Page 18 of 19 FirstFirst ... 816171819 LastLast
Results 358 to 378 of 398

Thread: Marian Cozma a murit injunghiat in Ungaria

  1. #358
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Echipa de handbal MKB Veszprem s-a impus, duminică, în fața spaniolilor de la Ademar Leon, scor 28-26 (14-13), în cadrul unui meci din Grupa 3 principală a Ligii Campionilor, iar victoria a fost dedicată handbalistului român Marian Cozma, ucis săptămâna trecută.
    Jucătorii echipei Veszprem au intrat la încălzire îmbracați în tricouri albe, cu numărul opt pe spate și cu imaginea lui Marian Cozma pe piept. Înainte de startul meciului, în sala din Veszprem s-a stins lumina, s-a ținut un moment de reculegere, iar pe un panou luminos a apărut chipul lui Marian Cozma.

    Un tricou gigantic cu numărul 8 a fost arborat în sala din Veszprem. La finalul meciului toți jucătorii echipei MKB Veszprem au izbucnit în lacrimi și au dedicat victoria fostului lor coechiper Marian Cozma.

    Tot astazi, a a vut loc un mars al tacerii organizat de suporterii echipei MKB Veszprem, incheiat la sala unde urma se desfasoare partida.

    "Si tu murind, sa te intrebi mereu,
    De ce sa mori, si unde-i Dumnezeu?
    Si sa privesti, de sus, din nepatruns,
    Cum nu-ti ofera nimeni un raspuns
    "

    Versuri de Adrian Paunescu.
    Last edited by Aurel.D; 16th February 2009 at 00:44.

  2. #359
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    si un scurt rezumat a ceea ce s-a intamplat in sala din Veszprem:

    http://www.sport.ro/handbal/luminile...rue#comentarii

    absolut incredibil.in primul rand este evident ca Marian era un om extrem de po****r in oras,iar in al doilea rand mi-as dori ca handbalul sa fie atat de po****r in Romania.inca o data este incredibil ceea ce au facut ungurii.

  3. #360
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Emotionant tot ceea ce s-a intamplat si s-a facut in memoria lui Marian. Pacat insa ca el nu se poate bucura de aceste lucruri si pacat , dupa cum spunea Vlad Enachescu, ca televiziunile abea acum vb despre el, vb despre handbal. Zilele astea handbalul este foarte mediatizat...sunt curioasa cat o sa tina. Si ma mai macina ceva...din cauza cameramanilor, fotografilor si a jurnalistilor in general care pana la mormant s-au inghesuit sa prinda un cadru cat mai spectaculos...prietenii sai adevarati nu au putut fi alaturi cum si-au fi dorit
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  4. #361
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  5. #362
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Da, interesant articol. CTP, ca de obicei, le spune franc, fara fereala. De fapt nu stiu de unde aceasta teama de a spune lucrurilor pe nume. Aaaa, ba nu, am aflat in ultima vreme.

  6. #363
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    Este incredibil cat de iubit a fost Marian la Veszprem . Mii de oameni marsaluind intr-un divin semn de solidaritate . Pe teren , jucatorii desi doborati de durere , au dat totul pt Marian .

    Respect maxim pt toti acesti oameni , care mi-au dat o lectie de viata .
    Last edited by leodacin; 16th February 2009 at 14:15.

  7. #364
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Aurel.D View Post
    Da, interesant articol. CTP, ca de obicei, le spune franc, fara fereala. De fapt nu stiu de unde aceasta teama de a spune lucrurilor pe nume. Aaaa, ba nu, am aflat in ultima vreme.
    Individul asta le-a numit pe campioanele olimpice care au avut "indrazneala" sa pozeze topless "cadavre in putrefactie". Asa ca se ne mai lase cu lectii despre cum trebuie sa se faca presa

  8. #365
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Individul asta le-a numit pe campioanele olimpice care au avut "indrazneala" sa pozeze topless "cadavre in putrefactie". Asa ca se ne mai lase cu lectii despre cum trebuie sa se faca presa
    rob_din,toti avem zile proaste.chiar si tu cand ai zis ca te asteptai ca Marian sa pateasca asa ceva... cateva pagini in urma.

  9. #366
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Desi handbalul este un sport pe care il urmaream doar ocazional si in special la feminin, incepand cu ziua de Duminica, 15 Feb. 2009, ma declar fan MKB Veszprem! Asta, in primul rand in semn de respect fata de toata suferinta acelor baieti minunati, respect si admiratie vis a vis de toate dovezile de dragoste, compasiune si devotament pe care le-au aratat locuitorii din Veszprem (si nu numai), in decursul acestor zile negre!!

    Scorul meciului MKB Veszprem cu Ademar Leon (28-26) ofera niste analogii tare ciudate:
    28, luna si ziua in care a fost ucis, Feb, 8; 8 este de asemenea cifra care l-a "insotit" toata viata pe Marian (ziua nasterii sale, numarul pe care il purta la MKB Veszprem).
    28 este de asemenea si inversul numarului lui de la Nationala, 82;
    in plus, 26 reprezinta varsta pe care o avea Marian Cozma la moartea sa. Este doar un fapt divers dar....destul de ciudat.

  10. #367
    manager
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Cluj
    Posts
    258
    Reputatie
    1
    onlinesport, voi il aduceti inapoi pe marian? ati depasit deja sport.ro cu aberatiile, mi-ar fi rusine sa caut audienta cu zvonuri de felul celor publicate la 0.34, ati depasit politia din toate tarile implicate, sunteti cei mai tari, sa va fie rusine pt ca lejer continuati magariile televiziunilor, nu aveti niciun respect pt durere, mi-e mila de voi, cu sursele voastre EXCLUSIV... ma repet SA VA FIE RUSINE... va faceti audienta pe suferinta
    U!

  11. #368
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    73,002
    Reputatie
    1
    sa-ti fie rusine tie ca apuci un eveniment prin care arunci cu noroi aici pe forum ... iti pica bine nick'ul tau
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #369
    sharpshooter Ted's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    in the penalty box
    Posts
    3,463
    Reputatie
    1
    outsider are dreptate ... nici in mormant presa nu il lasa sa se odihneasca
    in mod normal,daca sunteti luati in seama,cele relatate in articolul respectiv ar trebui probate.Si atunci s-ar putea sa aveti o problema ...

    bine zicea Adrian Georgescu ...
    If you get in trouble, just go back in time!

  13. #370
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    nu cred in chestiile astea cu "sursa din anturajul....". Sunt simple supozitii, asa cum pot fi cu sutele.
    Legat de faptul ca Marian "era un baiat care cunoastea viata de cartier si tot ce presupune ea", asta este un lucru firesc tinand cont de faptul ca a crescut in cartierul Tei Toboc, dar nu spune nimic. Si eu cunosc "viata de cartier si tot ce presupune ea", insa nu inseamna ca ma si implic!
    Last edited by Aurel.D; 17th February 2009 at 16:54.

  14. #371
    incepator
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    salut,citesc acest subiect de pe forum de ceva zile si sunt total indignata...@rob_din cum poti sa fi atat de insensibil? din ce aluat esti facut? scuza-ma dar dicolo de circul mediatic si toate "minunile" astea a murit un copil de 26 de ani si nu a fost omorat doar din greseala sau accidental, a fost omorat de niste bestii cu chip de om...sincer draga rob_din daca nu suntem in stare sa spunem ceva de bine despre cei trecuti in lumea celor drepti e bine sa respectam zicala aceea..."de morti numai de bine"....

  15. #372
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    intr-adevar,MKB Veszprem s-a ales cu cativa fani romani dupa aceasta intamplare,si chiar nu mi se pare absolut deloc deplasat.

  16. #373
    incepator
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    ca fapt divers pentru niste persoane de pe aici...Marian Cozma avea 60 de selectii la nationala pt care a inscris 115 goluri...Era un handbalist foarte bun, care in cativa ani devenea cel mai bun din lume pe postul lui. A fost cumparat de cei de la Veszprem dupa o dubla mansa jucata cu Dinamo...Oamenilor de acolo le-au trebuit 2 meciuri ca sa se convinga ca e bun...dar la noi nu era bun...Cine a urmarit meciurile nationalei masculine de handbal, ar fi vazut ca Marian merita mai mult...cine nu, sa nu isi mai dea cu presupusul...si nici sa vorbeasca fara sa stie..
    Marian era un om foarte respectat si iubit in Veszprem..iar asta inseamna multe...si din aceasta cauza ati putea si voi(unii dintre voi) sa ii respectati memoria si sa nu mai aruncati cu vorbe goale si fara rost despre un om care a fost mai mereu campion...

    am citit cateva postari de pe topicul asta si m-am ingrozit...Maria Cioncan a fost si ea decorata post-morten...si a fost plansa de oamenii impresionati de drama ei..la fel a fost si in cazul lui Catalin Hildan si Marian Cozma...de ce uitati atat de repede..dar in schimb nu va abtineti sa vorbiti in plus...
    toti avem defecte...dar cand un om moare ...ele dispar..si raman doar calitatile...si amintirile frumoase...iar ce au facut cei din veszprem(colegii lui si suporterii) ar trebui sa inchida gura multor carcotasi de pe la noi...care se legau de caracterul lui Marian...

    am simtit nevoia sa ma exprim...nu incerc sa conving pe nimeni de ceva anume...dar uitam prea repede...si prea le place unora doar sa arunce cu noroi...

  17. #374
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Marele regret al lui Petre Cozma, tatal lui Marian, este ca fiul lui a fost mai iubit in Ungaria decat in Romania. Problema este ca sportivi din handbal, volei, scrima, polo, etc, chiar componenti ai loturilor nationale....sunt foarte putin cunoscuti la noi, "meritul" principal fiind al presei de rahat!!

    redgirl,
    ai dreptate. eu imi aduc aminte ca este cineva pe aici care in timpul Olimpiadei de asta vara, incerca sa ma convinga ca Romania va avea o comportare meritorie, desi eu din a zecea-douasprezecea zi am spus ca vom avea un bilant foarte slab. La sfasitul JO, cand si-a dat seama ca am fost catastrofali, nu ii venea sa creada! Deh, fiecare vede lucrurile intr-un anumit fel vis a vis de realitate.

  18. 18th February 2009, 20:52
    Reason
    repetare

  19. #375
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by redgirl View Post
    ca fapt divers pentru niste persoane de pe aici...Marian Cozma avea 60 de selectii la nationala pt care a inscris 115 goluri...Era un handbalist foarte bun, care in cativa ani devenea cel mai bun din lume pe postul lui. A fost cumparat de cei de la Veszprem dupa o dubla mansa jucata cu Dinamo...Oamenilor de acolo le-au trebuit 2 meciuri ca sa se convinga ca e bun...dar la noi nu era bun...Cine a urmarit meciurile nationalei masculine de handbal, ar fi vazut ca Marian merita mai mult...cine nu, sa nu isi mai dea cu presupusul...si nici sa vorbeasca fara sa stie..
    Marian era un om foarte respectat si iubit in Veszprem..iar asta inseamna multe...si din aceasta cauza ati putea si voi(unii dintre voi) sa ii respectati memoria si sa nu mai aruncati cu vorbe goale si fara rost despre un om care a fost mai mereu campion...

    am citit cateva postari de pe topicul asta si m-am ingrozit...Maria Cioncan a fost si ea decorata post-morten...si a fost plansa de oamenii impresionati de drama ei..la fel a fost si in cazul lui Catalin Hildan si Marian Cozma...de ce uitati atat de repede..dar in schimb nu va abtineti sa vorbiti in plus...
    toti avem defecte...dar cand un om moare ...ele dispar..si raman doar calitatile...si amintirile frumoase...iar ce au facut cei din veszprem(colegii lui si suporterii) ar trebui sa inchida gura multor carcotasi de pe la noi...care se legau de caracterul lui Marian...

    am simtit nevoia sa ma exprim...nu incerc sa conving pe nimeni de ceva anume...dar uitam prea repede...si prea le place unora doar sa arunce cu noroi...
    nu trebuie sa te inflamezi prea tare la posturile lui rob_din.cu timpul,daca mai stai pe-aici,il vei cunoaste.iti vei da seama ca nu se pricepe la absolut nimic,doar sa sa contrazica.
    intr-adevar,aia cu Marian Cozma rezerva la Veszprem a fost haioasa.isi cam impartea timpul pe teren cu Csaba Gal,nimeni altul decat pivotul nationalei Ungariei... in plus la nationala noastra,cred ca Omer are mari mustrari de constiinta acum,pentru ca l-a tratat pe Cozma ca pe ultima rezerva la "Mondiale".eu il inteleg pe Marian ca s-a suparat,meciul in care a jucat de departe cel mai mult a fost cel cu Australia,in care ma descurcam si eu ca pivot... hai ca Paraianu este un pivot de clasa,dar e o engima pentru mine cum poti sa joci cu unul ca Irimescu in fata lui Cozma.

  20. #376
    incepator
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sentient7 View Post
    nu trebuie sa te inflamezi prea tare la posturile lui rob_din.cu timpul,daca mai stai pe-aici,il vei cunoaste.iti vei da seama ca nu se pricepe la absolut nimic,doar sa sa contrazica.
    intr-adevar,aia cu Marian Cozma rezerva la Veszprem a fost haioasa.isi cam impartea timpul pe teren cu Csaba Gal,nimeni altul decat pivotul nationalei Ungariei... in plus la nationala noastra,cred ca Omer are mari mustrari de constiinta acum,pentru ca l-a tratat pe Cozma ca pe ultima rezerva la "Mondiale".eu il inteleg pe Marian ca s-a suparat,meciul in care a jucat de departe cel mai mult a fost cel cu Australia,in care ma descurcam si eu ca pivot... hai ca Paraianu este un pivot de clasa,dar e o engima pentru mine cum poti sa joci cu unul ca Irimescu in fata lui Cozma.
    si irimescu este un pivot bun...dar la nationala nu cred ca aveam nevoie de 3 pivoti..in fine..asta e alta poveste...
    la handbal nu prea exista titulari...sunt cativa intr-o echipa ..ce intra constant din prima...dar in rest ..se schimba intre ei..e cam mult sa spui ca Marian Cozma era rezerva la Veszprem...a fost rezerva la inceput...dar deja de ceva timp devenise un om important pentru echipa...juca mereu..
    nu m-am inflamat...pur si simplu am vrut sa fac niste precizari..ca sa stie exact cum sta treaba...

  21. #377
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1

  22. #378
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Hmmm eu nu prea inghit povestea asta. Nu stiu de ce, dar mi se pare prea de Agatha Christie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •