View Poll Results: Se vor califica tricolorii la CE 2004 din Portugalia?

Voters
12. You may not vote on this poll
  • NU

    4 33.33%
  • NU, totul s-a sfarsit ;-(

    8 66.67%
Results 1 to 16 of 16

Thread: Romania - Danemarca 2-5 !!!!!!!

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    Romania - Danemarca 2-5 !!!!!!!

    Desi a primit 5 goluri, "portarul nationalei a jucat foarte bine" dupa parerea domnului Jenei, in lipsa domnului selectioner Iordanescu (care nu a binevoit sa acorde un interviu in direct pentru televiziunea nationala la sfarsitul jocului si si-a dat demisia la putin timp dupa sfarsitul meciului). Oare cand va juca slab portarul, cate goluri va primi? De fapt, echipa a jucat prost dupa ce a fost 2-1. "Joc slab, jucatorii nu se mai gasesc in teren" se aude in reclama Bergenbier de dupa meci. Ramanem cu scuzele pe care le-a cerut, in numele coechipierilor, fotbalistul Adrian Mutu (care a jucat cel mai bine). Jenibil, adica undeva intre jenant si penibil! Si ar mai fi de comentat ceva despre terenul nisipos (adica de realizarile guvernului in acest sens), dar nu cred ca mai este cazul la acest scor. Adversarii au jucat pe acelasi teren.

    Au fost unii care au spus cu ceva timp in urma ca nu este bine sa dam crezare clasamentului din care reiese ca fotbalul romanesc este mai slab ca cel din Irak. Fara sa exageram, putem spune ca acel clasament reflecta trista realitate: vrem sa fim mai buni dar nu se poate. Au disparut din randurile echipei fotbalistii care puteau sa castige meciurile cu adevarat importante. Ramanem cu amintirile si cu multe goluri marcate impotriva unor echipe ca Luxemburg sau Bosnia. Trist dar adevarat. Totusi, ceva trebuie schimbat!
    _______
    Romania, frumoasa tara! Pacat de mentalitatea oamenilor care o locuiesc ;-)
    "The final frontier it's not space... It's human imagination."
    Anything I say can and will be used against me. I say: "Tits".

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    :x România nu mai are sanse sa prinda locul 2 dar tare ma tem ca îi vor ajunge bosniacii si vor cadea românasii pe 4 ...oricum n-ar mai conta caci oricum s-au facut de caca..
    STIMATI SUPORTERI de acum sa asteptam prel.pt.mondialul din 2006 caci cu Europeanul asta am terminat-o...sau credeti ca mai sunt sanse? :firedevil:
    keep hope alive

  3. #3
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    poate-l convingem pe Hagi sa revina, si atunci poate mai vedem si un turneu final live!!!

    Si cind te gindesti la perechea de fundasi cea mai renumita din Europa...(Contra-Chivu)

    Chiar, a notat cineva daca al doilea a jucat cumva, ca primul parca a dat si un gol....
    Smile, its good for you!

  4. #4
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Rubrica "Concret" din ziarul Prosport din data de 27 Martie 2003: http://www.prosport.ro/concret/index.php?id=434...

    Este vorba de mai multe variante in aparare in viziunea lui Ioanitoaia.

    Parerea mea despre meci: gresita titularizarea lui Filipescu(responsabil pentru golul 1), neinspiratia lui Lobont la golul 2(fiind portar acesta trebuie sa isi apere poarta, nu? Mai cred ca orice portar trebuie sa joace la viata lui si putin baschet macar pentru mingile astea aeriene!!! vezi si golul cu Slovenia in poarta lui Stelea), Reghecampf(responsabil pentru golul 3) care nu trebuia bagat chiar daca joaca bine in Germania(probabil o dorinta a vreunui impresar ca sa intre pe teren), apararea noastra care a fost la pamant dupa golul 2, incluzandu-i si pe mult-laudatii Contra si Chivu, alaturi de "grizonatul" Popescu! Sa fie oare ca de la echipa nationala nu primesc bani? Ma indoiesc!

    Parerea mea!

  5. #5
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1

    Va amintiti de Kosice?

    La distantade zece ani ii este dat Romaniei sa suporte o umilinta la acelasi scor. Asemeni legendei Mesterului Manole, ce au construit Hagi si Raducioiu atunci, Mutu si Munteanu acum, a fost surpat de vanturile de marire in "nationala" ale unor jucatori care lustruiesc banca de rezerve la echipa lor de club. Oare de ce l-au fluierat copios spectatorii pe Filipescu? Doar pentru indecizia de la golul intai, sau pentru faptul ca nu a fost decat un simplu jalon in calea lui Rhommedal? Gestul de onoare de a nu mai raspunde convocarilor la echipa nationala ar fi trebuit sa vina acum vreo doua saptamani.

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    Dupa terenul jenant, Filipescu, Iordanescu si Gica Popescu sunt cele mai penibile "aparitii" din meciul cu Danemraca. Primul ptr ca nu are nimic in comun sportul numit fotbal (cum draku il mai tzin aia la Betis :? ), iar al doilea ca nu a pregatit tactic meciul, mai ales pentru momentele cand ne aflam in avantaj pe tabela. Referitor la Gica Popescu, eu cred ca-i momentul sa mai joace o singura data la Nationala: in meciul de retragere!!!!
    N-am nimic cu Reghe si Contra...se intampla si la case mai mari /fu/
    Remarc in schimb cel mai tare jucator al Romaniei in acest moment: DORINEL MUNTEANU - omul care de altfel a contribuit, prin munca sa enorma la fiecare meci, si la fundamentarea postamentului pe care sta acum, confortabil, Hagi.

  7. #7
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    sunt de acord cu ideea ca principalul vinovat de aceasta infrangere e Iordanescu.
    pe locul doi Filipescu.

    da nu is de acord ca sa-l nominalizez pe Popescu in acelasi grup de analfabeti in ale fotbalului..........Gica a jucat in nota intregii echipe , exceptiile fiind Dorinel si Mutu.

    cu ce a jucat mai bine Codrea , Pancu , Reghe , Chivu sau Ganea ??
    Schumi? the only one!

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    oare ce nu s-a zis deja despre acest meci ??...
    l-am urmarit cu sufletul la gura pana dupa golul lui contra apoi m-am linistit... mi-am dat seama ca la mentalitatea noastra nu vom putea reveni vreodata...
    pacat ca avem vedete si nu echipa... poate ar fi bine sa mai ajute si federatia printr-un program in care baietii sa aiba timp sa joace mai mult impreuna... macar atunci s-ar vedea cine este mai in forma dintre tricolori si cine ar trebui sa joace...
    by the way rusine celor care i-au fluierat pe filipescu si popescu... de fapt la asa echipa asa suporteri

  9. #9
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jonny_RIP
    by the way rusine celor care i-au fluierat pe filipescu si popescu... de fapt la asa echipa asa suporteri
    ma scuzi ca-ti spun dar cum draku sa nu-i fluiere cand mai ales ei nu aveau ce cauta pe teren. Eu cred ca Iordanescu nu a fost intreg la minte. Cum a putut el sa-l puna pe Filipescu fundas dreapta mai ales ca el este fff lent si in plus in ultimele saptamani el a fost notat de ziarele spaniole cu 0000(fffff bine pt el). Cat priveste pe G.Popescu tot respectul pt ceea ce a facut pt fotbalul romanesc dar n-am auzit pana acum ca vreun fotbalist sa faca ceea ce a facut el(cum a putut el sa ceara BANDEROLA DE CAPITAN cand stia ca el da cu stangu' in dreptu' la Hannover, ar fi trebuit sa-i fi fost rusine). Drept urmare Iordanescu ce a facut? a cedat si pe langa cala titularizat i-amai dat si banderola(vezi modelul echipei Italiei). Capitanu ltrebuie sa aiba o anumita raspundere in teren ceea ce nici pe departe Popescu n-a avut(rusine marrrrreeee)

    Filipescu, Popescu /fu/ /fu/ /fu/

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    SANDU&MITIKA SI CELELALTE LIPITORI
    AFARA

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    diablo20 intr-adevar consider ca a fost nepotrivita titularizarea celor doi dar nu cred ca daca ar fi fost altii in locul lor s-ar fi descurcat mai bine (intr-adevar cei doi trec printr-o pasa extrem de proasta la echipele de club dar sa nu uitam ca dorinel - unul dintre cei mai buni cu danemarca - este si el intr-o eclipsa cat de cat de forma... chivu a luat rosu la meciul cu psv ... si am urmarit meciurile sale din liga campionilor unde cam a fost depasit si la meciul cu roma si cu valencia ... codrea se zbate in anonimatul seriei b italiene ... pancu cam de mult nu a prea marcat nici la besiktas ... iar ganea marcheaza un gol din 5 ocazii si la stuttgart si la nationala)...
    a contat probabil experienta celor doi dar din pacate aceasta nu a ajutat
    convocarea la nationala a lui reghe nu mi s-a parut deloc o solutie de la inceput si din pacate am avut dreptate (totusi reghecampf este intr-o forma excelenta la echipa de club dar nu cred ca vreun selectioner ar mai avea curajul sa il convoace la echipa nationala)
    si totusi tinand cont de modul in care s-au comportat suporterii trebuie sa admit ca din furie si de nervi i-am injurat pe toti cei care au gresit la golurile noastre (imi cer scuze fatza de ei) si pot da un exemplu... comportamentul cim-bom-bom la galata - chelsea 0-5 (ch. league 1999 - 2000).... reflecta putin la asta

  12. #12
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Poate ca mai avem totusi ceva sanse de calificare. Avand in vedere ca in conditiile in care (in ordinea importantei):

    1.Iordanescu a gresit total tactica. Am avut o echipa infiorator de defensiva, in conditiile in care se STIE ca avem probleme cu apararea si ca pt noi chiar ca cea mai buna defensiva e atacul. Eu sunt convins ca Chivu a respectat intocmai indicatiile tactice (proaste) ale lui Iordanescu si mai mult ca sigur Contra a fost retras de Iordanescu dupa primul gol danez pt. ca de pe partea lui a fost centrarea (doar nu crede cineva ca a obosit Contra!!!). Degeaba ai cei mai buni jucatori daca nu ii folosesti! Am avut practic doar 4 jucatori cu sarcini ofensive. Din care unul nu a facut nimic. Iar defensiva noastra a fost extrem de solida pe centru unde a si somat (Chivu, Radoi si chiar Popescu, macar ca jalon, nu au avut ce face, de aia s-a si zis de Chivu ca nu a fost in forma) dar a fost depasita mai mereu pe extrema stanga, unde Filipescu era SINGUR (dupa ce ca era lent), Munteanu avand mai mult sarcini ofensive. Nu am facut nimic imprevizibil tot meciul, am jucat batraneste si lent - nu ma refer la fazele individuale create de Mutu, Munteanu, Ganea ci la tactica...

    2.NU trebuiau folositi Filipescu si Gh. Popescu. NU mai pot! Respect pentru ce au facut, la revedere sau doar rezerve (dar nu tin ei atata la echipa nationala ca sa accepte sa stea si pe banca daca trebuie). Asa cum a procedat si cu Stelea.

    3.Jucatori cheie, ca Pancu sau mai ales Codrea (pe care nu il caracterizeaza jocurile slabe) au prins zile proaste.

    4.Danezii au avut o doza buna de sansa (vezi golul 2, pe terenul ala a fost curat noroc, ca sa nu mai vorbim de ghinionul sa degajezi exact in piciorul adversarului; vezi autogolul lui Contra; vezi bara lui Ganea).

    5.Terenul a fost execrabil (ultimele 2 motive au contat 10%)

    Deci in aceste conditii, cu doar 3 jucatori care au contat in atac (Mutu, Munteanu, Ganea) am reusit sa dam 2 goluri si am mai fost aproape de 2-3 ori. Poate vom avea o surpriza placuta cand Viorel Moldovan sau Marius Niculae vor reveni, Pancu si Codrea isi vor reveni si Contra, Chivu si poate chiar Radoi vor urca in atac. Dar asta nu se va putea intampla probabil in regia lui Iordanescu.

    Nu mai avem nimic de pierdut.

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    Re: Romania - Danemarca 2-5 !!!!!!!

    Quote Originally Posted by power2u
    Se vor califica tricolorii la CE 2004 din Portugalia?
    DA, cu mult noroc de acum inainte!
    Danemarca - Bosnia 0-2 Am ajuns sa ne bucuram de succesele altora!
    "The final frontier it's not space... It's human imagination."
    Anything I say can and will be used against me. I say: "Tits".

  14. #14
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0

    Re: Romania - Danemarca 2-5 !!!!!!!

    Quote Originally Posted by power2u
    Quote Originally Posted by power2u
    Se vor califica tricolorii la CE 2004 din Portugalia?
    DA, cu mult noroc de acum inainte!
    Danemarca - Bosnia 0-2 Am ajuns sa ne bucuram de succesele altora!

    inseamna ca te-ai bucurat ca au invins danezii ??

    Schumi? the only one!

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    Danemarca - Bosnia 0-2 !!

    Quote Originally Posted by oaspetele
    inseamna ca te-ai bucurat ca au invins danezii ??
    Inseamna ca m-am bucurat cand i-au invins bosniacii pe danezi si ca mai avem sanse! Cat despre infrangerea tricolorilor in fata danezilor, citeste parerea mea in primul mesaj. Hai Romania!

    PS: Am pus cate un semn de exclamare pentru fiecare gol marcat.
    "The final frontier it's not space... It's human imagination."
    Anything I say can and will be used against me. I say: "Tits".

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    Ce am afirmat in al doilea mesaj de sus incepe sa se adevereasca...chestie de golaveraj si Bosnia urca pe 3...si pe deasupra au un program mult mai usor ca noi...
    keep hope alive

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •