Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 30

Thread: Victor Piturca...

  1. #1
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

    Victor Piturca...

    este antrenorul pe care il apreciez cel mai mult dintre cei care lucreaza actualmente in RO !
    Asta insa nu ma impiedica sa-mi exprim surprinderea pentru BLINDA pedeapsa pe care a primit-o !
    Cred ca o astfel de...INTRARE trebuia pedepsita, in cel mai...BLIND caz, cu o etapa in tribuna !

  2. #2
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1
    meciul cu Dinamo...
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Din pacate relgulile dupa care se judeca astfel de cazuri la Comisiile de disciplina sunt extrem de largi si ambigui, special facute pentru a judeca dupa bunul plac al celor ce detin puterea pe acolo.
    Nu ma leg atat de cazul Pitzurca cat despre ceea ce se intampla pe acolo in general. Cred ca nu sunt doua pedepse identice la infractiuni similare. Depinde mult cine este cel judecat, in ce context se intampla "judecata" etc.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Victor Piturca


    Notre respect, Piţi!
    Chinuite de ambiţii ţinute īn zăbala comunismului, 30.000 de suflete aşteptau īn Ghencea refularea naţionalistă a unei calificări īn finala Cupei Campionilor Europeni. Īntre Steaua lui Piţurcă, Lăcătuş, Duckadam şi ceilalţi şi momentul sacru de la Sevilla stătea doar Anderlecht Bruxelles. Nu echipa “comme ci-comme ca” de acum, ci una dintre forţele continentului. Asta era Anderlecht atunci cīnd venise īn Ghencea cu un pumn de fotbalişti de clasă, printre care şi marele Scifo, şi un 1-0 din tur. Prea puţin pentru Steaua, prea puţin pentru un Piţurcă declarat ulterior omul meciului. Au trecut 18 ani de atunci, către un prezent care-l găseşte pe Piţi tot īn Ghencea. Acum el e antrenor principal, dar, deşi 18 ani prăfuiesc orice amintire, īntre un gol al lui Neaga şi o centrare a lui Dumitru, Piţurcă poate fi surprins privind cīnd şi cīnd pe furiş către plasa dinspre bulevard, prin care scotea, īntr-o primăvară, pumnii triumfului.

    “I-am luat pe sus”
    “A fost senzaţional. Cel mai bun meci pe care l-am făcut eu la Steaua”, ne introduce antrenorul stelist, căutīnd involuntar senzaţiile de atunci. “Tinerii de acum trebuie să ştie că Steaua de atunci era ceea ce este acum AC Milan, Real Madrid sau Manchester United”, continuă el. Despre Anderlecht, actualul antrenor stelist vorbeşte cu respect: “Era o trupă redutabilă. Anderlecht şi Barcelona erau cele mai tari echipe din Europa din punct de vedere financiar. Belgienii aveau īn echipă o grămadă de vedete şi de internaţionali. Noi īnsă am vrut şi parcă am ştiut că vom merge īn finală. Am jucat bine şi la Bruxelles, unde am pierdut īnsă cu 1-0. Acasă
    i-am luat pe sus īn primele 25 de minute şi i-am sufocat”.

    Prima: 25.000 de lei si un video
    Conducerea clubului militar promisese jucătorilor o primă specială dacă vor elimina gruparea belgiană, īn rīndurile căreia evoluau şapte internaţionali. Naţionala acestei ţări a ocupat, două luni mai tīrziu, locul trei la turneul final al Cupei Mondiale din Mexic. “Ne-au dat cīte 25.000 de lei şi un video. Aparatura era cotată la 50.000 de lei. Deci cam 75.000 de lei, adică o maşină Dacia 1300. Era ceva, dar atunci se juca mai mult pe glorie, nu pe bani, ca astăzi”, rememorează Piţi.

    3 milioane de dolari de la Anderlecht!
    Victor Piţurcă a acceptat să ne dezvăluie şi un aspect necunoscut publicului pīnă īn acest moment: “Un an mai tīrziu după calificarea īn dauna lui Anderlecht, am aflat că gruparea belgiană trimisese o ofertă pentru mine pe adresa clubului din Ghencea. Suma tranzacţiei era de trei milioane de dolari, īnsă conducerea nu mi-a dat drumul. Acea sumă, raportată astăzi, poate ajunge lejer la 15 milioane de dolari... Nu ştiu exact, dar valoarea dolarului a crescut. De-atunci au trecut 18 ani”, spune Piţi, a cărui privire fuge pe tavan īn căutarea amintirilor.

    “Valentin s-a speriat degeaba”
    E celebră fotografia făcută prin plasa porţii la 3-0...
    Victor Piţurcă: (zīmbeşte). A fost un moment deosebit. Īmi amintesc că m-a luat īn braţe, prin plasă, un copil de mingi. Nu ştiu cine este, dar mi-ar plăcea să ştiu ce a ajuns peste ani. Apoi, īn bucuria aceea, īmi vine īn minte Loţi Bölöni. El mă pupa şi-mi şoptea la ureche. “Hai să mai stăm puţin, să īntīrziem cīteva secunde”. Aşa făcea el după fiecare gol care ne aducea īn avantaj. Prelungea bucuria, ca să mai tragem de timp un pic.
    Cum au fost zilele premergătoare partidei?
    Am avut şi emoţii, dar eram totodată şi īncrezători īn noi. Valentin Ceauşescu reuşea să ne insufle această īncredere. Venea şi discuta cu fiecare īn parte. Ne spunea că el a văzut adversarul şi că noi sīntem net mai buni. Īncă de la īnceputul acelei campanii ne-a spus că noi vom cīştiga trofeul.
    După meci, unde aţi petrecut?
    Am fost la hotelul Bucureşti cu Valentin Ceauşescu, Lăcătuş şi Bölöni. Valentin suna din zece īn zece minute să afle ce se īntīmpla īn cealaltă semifinală. Cīnd a aflat că Barcelona a eliminat pe Göteborg, ne-a spus: “Băieţi, asta este! Să ne bucurăm acum, că pīnă aici ne-a fost!”. Valentin s-a speriat degeaba de FC Barcelona! A fost īnsă să fie şi mai frumos!
    V-aţi mai īntīlnit, peste ani, cu vreunul dintre componenţii de atunci ai lui Anderlecht?
    Nu, dar vă dezvălui altceva: cīnd am jucat ulterior īn Franţa, īmi depuneam banii la o bancă a patronului de la Anderlecht. Īmi aminteam mereu de semifinala aceea cīnd mergeam la bancă.
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  5. #5
    junior Totti's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Piturca va ramane o legenda pentru Steaua !
    [B]"Adevarata valoare se recunoaste doar atunci cand toti imbecilii se unesc impotriva ta"[/B]

    Manager of [B]Night_Knights [/B] VI.432

  6. #6
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Pitirca .... la Steaua va sta pana cand se retrage din football ...
    e cel mai tare antrenor din ro

  7. 18th April 2004, 06:43
    Reason
    Limbaj obscen

  8. #7
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    o fi cel mai tare la el acasa. cind il tine pe alifiuta in terent care a uitat cum se joaca fotbalul e penal. pe mina lui doar am pierdut puncte cu rapidul si dinamo.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  9. #8
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    nu cred.... nu e asa ... intreaga echipa e vinovata ...
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  10. #9
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Piti si echipa au gresit , ei au sa o repare !
    Dinamo mai merge in Giulesti si la Timisoara - acolo nu cred ca vor face nici macar egaluri !
    Forza Steaua ! Campionii suntem noi !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  11. #10
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    anywhere I roam
    Posts
    44
    Reputatie
    1
    Piturca e un antrenor bunicel pentru Divizia A,dar nu cred ca va ajunge vreodata Steaua sa castige ceva pe plan international cu el pe banca, doar daca baga Becali bani multi si aduce jucatori foarte valorosi. Este inadmisibil pentru un antrenor de la o echipa asa mare sa aiba jucatori preferati pe care ii titularizeze indiferent de forma in care afla acestia. Plus ca mi se pare un tip ranchiunos. Nu pot sa uit fazele cu jucatorii trimisi la tineret pentru simplul fapt ca nu isi prelungisera contractele. A incercat sa le forteze mana sa semneze prin asta si nu mi se pare o kestie prea buna.
    "Follow your heart till the end of life and you will feel pretty good about yourself"

  12. #11
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mariusmadmax
    Dinamo mai merge in Giulesti si la Timisoara - acolo nu cred ca vor face nici macar egaluri !
    Sa te auda Dumnezeu!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  13. #12
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by darkman
    Piturca e un antrenor bunicel pentru Divizia A,dar nu cred ca va ajunge vreodata Steaua sa castige ceva pe plan international cu el pe banca, doar daca baga Becali bani multi si aduce jucatori foarte valorosi. Este inadmisibil pentru un antrenor de la o echipa asa mare sa aiba jucatori preferati pe care ii titularizeze indiferent de forma in care afla acestia. Plus ca mi se pare un tip ranchiunos. Nu pot sa uit fazele cu jucatorii trimisi la tineret pentru simplul fapt ca nu isi prelungisera contractele. A incercat sa le forteze mana sa semneze prin asta si nu mi se pare o kestie prea buna.
    Nu Piturca a hotarit ca Miu sa joace la tineret , altii pierdeau bani daca Miu nu semna prelungirea ...
    Cred ca lui Piti i-ar fi convenit sa-l aiba in echipa !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  14. #13
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1
    Marius, atunci inseamna ca nu are tarie de caracter. Daca avea, facea tot posibilul sa il aiba in echipa.
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  15. #14
    junior Marcu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Piatra Neamt
    Posts
    100
    Reputatie
    1
    Este cel mai bun pentru Steaua. Ati vazut ca implanturile n-au fost acceptate.
    Legenda inca se scrie...

  16. #15
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Clar .. la Steaua va ramane pana se retrage din football
    multć lume... PUŽINI OAMENI

  17. #16
    senior leveu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Germania
    Posts
    191
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mariusmadmax
    Piti si echipa au gresit , ei au sa o repare !
    Dinamo mai merge in Giulesti si la Timisoara - acolo nu cred ca vor face nici macar egaluri !
    Forza Steaua ! Campionii suntem noi !
    Adevarat graiesti!!!!!!!!!!!
    [COLOR=Purple]COMMANDO VIOLA ULTRA CURVA SUD[/COLOR]

  18. #17
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Intr-adevar un om de amre caracter Piturca!
    Se vede si din declaratiile lui:
    "Am ramas oarecum surprins, pentru ca tot timpul l-am respectat pe Dinu. Īnsa lui īi sīnt caracteristice aceste jigniri. Din pacate pentru el, si-a ales tinta prost. Nu-i voi ramīne dator! Daca vrea sa jigneasca, sa-l jigneasca pe taica-su, pe maica-sa. Sa aiba grija de familia lui, de copiii lui si de petele de pe fata, acoperite de o barba perversa, jegoasa si murdara, asa cum este si caracterul lui. Eu vorbesc mai pe limba noastra, nu folosesc cuvinte simandicoase si academice, pe care Dinu le cauta prin dictionar. Atīt pentru īnceput, daca daca va dori sa continuam, nici o problema"
    Last edited by fia; 5th May 2004 at 14:06.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  19. #18
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    A nimerit-o cu caracterul. Nu shtiu daca a facut bine ca s-a luat de barba shi de petele de pe fatza.......dar deh...e totushi Pitzurca.
    ex-alpopa

  20. #19
    sport legend
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    958
    Reputatie
    1
    este prima oara cind il vad pe Victor Piturca aducind ofense cuiva,dar sa nu uitam ca a fost provocat de atotstiutorul si marele tehnician Dinu care a fost demis de la nationala pentru proaste rezultate in mijocul campaniei de calificari.Piturca chiar daca o fi aratind el a ingimfat sta in banca lui, nu se duce la toate mascaradele de emisiuni sa faca pe filozoful campionatului proslavind politica clubului sau care n-a facut blat niciodata dar toata lumea stie ca asa este.

  21. #20
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    Piturca un zeu pentru Steaua. Va ajunge in grupele Ligii campionilor cu Steaua.
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

  22. #21
    sport legend SVensson's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Prin tari straine!!!
    Posts
    536
    Reputatie
    1
    Si apropo ii urez La multi ani. Maine 08.05.2004 e ziua lui de nastere.
    [B][SIZE=2][COLOR=Red]Sanatate[/COLOR] [COLOR=Blue]acasa [/COLOR] !!![/SIZE][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •