Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 62

Thread: NBA FINALS 2003

  1. #22
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    noroc ca esti de-al meu (Knicks) ca altfel iti spuneam "mai multe"... Dar asa am sa ma limitez doar sa "specific" ca in timpul unui time-out, in sfertul 4 cind Byron a hotarit sa il inlocuiasca pe Dick, jucatorii echipei au fost cei care l-au facut sa se razgindeasca. Stirea a fost redata pe parcursul meciului de comentatorii tv imediat dupa acel time out, (ei au microfoane si de o parte si de alta) deci nu e scenariu. Din pacate nu s-a specificat daca Kidd a fost si el de partea jucatoriilor care au cerut ca Dick sa ramina. Dupa cum se stie (vad ca nu de toti) Byron si Kidd sint cei care nu au ochi sa-l vada pe acesta nici macar in sala in care joaca echipa. Si tot legat de acest aspect, dupa meci, la conferinta de presa, Byron a recunoscut ca are "probleme de comunicare" cu Dick. Presat de ziaristi, a spus-o apoi mai "romaneste" ca nu vorbeste cu acesta deloc :? .

    Concluzia? Dick a jucat doar datorita presiunii create de mass-media, care l-au avertizat ca dupa 0-4 cu LA anul trecut, ar putea urma un 0-4 cu SA anul acesta daca Byron nu-si schimba felul de a vedea lucrurile in cel mai scurt timp. Asa ca brusc a aplicat ce i-au reprosat ziaristii dupa primul meci, si anume folosirea lui Dick si folosirea lui Martin in ciuda faulturilor pe care le-ar avea. In cazul ultimului, el a jucat cu 3 faulturi aproape jumate din sfertul 2, iar apoi a luat al patrulea imediat la inceputul sfertului 3 si Byron l-a lasat in pace. De remarcat ca in primul meci, cu 4 faulturi, Martin a fost tinut pe banca aproape 10 minute, fiind introdul cu 3 minute ramase de jucat cind meciul era jucat.

    Asadar, victorie meritata, dar Byron n-are alt merit decit strategia de dublaj la Duncan, si faptul ca citeste ziarele constincios.
    Smile, its good for you!

  2. #23
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Ce a spus Azur mai sus după meciul 2... se pare că n-a mai avut valoare la meciul 3... strategia de double team la Duncan a continuat, chiar cu oarece roade (21 pct) dar Tim a reușit 16 rec, a mai trimis 7 ast, plus 3 capace și iar a făcut un meci bun... Mutombo n-a mai jucat decât 18 minute...
    Dar "stranierii" au fost cei care i-au împins pe Spurs... Parker și Ginobili au avut un meci superb... cu coșuri în momente importante...

    Iar NJ... probabil că au forțat prea mult pentru a impresiona după cele numai 9 puncte din sfertul 2... și n-au mai rezistat deși conduceau după sfertul 3 cu 3 pct...

    Oricum 33-30 la pauză... și în România, la 10 minute sfertul, se înscrie mai mult, io înțeleg că poate s-au apărat ca nebunii, dar chiar așa...

    Predăm legătura peste ocean....
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  3. #24
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Buna dimineata, am preluat legatura aici si va informam ca sinteti ....dezinformat. A fost un meci de divizia B(in cel mai bun caz), mai multe turnovers decit puncte, un meci in care cu exceptia lui Parker, nimeni nu a dovedit ca este un jucator de NBA macar ptr. 25-30 de minute. A jucat fiecare cite 5-6 minute, si a iesit o cacialma de-ti pare rau de timpul pierdut. Cu atit mai mult regreta NJ, ca ei au pierdut si meciul, nu numai timpul.

    Pe rind, primul sfert a fost Martin, sfertul doi s-a jucat probabil in alta parte, ca pe teren nu. In al treilea a iesit in evidenta Parkersi partial Kittles si Haris, iar ultimul a apartinut lui Duncan si Parker.

    Ce sa spun....nu pot sa nu remarc din nou(!!!) antitalentul lui Byron, care in sfertul 4 s-a pierdut el inainte sa se piarda echipa, n-a stiut efectiv sa gaseasca un antidot. Putea recurge la faulturile de acum cunoscute, SA fiind una dintre cele mai slabe echipe din liga la aruncari. N-a facut-o. Iarasi l-a pus pe Martin pe banca, parca il tinea ptr. prelungiri, si a fortat cu Mutombo, care probabil avea o febra musculara demna de o cauza mai buna dupa efortul de acum 2 zile. Oricum, 3 dunkuri in fata lui Mutombo, asa umilinta n-a trait saracul in toata cariera lui. Sper doar ca Byron sa nu profite de ocazie si sa-l inghete iara pe banca, fiindca acum urmeaza 3 zile de odihna, si sint convins ca Dick a ramas cu niste polite de platit. Si din cite il cunosc, e om de cuvint. Nu ramine el dator .

    Martin a jucat excelent primul sfert, iar apoi a mai iesit in evidenta doar prin cite un fault pe ici-colo.
    Jefferson si-a adus antrenorul din college, sperind sa-si revina putin din forma proasta in care este.Probabil ar trebui sa incerce cu educatoarea de la gradinita.Poate, poate...
    Harris, dupa un excelent meci 2, a jucat "efectiv" vreo 4-5 minute, pe de alta parte, are vina ca a pierdut mingea intr-un moment cheie(3 puncte, cam un minut ramas de jucat). Cu o posesie inainte o mai comisese si Martin. Una peste alta, victorie mai mult muncita decit meritata a celor din SA, mai ales ptr. faptul ca au reusit sa treaca peste infringerea din meciul 2.
    NJ, ramine cu ideea ca ar fi meritat victoria (si probabil ar fi obtinut-o cu un alt antrenor), dar partea buna este ca meciul de ieri a semnat practic raminerea lui Kidd in NJ. Duncan si SA ar trebui sa fie idioti sa il aduca pe Kidd acolo, cind il au pe Parker, care la cei 21 de ani, promite sa devina un star in NBA.

    Meciul 4 e decisiv ptr. NJ, au dovedit in meciul 2 ca sint capabili atunci cind ii apasa taisul pe os, sint convins ca pot sa o faca si miercuri. Mi-e teama doar de faptul ca Duncan nu cred ca a avut in viata lui 3 meciuri proaste la rind. Si deja au fost 2. Cred ca stiti ce vreau sa spun .

    De cealalta parte, astept o explozie lui Martin, si mai ales Jefferson. Mai ramine si problema Mutombo, dar asta nu depinde nici de mine nici de el..


    Pina atunci insa, va multumesc ptr. atentie si predau legatura in studio. La revedere.
    Smile, its good for you!

  4. #25
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    si acum publicitate !

    azur...dar se simte atmosfera de finala ? ca din spusele tale parca a fost un meci de pre-season. mai au finalele din ziua de azi...stralucirea de alta data ? eu nu am mai vazut nici o finala de la LA - Philadelphia. Dar oricum..ultima finala frumoasa pe care am vazut-o a fost Bulls-Jazz. Pe urma...slabutzel !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  5. #26
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    M-i s-a parut meciul destul de naspa comparat cu primele 2. Parca cele 2 echipe erau timide iar mingea parca era prea fierbince ca tot o aruncau din mana in mana si tot prost iesea. Oricum inceputul meciului a fost oribil si se faceau niste pase de parca se juca in curtea scolii. Oricum ambele echipe nu au depus efortul si concentratia care trebuiau pt un meci de finala. Diferenta a fost ca Parker si Duncan s-au trezit in ultima repriza si au profitat de gafele/neatentia echipei din NJ. 63 de puncte intr-o jumatate de meci este cel mai mic total de puncte in 2 reprize din istoria finalelor NBA.

    Sa speram ca meciul 4 va fi la inaltimea importantei sale.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  6. #27
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Nu stiu dece mizati voi pe NJ asa de mult. Dupa ce am vazut meciul a 3-lea m-am convins ca NJ nu va a vea puterea sa-i bata pe SA. Nu au pe nimeni sa-l tina pe Duncan. Pronsticul meu San Antonio in 6.

  7. #28
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    da asta(duncan) a jucat ieri? Ca parca nu l-am vazut( )...erau cred 2 Robinsoni acolo, nici vorba de MVP...
    Smile, its good for you!

  8. #29
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Intradevar, Duncan a fost invizibil avand in vedere ca a avut numa 21 de puncte, 16 recuperari si 7 pase. Va puteti imagina ce o sa faca cand o sa fie vizibil?
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  9. #30
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    35-40 de puncte si 25-30 de recuperari....cam asta ar trebui sa joace cel mai bun jucator din NBA intr-o finala. (Vezi Shaq, Kobe, Iverson in anii precedenti).

    Din punctul meu de vedere, el si Kidd sint cele mai mari dezamagiri ale finalei.
    Smile, its good for you!

  10. #31
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    De acord, dar Philadelphia si LA (ca sa folosesc exemplele tale) nu prea au pe nimeni altcineva care sa ajute "vedetele" la nevoie. S-a vazut anul asta in playoffs cu ambele echipe ca nu e destul sa ai 1 sau 2 jucatori care sa faca toate punctele. Dar SA au destule optiuni incat Duncan nu e nevoit sa bage 40 de puncte in fiecare seara, mai ales cand NJ pun cate 2-3 oameni pe el cand se duce spre cos. Ce vreau sa spun e ca NJ sufera mult mai mult cand Kidd nu joaca bine decat SA cand Duncan nu are un meci stralucit. Daca te uiti in meciul castigat de NJ Kidd a avut 30 de pct iar in celelalte 2 a avut 10 si respectiv 12. Oricum eu zic ca NJ o sa egaleze seria si K-Mart o sa aiba un meci impresionant de tot cu peste 30 de puncte, si Kittles cu Jeferson o sa joace si ei bine. Sa vedem.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  11. #32
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    NJ e la 50%....adica au cistigat NHL. Acum urmeaza a doua jumatate, NBA....
    Smile, its good for you!

  12. #33
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Lol...cum a fost pe strazi ieri noapte?
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  13. #34
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Azur89
    NJ e la 50%....adica au cistigat NHL. Acum urmeaza a doua jumatate, NBA....
    NJ Devils a castigat cupa, ai dreptate, dar echipa de hochei nu se compara cu cea de baschet. La baschet trebuie sa recunosti ca San Antonio este o echipa mai omogena si mult mai bine sudata decat NJ Nets.

  14. #35
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    ... ce tari sunt americanii in titluri... au o placere nebuna pentru jocurile de cuvinte... New York Post: "Parker taking Kidd to school"... beton, asta imi aduce aminte de un alt titlu beton, legat tot de Kidd, atunci cand a venit la NJ: "Same Kidd, New Jersey"...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  15. #36
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Hai sa mai contrazic pe cineva (parca am mania asta )... SA nu este nici mai omogena si nici mai bine sudata. A dovedit-o pe tot parcursul play-off-ului... A pierdut niste avantaje in ultimul sfert demne de Memphis sau Denver, si nu de o campioana ce se vrea sa para. Acolo ar trebui sa apara unitatea si sudarea intre jucatori, adica atunci cind stiu sa stringa rindurile la nevoie.

    Daca vrei sa spui ca SA este mai bine antrenata (ptr. ca are un antrenor adevarat pe banca, pe cind Nets ) atunci sint de acord.
    Daca vrei sa spui ca este mai experimentata, fara indoiala, cu exceptia lui PArker si Ginobli e o echipa coapta.
    Mai valoroasa? Asta e cu dus si intors. Daca ii scoti pe Kidd si Duncan din acest meci, tot nu cred ca s-ar rupe vreun echilibru. Daca Duncan ar juca la 90-95%, atunci as spune SA in 5. Dar ptr. faptul ca are o serie cel mult modesta, eu zic ca se joaca.
    In sfirsit, dar nu in ultimul rind, NJ e echipa mai sudata si mai omogena.Asta ptr. faptul ca joaca a doua finala de NBA in doi ani, practic in aceeasi formula. Asta in timp ce, SA de la inceputul sezonului si pina acum tot nu isi gaseste reteta. Nu exista un joc de echipa anume, totul merge pe ideea "paseaza lui Duncan" si apoi fiecare asteapta sa vada ce se intimpla. In schimb in aparare, acolo apare geniul lui Popovich... O echipa bazata pe munca si efort, mai mult decit pe valoare si talent. Bineinteles, cu exceptia de rigoare.

    Referitor la titluri, saptamina trecuta am vazut un "No Kidding"...

    Referitor cu "ce a fost pe strazi?", intrebarea este, pe care strazi? Am scris nu de mult o descriere a acelor locuri. Probabil unii au luat-o de gluma, dar eu iti zic ceva....sa te fereasca...sa ramii in pana pe la sala, ca te papa lupii pina vine vreun suporter sa te gaseasca....

    Referitor la acelasi lucru, poate am mai scris asta, in NY si imprejurimi, e un eveniment mai mare cind Rangers sau Knicks pierd un meci, decit Devils sau Nets cistigind un titlu.Atmosfera tipica de "capitala" .
    Problema mare in NJ acum e ca nu au bani sa organizeze o parada sau asa ceva. Echipa e de vinzare si nu o cumpara nimeni, general managerului i s-a cerut sa accepte mai putini bani, ca cica cistiga prea mult, etc. Probleme... De partea cealalta de riu, aia care rup biletele la Madison Square Garden cistiga cam tot cit managerul din NJ, echipa are 6 ani fara play-off, salariile sint cele mai mari din liga, si tot degeaba.

    Dar sa revenim la NBA, Martin spunea ca meciul 4 va fi ptr. ei meciul 7. Byron Scott a sarit in gitul arbitrilor (si credeti-ma ca are dreptate), iar Mutombo i-a promis lui Rose ca daca va mai incerca inca un dunk in fata lui, mingea aceia se va opri in NY City.

    Toate premisele ptr. un meci "care pe care"....Pina atunci, insa, Hai Romania!
    Smile, its good for you!

  16. #37
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    I'm BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACK

    Si ce daca, o sa zicetzi!!!!


    Da dar vin cu stiri proaspete pentru azur ca prea le stie el pe toate. Vezi ca vin Sexxy si LA sa concerteze la NY, poate ne relatezi si noua cum decurge concertul (eventual cat de dezbracate au fost "fetele"(pardon doamnele am vrut sa zic) de la Sexxy). Despre baschet chiar nu am mai avut timp sa ma implic si cand am avut erati voi prea infierbantatzi si am zis sa nu va mai ametzesc si eu. Oricum o sa revin sezonu viitor neaparat. O sa va relatez cum se descurca Lebronn in caz ca tot nu o sa fie NBA in Romania.
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  17. #38
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Baccardi
    O sa va relatez cum se descurca Lebronn in caz ca tot nu o sa fie NBA in Romania.
    Hai nu cobi!!! (tare mult imi doresc sa nu fie asa, dar... Nba tot pe la cnn sau la alte stiri, cate 30 de sec o sa vedem )

  18. #39
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Nu , ayrton. eu cred ca Baccardi a dorit sa sublinieze ca va merge la meciuri live in Cleveland. Dupa cum vezi la locatia sa...este un locuitor al statului Ohio...si Cleveland tocmai acolo e. Apropos...cat faci cu masina intre Columbus si Cleveland ?

    noi o sa avem NBA...la televizor ! meciuri live ! stai linistit !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  19. #40
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Auziti mai dar in Romania nu exista posturi TV numa cu sport? Parca tim minte ca e Eurosport sau ceva de genu. Nu prea sunt la curent cu televiziunea romana. Dar daca exista un canal numa cu sport ar trebui sa dea si baschet. In alta ordine de idei eu eram sub impresia ca baschetul era in primele 5 sporturi cele mai urmarite in Romania alaturi de fotbal, gimnastica, volei si handbal. Stiu ca se uita lumea si la tenis, box, atletism, etc dar parca baschetul ar atrage mai multi spectatori. Am observat ca din ce in ce mai multa lume in Romania se intereseaza de NBA si urmaresc campionatul cat se poate de mult. Ar fi pacat sa nu mai dea baschet in direct.

    Apropo, baseball, fotbal american si hockey sunt la tv in Romania?
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  20. #41
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Baccardi

    Da dar vin cu stiri proaspete pentru azur ca prea le stie el pe toate. Vezi ca vin Sexxy si LA sa concerteze la NY.
    Si unde sint vestile proaspete? Sint afise pe aici de cel putin trei saptamini (afise, e cam mult spus, niste bucati de A4 pe care am observat ca scrie SEXXY si m-am oprit sa vad ce poate fi sexy intr-o brutarie ). Cit despre ceilalti, nu-mi permite nivelul minim auto-impus sa ma cobor la nivelul ala. Asa ca dau mai mult din pene sa incerc sa intru la meciul 6 (daca va fi un meci 6) al finalei NBA.
    Smile, its good for you!

  21. #42
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Si inca ceva, ai uitat cea mai buna parte a spectacolului....Varu Sandel...
    Dar sa revenim...mai sint 4.8 secunde si e 2-2...Parker a fost in vacanta...

    OK...e gata...e 2-2, dar inca curg apele pe mine ptr. ultima aruncare de 3 a lui Ginobli... Am sa incerc sa revin cu amanunte, acum trebuie sa ma duc sa il caut pe Parker, familia lui e ingrijorata, nu stie cine e persoana care i-a furat tricoul si a intrat in teren in locul lui.

    One down (Devils), one more to go...Nets...(dac-as prinde si un bilet ar fi si mai bine )

    PS...in timpul meciului s-a dat o statistica....ceva de genul "finala e transmisa intr-un fel sau altul in 205 tari si in 25 de limbi diferite" A fost publicata si o serie intreaga de tari pe unde a ajuns NBA, si daca e sa compar Romania cu ce tari am vazut acolo, inteleg si eu de ce ne fura arbitrii si cind jucam cu pescarii.
    Smile, its good for you!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •