deschizi conturi acum.
    www.fangymnastics.com

  15. #36
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu exista cont de donatii special...ci se face orice cont obisnuit. Si nici nu costa...cred ca doar trebuie sa depui o suma de start de cativa lei..ceva simbolic.
    Acum se pot deschide conturi si pe internet..completezi forumulatul online si ei te suna pt a verifica datele si ti dau drumul la cont si in cazul in care ai cerut si eliberarea unui card, iti spune in cate zile sa mergi sa ridici cardul..si te intreaba si de la ce filiala vrei sa-l ridici.
    E foarte usor si rapid sa deschizi conturi acum.
    Mikey dar de ce se foloseste atat de putin paypal in romania ?Este extraordinar de usor de facut pe net si nevoie doar sa ai un card de credit .Cu paypal totul se poate face mai simplu .Iar riscul este foarte mic .Se pot face transferuri bancare ,plati online ptr cumparaturi ...

  16. #37
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Mikey dar de ce se foloseste atat de putin paypal in romania ?Este extraordinar de usor de facut pe net si nevoie doar sa ai un card de credit .Cu paypal totul se poate face mai simplu .Iar riscul este foarte mic .Se pot face transferuri bancare ,plati online ptr cumparaturi ...
    Nu stiu foarte sigur de ce nu se foloseste...probabil ca in primul rand nu e promovat acest sistem de plata..chiar nu cunosc persoane din Romania care sa aiba si in al doilea rand cred ca si nivelul comertului online nu e foarte ridicat in Romania.
    www.fangymnastics.com

  17. #38
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu stiu foarte sigur de ce nu se foloseste...probabil ca in primul rand nu e promovat acest sistem de plata..chiar nu cunosc persoane din Romania care sa aiba si in al doilea rand cred ca si nivelul comertului online nu e foarte ridicat in Romania.
    Uite aici niste linkuri .Iti faci un cont la paypal in 10 minute .Este foarte simplu practic e adresa de mail pe care "o legi " de un cont de credit .Transferul se face dintr-o adresa de mail in alta adresa de mail care la randul ei este legat de un cont . Ai control asupra oeratiunilor pe pagina ta de cont .
    Uite niste linkuri .Merita sa ai unul ptr orice eventualitate .


    http://www.seopedia.org/seo-news/paypal-in-romania/
    https://www.paypal.com/ca/cgi-bin/we...ry_lang.x=true

  18. #39
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mersi Niagara...stiu cum se face caci era sa am nevoie acum ceva timp.
    Daca o sa am nevoie vreodata imi fac.
    www.fangymnastics.com

  19. #40
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    A... eu am inteles ca Nicole prefera: donatii cu paypal din contul de paypal (din soldul din paypal) sau din cont curent (de banca) legat de paypal dar nu direct prin card de credit.
    Motivul e ca ar trebui sa plateasca o taxa de 3.5 % din suma primita + ceva maruntis (1.5 eur daca nu ma insel). Taxa se plateste la fiecare donatie. Am intelesc ca nu accepta banii trimisi direct prin card de credit (apar unclaimed).

    Acuma o sa o spun cu voce tare: apreciez foarte mult ce face Nicole pt ca nu e usor sa primeasca/raspuna la o sumedenie de emailuri si sa tina si administratia donatiilor.

    Din partea mea:

  20. #41
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuizaBon View Post
    Acuma o sa o spun cu voce tare: apreciez foarte mult ce face Nicole pt ca nu e usor sa primeasca/raspuna la o sumedenie de emailuri si sa tina si administratia donatiilor.

    Din partea mea:
    Same here!

  21. #42
    junior
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    60
    Reputatie
    1
    Multumesc.
    Da, este foarte prost cu paypal si am stiut asta prea tarziu. Daca ai un cont privat, poti accepta doar 2 banii trimisi prin credit card. Apoi, trebuie sa deschidi un cont de business si pierzi 3.5% + 0.35 euro cent pe transactie/donatie.
    Ce am facut eu, am legat contul meu privat la paypal si este foarte usor.

    Luiza, tu mi-ai scris un email si ai facut o donatie prin credit card? Daca da, imi spui si o sa-ti trimit contul Stelei sau nu locuiesti in Romania??

    Trebuie sa si spun ca Rusty este un mare ajutor. (webmaster steliana-nistor.net). Facem totul impreuna. Am primit idea pentru ca un fan din China, i-am trimis un email pe Rusty ca vor face ceva pentru Stela si apoi m-am gandit sa incercam sa o ajutam financiar.
    Last edited by Nicole25; 27th February 2009 at 12:56.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •