View Poll Results: Este corecta retragerea lui Chivu?

Voters
33. You may not vote on this poll
  • Da, nu mai putea juca, este prea accidentat

    13 39.39%
  • Nu, este accidentat doar la nationala, la club a fost mereu apt in aceasta perioada

    16 48.48%
  • Nu stiu, nu mi-am facut o parere

    4 12.12%
Page 28 of 29 FirstFirst ... 1826272829 LastLast
Results 568 to 588 of 603

Thread: Cristian Chivu

  1. #568
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,415
    Reputatie
    1
    Decizie buna.

    El nu mai putea ajuta nationala si nationala nu mai puitea sa-l ajute pe el.

  2. #569
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Multumim Chivu pentru tot ce ai facut,un mare jucator,numai bine

  3. #570
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    nu l-am suportat niciodata. asta s-a crezut intotdeauna mai special decat toti. bine ca s-a retras, sa vedem ceva jucatori tineri si setosi la nationala.
    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  4. #571
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Naspa ca a murit Paunescu si nu mai are cine sa-i faca o emisiune lacrimogena pentru a se intoarce ca Hagi.
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  5. #572
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Decizie buna.

    El nu mai putea ajuta nationala si nationala nu mai puitea sa-l ajute pe el.
    las ca poate ajuta Tamas nationala
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  6. #573
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    El nu ofera nici un motiv pentru acest gest si incheie cu un indemn care suna demagogic din gura de tradator de tara
    Tradator de tara? - si te mai miri cand lumea va spune ca nu sunteti ziaristi ci sunteti prostituate

    ai facut tu mai multe pt. Romania decat a facut Chivu, nu?

    ce motiv mai clar decat asta vrei?
    ...varsta, accidentarile, interventiile chirurgicale la care am fost supus in ultimii ani ma impiedica sa ma lupt pe mai multe fronturi. Odata cu aceasta decizie se incheie una dintre cele mai importante etape din viata mea ...
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  7. #574
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Pacat, ar fi putut sa joace pana la incheierea calificarilor, chiar daca ratam si Euro 2012. Dar era totusi un simbol al Nationalei noastre in ultimii 10 ani! Daca va uitati bine in urma, el de-abia in urma cu 2-3 ani, cam dupa Euro 2008 a inceput sa fie injurat, pana atunci era privit ca unul din cei mai domni jucatori ai nationalei.
    Mai crede cineva ca Mutu va juca la Nationala pana la 36 de ani, sau Rat ori Goian sau Tamas?
    E timpul unei noi reconstructii, era timpul mai de demult, cam dupa Euro 2008, cum au facut francezii, sa reconstruim cu oameni pana in 25 de ani. La cate accidentari a avut pana acum, ce poti sa-i mai ceri? Mai bine sa se retraga acum daca asa considera, ca inca 6 meciuri in plus/an sunt o povara, decat sa ajunga ca Nesu paralizat!

  8. #575
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    Cred ca intrebarile din POLL nu sunt corecte, idem si titlul threadului. Daca ar fi fost indepartat de la nationala de cineva, se putea comenta in felul asta o decizie care nu era a lui, dar cata vreme el se retrage (nu-l expulzeaza nimeni) cred ca dezbaterea a inceput prost ...
    In loc sa-l linsam pentru ca pleaca, ar trebui sa-i multumim pentru cat a jucat ... Drum bun Chivu!
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

  9. #576
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    E bine ca unii stiu cand sa se retraga ..altfel risca sa se faca de kko ..pt asta RESPECT!

  10. #577
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by krokobaursolzos View Post
    Cred ca intrebarile din POLL nu sunt corecte, idem si titlul threadului. Daca ar fi fost indepartat de la nationala de cineva, se putea comenta in felul asta o decizie care nu era a lui, dar cata vreme el se retrage (nu-l expulzeaza nimeni) cred ca dezbaterea a inceput prost ...
    In loc sa-l linsam pentru ca pleaca, ar trebui sa-i multumim pentru cat a jucat ... Drum bun Chivu!
    De ce sa-l linsam? Ce, pe Nesta sau Totti i-a linsat cineva cand s-au retras prematur din Squadra Azzura? E decizia lui, daca el simte ca nu mai poate face fata la inca 6 meciuri in plus pe an, care e problema?

  11. #578
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    rusine cristi chivu. De cativa ani te apar in fata tuturor prietenilor mei. Toti au zis ca Cristi Chivu nu e mai e ce a fost, insa le`am spus ca e mult peste tot ce avem la nationala. II inteleg decizia, insa un adevarat capitan nu lasa echipa cu 10 zile inainte de meciul decisiv!
    e si normal sa nu mai fie ce-a fost la cate accidentari a avut.

    toti sportivi ating un varf de forma dupa care urmeaza panta descendenta, se pare ca si cristi a ajuns in momentul in care nu mai poate sa faca fata pe mai multe fronturi.


    o altfel de presa decat cea a prostituatelor de pe ols

    Căpitanul echipei naționale, Cristian Chivu, în vârstă de 30 de ani, și-a anunțat, sâmbătă, retragerea din prima reprezentativă a României, pentru care a evoluat de 75 de ori și pe care a condus-o din teren de 50 de ori.

    Cristian Chivu s-a născut la 26 octombrie 1980, la Reșița, și și-a început cariera profesionistă de fotbalist la CSM Reșița în 1996, unde a rămas până în 1998, când a trecut la Universitatea Craiova. La echipa reșițeană el a fost antrenat o perioadă și de tatăl său, care a murit când Cristi avea doar 17 ani.

    În 1999, el a trecut la Ajax Amsterdam, devenind căpitanul echipei olandeze în 2001 și câștigând Eredivisie în 2002. În 2003, Chivu a fost transferat la AS Roma, unde a devenit om de bază. Deși a fost dorit de cluburi celebre din Europa, Chelsea, FC Barcelona sau Real Madrid, în 2007, pentru 16 milioane de euro, fundașul a preferat să semneze pentru Internazionale Milano, echipă alături de care câștigă campionatul Italiei, Cupa Italiei dar și Liga Campionilor.

    "Am ajuns să joc la clubul la care era tata antrenor, la CSM Reșița, într-o atmosferă pe care o consideram ușor ostilă și pe care de abia mai târziu am înțeles-o. Niciodată tata n-a vrut ca eu să fiu băgat în seamă la echipă pentru că eram baiatul lui Chivu. Îl judecam, îl acuzam cumva atunci, în sinea mea, pentru că mă trata cu indiferență, se purta cu mine mai rece decât cu ceilalți jucători. Cerea mult și eu făceam tot posibilul să-i arăt că sunt bun. Îmi aduc aminte că am întrebat-o pe mama, după ce am mai crescut, după ce tata a murit, de ce nu mi-a spus niciodata mie, direct, că am talent la fotbal, de ce nu m-a încurajat mai mult. Cred că mi-am răspuns singur la întrebarea asta după o vreme. Răceala lui de atunci m-a îndârjit și mai mult să arăt ce pot, m-a făcut să muncesc, ceea ce nu știu dacă s-ar fi întâmplat dacă eram cocoloșit și favorizat. Talentul fără muncă nu duce nicăieri, îmi dau seama acum. Cred ca aș fi rămas un veșnic «băiat cu potențial» dacă n-aș fi avut ceva de demonstrat în primul rând mie și în al doilea rând tatălui meu, dacă pe vremea când eram la Reșița tata nu ma trimitea cu tramvaiul acasă în timp ce el pleca cu mașina deși plecam de la stadion în același timp… Știu și simt că a avut mereu încredere în mine. N-a mai apucat să mă vadă mai departe de Reșița. Aveam 17 ani când a murit", scria Chivu pe site-ul său personal.

    Căpitanul naționalei a mai povestit cum s-a trezit la 18 ani, la Ajax, singur într-o țară străină, într-un oraș în care nu cunoștea pe nimeni. "Un vârtej de evenimente, de situații, de emoții. M-am trezit la 18 ani că eram fundaș la Ajax Amsterdam, singur într-o țară străină, într-un oraș în care nu cunoșteam pe nimeni, locuind la hotel, departe de familia mea și de tot ce-mi era cunoscut. Am resimțit singurătatea în prima jumătate de an la Amsterdam. Era destul de greu să-mi fac prieteni în condițiile în care eu nu vorbeam olandeza și ne înțelegeam doar în engleză așa că de cele mai multe ori mă trezeam în camera de hotel încercând să-mi omor timpul jucând cărți de unul singur sau bântuind pe internet. M-am adaptat treptat, am învățat olandeza la cursurile săptămânale la care ne trimitea echipa, am reușit să mă mut la casa mea, am ajuns căpitan de echipă - fundaș central…Au fost patru ani frumoși în care m-am îndrăgostit de orașul Amsterdam și de locuitori, de stilul lor de viață", spune românul încă extrem de iubit în Olanda.

    Ajuns în Italia, Chivu a învățat italiana rapid, apreciind că acomodarea a fost mai ușoară, deoarece deja avea "obișnuința" vieții în străinătate. Și a continuat în Italia, trecând la multipla campioană Internazionale Milano, cu care a reușit să câștige cele mai multe titluri.

    În echipa națională, jucătorul a debutat în 1999, el fiind considerat liderul generației sale. A participat cu naționala României la Campionatele Europene din 2002 și 2008.

    Cristi Chivu a apărat prima oară culorile reprezentativei cu aproape 12 ani în urmă, mai precis la 18 august 1999, cu ocazia jocului amical Cipru - România 2-2. Ultimul său joc în națională a fost tot un amical, Italia - România 1-1, la Klagenfurt, în 17 noiembrie 2010. De atunci, Chivu a strâns 75 de jocuri ca tricolor, înscriind trei goluri.

    La începutul anului trecut, Cristian Chivu a trecut prin momente de groază, după ce a suferit o fractură craniană la un meci din campionat. El a fost operat și de atunci evoluează cu o cască de protecție.

    Cristian Chivu este căsătorit din 2008 cu fosta prezentatoare TV Adelina Elisei, cei doi având două fetițe, Natalia, născută în 2009, și Anastasia, născută în 2010.

    Chivu vorbește olandeză, engleză și italiană, a fost desemnat de trei ori fotbalistul român al anului (2000, 2002 și 2009) și a fost inclus în echipa UEFA a anului 2002.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  12. #579
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    E vorba de modul in care a facut-o. Nu se supara nimeni daca se retragea si punea punctul pe i inainte de partida aia cu Bosnia in care s-a dat lovit. Aia e problema din punctul meu de vedere. Se retragea atunci, ok, asta era.

    Dar o face tarziu pentru si-a dat seama ca nu e bine sa se dea din nou accidentat acum. Si o face printr-un mesaj demagogic total.

    Iar el ca si capitan la echipa nationala nu spune nimic, la fel cum si echipa nationala din ultimii 10 ani nu spune nimic. Calificari ratate, scandaluri, meciuri slabe si asa mai departe. Nimic notabil. Va bine in minte ceva notabil cu generatia lui Chivu, un meci, un gol, un moment? Nu, toate astea au fost aduse de generatiile anterioare, ultima a lui Hagi, Popescu, Petrescu. Asa ca, Ducus, nu e nimeni linsat, e o reactie normala privind obiectiv ce a fost in ultimii ani si gestul de acum pe care as putea sa il descriu mult mai dur dar nu o fac.

    Retragerea lui Chivu nu inseamna nimic, nici bine si nici rau pentru echipa natioanla care merge oricum prost. Reflecta delasarea de acolo, lipsa de motivatie actuala. Mesajul de 'retragere' vine in acelasi stil al echipei nationale, vrea sa fie serios si patriotic, dar nu reuseste decat sa fie fals si patetic...

    Resita, te cred ca esti fan Chivu ca si el e din Resita, dar adevarul nu vine cu nimic din ce ai dat tu copy/paste, ci chiar in sprijinul afirmatiei 'so what'?

  13. #580
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,415
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    las ca poate ajuta Tamas nationala
    Da poate.

    Singur insa cum a fost in Bosnia(ma rog el cu Goian ) nu poate sa faca multe.

    Cum nici Chivu nu putea.

  14. #581
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    @ducus: eu sunt de acord cu tine reciteste ce am scris
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

  15. #582
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Da, stiu ca esti de acord cu mine, tocmai de aia am si intarit, ca nu are de ce sa-i fie rusine ca se retrage la "doar" 30 de ani
    @Vadim: +1, de acord si cu tine ca ar mai fi putut sa astepte pana la finalul calificarilor, dar daca iti aduci aminte el a mai amenintat ca se retrage si inainte de inceperea campaniei de calificare, undeva in septembrie cand s-a ratoit la ziaristi, deci vestea nu e cu nimic noua. Toti asteptam momentul, oare cand va veni, credeam ca e doar o gluma, o vorba spusa in vant la suparare, dar iata ca s-a intamplat acum.
    De parca doar Chivu ar fi marea problema a Nationalei, si nu toata echipa! Deegeaba mai ramanea pana la sfarsit daca nu ne calificam, si-asa sansele noastre sunt aproape 0, ce putea sa mai faca? Sa mai indrepte acum din imaginea stirbita a Nationalei, iarasi e prea tarziu, si cu meciurile ramase din calificari si fara ele tot acolo suntem!

  16. #583
    sport legend crissis's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    3,646
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Denis View Post
    care o sa fie primul meci al sau in preliminarii? shtie cineva cand o sa fie gata sa revina?
    o sa revina dupa ce clanul becali isi numeste marioneta lor la carma nationalei dupa meciul cu bosnia.
    vom asista la revenirea spectaculoasa la echipa nationala a celor trei fetite suparate si neintelese , radoi , radu si chivu .
    dupa steaua si dinamo familia becali a distrus si nationala . sandule dormi linistit altii lucreaza pentru tine.

    nu este de plans faptul ca sa retras ,oricum la meciurile importante era retras si accidentat pentru nationala si apt pentru echipa de club. multi spun ca nu se putea adapta unei nationale mediocre cu jucatori la fel de mediocrii , imi vine in minte ryan giggs un mare jucator si un mare caracter care nu a spus niciodata nu nationalei tarii lui care de ce sa nu o spunem nu este o nationala care sa fi facut ceva in plan international vreodata.
    Last edited by crissis; 21st May 2011 at 16:23.
    [COLOR="Blue"][SIZE="2"][/SIZE][B] FORZA POLI IASI [/B][/COLOR]

  17. #584
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,277
    Reputatie
    0
    Ramas bun capitane !

    Multumim pentru tot !

    Nu mai putea face fata pe doua fronturi datorita numeroaselor accidentari ....
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  18. #585
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim View Post



    Retragerea lui Chivu nu inseamna nimic, nici bine si nici rau pentru echipa natioanla care merge oricum prost. Reflecta delasarea de acolo, lipsa de motivatie actuala. Mesajul de 'retragere' vine in acelasi stil al echipei nationale, vrea sa fie serios si patriotic, dar nu reuseste decat sa fie fals si patetic...

    Daca si asta conteza,daca si in modu in care a zis el ca se retrage tu "citesti" ceva.
    De ce e patetic?O fi venit foaie ca e convocat si el a raspuns....nici cum nu era bine,gasea lumea motiv sa dea in el indiferent de cum o facea.
    Ba ne tot plangem ca nu avem valori,da noi si de astea putine pe care le avem ne batem joc.
    Cata ura are lumea pe el ,nu inteleg de unde.
    De cate ori a jucat a dat MAXIM,100% cat a putut,a fost cel mai bun jucator din generatia asta,o sa ne lipseasca mult,ca jucator,capitan....


    P.S Am tot vazut la TV, "de ce inainte de un meci asa important?" Mie mi se pare cel mai BINE asa,de bun simt , stia ca nu mai vrea sa fie la nationala , foarte bine ca nu mai joaca cu Bosnia.Nationala merge inainte fara el,clar,asa ca cel mai bine sa ne testam la meciu asta greu si "important" ,ne testam noua aparare si noul capitan

  19. #586
    sport legend
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    737
    Reputatie
    1
    chiar m-a intristat vestea. Desi nu mai este cam de 1 an in forma era cam cel mai bun fundas care-l avem.
    Usor usor echipa nationala nu prea mai are ce arata

  20. #587
    sport legend
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    737
    Reputatie
    1
    imi aduc aminte de ultimele meciuri ale lui Hagi.....

  21. #588
    carciumar lent za_horse's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Arad
    Posts
    541
    Reputatie
    1
    Raspunsul corect ar fi: Da, nu mai are motivatie la nationala.
    [I]Mandru ca sunt nascut la Nord de Mures![/I]
    Tot ce conteaza in viata se petrece la +3,05m

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •