Duminica seara la invitatzia domnului Catalin Toader (comentator NBA) am urmarit partida San Antonio Spurs @ Los Angeles Lakers din studiourile postului de televiziune Telesport.
In primul rand doresc sa-i multumesc lui Catalin pentru ca mi-a oferit posibilitatea de a vedea un meci NBA in direct dupa 3 ani.

Meciul a fost deosebit de spectaculos, iar texanii au invins cu 95-89, in mare parte datorita francezului Tony Parker, autor a 29 de puncte si 9 pase decisive.

Tot meciul am stat cu ochii pe Malone...care se descurca excelent la cei 41 de ani. Chiar daca nu inscrie foarte des...are un rol foarte important in echipa. Paseaza, face blocaje, scheme. Ca un adevarat veteran ce cunoaste jocul la perfectie. De la aruncari libere a avut 6 din 6, din actiune a avut 3 din 8....si asa a terminat meciul cu 12 puncte. A realizat si 9 recuperari, 3 interceptii (singurele ale echipei) si 4 pase decisive. Nu mi-a venit sa cred...am vazut un pick'n'roll intre Bryant si Malone. Superb !

Comentariul mi s-a parut foarte bun....si nu spun asta doar pentru ca cel care l-a realizat m-a invitat la Telesport. Chiar mi-a placut. Se vede ca e facut cu pasiune. Singura nemultumire vis-avis de comentariu ar fi ca e facut pentru un public mai amator. Parca mi-ar placea sa se disece fazele si sa se vorbeasca mai mult despre strategiile de echipa, detalii tehnice & other stuff.

Am discutat cu baietii din regie (care in ultimele minute ale jocului incurajau frenetic pe Spurs pentru a evita prelungirile. he he he) si am inteles ca sunt sanse destul de mici ca Astralul sa preia Telesportul. (din pacate Astral sunt actionari la TV Sport). Dar se pare ca RCS-ul va prelua Telesportul cat de curand.

De asemenea am inteles ca in play-off se vor transmite aproape zilnic meciuri. Ce frumos !

Oare idiotii de la Astral cand au de gand sa-l introduca in grila ?

Pai cam atat pentru moment. Sunt foarte bucuros ca am vazut dupa multa vreme un meci de NBA...si chiar a fost un meci frumos.
Inca o data tin sa multumesc echipei Telesport.