Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 124

Thread: nu inteleg...

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    34
    Reputatie
    1

    nu inteleg...

    Imi permit sa incep un thread, desi nu sunt un user foarte activ. Si nu sunt un user foarte activ deoarece nu inteleg :

    1. de ce suporterii echipei Dinamo se considera in mod aberant elita suporterilor din tara din toate punctele de vedere : gusturi, cultura, educatie, coregrafii, etc, etc, atunci cand o simpla participare la un meci dovedeste ca sunt exact ca si suporterii Stelei din toate punctele de vedere ? un ipotetic test de IQ facut in cele 2 galerii ar da aceleasi rezultate...

    2. de ce aceiasi suporteri catalogheaza rezultatele Stelei in Europa ca fiind "intamplatoare", "de conjunctura", "cumparate" sau mai stiu eu ce alte atribute deviate ? de ce il considera pe Gigi Becali un "cioban mizerabil" iar Borcea si Turcu sunt 2 domni...?

    ati vazut ca am inceput cu echipa mea...

    3. de ce se itereaza aberatia conform careia toate echipele care joaca in Europa joaca datorita punctelor aduse de Steaua ? s-a dovedit de nu stiu cate ori ca nu e asa... de ce se considera ca Steaua este prima performera in Europa, uitandu-se de semifinalele Craiovei si ale lui Dinamo ?

    4. cat o sa mai auzim sintagma cretina "Dinamo - echipa securitatii !" ?

    ...si altii...

    5. unde erau vestitii suporteri giulesteni cand echipa era in "B" ? Iar Nicu Gheara era simbolul Rapidului ? "echipa cu suporteri masoni".

    6. de unde au aparut "Ultrasii CFR Cluj" ? nu e de ras ? "No, acuma ca-i echipa campioana is ultras, ma !" "Si inainte ?" "Inainte numa' dadeam cu bata prin Manastur, acuma is in cadru legitim"

    7. de ce sloganul Poli Timisoara este "anti - Bucuresti" ? nu este penibil sa-ti auto-conferi legitimitate luandu-te de piept (fara sanse, evident) cu cineva mai mare decat tine ? este ca si cand Hanescu ar deveni brusc "anti - Federer" declarand sus si tare ca vrea sa-l termine... Reporter : "Pai, il bati ? Sau l-ai batut vreodata ?" Hanescu : "Nu, moshule, dar il urasc !"
    Last edited by sorin1010; 12th August 2008 at 18:07. Reason: copy-paste, dar nu delete...

  2. #2
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    puncte 6 si 7 identice

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Bine ai venit printre userii activi. As dori sa raspund la intrebarea 7 prim:

    Intrebarea este simplista. Si comparatia nereusita.

    PS: Cam toate intrebarile sunt simpliste.

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    da, sigur ca sunt intrebari simpliste, pentru ca le-am formulat ca fiind - de fapt - acuze sub forma de intrebari. n-am inteles niciodata fenomenul ultras, mi-am trait adolescenta intr-o vreme cand galeria Stelei venea cu steagurile stranse la meciurile lui Dinamo din Cupele Europene - si viceversa- si nu iesea nici un scandal.

  5. #5
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin1010 View Post
    Imi permit sa incep un thread, desi nu sunt un user foarte activ. Si nu sunt un user foarte activ deoarece nu inteleg :

    1. de ce suporterii echipei Dinamo se considera in mod aberant elita suporterilor din tara din toate punctele de vedere : gusturi, cultura, educatie, coregrafii, etc, etc, atunci cand o simpla participare la un meci dovedeste ca sunt exact ca si suporterii Stelei din toate punctele de vedere ? un ipotetic test de IQ facut in cele 2 galerii ar da aceleasi rezultate...

    2. de ce aceiasi suporteri catalogheaza rezultatele Stelei in Europa ca fiind "intamplatoare", "de conjunctura", "cumparate" sau mai stiu eu ce alte atribute deviate ? de ce il considera pe Gigi Becali un "cioban mizerabil" iar Borcea si Turcu sunt 2 domni...?

    ati vazut ca am inceput cu echipa mea...
    Laudabil. Dar evident, nu pot sa raspund eu la intrebarile alea. As vrea doar sa subliniez ceva ce le scapa spalatilor pe creier, si anume ca o magarie nu justifica altele. Porcariile facute de Becali nu-i dau lui Borcea dreptul sa faca si el aceleasi magarii. Evident si reciproca este adevarata.

    Quote Originally Posted by sorin1010 View Post
    3. de ce se itereaza aberatia conform careia toate echipele care joaca in Europa joaca datorita punctelor aduse de Steaua ? s-a dovedit de nu stiu cate ori ca nu e asa... de ce se considera ca Steaua este prima performera in Europa, uitandu-se de semifinalele Craiovei si ale lui Dinamo ?
    Nu a zis nimeni ca toate echipele joaca datorita punctelor aduse de Steaua. Cine zice asa ceva vorbeste din burta, fara sa cunoasca realitatea. Maxim ce se poate afirma e ca unele echipe au prins loc de cupa europeana multumita Stelei, Rapidului si Dinamo, echipe ce au adus impreuna grosul punctelor de la coeficient. Mai departe, pt cine vrea neaparat sa scormoneasca motive de cearta, cred ca e adevarat ca Steaua a adus cele mai multe puncte la coeficient, insa asta nu inseamna mare lucru.

    Quote Originally Posted by sorin1010 View Post
    4. cat o sa mai auzim sintagma cretina "Dinamo - echipa securitatii !" ?
    Atata timp cat vom mai auzi provocari gen "Steaua, echipa lui Ceausescu". Una o trage dupa ea pe cealalta.

    Quote Originally Posted by sorin1010 View Post
    7. de ce sloganul Poli Timisoara este "anti - Bucuresti" ? nu este penibil sa-ti auto-conferi legitimitate luandu-te de piept (fara sanse, evident) cu cineva mai mare decat tine ? este ca si cand Hanescu ar deveni brusc "anti - Federer" declarand sus si tare ca vrea sa-l termine... Reporter : "Pai, il bati ? Sau l-ai batut vreodata ?" Hanescu : "Nu, moshule, dar il urasc !"
    Pentru ca traim intr-o tara in care e mai important sa moara capra vecinului decat sa o duca bine a noastra. Nu stiu daca mai exista vreo tara in care suporterii sa iasa in strada de bucurie ca rivalii au pierdut un meci important. Ala a fost momentul maxim de prostie din fotbalul post-90.

  6. #6
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    iti raspund eu la 7

    ce reprezinta 'anti-bucuresti' - 90% reprezinta anti dinamo si anti steaua

    de ce anti dinamo si anti steaua? pt. ca:
    - reprezinta comunismul si acum la 19 ani de la Revolutie
    - fratii si prietenii nostri au murit pe strazi la Revolutie luptand impotriva comunismului si multi au facut-o degeaba
    (aici le raspund si celor care se supara ca nu se permite stelistilor sa se bucure in strada - cum sa permit sa se strige numele echipei comuniste in acelasi loc in care comunistii au tras in oameni nevinovati?)
    - reprezinta ce e mai abject intr-o competitie sportiva din multe puncte de vedere( aranjamente, decizii favorabile si incorecte de la forurile de conducere, transferuri dubioase, scandal etc.)
    - nnu e o adversitate fata de cei 'mari' din principiu ci pentru ca sunt acolo unde sunt dupa zeci de ani in care si-au batut joc si au calcat in picioare tot sportul romanesc ...

    ar mai fi, dar nu am timp acum
    -

  7. #7
    ANTI PROSTI!!! laurdog's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,719
    Reputatie
    1
    la punctul 1 imi permit sa-ti raspund, printr-o intrebare: te duci pe stadioane?
    punctul 4-niciodata, asa cum nici...aia nu vor scapa de anatema de echipa comunista si a lui ceausescu. asta e, e trecutul nostru, si trebuie sa ni-l asumam daca vrem sa progresam.
    punctul 5- tot acolo unde sunt si acum, sau pe Republicii. cred ca mi-ai raspuns la intrebare.
    restul intrebarilor ca si restul echipelor la care faci referire........nu conteaza pt mine.
    Asa si?

  8. #8
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    sorin1010,
    daca toate problemele puse de tine ar avea rezolvare, pe aici ar fi numai prietenie, voie buna, pajisti verzi cu glas de pasarele...numai ca atata timp cat atmosfera din fotbalul romanesc este cea pe care o cunoastem, suporterii de obicei, cu greu se pot delimita.

  9. #9
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    iti raspund eu la 7

    ce reprezinta 'anti-bucuresti' - 90% reprezinta anti dinamo si anti steaua

    de ce anti dinamo si anti steaua? pt. ca:
    - reprezinta comunismul si acum la 19 ani de la Revolutie
    - fratii si prietenii nostri au murit pe strazi la Revolutie luptand impotriva comunismului si multi au facut-o degeaba
    (aici le raspund si celor care se supara ca nu se permite stelistilor sa se bucure in strada - cum sa permit sa se strige numele echipei comuniste in acelasi loc in care comunistii au tras in oameni nevinovati?)

    - reprezinta ce e mai abject intr-o competitie sportiva din multe puncte de vedere( aranjamente, decizii favorabile si incorecte de la forurile de conducere, transferuri dubioase, scandal etc.)
    - nnu e o adversitate fata de cei 'mari' din principiu ci pentru ca sunt acolo unde sunt dupa zeci de ani in care si-au batut joc si au calcat in picioare tot sportul romanesc ...

    ar mai fi, dar nu am timp acum
    -

    Ce amuzant e sa vezi indivizi ce pe vremea aia aveau 9 ani vorbind despre revolutie.
    Automat toti stelistii de exemplu suntem comunisti(presupunand prin absurd ca Steaua ar fi echipa comunista), de dinamovisti nici nu mai vorbesc....
    Pe 21 Decembrie la Inter nu a fost nici un stelist, au fost numai rapidisti si eventual progresisti.

    Mie toate intrebarile mi se par pertinente. Raspunsul la absolut toate ar fi: pentru ca suntem, in cele din urma, niste tembeli, pentru ca numai niste tembeli pot sta sa se certe pe net referitor la meciuri, galerii si alte kkt-uri
    Last edited by Bumbescu; 12th August 2008 at 20:31.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    nu cred ca lumea "se cearta" la modul violent. cel putin 30% din useri polemizeaza, cu mici si permisibile deviatii. altii insa sunt ultrasii ultrasilor pe forum.

    sunt de acord ca suporterii echipelor comuniste trebuie sa-si asume mostenirea. dar "dusmanii" (ce cuvant oribil romanesc !!!) trebuie sa recunoasca si meritele aferente acelor perioade.

    da, categoric, merg la meciuri, poate chiar mai mult decat ar trebui. pe toate stadioanele, dar mai ales pe Dinamo, unde am si abonament. si totusi pentru mine punctul 1 ramane in picioare.

  11. #11
    ANTI PROSTI!!! laurdog's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin1010 View Post
    nu cred ca lumea "se cearta" la modul violent. cel putin 30% din useri polemizeaza, cu mici si permisibile deviatii. altii insa sunt ultrasii ultrasilor pe forum.

    sunt de acord ca suporterii echipelor comuniste trebuie sa-si asume mostenirea. dar "dusmanii" (ce cuvant oribil romanesc !!!) trebuie sa recunoasca si meritele aferente acelor perioade.

    da, categoric, merg la meciuri, poate chiar mai mult decat ar trebui. pe toate stadioanele, dar mai ales pe Dinamo, unde am si abonament. si totusi pentru mine punctul 1 ramane in picioare.
    hmmmm, esti un idealist cumva?
    este in noi, a nu recunoaste nimic din ce se face bine, dar a ne vaita si a blama pe toata lumea.
    vom ramane in veci aceeasi...."sa ne dea guvernul", "arbitrii au ceva cu noi", etc....
    in fine, ma departez de subiect. echipe comuniste zici?
    cate echipe din prima liga, au luat fiinta in perioada de dinaintea Marelui Razboi?
    Asa si?

  12. #12
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    cel putin generalizarea ca toti dinamovistii sunt fii de ********i, militieni, etc...sau au vreo legatura cu acestia....este o limitare in gandire cel putin idioata!! Cea mai proasta alegere a argumentelor, este generalizarea.....dar si cel mai usor sa contacarezi...

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    scuze, Laur, am uitat sa pun ghilimelele de rigoare cuvantului "comuniste". daca nu as fi vazut cu ochii mei un gen de - sa zicem - "rivalitate civilizata" (la care faceam referire intr-un post mai sus), atunci as fi zis ca sunt cam idealist - nerealist. ai putea sa ma intrebi de ce nu vin in PCH, spre ex ? pt ca imi este imposibil sa strig "m...e Steaua", datorita educatiei si principiilor, pentru ca altfel sunt legat de clubul Dinamo in fel si chip de multi ani de zile...

  14. #14
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Atunci striga 'Huo steaua", cum se striga inainte de 90...

  15. #15
    ANTI PROSTI!!! laurdog's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,719
    Reputatie
    1
    Sorine, nimeni nu te obliga sa strigi ceva. Atitudinea ta este demna de respect.
    Vezi tu, prefer un "dusman" la vedere, decat un "prieten" deghizat. Important mi se pare sa poti purta orice discutie, si cu unii si cu altii.
    Asa si?

  16. #16
    Delije rador's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Acolo
    Posts
    1,171
    Reputatie
    1
    1 -7: Pentru ca suntem patimasi, avem fixatiile noastre, pentru ca iubim si uram neconditionat... Datorita mentalitatii noastre colective... Pentru ca suntem romani... cu tot ceea ce implica asta...
    "Putem fugi, dar nu ne putem ascunde / PCH e peste noi oriunde"

  17. #17
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin1010 View Post
    1. de ce suporterii echipei Dinamo se considera in mod aberant elita suporterilor din tara din toate punctele de vedere : gusturi, cultura, educatie, coregrafii, etc, etc, atunci cand o simpla participare la un meci dovedeste ca sunt exact ca si suporterii Stelei din toate punctele de vedere ? un ipotetic test de IQ facut in cele 2 galerii ar da aceleasi rezultate...
    N-am stiut ca respectivii se considera asa cum spui, mi se pare incredibil. Eu, de exemplu, ii consider pe spurcati cei mai cretini suporteri din Romania. Pentru ca:
    -sufera de un sever complex de inferioritate in fata Stelei si a stelistilor. Invariabil, o discutie cu un dinamovist nu poate fi argumentativa, invariabil, un suporter dinamovist se va apara prin acuze nefondate la adresa Stelei. In ceea ce priveste "gusturi, cultura, educatie," mi se pare un alt punct de vedere indecent de cretin, numai enuntarea lui ma face sa vars. "Coregrafii"? Toate au fost copiate, din cate stiu eu.
    2. de ce aceiasi suporteri catalogheaza rezultatele Stelei in Europa ca fiind "intamplatoare", "de conjunctura", "cumparate" sau mai stiu eu ce alte atribute deviate ? de ce il considera pe Gigi Becali un "cioban mizerabil" iar Borcea si Turcu sunt 2 domni...?
    Datorita acelui complex de inferioritate de care vorbeam. Cand pierzi cu Vardar Skoplije, 17 Nentori Tirana, Polonia Varsovia, etc etc etc, iti vine foarte greu sa accepti ca altii pot castiga in fata unor echipe mult mai bune. In lipsa satisfactiilor sportive spurcatii trebuie sa-si gaseasca un cal de bataie. L-au gasit pe Becali. Stelistii, desi ar putea sa-l faca de ***** pe Borcea pentru bacalaureatul luat la FF pe la Lehliu la 35 de ani, il ignora. Turcu? Turcu si-a facut milioanele prin afaceri clientelare, pe spinarea Statului Roman, la fel, suporterii stelisti il ignora. Badea, ginerele lui Dinca "Teleaga", un alt bandit spurcat, este ignorat de catre suporterii stelisti, in general clubul ******** spurcat este ignorat... pentru ca nu inseamna mare lucru.
    3. de ce se itereaza aberatia conform careia toate echipele care joaca in Europa joaca datorita punctelor aduse de Steaua ? s-a dovedit de nu stiu cate ori ca nu e asa... de ce se considera ca Steaua este prima performera in Europa, uitandu-se de semifinalele Craiovei si ale lui Dinamo ?
    Iata de ce:
    Steaua: 128
    Rapid: 60.5
    Dinamo: 51
    FC National: 14.5
    U Craiova: 12.5
    Gloria Bistrita: 8
    Otelul: 6.5
    Poli Timisoara: 5
    Petrolul: 4
    FC Arges: 3
    FC Brasov: 2
    CFR Cluj: 0.5
    E aberant pentru un spurcat...
    Daca nu ajungi in finala unei competitii nu ai reusit nicio performanta, semifinala e nimic.
    4. cat o sa mai auzim sintagma cretina "Dinamo - echipa securitatii !" ?
    Atat timp cat Dinamo va mai fi legata de MI.
    5. unde erau vestitii suporteri giulesteni cand echipa era in "B" ? Iar Nicu Gheara era simbolul Rapidului ? "echipa cu suporteri masoni".
    Erau langa echipa, iti spun eu, un stelist. Masoni? Stiu si eu, or avea si suporteri masoni, bolsevici au avut si inca au...
    6. de unde au aparut "Ultrasii CFR Cluj" ? nu e de ras ? "No, acuma ca-i echipa campioana is ultras, ma !" "Si inainte ?" "Inainte numa' dadeam cu bata prin Manastur, acuma is in cadru legitim"
    Asta-i o alta tampenie. CFR CLuj a avut mereu suporteri, rivalitatea asta este veche, tine de multe decenii.
    7. de ce sloganul Poli Timisoara este "anti - Bucuresti" ? nu este penibil sa-ti auto-conferi legitimitate luandu-te de piept (fara sanse, evident) cu cineva mai mare decat tine ? este ca si cand Hanescu ar deveni brusc "anti - Federer" declarand sus si tare ca vrea sa-l termine... Reporter : "Pai, il bati ? Sau l-ai batut vreodata ?" Hanescu : "Nu, moshule, dar il urasc !"
    E foarte posibil ca in Banat sa fie cei mai multi idioti pe metru patrat din Romania. De altfel un ziarist tembel a facut o adunare simpla si a "descoperit" ca idiotii au dat cele mai putine varfuri academice, firesc daca ne gandim ce IQ au bivolii.

    Quote Originally Posted by Elphax
    iti raspund eu la 7

    ce reprezinta 'anti-bucuresti' - 90% reprezinta anti dinamo si anti steaua

    de ce anti dinamo si anti steaua? pt. ca:
    - reprezinta comunismul si acum la 19 ani de la Revolutie
    - fratii si prietenii nostri au murit pe strazi la Revolutie luptand impotriva comunismului si multi au facut-o degeaba
    (aici le raspund si celor care se supara ca nu se permite stelistilor sa se bucure in strada - cum sa permit sa se strige numele echipei comuniste in acelasi loc in care comunistii au tras in oameni nevinovati?)
    - reprezinta ce e mai abject intr-o competitie sportiva din multe puncte de vedere( aranjamente, decizii favorabile si incorecte de la forurile de conducere, transferuri dubioase, scandal etc.)
    - nnu e o adversitate fata de cei 'mari' din principiu ci pentru ca sunt acolo unde sunt dupa zeci de ani in care si-au batut joc si au calcat in picioare tot sportul romanesc ...

    ar mai fi, dar nu am timp acum
    Cum spuneam, iata idiotenia in cea mai pura stare. Ma, nemernicule, s-ar invarti in groapa aia daca ar stii ce nemernicii esti in stare sa scrii, Hai Sictir!, spurcaciune banateana.
    Quote Originally Posted by Aurel D
    cel putin generalizarea ca toti dinamovistii sunt fii de ********i, militieni, etc...sau au vreo legatura cu acestia....este o limitare in gandire cel putin idioata!! Cea mai proasta alegere a argumentelor, este generalizarea.....dar si cel mai usor sa contacarezi...
    90% din sefii galeriei voastre sunt in situatia asta, fii sau nepoti de ********i sau militieni. N-oti fi toti, dar sunteti multi in situatia asta, semnificativ de multi.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  18. #18
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0

    Hai ma Gica, ca lumea era pasnica aici
    Elphax ala e mai prostut, asta o stiam deja...
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  19. #19
    ANTI PROSTI!!! laurdog's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,719
    Reputatie
    1
    gata, s-a dus dracu si threadul asta.
    Asa si?

  20. #20
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    asta e dinamovist?
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  21. #21
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    sorin,intrebarea 5 e asa,ca sa bagi si Rapidul in ecuatie?
    cum adica,unde eram?
    eram pe stadioane,le umpleam, cum din pacate azi,o facem rar!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •