Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 30 of 30

Thread: "Nu in Romania am invatat sa joc fotbal"

  1. #22
    sport legend MagicTouch's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Londoin SW4
    Posts
    1,243
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by danpuric78 View Post
    I zona unde locuiesc sunt 4 scoli. Toate au teren de fotbal. Iar din aprilie pana in octombrie copii joaca zi de zi.
    Se joaca foarte mult in conditiile in care nu exista traditia din europa si nici terenurile pe care le-am vazut in franta sau olanda. Oricum terenuri sunt mult mai multe decat in romania.
    Dane, nu ma mira deloc. In '96 fosta sotie a tinut mortis sa-mi arate locurile natale asa ca am ajuns si in....Louisiana. Loc extrem de traditional si pentru multi americani (mai ales nordisti) un stat din lumea a treia. Cand am vazut ca Louisiana State University avea teren de fotbal am ramas mut. Cand am vazut ca si un oarecare colegiu din Baton Rouge avea teren de fotbal...ma balbaiam ca prostu
    If you can dream - and not make dreams your master,
    If you can think - and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same

  2. #23
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MagicTouch View Post
    Dane, nu ma mira deloc. In '96 fosta sotie a tinut mortis sa-mi arate locurile natale asa ca am ajuns si in....Louisiana. Loc extrem de traditional si pentru multi americani (mai ales nordisti) un stat din lumea a treia. Cand am vazut ca Louisiana State University avea teren de fotbal am ramas mut. Cand am vazut ca si un oarecare colegiu din Baton Rouge avea teren de fotbal...ma balbaiam ca prostu
    Vara trecuta a fost WC FIFA U20 aici in canada. Pe langa faptul ca i-am vazut live pe Aguero, Pato si DosSantos, am vazut si reprezentativa U20 a SUA.
    Si nu exagerez cand zic ca nu erau departe de nivelul braziliei sau argentinei.

    e drept ca nu toti au sansa de a-si continua dezvoltarea in campionate tari (MLS e inca departe de fotbalul european), insa valori exista. Iar faptul ca nationala lor nu mai e ciuca batailor la Coppa America sau WC e o dovada in acest sens.
    SI asta pentru ca exista infrastructura si mentalitate serioasa de sportivi.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  3. #24
    sport legend MagicTouch's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Londoin SW4
    Posts
    1,243
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by danpuric78 View Post
    SI asta pentru ca exista infrastructura si mentalitate serioasa de sportivi.
    Adica o baza solida pentru performantele viitoare. Poate nu performante in 5 minute dar oricum performante intr-un viitor relativ apropiat. Sincer, cred ca asta era si semnalul de alarma tras de Chivu dar multi s-au simtit lezati in amorul propriu.
    If you can dream - and not make dreams your master,
    If you can think - and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same

  4. #25
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,093
    Reputatie
    0
    In Germania se joaca mult pe gazon natural,le place mult sa le ingrijeasca.
    In Franta insa sunt majoritatea sintetice mai usor de intretinut,se apropie mai mult de mentalitatea romanului. Nu uita sa scrie la intrarea pe teren atentie nu intrati cu caini macar atat fac sa le protejeze , daca nu esti atent la orice iesire afara esti ,,norocos ,,in Franta . Este un sintetic dur si te dor talpile,insa totul este gratis apartinand de primarie .
    In Romania au aparut sunt mai de calitate dar nu se adreseaza publicului larg,sunt private fiind foarte scump un copil destul de greu ajunge sa joace pe ele.
    Last edited by iulian_1976; 21st April 2008 at 17:20.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  5. #26
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MagicTouch View Post
    Adica o baza solida pentru performantele viitoare. Poate nu performante in 5 minute dar oricum performante intr-un viitor relativ apropiat. Sincer, cred ca asta era si semnalul de alarma tras de Chivu dar multi s-au simtit lezati in amorul propriu.
    Yeap, mai ales oameni ca sdrobis, care considera ca palmele si capurile in gura pe care el le aplica fotbalistilor sunt absolut necesare pentru cariera lor viitoare.

    Ce sa mai, singurii fotbalisti romani care au reusti cu adevara afara, mutu + chivu au facut-o pentru ca au avut foarte multa vointa si ambitie si au fost capabili sa recupereze handicapul cu care au plecat din romania.
    Exceptii nu doar ca talent ci si ca ambitite si vointa.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  6. #27
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Sa admitem ca avem o baza materiala proasta, sau sa nu fim catastrofisti, "in formare". Dar se pun doua probleme:
    1. Generatii de fotbalisti valorosi de la noi s-au format ani de-a randul in astfel de conditii si tot au reusit unii sa joace la nivel inalt, dupa '90. Nu intelegeti ca vreau sa scuz lipsa bazelor sportive, ci sa ma leg de faptul ca in afara de asta....

    2. .....exista mult dezinteres din partea antrenorilor de la copii si juniori. Eu ma intreb, daca tu, ca antrenor iubesti fotbalul si iti place ceea ce faci, de ce nu incerci sa te informezi, sa te pui la curent cu ce este nou in domeniu?? Si nici macar antrenorii din Liga I nu fac asta. Si acum exista atatea surse de informare!! Tot batem moneda pe jucatorul cutare ca este tehnic, este o valoare de viitor, etc si ne multumim cu atat. Dar in fotbalul din Europa, nu mai conteaza mingicarii, decat in cazuri exceptionale, gen Ronaldinho sau Messi; accentul acum se pune pe echipa! Asta se pare ca nu inteleg multi antrenori de la noi.

  7. #28
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    Fotbalul nu se invata! Daca ar fi asa atunci toti tocilarii, castigatorii de olimpiade de matematica, fizica, chimie etc ar deveni mari talente pe gazon, si Nicolita ar ramane fara paine!
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

  8. #29
    BRASOVean giovanni BV's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Pe Litoral
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Eu cred ca totii jucatorii din Romania cad in DEPRESIE cand vad toate manevrele din fotbalul romanesc , care sant peste orice masura comparat cu alte tari occidentale , si de aceea nu mai au pofta de joc si vin cu astfel de declaratii acum cand vad ca AFARA se poate mai bine ... Jucatorii sant constienti ca nu au un viitor bun in Romania , si cand au ocazia de a pleca , se duc fara sa se mai uite inapoi , si mai tarziu incep sa spuna ....adevarul... adevarat !!!

  9. #30
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,093
    Reputatie
    0
    Treaba nu este chiar asa m8k .
    Sunt zone din teren unde iti trebuie si inteligenta nu numai talent.
    Rood Gulit, Bierhof si Arsene Wenger sunt doctori in economie .
    Ai nevoie si de haiduci gen Adebayor dar la mijloc esti curatat
    daca nu ai macar unul mai inteligent.
    In Romania jucatorii neavand scoala si clacheaza rapid in conditii de stres.
    Pai la o Danemarca-Romania , Dorinel are un corner in minutul 90
    si nu stie ce sa faca, asta se invata numai la o scoala de fotbal,cu un antrenor de copii si juniori capabil.
    Cati antrenori romani stiu sa pastreze un avantaj pe final?
    Iti raspund nici unul.
    Ultima faza memorabila Romania-Olanda 1-O , ultimul minut de joc
    mingea loveste bara , poarta fiind goala ,in sfarsit noroc pe capul nostru . Lumea uita repede hehei....dar problemele raman.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •