Results 1 to 17 of 17

Thread: Ferrari in perioada post M. Schumacher

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    Ferrari in perioada post M. Schumacher

    Ce credeti ca ar trebui sa faca Ferrari ca sa se mentina si dupa retragerea lui M. Schumacher?
    Reprezinta cooptarea lui Ralph o solutie?
    Credeti ca Barrichello poate umple golul lasat de Schumi cu un pilot mai putin experimentat?

    Iata cateva intrebari la care Ferrari va trebui sa gaseasca un raspuns peste vreo 2-3 ani... Voi ce credeti?

  2. #2
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Problema care se pune nu e doar a inlocuitorului lui Schumi.
    E vorba si de mentinerea intacta , sau aproape , a echipei tehnice si manageriale.

    Cat despre partea ridicata de tine , ea va avea o (posibila) rezolvare prin viitoarea cooptare a lui Alonso la Ferrari.

    Schumi? the only one!

  3. #3
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu nu il vad pe Barrichello ca pe un campion mondial, chiar daca imi e simpatic ca toti brazilienii (doar port nick-name-ul unui brazilian, nu?)...
    Probabil vor incerca sa il aduca pe Alonso, dar asta va tine si de Renault, si de cat de bine stiu sa-si protejeze viitorul, caci acum vreo 6-7 ani au facut marea greseala sa-i dea drumul lui Scumi, dar aveau o scuza... se retrageau temporar din Formula 1.
    Eu mizez si pe un alt mare talent, actualul pilot de teste de la Ferrari, Felipe Massa.

    Sa vedem daca si Jean Todt mai are puterea sa mearga mai departe, ca si el pare cam obosit... iar fara "Micul Napoleon" e tragedie la Ferrari.

  4. #4
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Pilotii din F1 sint aproape fara exceptie extrem de buni cu totii. Cea mai buna masina cistiga ! Exemple sint cite vrei in anii care au trecut . Sigur sint victorii individuale citeodata care au de a face si cu altceva dar totalul arata mereu adevarul. Asa bun cum e Schumi a fost la coada cind alte teamuri aveau masini mai bune Dorin

  5. #5
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    se pare ca la Monza se va decide viitorul Ferrari : cu sau fara Schumi.
    pana atunci , ,zgarcitul de Old Papa Frank arunca manusa :


    Sir Frank Williams would love to plonk five times world champion Michael Schumacher in one of his F1 racers.

    'It's an ambition, not a dream,' the Grove team boss and owner said in Monaco.

    'But my hunch is he will step out of Ferrari into obscurity. All the signals are that Ferrari are trying to keep the team together until the end of '06.'

    Frank reckons Schumacher is quite possibly the best Formula One driver of any era.

    'Michael is still the best one out there,' he said. 'And I say that happily and grudgingly. The sun is not about to set on him.

    'I rather wish he would go away sometimes but I have come to the conclusion that he is the best motor racing driver there has ever been.

    'He is the complete package.'

    Speculation says the Scuderia are preparing the highest salary in sports history to keep the German in scarlet beyond 2004.

    :?
    Schumi? the only one!

  6. #6
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Michael Schumacher has still not decided whether to extend his stay at the top of world motor racing.

    The five times world champion has been offered a $7.5 million (per season) pay increase for a two-year extension to a contract set to expire at the end of '04.

    But personal manager Willi Weber said his 34-year-old German charge would wait until September, at the Italian Grand Prix, before announcing his future.

    'I would be delighted if Michael continues to race,' Weber said in Monaco on Monday morning.

    'But I wouldn't do anything to influence him. It's his decision alone.'

    Weber concluded by ruling out a 'switch of teams' for the most successful F1 pilot in history.

    Schumacher joined Scuderia Ferrari in 1996 having already conquered the title twice with Benetton.

    Should he continue until the end of 2006, he would have raced a record eleven seasons for the world famous Maranello marque.
    Schumi? the only one!

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Am gasit un thread din 2003, cu un subiect de actualitate maxima: Ferrari in perioada de dupa retragerea lui Michael Schumacher.

    Acum trei ani, Ayrton miza pe Felipe Massa si se pare ca a avut dreptate, dar a gresit in privinta lui Alonso care a ajuns la McLaren. In locul lui va fi pilot la Ferrari, Kimi Raikkonen.

    Apropo de treaba asta: Ati observat ca in etapa din Japonia, masinile McLaren s-au comportat foarte slab? Eu cred ca motivul este unul deliberat: McLaren doreste ca la anul masinile sale sa poarte numarul 1 si vor face orice ca Alonso sa castige campionatul. Nu ma refer aici la cursa din Japonia ci la comportamentul masinilor McLaren in calificarile pentru aceasta cursa. De unde pana ieri Kimi se lupta pentru pole position, dintr-o data nu se mai poate clasa nici in primii 10. Este clar ca problema nu este pilotul, ci masina. Probabil cei de la McLaren, care oricum nu mai au pentru ce se lupta in acest an, "pregatesc" masina foarte bine pentru a nu-l incurca pe Alonso. Mare mirare nu ar fi daca Kimi nu va da vreo declaratie in acest sens. Asta este si motivul pentru care il tin inca in sah pe De la Rosa, ca sa nu faca vreo prostie. Dau in scris ca al doilea pilot va fi Lewis Hamilton, in anul 2007.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #8
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    nu prea cred ca cineva chiar pune mare pret pe cine poarta numarul 1... sa nu uitam ca in 1997 Damon Hill purta numarul 1 pe o masina jalnica, si anume Arrows
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  9. #9
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Sincer, eu am fost datorita lui Ayrton Senna un fan McLaren... Insa nu ma asteptam la aceasta criza prelungita a lor, si de aceea nu-mi inchipuiam ca il vor lasa pe Kimi sa plece asa curand... Ceea ce zic ca e o greseala, chiar daca teoretic reparata prin aducerea lui Alonso pt 2007.

    Iar ca sa fiu ontopic, perioada post Schumi la Ferrari nu se anunta prea neagra. Au o strategie de viitor pusa la punct si ii vad mari favoriti pt 2007 la ambele titluri, mai ales in conditiile in care:
    - Renault a renuntat la pilotul ce i-a adus iar in postura de campioni mondiali: Alonso
    - McLaren nu-si revine si nu sant semne ca la anul vor avea o evolutie fantastica
    - Toyota si Honda se complac in mediocritatea rezultatelor, cu tot cu bugetele si ambitiile lor mari
    - BMW si Williams sunt departe de top
    - altii nu conteaza pt titluri

  10. #10
    junior Froadi's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Resita
    Posts
    51
    Reputatie
    1
    Si crezi ca Kimi accepta aceasta situatie cu incetinirea masinii lui fara sa spuna nimic?

    Eu cred ca Ferrari vor fi in carti si la anu, dar se vor lupta din greu pentru ele, nu va fi asa usor sa le castige. Poate ca va fi o lupta intre mai multi piloti, nu cum a fost anul asta, intre doi.

  11. #11
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    zi-mi si mie Froadi... cine sa le puna probleme celor de la Ferrari anul viitor? Renault? isi pierd vedeta si cel care va deveni prim pilot, Fisichella a aratat deja ca nu e in stare de prea multe. Iar la McLaren nu cred ca vor aparea mari imbunatatiri. Alonso va simti in sfarsit pe propria piele tot ce a simtit Raikkonen de cativa ani incoace. Va vedea si el ce inseamna sa te tradeze masina si evident, cum il stim prea bine, o sa-si acuze echipa ca nu-l ajuta. Iar pentru cei care ati vazut filmul ala cu Sylvester Stallone.. "Driven" nu cred ca e cazul sa ne gandim ca Lewis Hamilton sau Heikki Kovalainen vor avea sanse la titlu, cum se intampla cu personajul Jimmy Bly din film. Am mai zis si o repet: Nu inteleg ce e in mintea celor de la Renault si McLaren, care nu sunt totusi orice echipe, sa titularizeze piloti neexperimentati care n-au luat startul niciodata in Formula 1. Sa ajungi la o echipa de top mi se pare mai normal mai intai sa concurezi pentru o echipa mai slaba, sa capeti experienta, si dupa aia sa ajungi la o echipa de top. Asadar.... Hamilton si Kovalainen... no way.... Cat despre preferintele mele... cel mai frumos duel pentru titlu in 2007 ar fi Massa - Raikkonen. Sa ii lase echipa sa se bata cum vor ei.... si sa castige oricare din ei campionatul, nu ma intereseaza care, in ultima cursa.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  12. #12
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Cum acest sport inseamna om+masina, sau , ma rog, masina+om totul este posibil. Honda si Toyota sunt doua echipe foarte puternice, iar japonezii sunt in stare de orice surpriza.
    Si inca ceva. Nu stim inca exact cum vor arata echipele in 2007, in culise se mai lucreaza...
    De pe acum vreau insa sa va atrag atentia asupra lui Sebastian Vettel( se citeste fetel), 19 ani, din landul Hessen, un talent despre care se spune ca va fi mai mare ca MS. Il curteaza multe echipe, deocamdata sofeaza vinerea la antrenamente pentru BMW.

  13. #13
    junior Froadi's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Resita
    Posts
    51
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce sa zic. Argumentele tale sunt solide, Schumi86, dar eu tot cred ca o sa fie o lupta in mai multi. Doar nu o sa castige Massa campionatul detasat, ca Kimi o sa trebuiasca sa se acomodeze cata cu masina in primele curse.

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Schumi86 View Post
    zi-mi si mie Froadi... cine sa le puna probleme celor de la Ferrari anul viitor? Renault? isi pierd vedeta si cel care va deveni prim pilot, Fisichella a aratat deja ca nu e in stare de prea multe. Iar la McLaren nu cred ca vor aparea mari imbunatatiri. Alonso va simti in sfarsit pe propria piele tot ce a simtit Raikkonen de cativa ani incoace. Va vedea si el ce inseamna sa te tradeze masina si evident, cum il stim prea bine, o sa-si acuze echipa ca nu-l ajuta. Iar pentru cei care ati vazut filmul ala cu Sylvester Stallone.. "Driven" nu cred ca e cazul sa ne gandim ca Lewis Hamilton sau Heikki Kovalainen vor avea sanse la titlu, cum se intampla cu personajul Jimmy Bly din film. Am mai zis si o repet: Nu inteleg ce e in mintea celor de la Renault si McLaren, care nu sunt totusi orice echipe, sa titularizeze piloti neexperimentati care n-au luat startul niciodata in Formula 1. Sa ajungi la o echipa de top mi se pare mai normal mai intai sa concurezi pentru o echipa mai slaba, sa capeti experienta, si dupa aia sa ajungi la o echipa de top. Asadar.... Hamilton si Kovalainen... no way.... Cat despre preferintele mele... cel mai frumos duel pentru titlu in 2007 ar fi Massa - Raikkonen. Sa ii lase echipa sa se bata cum vor ei.... si sa castige oricare din ei campionatul, nu ma intereseaza care, in ultima cursa.
    Si eu sunt convins ca in 2007, Ferrari are prima sansa. In ultimii trei ani, principalii concurenti ai lui Schumacher au fost Alonso si Raikkonen. Raikkonen a trecut la Ferrari iar Alonso la McLaren. La ce probleme au avut McLaren in ultimii ani, mie greu sa cred ca dintr-o data vor scapa de problemele de fiabilitate.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #15
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    in primul rand trebuie sa nu moara spiritul de invingatori, daca moare acest spirit poate sa vino oricine ca degeaba.

    Ferrari
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  16. #16
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    Totusi sa ne amintim ca in 1997 Mclaren a avaut un sezon cam tot atat de slab ca in 2006 (bine atunci au castigat 3 cursse dar s-au clsat pe 3 la constructori ca si acum ) iar in 1998 au luat ambele titluri

  17. #17
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    este o mare diferenta intre cum era formula 1 atunci si cum e acum.... mai ales in ceea ce priveste gradul de spectaculozitate.... nu prea mai vezi in ziua de azi depasiri ca atunci..... si sa nu uitam si faptul ca atunci echipele erau mai echlibrate... puteai oricand sa-l vezi pe heinz harald frentzen in jaful ala de Jordan Mugen Honda castigand cursa..... era o lupta intre mai multi pt pozitiile fruntase tot timpul.. in ultimii cativa ani.. vedeai doar membrii a cel mult 2 echipe luptandu-se in fatza
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •