View Poll Results: finala cupei trebuie arbitrata de un strain?

Voters
17. You may not vote on this poll
  • Da

    8 47.06%
  • Nu

    9 52.94%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 40 of 40

Thread: este neceasara aducerea unui arbitru strain in finala cupei?

  1. #22
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Aducerea unui arbitru strain (din tarile UE) nu poate fi decat benefica, deoarece victoria lui Dinamo din finala Cupei nu va mai putea fi pusa la indoiala de nimeni. Sau atunci veti sustine ca ne-a 'dat' FC National meciul ?

  2. #23
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Arbitru strain ?
    Cei care doriti asa ceva v-ati gindit la costurile care trebuie acoperite ?
    Cred ca un astfel de arbitru la o finala de cupa poate costa 5-7 mii EURO . Cine da banii ? Mircea Sandu sau Mitica Dragomir ?

  3. #24
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Fat Frumos. inca odata ma uimesti. Asa este America este o tara cu adevarat civilizata si democrata. Eu sunt intr-o tara din lumea a treia. Imi cer scuze ca am inceput cu tine o discutie pe care nu o poti urma. Dupa parerea mea ar trebuii adusi arbitrii straini la fiecare meci din campionat. Dupa care consider ca artrebuii sa aducem numai jucatori straini si sa joace cate 11 in echipa. Voi va uitati la meciuri din alte campionate? Eu va spun ca vad toate meciurile din Germania si o multimea din Spania si Franta. Arbitrii sunt la fel peste tot. Fac greseli. Numai la ultimul meci al lui Real la primul gol al lui raul a fost 1 metru offside. Era 1-0 pentru Real. Arbitrii gresesc peste tot numai la noi in Romania se presupune ca o fac intentionat. Insa daca linistesc spiritele arbitrii straini si ne putem concentra numai asupra meciului atunci sa aduca un arbitru straini la finala cupei.

  4. #25
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Fat Frumos. Tu esti genul de om care odata ajuns in strainatate incepe sa ii puta romanii? Sper ca nu pentru ca niste specimene din astea la Viena si sunt toate femei. Urasc genul asta de persoane.

  5. #26
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    De aceea e nevoie un arbitru strain pe linga linistesc spiritele dar nu mai dau prilejiul la discutii de genul care am avut noi. Si nu sint genul care pleacat in strainatate uita de unde a plecat ba din potriva chiar ma framint pentru tara noastra in ce pas rau a ajuns in general vorbind cind avem o istorie asa de bogata si ne face mindrii da a fi romani (inainte de era comunista).
    anti Dinamo, anti oier

  6. #27
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    las-o ,ai ,oale cu comunistii. Altfel totul in regula.

  7. #28
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Azi am citit un articol intr-un ziar de sport (nu-i dau numele, fiindca nu vreau sa-i fac publicitate gratuita). In acel articol, Ion Craciunescu (noul 'sef' al arbitrilor romani) sustinea renuntarea la metoda suspendarii arbitrilor in urma greselilor de arbitraj, indiferent de gravitatea acestor greseli. Motivatiile acestei decizii ar fi ca Romania este singura tara din Europa in care arbitrii sunt suspendati in astfel de cazuri, si in plus exista o recomandare a UEFA ce sustine sanctionarea arbitrilor numai in cazul in care acestia tolereaza acte de violenta in timpul jocului.
    Craciunescu spunea ca arbitrii vor putea fi totusi retinuti de la delegari la jocuri din prima divizie, dar de acum inainte nu se va mai da publicitatii motivul pentru care au fost retinuti. Cu alte cuvinte, CCA nu va mai recunoaste public ca un arbitru a gresit.
    Altfel spus, daca unei echipe i se vor anula 3 goluri valabile si se vor dicta impotriva ei 3 penaltyuri gratuite intr-un singur joc, atrunci acel arbitru s-ar putea sa nu riste absolut nimic, indiferent de ce va sustine mass-media.
    Nu stiu de ce am senzatia ca nu echipele mici vor fi avantajate de acest nou sistem, de aceea stau sa ma intreb daca nu care cumva cei care si-au consumat energia sustinandu-l pe Craciunescu au luat o mare teapa.

  8. #29
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Doamne fereste ! nu vreau sa iau apararea arbitrilor ! Mai ales a romanilor ! Care, se stie, sint in stare de orice !
    (vezi cazurile dovedite cu fetite pe jenunchi etc...)
    Dar, daca la procesul etapei, dupa "enshpe" mii de reluari se dovedeste ca arbitrul a gresit...
    Impotriva celor care gresesc si cind...mingea nu e in joc...i-as suspenda pe viata !
    Au dreptate investitorii care...nu investesc in fotbalul romanesc : e ca si cum ai arunca banii pe geam, de la etajul 100 (asi-atunci ai mai avea o sansa sa-i...prinzi !) !
    Dar, ca si in alte domenii...PESHTELE...

    Apoi, o zi buna !

    P.S. Desi sint un optimist convins : dupa trei saptanmini petrecute in tzara va pot spune ca nu se va schimba nimic pentru ca...nimeni nu vrea schimbarea (nu ma refer la cei care nu mai au suflu sa-si pronunte numele !) !

  9. #30
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1

    alta intrebare

    daca tot am pus intrebarea , mai am una legata de acelasi subiect.
    Pana la urma cum a ramas? A decis FRF ceva sau nu?

  10. #31
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1

    nu mai are farmec forumul asta

    si chestionarul asta e modificat :o
    nu mai conteaza

  11. #32
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    vine o brigada franceza dar jigodiile vor incerca sa cumpere o parte din jucatorii nationalului.Cred ca Vintila a luat deja banii

    dinamo este puroiul fotbalului romanesc

  12. #33
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Sorin, avand in vedere ca tu ai inceput discutia asta cu arbitrul strain, ia mergi tu la primul mesaj al tau, cel de pe prima pagina si apasa pe butonul EDIT!

  13. #34
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15
    Reputatie
    1

    ARBITRI STRAINI

    Arbitrii straini arbitreaza la fel cu ai nostri.

    Diferentele sunt:
    1. Daca gresesc nimeni nu poate afirma ca au facut-o intentionat.
    2. Daca jucatorul nu e de acord cu decizia nu ii sare la gat ca ii e frica de eliminare.
    3. Necunoscandu-i pe jucatori nu le trec cu vederea unele infractiuni.

    Problema nr.1:
    FIECARE ARE PRETUL LUI. Ca e mai mic sau mai mare ca e roman sau american sau rus sau coreean nu e foarte important. Vedeti cum a fost furat Doroftei!!!
    7 MAI - ziua fotbalului romanesc!!!

  14. #35
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Reamintiti-va ultimul meci arbitreat de straini:Rapid-Steaua!Eu zic ca arbitrajul n-a fost perfect,dar nici un jucator n-a protestat la deciziile arbitrului!Daca era arbitru roman,nu ducea meciul la sfarsit fara sa nu i se urce jucatorii in cap!Cat despre valoarea arbitrilor romani....mai bine sa nu vorbim!Ati vazut ce greseli a facut Tudor la Steaua-Sportul!Si unii il considera cel mai bun...

  15. #36
    manager sames44jc's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    nu cred ca e chiar asa o idee rea

  16. #37
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Pai argumenteaza si tu... ia citeste primul post: Argumente va rog

    Eu cred ca nu e nevoie.... in afara ca le da un semtiment de corectitudine jucatorilor de pe teren, la atcea nu ajuta... Daca jucatorii si conducatorii ar invata sa respecte totul ar fi ok...
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  17. #38
    Supercampion Ioca10's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Mosilor
    Posts
    7,896
    Reputatie
    1
    Da!Pentru ca nu mai apar speculatii in presa!
    [I]Milioane de inimi-2 culori, o întreaga națiune-o singură iubire, 67 de ani de glorie-legenda trebuie să continue!
    [/I]

    [I][FONT="Century Gothic"]Atitudine de superstar[/FONT][/I]

    Mereu finantati...O, voi, unicii ultrasi adevarati

  18. #39
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by apparte
    Reamintiti-va ultimul meci arbitreat de straini:Rapid-Steaua!Eu zic ca arbitrajul n-a fost perfect,dar nici un jucator n-a protestat la deciziile arbitrului!Daca era arbitru roman,nu ducea meciul la sfarsit fara sa nu i se urce jucatorii in cap!Cat despre valoarea arbitrilor romani....mai bine sa nu vorbim!Ati vazut ce greseli a facut Tudor la Steaua-Sportul!Si unii il considera cel mai bun...
    Ai pus degetul pe rana.......la arbitrul strain nu a protestat nimeni, pentru ca stia ca o face degeaba...
    Eu zic ca daca s-ar renunta la proteste si fotbalistii si-ar vedea de treaba am vedea mai mult fotbal....
    parerea mea.....

  19. #40
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Nu cred ca e nevoie de arbitrii staini.

    Nivelul fotbalului romanesc este destul de scazut, greselile arbitrilor sunt normale intr-un proces de dezvoltare al fotbalului si a sportului romanesc.

    Daca vrem sa avem un fotbal competitiv, trebuie sa suportam dificultatile inceputului de drum.

    Si arbitrii fac parte din joc, de aceea consider ca si ei contribuie la dezvoltarea acestui sport.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •