Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 123

Thread: Melodii romanesti vechi

  1. #1
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1

    Melodii romanesti vechi

    Nu stiu daca mai este cineva interesat de muzica veche romaneasca, gen: Angela Similea, Corina Chiriac, Mirabela Dauer, Mihaela Runceanu etc. Am deschis acest topic cu speranta ca mai exista si altii care isi aduc aminte cu placere de aceste nume si de muzica acelor ani...
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    29
    Reputatie
    1
    mie imi plac niste melodii...stai sa-mi amintesc...
    "ne-ar trebui
    1000 de ani sa recladim
    ce-am destramat aseara cu despartirea noastra...
    si nici atunci sigur n-am mai fi
    eu creanga ta de aur
    tu floarea mea albastra..."
    ce zici,ma incadrez?
    o canta m.dauer cu un tip..

    by the why,si eu tot cu steaua tin

  3. #3
    sport legend maryuss_mau's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Piatra Neamt- Bucuresti
    Posts
    417
    Reputatie
    1
    sunt momente cand merita sa asculti si astfel de muzica; ale lui Gica Petrescu sunt chiar super;

  4. #4
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    vorbim de muzica romaneasca veche cintata doar de cei enumerati? sau putem discuta si despre phoenix, semnal m, sfinx si altii asemenea ?
    parerea mea.....

  5. #5
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1
    De toti cei care ne-au cantat si ne-au incantat inainte de revolutie...
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  6. #6
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    Eram prea mic cand cantau cei pe care i-ai enumerat Alx_ro mai sus. Dar sa stii caci cantau misto. Mai ascult din cand in cand cate o melodie veche.
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  7. #7
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Melodii romanesti vechi adevarate sunt cele din perioada interbelica: Zaraza, Mana birjar, Du-ma acasa mai tramvai etc., melodii care in mare parte se pot asculta pe albumele recente ale lui Nelu Ploiesteanu, Stefan Iordache si Gheorghe Dinica. Mai sunt cele lautaresti adevarate ale lui Siminica, Faramita Lambru, Romica Puceanu etc. Cele de petrecere ale lui Gica Petrescu sunt si ele OK.

    Angela Similea, Mirabela Dauer si altii reprezinta un gen ciudat, nici vechi, nici nou care nu stiu daca poate fi considerat de valoare (poate 1% sa fie mai rasarite, asta ca sa fiu bland). Denumirea data la vremea lor - SLAGARE - li se potriveste perfect; un cuvant ce suna tare idiot (parerea mea). Muzica-telenovela a anilor '80.

    Cipi13 are dreptate, cei spusi de ei sunt clasici ai rockului romanesc, deci cred ca pot fi considerati "muzica veche".
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #8
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    sa nu uitam Gil Dobrica - Hai acasa ! dedicatie pt Klaus
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Melodia "Hai acasa" nu este a lui Gil este a lui Kenny Rogers, Gil a aadaptat textul doar.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Mai adaug pe lista de mai sus si pe Dan Spataru...care avea printre altele niste piese superbe pe care le canta in franceza cu o gagica (i-am uitat numele acum).

    Cat despre slagare, Utilizator...n-o sa-ti vina sa crezi, dar acest gen muzical exista in multe alte locuri. De fapt, nu numai ca exista...este inca promovat (in Germania de ex. (denumirea este comuna si in germana = Schlager), sunt spectacole + chart-uri ce-mi aduc aminte de cele de la noi din anii 80 )
    ...always look on the bright side of life...

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Stiu ca este un cuvant german, stiu spectacolele de varietee de la (scuze daca nu scriu corect, nu stiu germana) Friederickstaat Palace parca unde se cantau "slagare" din Europa de Est, unele sunt misto, dar merg cu halba de bere in mana, ceea ce pare OK pentru germani. Eu prefer melodii care imi creeaza o stare de spirit, imi spun ceva, lalaieli de ascultat ca background la un sprit sunt din alta categorie.

    Muzica romaneasca veche spunea ceva, te face sa plangi sau te salta de pe scaun. Ii admiram pe greci pentru muzica lor, pentru Zorba, pe sarbi pentru muzica lor po****ra ce l-a dat pe un Bregovici de ex. (care se inspira de fapt din muzica spatiului balcanic), dar avem si noi asa ceva, trebuie doar sa ascultam cu atentie. Muzica e feeling, nu spalare de creier.
    Eu n-am prea gustat muzica romaneasca po****ra sau veche, cum vreti sa-i spuneti, pana cu vreo 8 ani in urma. Atunci am ascultat prima oara cu atentie muzica po****ra adevarata (nu abureli cu versuri ce preamareau traiul fenomenal al taranului roman de la bloc, asa cum se difuzau la teveu pe vremea lui Ceasca).
    Ciuleandra de ex. e Zorba romaneasca, ritmul crescator, din ce in ce mai rapid, aproape te depaseste in final, devine halucinant (uneori am impresia ca si Ravel s-a inspirat de aici cand a creat Bolero-ul).
    Sau cand asculti Maria Tanase "Cine iubeste si laasaaaa..." te loveste in plex, simti amarul, simti revolta persoanei parasite, iubirea ce devine ura prin durerea provocata. Uite c-am uitat la soundtrackuri sa mentionez coloana sonora din "Ciulinii Baraganului" (dupa nuvela lui Panait Istrati, cu muzica Mariei Tanase).

    Topicul asta e excelent, e pacat sa consideram muzica romanesca veche slagarele Epocii de aur (unele frumoase, recunosc, dar nereprezentative pentru noianul de gunoaie). Muzica romaneasca veche e parte a identitatii noastre, poate chiar prin ea o putem regasi si putem intelege spiritul nostru comun.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Stiu ca este un cuvant german, stiu spectacolele de varietee de la (scuze daca nu scriu corect, nu stiu germana) Friederickstaat Palace parca unde se cantau "slagare" din Europa de Est, unele sunt misto, dar merg cu halba de bere in mana, ceea ce pare OK pentru germani. Eu prefer melodii care imi creeaza o stare de spirit, imi spun ceva, lalaieli de ascultat ca background la un sprit sunt din alta categorie.
    Tot ce merge cu berea in mana e ok pt. nemti ...chiar si carnatul ala in supa de mazare

    Si totusi...au avut muzicieni remarcabili

    Quote Originally Posted by Utilizator
    Muzica romaneasca veche spunea ceva, te face sa plangi sau te salta de pe scaun. Ii admiram pe greci pentru muzica lor, pentru Zorba, pe sarbi pentru muzica lor po****ra ce l-a dat pe un Bregovici de ex. (care se inspira de fapt din muzica spatiului balcanic), dar avem si noi asa ceva, trebuie doar sa ascultam cu atentie. Muzica e feeling, nu spalare de creier.
    Eu n-am prea gustat muzica romaneasca po****ra sau veche, cum vreti sa-i spuneti, pana cu vreo 8 ani in urma. Atunci am ascultat prima oara cu atentie muzica po****ra adevarata (nu abureli cu versuri ce preamareau traiul fenomenal al taranului roman de la bloc, asa cum se difuzau la teveu pe vremea lui Ceasca).
    Ciuleandra de ex. e Zorba romaneasca, ritmul crescator, din ce in ce mai rapid, aproape te depaseste in final, devine halucinant (uneori am impresia ca si Ravel s-a inspirat de aici cand a creat Bolero-ul).
    Sau cand asculti Maria Tanase "Cine iubeste si laasaaaa..." te loveste in plex, simti amarul, simti revolta persoanei parasite, iubirea ce devine ura prin durerea provocata. Uite c-am uitat la soundtrackuri sa mentionez coloana sonora din "Ciulinii Baraganului" (dupa nuvela lui Panait Istrati, cu muzica Mariei Tanase).

    Topicul asta e excelent, e pacat sa consideram muzica romanesca veche slagarele Epocii de aur (unele frumoase, recunosc, dar nereprezentative pentru noianul de gunoaie). Muzica romaneasca veche e parte a identitatii noastre, poate chiar prin ea o putem regasi si putem intelege spiritul nostru comun.
    Aici chiar ca avem spirit comun Cum poti sa fi nepasator la: Am iubit si-am sa iubesc, Marie si Marioara, si MULTE alte melodii ce vin din folclorul nostru (nu ala al taranului de la bloc). Din pacate muzica asta nu-i promovata suficient..nu vine mai nimic din spate. Aici fac o paranteza si remarc ce-au facut cei de la Media Pro cu albumul Zaraza, cu vocea Loredanei Groza....excelent! Sper sa nu se opreasca aici....

    Uite ca mi-ai adus aminte de atmosferile din carciumi cu un taraf ce-ti canta astfel la masa...
    ...always look on the bright side of life...

  13. #13
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Apropos de "atmosfera de carciumi". Am primit si eu un CD superb cu muzica lautareasca, cantata de rromi "de la mama lor", extraordinara. Acesta a fost cumparat tocmai de la DJ Klaus de acasa , din Washington, de catre sora mea. Se cheama "Taraf de Haidouks" si daca ati vazut filmul romano-francez "Trenul vietii" ii cunoasteti.
    N-am crezut ca ma poate prinde asa muzica asta, dar intr-adevar e sublima (tocmai o ascult).
    Iar cu albumul Zaraza iti dau perfecta dreptate (va fi urmatorul pe care-l voi asculta azi), Loredana Groza are o voce extraordinara si o respect pentru acest album si pentru calitatea muzicii ei de-a lungul intregii cariere.
    Sa moara oaia vecinului.

  14. #14
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    bapsy, Taraful de haiduci este un exemplu excelent. Iti recomand sa cauti si celelalte 2 CD-uri ale lor...toate sunt superbe. Din pacate au avut succes mai mult in afara Romaniei, anul trecut (parca) concertand pt. prima data in Ro (Sala Palatului).

    A propos de Taraf, recent am vazut pe un canal TV nemtesc (ZDF) un film documentar despre ei. Filmarile au avut loc in satul lor (Clejani) si intr-o fosta hala industriala, unde cantau....Sper sa apara si pe piata filmul ala...excelent!
    ...always look on the bright side of life...

  15. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Subscriu la aprecierile voastre pentru albumul Loredanei si al Haiducilor din Clejani. In ultima vreme Haiducii au aparut si pe posturile romanesti de muzica cu o melodie veche reinstrumentata.
    Loredana trebuie sa recunosc ca este poate cea mai creatoare din Romania. A avut grija ca fiecare album sa aiba ceva de spus, a incercat sa imprime personalitate si stil propriu si in mare parte i-a reusit.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #16
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Cred ca se incadreaza in categoria muzica veche romaneasca toti cei care au reusit sa ramina in memoria noastra....
    Chiar daca linga slagarele epocii de aur stau trupe rock sau tarafe de tigani....
    Pina la urma cu toate au facut istorie.
    Chiar daca, trebuie sa recunosc, nu prea imi place muzica po****ra....
    parerea mea.....

  17. #17
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    In perioada interbelica muzica romaneasca -usoara- era de foarte buna calitate. Mi se pare ca "Nu mai plinge,baby" a fost slagarul mondial al anului 1936 parca dar nu sint sigur de an.Elly Roman, Ion Vasilescu , N. Chirculescu, V. Veselovschi erau printre cei cei mai cunoscuti compozitori. Principala interpreta era Maria Tanase (care a cintat muzica po****ra romaneasca in limba franceza la Expozitia Mondiala de la Paris) si tinerelul Gica Petrescu. De Zavaidoc a auzit toata lumea. Temistocle Popa,Radu Serban,H. Malineanu,Gherase Dendrino,Edmond Deda, Paul Urmuzescu,A. Giroveanu,fratii Grigoriu (compozitori si interpreti) Fl. Delmar,Al. Mandy,Aida Moga,Gigi Marga, Luigi Ionescu,Constantin Draghici,Dorina Draghici, Anda Calugareanu,Mihaela Mihai,etc. sint nume cunoscute ale anilor '60.
    Daca Phoenix si Mondial reprezinta muzica veche sa-i trecem si pe ei, Mondial mai ales pentru faptul ca textul melodiilor lor au fos exclusiv poezii de cea mai buna calitate(Minulescu,Topirceanu,Goga,St. O. Iosif,Eminescu).

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    galati
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Eu cred ca aceasta e adevarata muzica...o muzica ce renashte nu din propria cenusha ci din propria frumusetze; sunt melodii de suflet care te fac sa iti reaminteshti cine eshti si c vrei;
    PS: in amintirea regretatzilor Mihaela Runceanu si Dan Spataru

  19. #19
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    "Un copac cu flooori,
    si un colt uitat de ceeeeer
    Un copac cu flooori
    Asta-i tot ce va ofer."

    Mai tineti minte slagarele folk ale anilor '80? Cu alde Baniciu, Socaciu, Seicaru, Hrusca ... mai toata generatia lansata de cenaclul Flacara (ho, nu dati cu pietre! )

    Cel mai mult imi placea transcrierea lui Ducu Bertzi, "Cind s-o-mparti norocu'" dupa un cintec po****r maramuresean, si "Un om pe niste scari" a lui Baniciu.

    Ehe, ce vremuri!

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    melodia macarale

    stie cineva cum se numeste si de cine era cantata melodia aia cu macarale..macarale
    va rog ajutati-ma

  21. #21
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Trio Grigoriu - Macarale
    o am. daca nu o gasesti nicicum, rezolvam sa ti-o trimit
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •