Results 1 to 15 of 15

Thread: Sa tinem degetele stranse

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Sa tinem degetele stranse

    Sa tinem degetele stranse ca macar una, daca nu amandoua, Danemarca si Norvegia, sa calce stramb sau foarte stramb miercuri.

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    HAI BOSNIA!!!!

    0-2 pentru bosnia la pauza. acum sa invete de la greseala noastra si sa'si inchida jocu.

    cred ca ia epuziat terenu nostru pe danezi


    HAI BOSNIA!!!!!!!

  3. #3
    senior zamolxe's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    232
    Reputatie
    1
    pai, Danemarca a pierdut !!!

    Incredibil

  4. #4
    senior zamolxe's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    232
    Reputatie
    1
    s-a terminat


  5. #5
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Danemarca-Bosnia=0-2!!!!!

    Greu de crezut, se pare ca victoria de sambata de la Bucuresti i-a imbatat cu apa rece pe danezi (sau i-a obosit...) cert e ca grupa noastra se transforma intr-o grupa nebuna, mai ales cand vad ca in repriza a doua Norvegia are 0 in Luxemburg. Nebunie!
    Revenind la noi, meciul de sambata m-a amarat si imi pare rau ca am ajuns la jocul rezultatelor pentru a mai spera la calificare, deci nu pe jocul practicat de noi ci de altii. Pacat, si vad ca mafia ramane, Iordanescu retragand cuvantul in pur stil romanesc. Ne trebuia un suflu nou. Hai Romania!

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    da, incredibil... ce noroc pe capu nostru!!!! numi vine sa cred

    acum sa vedem ce face norvegia. poate baga luxemburg un gol spre sfirsit...de ce nu? e, macar sa ramana asa...

    oricum, asta e ceva de milioane

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Pai vezi, daca am tinut degetele stranse?
    Din pacate, nu le-am tinut suficient, Norvegia s-a dus.

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15
    Reputatie
    1

    Danezii, ah, danezii!

    Cand, dupa meci, am incercat sa explic prietenilor ca meciul a fost pierdut, vorba poetului, "absolut din intamplare", am fost potopit de mii si mii de argumente. Desigur, e facil si de bon ton sa acuzi Guvernul de starea terenului (stiti, gazonul si baronul, Miki Maruntis etc.), da bine sa-l ataci pe General (suntem in razboi, nu?), ca e isteric si demodat, ne simtim tari cand il fluieram pe Felipe la fiecare atingere de balon (singur impotriva tuturor?), abia am asteptat sa le mai dam o data cu bata in cap lui Mitica si Nashului (stiti, vinovatii prapastiei in care se prabuseste fotbalul nostru...). Ba, si guvernul era vinovat ca Ganea a dat in bara! Poate si opozitia ca n-a cerut demisia scrisa pe nisipul stadionului... Parca ne bucura umilinta pe care am suferit-o sambata si ne repezim cu acuze in dreapta si in stanga. E atat de usor... La fotbal se pricepe oricine, nu?

    Sigur, Iordanescu, antrenorul mult hulit (si pe buna dreptate!), nu a inceput meciul cu Rat, care ar fi adus un plus de forta in fazele de atac, s-a bazat pe experienta lui Gica – complet iesit din forma – si i-a mentinut prea mult pe teren pe Filipescu, Codrea si Pancu. De prestatia celorlalte vedete nu il pot face raspunzator.

    Dar, spuneti-mi, ce ne-a aratat Danemarca? Cu ce a fost mai buna? Ce goluri frumoase au inscris Mutu si Dorinel! Iar danezii...
    - Primul gol, dupa o respingere in fata a lui Lobont, care a ratat prinderea ei .
    - Al doilea - cel mai stupid gol incasat vreodata; nu de o suta, ci de o mie de ori daca mai incearca spanul ala n-o sa reuseasca .
    - Al treilea - minge servita pe tava de Reghe, care ar fi putut face orice altceva.
    - Al patrulea - danezul a luftat si mingea s-a lovit de piciorul lui Gurita, care n-avea cum s-o vada.
    - Al cincilea - ai nostri au privit pasivi cum mingea ajunge la un danez, uimit si el ca a prins-o. Scarita, in fata unui portar deja resemnat, a fost bomboana pe coliva!

    Valoarea lor adevarata s-a vazut in meciul cu Bosnia: atletici, disciplinati si atat! Fara norocul chior de sambata au devenit o echipa oarecare, invinsa clar de cei care fusesera multumiti ca au scapat cu doar cu trei goluri primite de la romani...

    Singurul obstacol in calea calificarii suntem chiar noi, pentru care pasul cel mai usor de facut ramane cel de la sublim la ridicol. DAR SI INVERS!
    Om reusi de data asta? Da, Doamne!
    7 MAI - ziua fotbalului romanesc!!!

  9. #9
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Nu este cazul sa subestimam Danemarca. DELOC. Nu cred ca vor mai repeta isprava reusita cu Bosnia. Dar nici noi pe cea din meciul cu Danemarca.
    Oricum, mare, mare greseala sa subevaluam adversarul. Nu ne-a ajuns o data? Poate pierdem si cu Bosnia daca o tinem tot asa cu toti ailalti mai slabi ca noi... dar care ne bat.

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    asa e, nu e cazu de a subestima pe nimeni. meciul de pe 7 iunie trebuie data foarte mare atentie de jucatori. numai vorbim ca au nevoie numai de victorii de acu incolo, dar au nevoie de o victorie acasa. au jucat cu foarte multa presiune de la public si in conditii foarte nasoale sambata trecuta. au nevoie neaparat sa bata pe bosnia acasa, ca se duca in danemarca cu capurile limpede.

  11. #11
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Dar ca ne bate Bosnia acasa si se duce la EURO ce ziceti?

  12. #12
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Ali Baba , daca as fi homo te-as lua de nevasta . Sa vezi numai positivul la noi si cit de slabi sint danezii care ne-au batut din gresala cu 5-2 e cea mai tare poveste de la Decebal incoace...Dorin

  13. #13
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Intrebarea este la fel de ciudata ca raspunsul lui Ali Baba . Bosnieci sint tari nu gluma dar au profitat de faptul ca danezii i-au dezapreciat cind ei se aflau cu capul in nori de atita bere dupa meciul cu noi.Om fi avind noi complexul iugoslav dar nu uita ca acum e Iordanescu cel ce hotareste si fotbalul tip brazilian nu v-a exista in meciurile urmatoare. Acum se joaca pe puncte !
    Dorin

  14. #14
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1

    Oare numai noroc?

    Ali-Baba, iarta-ma, dar oare in meciul cu noi la danezi a fost vorba numai de noroc?
    Sa ne amintim ca Sand a lovit balonul cu capul dupa o zvacnire de felina, dintre doi fundasi romani, iar Rhommedal a trecut ca acceleratul pe langa Filipescu.
    Oare Hagi nu a inscris de la jumatatea terenului (vezi campionatul spaniol sau World Cup - 94), fara sa consideram asta o stupizenie?
    Ce se poate spune despre reluarea lui Rhommedal din vole, de la marginea careului, sau despre momentul cand Sand a scapat singur, iar Lobont a reusit sa-l intarzie? A cui a fost norocul atunci?
    Exemplele pot continua.
    Este o chestiune de mentalitate in sport (si in viata) sa vezi in primul rand ce ai facut tu rau, pentru a nu persista in greseala si apoi sa dai vina pe altcineva. Pe de alta parte, este o chestiune de mentalitate pozitiva si de tarie de caracter sa stergi cu buretele ce a fost pana la un anume moment, pentru ca "mortul de la groapa..."
    Din nefericire, in ultimii ani am inceput sa dam vina pe orice, numai pe noi nu. Cred ca aici e buba. Mai mult, ne consumam energiile in discutii sterile, in vanatori de vrajitoare, in timp ce altii cresc fotbalisti si fac echipe.
    Subscriu parerii ca principalii nostri adversari suntem noi insine.
    In ce priveste mizeriile din campionatul romanesc, poate ca fotbalistii nostri de frunte ar trebui sa ia exemplu de la Tiriac sau de la Nadia. Ei se impun prin decenta si echilibru, atragand simpatia asupra lor pentru aceasta.
    S-auzim numai de bine!

  15. #15
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Nu cred totusi ca nu vom reusi sa batem Bosnia... la urma urmei si ei sunt balcanici. Cred ca victoria lor cu Danemarca a fost un accident... fericit pentru noi. Din fericire acum nu mai poate fi vorba de subestimarea Bosniei... sper. Si cred de asemenea ca meciul Danemarca-Norvegia se va termina 0-0. Din pacate nu pot face nici un pronostic la adresa meciurilor Romaniei cu cele 2 echipe nordice. Putem lua intre 0 si 6 puncte cu aceeasi probabilitate. 4 puncte cred ca ne-ar ajunge, nu?
    Bosnia nu are fata de Euro 2004... dar daca ne gandim bine, echipa lui Katanec a avut fata de CM?...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •