Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 22

Thread: Campionatul Mondial de Hockey (Finlanda 2003)

  1. #1
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial de Hockey (Finlanda 2003)

    In perioada 26.04. - 11.05.2003 in Finlanda se va desfasura Campionatul Mondial de Hockey pe gheatza.
    Eu personal astept cu mare interes aceasta competitie...si sper sa pot urmari undeva meciuri.
    Imi pare nespus de rau ca Eurosportul nu mai transmite. Acum 5-6 ani..dadeau zilnic 3 partide LIVE ..iar seara o ora intreaga de rezumate. Tin minte ca nu pierdeam un meci.

    A auzit cineva de Richard Bouprein si Paul Ferguson ?

    Iata cele 4 grupe !

    Grupa A (Helsinki)
    Slovacia (campioana mondiala en-titre)
    Germania
    Ukraina
    Japonia

    Grupa B (Tampere)
    Rusia
    USA
    Elvetia
    Danemarka

    Grupa C (Turku)
    Suedia
    Canada
    Letonia
    Belarus


    Grupa D (Helsinki)
    Finlanda
    Republica Ceha
    Austria
    Slovenia
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  2. #2
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Cred ca era vorba de Don Beaupre;cred ca vorbesti despre comentatorii de limba engleza de la Eurosport.
    Ce Vremuri! Imi placeau foarte mult cum comentau baietii,am urat faptul ca mai tirziu au bagat comentatori romani.

    Daca e corect Don Beaupre,inseamna ca e un fost portar care a activat multi ani in NHL.

    GO CANADA

    Apropo si Romania joaca in divizi a-I-a la Campionatul Mondial,in Ungaria care incepe azi!1
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  3. #3
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Bouprein si Ferguson. Nu stiu exact scrierea corecta a numelor. Unul era canadian , altul american...prieteni foarte buni intre ei. Faceau tot felul de glume impreuna. Si comentau extraordinar. Sunt comentatorii mei preferatzi...all-time...all-sports.

    A fost un campionat mondial teribil..tot in Finlanda. Prin 1996 ..daca nu ma insel. Cel mai frumos Campionat Mondial vazut de mine vreodata. Pe langa spectacolul de pe gheatza....un spectacol superb si in tribune. Pentru prima oara majorete.
    Mah sickboy....sunt bolnav de hockey...ash urmari in continuare 3 partide / zi....daca ash avea ocazia. Acum avem Eurosport in limba romana...care nu mai da hockey deloc.
    Probabil o sa vedem semifinalele si finala pe TVR 2.

    Fatza de tineretzile mele....vad ca s-a mai schimbat cate ceva in Grupa de elita a monialelor. Absenteaza Italia,Franta sau Norvegia. Vad ca a ajuns Danemarka in prima grupa. Si Slovenia.

    Preferatzii mei...ca mai mereu...Czech Republic. Dar astept o evolutie frumoasa si de la tzara gazda. Mi-au placut mai mereu finlandezii.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  4. #4
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    DA sint sigur era vorba de Don Beaupre !

    Ce sa zic sint si eu inebunit dupa hochei...sa-l vad la TV,sa joc(mai greu de realizat),sa joc pe PC...

    Dar totusi zic ca hocheiul nord-american,jucat mai fizic,este mult mai atractiv decit cel european...iar incep...LOL

    Apropo,nu cumva ai vazut un film despre hochei,cu Paul Newman in rolul principal din '77,se numea Slap Shot,l-au tradus 'Hocheistii';a fost dat pe TVR 2 cu ceva ani in urma.E unul din cele mai bune filme despre hockey,facut cu mult umor si in acelasi timp arata realitatea din hocheiul nord-american din anii '70.Ash da orice sa-l mai vad odata!
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  5. #5
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Nu..din pacate nu l-am vazut. Despre hockey am vazut numai comedii...gen Mighty Ducks cu Emilio Estevez ...sau Happy Gilmore cu Adam Sandler care era jucator de hockey...si pe urma a devenit jucator de golf.

    Mie imi plac filmuletzele de la jocurile NHL. Ala de la NHL '99 mi se pare de departe cel mai marfa....cu "we could be heroes...just for one day" .....si cu faza aia incredibila cand a aparat Cu Jo in-extremis . Sper ca le stii !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  6. #6
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Da le stiu,cel mai mult imi place aia de la NHL98:

    Are willing to donate your body?
    Do you have a problem with authority?
    Could you stop a speeding bullet?
    Are you afraid of the masked man?

    Am toate edtitiile NHL de la EA Sports din '98 incoace,preferatul fiind NHL2001,ultimele 2(2002 si 2003) sucks,doar grafica merge.
    Imi plac si cele scoase de EA pt. Sega NHL 93,94...

    Link cu Beaupre http://www.goaliesarchive.com/capitals/beaupre.html
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  7. #7
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    mie mi-a placut mai mult filmul de la NHL2000 dar si cel de la nhl99 e cool.

    am inceput cu NHL93 si am jucat 93,94,96,99,2000,2002.

    m-am hotarit sa-l iau din 2 in 2 ani.
    2003 a primit critici f.f. proaste, 2002 a fost okeysh, numai checkingul sucks si puck awareness la AI e zero.
    oh si deflection goal functioneaza in 95% din faze asa ca, pe-ncercate e posibil un scor de 20-1 pe hard cu sliderul portarului la maxim.
    plus, pe hard shot power nu se ia in considerare de la linia albastra, am reusit un singur gol cu un slapshot de la linia albastra intr-un sezon intreg, si asta cu un jucator cu shot power 98, accuracy 97 vs. unui portar ce era fatigued, AI-ul fiind prea prost sa foloseasca backup-ul .

    nu stiu daca au fost rezolvate problemele astea in 2003; in urma criticilor nici nu m-am uitat la el.


    am revazut si eu "slapshot" recent (se da cam o data pe an pe kabel 1, cred). filmu-i putin critic, si e despre AHL cred ...

  8. #8
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Pens -nu stiu daca ai jucat NHL2001,dar e cel mai tare din toata seria IMO;am downloadat de pe net niste rostere care fac jocu super!

    Despre 'Slap Shot' ,e vorba de primul,din '77 cu Paul Newman, nu despre cel facut in 2002,'Slap Shot 2'.
    In primu e vorba despre o echipa din defuncta liga WHA din anii '70;al doilea film nu se compara cu primul,e slab!
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  9. #9
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    la primul ma refeream si eu. acela cu cei 3 "hansons"(?) cu ochelari si tipul care face un strip in finala.

  10. #10
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    In prima zi a turneului Danemarka a batut USA !!! Cum este posibil ? Nici nu stiam ca Danemarka are echipa de hockey !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  11. #11
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Toata lumea e surprinsa de Danemarca .9 jucatori joaca in prima divizie suedeza . Portarul chiar la echipa care i-a dat pe Forsberg si Naslund , MODO.Si Suedia da peste 20 de jucatori pentru NHL ! Antrenorul Danemarcei a fost antrenor la suedezi.Cred ca ati aflat dar azi au facut 2-2 cu Canada si au condus de fiecare data !!!! Dorin

  12. #12
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Pentru mine Peter Forsberg este MVP of the year ! Ce parere aveti? Dorin

  13. #13
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Noi nu ne putem da cu parerea...pentru ca nu avem unde urmari mondialele.

    Cat de bine merg Slovacii astia. Au mari sanse sa isi pastreze titlul. In primii 6...la numarul de puncte pana acum...intalnim 4 slovaci , un ceh si pe fulgerul finlandez.

    Stie cineva daca in Romania...o sa avem macar finala televizata ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  14. #14
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    MVP... well... daca joci cu Sakic si Blake e normal sa faci multe puncte.
    MVP pentru Colorado poate, dar pentru toata liga...

    no playoff run, no MVP. titlul il merita cineva dintr-o echipa care a ajuns macar in conference finales.

  15. #15
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Anul trecut a fost Iginla care nici macar nu a ajuns la Play off. Raspunsurile contra lui Forsberg sint cred eu lipsite de substanta.El este creator , are o multime de assist , si repet , Sakic nici nu a prea jucat anul asta...mergeti la stats pe NHL page-ul si vedeti cam cum arata pentru Forsberg care este stabil in elita de atitia ani cind atiti altii doar au cite un sezon mai bun .Chiar ca nu puteti sa nu vedeti asta Dorin

  16. #16
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Ce partida minunata am vazut azi !!! Finlanda- Suedia 5 - 6 la Helsinki.Ambele echipe pline de profesionisti .
    Perioada 1 .3-1 pentru Finlanda .Actiuni f . rapide si goluri in power play .
    Perioada 2.Intii 5-1 pentru Finlanda in min 6. Dar in citeva minute 5 - 3 .
    Si apoi un tipic tehnic gol semnat Forsberg.5 - 4 .
    Perioada 3. Forsberg ia pucul din spatele portii sale , trece ca Maradona prin toata echipa finlandeza , prin stinga , evita sutul si prin spatele portii apare fulgerator in coltul drept si sut sus sub transversala .Pina si finlandezii au aplaudat ! Si dupa citeva minute 6-5 .Axelsson deviaza pucul in gol ! Ce miracol ! Si daca mai zice careva ceva de Forsberg si ca altii l-au facut mare va iert. Pe toti .Eu stiu ca el este cel mai mare !!!MAGIC!!!!!!!!!!!!!!!!! Dorin

  17. #17
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    In semifinale vom avea :

    Slovacia - Suedia si Canada - Cehia !

    Sper sa urmarim o finala clasica intre Cehia si Slovacia , asa cum a mai fost acum 2-3 ani.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  18. #18
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    mvp = most valuable player.
    adica jucatorul care a avut cea mai mare contributie pentru echipa sa. ia-l pe forsberg de la colorado si uita-te la ce ramine. poti sa sustii ca colorado n-ar fi ajuns in play-off? ar fi avut mai putine puncte, dar asta-i tot. acu ia-l pe iginla de la calgary si avem un candidat sigur pentru 1st draft pick. iginla a facut dintr-o echipa oribila una below average care, cind el a jucat bine, a avut timp de 2/3 din sezon o sansa pentru play-off. ar fi reusit forsberg? probabil ca da. dar de cind joaca forseberg hockey in nhl a fost tot timpul la o echipa care putea arunca cu banii in stinga si-n dreapta, asa ca, impactul pe care-l poate avea e eclipsat de ceilalti coechipieri. si cu tot cu blake si sakic n-au trecut de minnesota, unde numai ei 3 costa mai mult decit tot lotul lui minnesota. eu zic ca mvp e playerul care-si duce echipa departe in playoff. asta (din pacate) il elimina pe forsberg din cursa. as fi tentat sa zic ca a avut career year, dar l-a avut deja in '95/'96. ATUNCI merita MVP-ul.

    nu zice nimeni ca forsberg nu-i jucator de exceptie. pentru asta primeste art ross trophy. dar pentru mvp, dupa parerea mea, trebuie sa poti sa tragi echipa dupa tine sa treaca de cineva mai valoros (ca talent) decit minnesota.

  19. #19
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    GoPens RULES !
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  20. #20
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Nu mai comentez raspusurile tale(GOPENS) care sint OK din punct de vedere tehnic . Avem 3 nominati si oricum Forsberg si prietenul lui din copilarie Naslund sint de ales impreuna !Poate Brodeur sa cistige ???
    Azi s-a hotarit cine joaca finala .Suedia a dominat si cistigat categoric in meciul cu Slovacia (4 - 1 ) iar Canada a invins categoric Cehia cu 8 - 4 !
    In grupe Can- Swen 3 -1 .Finala va avea o alta fata ! Dorin

  21. #21
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Canada a cistigat finala in prelungiri dupa ce intii au condus suedezii cu 2 - 0 ....Au fost mai buni recunosc obiectiv Spirit de echipa , tineri si ambitiosi si probabil mari vedete NHL in curind .Oricum citiva consacrati au fost acolo dar nu cei mai mari...Suedezii au jucat tehnic superior dar nu au avut calmul necesar pentru a si marca ! Iar Draper , ca si in NHL nu l-a lasat o secunda pe Forsberg sa joace .Ei sint cred deja multumiti cu victoria fantastica asupra Finlandei si revansa asupra Slovaciei . Dorin

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •