Page 5 of 11 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 228

Thread: Scuderia FERRARI

  1. #85
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Kimi: "Am pierdut o sansa importanta"


    Raikkonen a castigat numai un punct in Monte Carlo dupa ce a plecat al 16-lea; finlandezul admite ca greseala din calificari l-a costat totul in a cincea etapa a sezonului.

    La fel cum a declarat si imediat dupa cursa, Kimi Raikkonen crede ca nu a putut sa exploateze la maximum potentialul monopostului sau Ferrari, iar asta tocmai acum cand in sfarsit credea ca a ajuns la un numitor comun cu masina. Finlandezul era foarte multumit de set-up-ul si comportamentul F2007-ului, iar asta era o premiera, dupa spusele sale, in 2007, caci pana acum Raikkonen n-a fost pe deplin multumit din acest punct de vedere.

    Kimi Raikkonen: "Totul s-a decis in calificari. In a doua parte a calificarilor, am iesit pe pista cu pneurile super-soft, iar la iesirea din sicana Swimming Pool am atins barierele cu roata dreapta-fata. N-a fost o lovitura puternica, dar suficient pentru a rupe bratul directiei si a indoi partea de jos a suspensiei. In trecut lovisem mai puternic barierele si n-am patit nimic. Am stricat totul in calificari. A fost greseala mea. Sa nu dramatizam pentru ca astfel de lucruri se pot intampla in motorsport si ce-a fost a fost."

    "Nici macar pentru un tur n-am reusit sa fortez asa cum as fi putut si as fi vrut. E deci dificil sa stiu care ar fi fost ritmul meu de cursa. Masina a fost OK inca de la inceputul weekend-ului, asa cum a fost si in testele de la Le Castellet cu o saptamana inainte. Ma gandeam ca poate pentru prima data in acest sezon voi putea sa scot totul din monopostul F2007. E enervant sa fii mereu blocat in spatele unei masini mai lente si sa nu poti sa faci nimic pentru imbunatatirea situatie. Cel putin am reusit sa castig un punct."

    Finlandezul stie de asemenea ca situatia de la general nu este deloc una fericita pentru el, insa promite ca nu se va da batut: "Desigur, gap-ul dintre mine si lideri va face viata mai dificila, dar inca suntem in prima parte a Campionatului. Vom da totul pentru a reveni si vom lupta pana la final."

    sursa: ********.ro ( sport 365)

  2. #86
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Hamilton la Ferrari?
    Miercuri, 30.05.2007



    De numai cinci curse a avut nevoie Lewis Hamilton in Marele Circ pentru a atrage, conform presei intrnationale, atentia celor de la Ferrari.

    In varsta de 22 de ani, britanicul a realizat cel mai bun start de sezon din istoria unui debutant, fiind unul dintre protagonistii acestui inceput de sezon din Formula 1. Zvonurile spun ca Lewis, care in prezent castiga 500.000 de dolari pe sezon, ar putea ajunge la aproximativ 40 de milioane de dolari la Ferrari, lucru deloc de neglijat.

    Daily Mail noteaza chiar ca Hamilton ar fi fost foarte suparat dupa Marele Premiu din Principat, acolo unde ar fi primit semnale din partea echipei ca sa-l lase pe Alonso sa castige, lucru care alimenteaza si mai mult aceste speculatii.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...rari-3597.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #87
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Eddie Irvine: "Kimi trebuie sa termine cu betiile"
    Miercuri, 30.05.2007



    Alain Prost, fostul campion mondial, considera ca finlandezul Kimi Raikkonen plateste tribut faptului ca nu s-a adaptat inca cu Scuderia Ferrari.

    "Eu consider ca nu este complet integrat la echipa", este de parere Alain Prost. Ziaristii din Cizma considera ca Raikkonen a sosit la Ferrari intr-un moment nepotrivit, atunci cand cel mai valoros pilot din istoria F1, Michael Schumacher, a decis sa nu mai imbrace echipamentul rosu al Scuderiei, inlocuirea acestuia devenind oarecum imposibila.

    Referindu-se la situatia in care se gaseste finlandezul, Eddie Irvine, fostul pilot al celor de la Ferrari, a spus: "Nu stiu ce se intampla cu el in aceste momente, dar ideea este ca trebuie sa se mobilizeze si sa termine cu betiile daca vrea sa castige".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...iile-3609.html




    Mare idiot Irvine. El vorbeste de betii?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #88
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Massa: "Am acelasi numar de victorii ca si Alonso, prezentele pe podium vor face diferenta"
    Miercuri, 30.05.2007



    Felipe Massa, pilotul celor de la Ferrari, considera ca sansele sale la titlul sunt aceleasi si ca acela care va avea mai multe prezente pe podium va castiga titlul mondial.

    "Sezonul decurge bine pentru mine si cred ca am aceleasi sanse de a castiga. Au trecut cinci curse si mai sunt 12 de disputat. Am doua victorii la fel ca si Alonso, dar cinci puncte in spatele lui. Prezenta constanta pe podium va face insa diferenta", a spus Felipe.

    Vorbind despre ultima cursa a sezonului si despre monopostul Ferrari, brazilianul a mai declarat: "Sunt multumit cu ceea ce am realizat in week-end la Monaco, insa nu suntem atat de incantati de performantele masinii in aceasta etapa".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...enta-3615.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #89
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Eddie Irvine: "Kimi trebuie sa termine cu betiile"
    Miercuri, 30.05.2007



    Alain Prost, fostul campion mondial, considera ca finlandezul Kimi Raikkonen plateste tribut faptului ca nu s-a adaptat inca cu Scuderia Ferrari.

    "Eu consider ca nu este complet integrat la echipa", este de parere Alain Prost. Ziaristii din Cizma considera ca Raikkonen a sosit la Ferrari intr-un moment nepotrivit, atunci cand cel mai valoros pilot din istoria F1, Michael Schumacher, a decis sa nu mai imbrace echipamentul rosu al Scuderiei, inlocuirea acestuia devenind oarecum imposibila.

    Referindu-se la situatia in care se gaseste finlandezul, Eddie Irvine, fostul pilot al celor de la Ferrari, a spus: "Nu stiu ce se intampla cu el in aceste momente, dar ideea este ca trebuie sa se mobilizeze si sa termine cu betiile daca vrea sa castige".



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...iile-3609.html




    Mare idiot Irvine. El vorbeste de betii?
    Raspuns dur al lui Raikkonen:


    Raikkonen: "Irvine a fost o eroare a Formulei 1"
    Vineri, 01.06.2007



    Kimi Raikkonen ii raspunde in termeni duri lui Eddie Irvine, cel care declarase despre finlandez ca ar trebui sa lase de-o parte betiile pentru a redeveni competitiv.

    "Nici macar nu vreau sa ma gandesc la asemenea declaratii. Irvine a fost o eroare a Formulei 1si nu are dreptul sa vorbeasca asa despre piloti de Formula 1 care ii sunt superiori", a declarat Kimi.

    Irlandezul spusese despre Raikkonen ca este mult sub Felipe Massa si ca ii arde mai mult de distractii decat de Marele Circ.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ei-1-3666.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #90
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Hakkinen: “Raikkonen nu trebuia să plece de la McLaren”

    Fostul campion mondial al Formulei 1, Mika Hakkinen, a declarat că previziunile sale au început să se adeverească, Kimi Raikkonen avînd dificultăți de adaptare la Ferrari. Hakkinen spusese încă de la anunțul trecerii conaționalului său la Ferrari că îi va fi dificil să aibă rezultate la echipa italiană. La acea vreme, fostul rival al lui Michael Schumacher l-a sfătuit pe Raikkonen să nu plece de la McLaren.

    “L-am avertizat că schimbarea echipei s-ar putea să nu fie bună pentru el. Din nefericire pentru Kimi, previziunile mele s-au adeverit”, a declarat Hakkinen pentru ziarul finlandez Iltalehti. Fost pilot la McLaren, acesta a rămas alături de echipă într-o perioadă dificilă (anii ’90) și a reușit să cîștige ulterior două titluri mondiale, în 1998 și 1999. “Cîștigarea titlului suprem este ca o pînză de păianjen, care are nevoie de multe fire și de mult timp”, a explicat Hakkinen.

    “Desigur, e adevărat că McLaren a avut unele probleme în trecutul recent, dar este o echipă care a avut întotdeauna capacitatea de a-și reveni”, a mai spus finlandezul. Acesta crede că Raikkonen ar fi avut mai mult success dacă nu pleca la Ferrari. “E posibil ca Raikkonen să nu fi luat prea bine în considerare riscurile trecerii la Ferrari, întrucît se pare că are un an dificil. De cealaltă parte, mașina McLaren a evoluat mult în ultimele curse, iar cîștigarea titlurilor poate depinde mult de factori minori”, a adăugat Hakkinen. “Sînt în joc mulți piloți excelenți, iar Kimi nu se poate baza exclusiv pe talentul său”, a încheiat finlandezul.

    sursa: autof1.ro

  7. #91
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Andretti: "Kimi mi se pare un pic cam pasiv"
    Miercuri, 06.06.2007


    Mario Andretti, campion mondial in anul 1978, a declarat despre Kimi Raikkonen ca i se pare ca trateaza cu pasivitate Formula 1.

    "Nu il cunosc pe Kimi personal, dar mereu ma gandesc ca poate este un pic prea pasiv. Poate ca nu are cu adevarat echipa in jurul sau asa cum te-ai putea astepta", a spus Andretti.

    Referindu-se la taria de caracter a lui Kimi, fostul campion a mai declarat: "Presupun ca are un caracter mai puternic decat Massa, fiind de parere ca el reactioneaza mai bine la situatii de presiune mare".

    Transferat in vara de la McLaren Mercedes, Raikkonen era cotat cu unele dintre cele mai mari sanse la castigarea titlului mondial. In acest moment, finlandezul este devansat atat de coechipierul Felipe Massa cat si de cei doi piloti ai celor de la McLaren, Alonso si Hamilton.

    sursa: formula1.automarket.ro

  8. #92
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    "Massa a crescut datorita lui Schumacher"
    Sambata, 09.06.2007


    Giancarlo Fisichella crede ca Michael Schumacher l-a ajutat enorm pe Massa in anul in care cei doi au fost colegi de echipa.

    "Felipe e un pilot bun si a invatat enorm in ultimii ani, mai ales cand a stat langa Michael la Ferrari. Acum se descurca foarte bine, se simte OK in echipa si, cel putin in acest moment, e mai rapid ca Raikkonen", crede Fisichella.

    Italianul a fost coleg de echipa cu Massa la Sauber, in 2004.


    sursa: formula1.automarket.ro

  9. #93
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Presa italiana: "Ferrari are reale probleme"
    Luni, 11.06.2007



    O parte a jurnalistilor din Peninsula sunt de parere ca Scuderia traverseaza o perioada neagra in actualul sezon de Formula 1.

    "Massa trebuie sa recunoasca dezastrul si faptul ca a gresit. Scuderia nu mai este competitiva in niciun sens. In plus de asta, nimeni nu se astepta la asemenea rezultate. Este evident acum ca Ferrari are reale probleme", se scrie intr-unul dintre materialele aparute in presa din Italia dupa cursa de la Montreal.

    Scuderia Ferrari se afla la 28 de puncte in spatele celor de la McLaren Mercedes in clasamentul constructorilor din Marele Circ.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...leme-3872.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #94
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Jean Todt: "Sunt foarte dezamagit"
    Marti, 12.06.2007



    Jean Todt, boss-ul celor de la Ferrari, a declarat ca este foarte dezamagit de faptul ca Scuderia a pierdut puncte importante in Canada.

    "Vreau sa spun ca sunt foarte dezamagit din cauza faptului ca am pierdut puncte importante la Montreal. Am fost capabili sa ne batem cu oricare dintre echipe, mai putin cu cea care a castigat. Pentru al doilea Mare Premiu consecutiv am fost invinsi de o echipa mai buna decat noi", a declarat francezul vorbind despre McLaren Mercedes.

    Referindu-se la performanta britanicului Lewis Hamilton, primul om de la Ferrari a mai declarat: "Este un pilot deosebit care facut o treaba foarte buna cu o masina minunata. Observ ca este capabil de multe, dar sezonul inca nu s-a terminat"



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...agit-3880.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #95
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Todt: "Nu am avut rezultate atat de slabe"
    Miercuri, 13.06.2007



    Jean Todt, presedintele celor de la Ferrari, considera ca Scuderia nu a avut rezultate slabe in acest inceput de sezon, in care a reusit trei victorii.

    "Nu stiu de ce spun multi ca nu am inregistrat rezultate bune pana acum. Daca stau sa ma gandesc, avem trei victorii de etapa si patru pole-position in sase Mari Premii disputate. Consider ca rezultatele de pana acum nu sunt chiar asa de catastrofale", precizeaza francezul.

    Jean Todt a mai spus ca nu plecarea lui Ross Brown sau a lui Michael Schumacher sunt de vina pentru diferenta inregistrata intre McLaren si Scuderia italiana



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...labe-3931.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  12. #96
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1

  13. #97
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Raspunsul la intrebarea din final: Michael Schumacher.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #98
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Raspunsul la intrebarea din final: Michael Schumacher.
    oare chiar s-ar intoarce Schumi?
    pe undeva ar fi bine ...ca mi-am pus odata intrebarea: ce ar fi facut Schumacher cu Hamilton pe pista?

  15. #99
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,639
    Reputatie
    0
    l-ar fi batut normal ...oricat de bun e Hamilton cu Schumacher nu poate rivaliza ...ar fi interesant o cursa in situatia urmatoare :

    1.Hamilton
    2.Schumacher -foarte aproape de el..

  16. #100
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    http://www.grandprix.com/ns/ns19298.html


    speculatii vizavii de tunelul aerodinamic al celor de la Ferrari...
    Schumi? the only one!

  17. #101
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Raikkonen, in pericol la Ferrari
    Miercuri, 20.06.2007


    Sederea lui Kimi Raikkonen la Ferrari depinde de rezultatele sale urmatoare, in cazul unor noi esecuri finlandezul riscand o inlaturare din cadrul Scuderiei.

    Evolutiile mai putin satisfacatoare de la bordul monopostului Ferrari i-au facut pe oficialii italieni sa ia in calcul si o eventuala despartire de fostul pilot al celor de la McLaren.

    Vizati pentru a-l inlocui pe nordic sunt Fernando Alonso, de la McLaren, si Nico Rosberg, de la Williams.


    sursa:formula1.automarket.ro


    nu prea il vad pe Alonso la Ferrari.

  18. #102
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Scandal intern la Ferrari
    Vineri, 22.06.2007


    Ferrari a inaintat o plangere penala impotriva unuia dintre angajatii sai importanti. Este vorba de Nigel Stepney. Nu se cunoaste inca motivul actiunii Ferrari.

    "Ferrari a depus o plangere impotriva lui Nigel Stapney, oficialitatile italiene demarand o ancheta in acest sens", a declarat unul dintre purtatorii de cuvant ai Calutului Cabrat. Stepney a activat pana la inceputul acestui sezon in functia de manager tehnic de cursa, plecarea lui Schumacher si Brawn avansandu-l pe acesta in postul de sef al echipei de dezvoltare si performanta. Stepney nu si-a dorit postul, cererea sa de demisie fiind espinsa insa de conducerea Ferrari.

    Prima echipa interesata de Nigel Stepney este Honda, japonezii incercand sa inroleze persoane cu experienta in Formula 1.

    sursa: formula1.automarket.ro

  19. #103
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele View Post
    http://www.grandprix.com/ns/ns19298.html


    speculatii vizavii de tunelul aerodinamic al celor de la Ferrari...

    Mai pe romaneste lucrurile stau asa.
    La jumatatea lunii mai in canalul aerodinamic a avut loc un accident care a deteriortat foarte serios constructia.
    Testarea unor noi componente nu a mai fost posibila.
    Mai multe saptamani tunelul a foast in reparatie.
    Se spune chiar, ca purtatorul de cuvant, Luca Colajanni ar fi rugat reprezentatnii presei sa pastreze anonimatul despre aceasta intamplare.
    Ziarul austriac "Salzburger Nachrichten" furnizeaza si alte amanunte.

    Toate acesta sunt interesante doar pentru ca aici se presupun cauzele comportarii slabe din ultimele saptamani a masinilor si pilotilor Ferrari...

  20. #104
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Massa: Am gasit ce n-a mers


    Felipe Massa este foarte increzator ca situatia se va schimba in raportul McLaren - Ferrari odata cu Franta.

    Brazilianul a declarat raspicat pentru Gazzetta dello Sport ca testul de la Silvestone de saptamana trecuta i-a ajutat pe italieni sa gaseasca motivul pentru care in ultimele trei etape McLaren Mercedes au fost mult superiori Scuderiei; bineinteles ca n-a divulgat secretul, dar ne-a trimis oarecum inspre pneurile Bridgestone; pilotul Ferrari atrage atentia asupra faptului ca diferentele pe care le are monopostul F2007 de acoperit fata de principalul rival nu sunt deloc mici.

    Felipe Massa: "Sunt foarte multumit de testul din Silverstone. Imediat ce am urcat in masina mi-am dat seama ca imbunatatirea in performante este una importanta fata de cursele trecute. Sunt destul de optimist in privinta urmatoarelor etape. Dupa parerea mea putem fi in fata celor de la McLaren si oricum, acesta este obiectivul nostru incepand de-acum pana la finalul sezonului. Acum, am aflat ce nu a mers in ultimele trei curse, chiar daca diferenta pe care o avem de acoperit nu este mica. Dar nu s-a terminat, niciodata nu ne dam batuti."

    "Am parcurs o distanta buna cu pneuri noi, soft, si imediat am reusit un timp bun pe turul de circuit. In mod evident Silverstone este un circuit favorabil Ferrari, dar in privinta anumitor aspecte ale set-up-ului am gasit ceva noutati care explica ce anume n-a mers in cursele trecute."


    sursa: ********.ro (sport 365)

  21. #105
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Cum e proverbul : nu iese fum de unde nu-i foc.

    Dupa cum anunta La Gazzetta dello Sport mecanicul Nigel Stepney a fost concediat, lui reprosandu-i-se manopere la rezervoarele de benzina ale masinilor Ferrari. Se afirma ca procuratura din Modena a perchezitionat locuinta mecanicului gasind dovezi compromitatoare.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •