Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 29

Thread: Hotzia biletelor

  1. #1
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1

    Hotzia biletelor

    Nu stiu daca s-a mai discutat aceasta problema pe forum, asa ca initiez acest subiect. O problema de care m-am lovit mai mereu la marile meciuri : lipsa biletelor de la casele de bilete si vanzarea lor la speculatii boratzi.

    Astazi pe la orele 12 m-am dus sa-mi iau bilet la Dinamo - Manchester. Ajung si cer doua bilete la tribuna II (eram eu cu un prieten). Mi se spune ca nu mai gasesc bilete la tribuna nicaieri, iar ca la peluza mai sunt doar 3 bilete. Ultimele. Plec dezamagit, dar nu apuc sa fac doi pasi ca vine un tigan la mine : "frate..cate bilete vrei ? ". Ii zic eu : "doua ! " . El : "doua bilete la peluza...250 mii". Bineinteles ca l-am refuzat. Biletul la peluza e 75 mii.
    N-am vrut sa plec de la stadion. Eram sigur ca doar nu se vandusera 50 000 bilete. Mai stau juma de ora si baga iar bilete la casa. Tiganii se baga in fata si cumpara cate 30-40. Oamenii veniti de la Constanta sau Galati stau frumos la coada...rugandu-se sa le mai ajunga si lor. Pana la urma prind doua bilete la tribuna II si plec acasa fericit.

    Problema e alta ! De ce draq nu-i opreste nimeni pe speculantii astia ? Unde e politia ? Am vrut sa sun la Gazeta Sporturilor sa vina sa faca reportaj...dar nu aveam numaru' la mine.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  2. #2
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Si ce sa faca politia ?
    Oricine are dreptul sa cumpere cite bilete vrea.....
    Cred ca singura varianta ar fi sa nu cumpere nimeni de la ei bilete sa isi ia teapa asa de doua trei ori si o abandoneze....sper...altfel nu vad cum ar putea fi stirpiti....
    Iar politistii isi iau si ei partea si inchid ochii.....asa cum se intimpla si la concertele de muzica sau la filme.....
    parerea mea.....

  3. #3
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cipi13
    Si ce sa faca politia ?
    Oricine are dreptul sa cumpere cite bilete vrea.....
    Dar nu are voie sa le revanda....
    Iar politistii isi iau si ei partea si inchid ochii.....asa cum se intimpla si la concertele de muzica sau la filme.....
    Aici e BUBA!
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  4. #4
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Cipi ... sa-ti spun eu ce ar putea face politia: sa supravegheze zonele din apropierea stadionului astfel incat cei care si-au luat o suta de bilete sa ramana cu vreo 30-40. Usor usor, daca le-ar fi micsorata piata, ar renunta la "afacere". O arestare, un bulan pe "schinare" n-ar face deloc rau, la ce fel de oameni sunt aia care se ocupa cu "tranzactii" d-astea.
    Last edited by Profetu; 9th August 2004 at 17:05.

  5. #5
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Da, dupa cum a zis si fia . Nu te impiedica nimeni sa cumperi 50 de bilete. Dar este ilegal sa le revinzi la pret dublu.
    Chestia e ca speculantii sunt si mana in mana cu aia de la casele de bilete. Eu as chema politie sa asiste la vanzarea biletelor si sa pazeasca zona. De ce platim politia din banii nostrii ? Nu sa ne vegheze ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  6. #6
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Politzia nu are ce sa le faca, nu cred ca fac nimic ilegal, pana la urma tot suporteri ii aprovizioneaza, deci solutzia este sa nu mai cumpere nimeni de la ei, dar itzi zic eu ca sunt multzi suporteri care nu mai prind bilete si vor neaparat, chiar daca platesc de 3 ori mai mult

  7. #7
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Profetu
    Cipi ... sa-ti spun eu ce ar putea face politia: sa supravegheze zonele din apropierea stadionului astfel incat cei care si-au luat o suta de bilete sa ramana cu vreo 30-40. Usor usor, daca le-ar fi micsorata piata, ar renunta la "afacere". O arestare, un bulan pe "schinare" n-ar face deloc rau, la ce fel de oameni sunt aia care se ocupa cu "tranzactii" d-astea.
    Pai nu iti spusei ca de obicei e unsi politistii.....?
    Daca ar sta cu totii cu ochiu pe bisnitari in juma de ora ii alunga de acolo, de fapt pleaca aia de bunavoie, ca nu mai au cum sa vinda bilete.....
    Asta e ideea de baza.....
    parerea mea.....

  8. #8
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dumitrescu Ionutz
    Politzia nu are ce sa le faca, nu cred ca fac nimic ilegal, pana la urma tot suporteri ii aprovizioneaza, deci solutzia este sa nu mai cumpere nimeni de la ei, dar itzi zic eu ca sunt multzi suporteri care nu mai prind bilete si vor neaparat, chiar daca platesc de 3 ori mai mult
    Alo baiatu' ! Cum sa nu fie ilegal? Mai citeste si tu ceva legislatie . Fara suparare ... Nu ai voie sa revinzi... Nici macar la acelasi pret...
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  9. #9
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    "Prost nu este cine cere,prost este cine da"

    Ia sa ramana bisnitarii la vreo 2-3 meciuri cu bilete de zeci de milioane in buzunar...sa vedem atunci daca mai vezi vreunu in preajma stadioanelor.....
    P.S. sigur...este posibil sa pierzi "live" acel meci ...dar eu prefer sa vad meciul la TV decat sa platesc bisnitarii
    Last edited by iulian; 9th August 2004 at 17:17.
    Free Sevilla!!!!

  10. #10
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Apropos...anu trecut la Rapid - Steaua (tot pe 23 august) biletu era 100 000 la casa...iar eu l-am luat de la bisnitari cu 75 000 , cu 10 minute inainte de inceperea meciului.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  11. #11
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Nici asa nu e bine....tot incurajezi bisnitarii......
    Cred ca pina la urma asta ar fi solutia ideala......sa nu mai cumpere nimeni de la ei.....chiar daca sunt mai ieftine .....
    parerea mea.....

  12. #12
    sport legend WildSkander's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    425
    Reputatie
    1
    Aia care sunt prinsi, trebuie sa le-o trageti-n gura, mama lor de jegosi, lumea munceste cinstit si sta la coada, unii fac economii mari de tot sa poata sa-si sustina echipa, ah pitbulashii mei ce instructie ar mai face cu ei....



    Quote Originally Posted by Gabriel
    Nu stiu daca s-a mai discutat aceasta problema pe forum, asa ca initiez acest subiect. O problema de care m-am lovit mai mereu la marile meciuri : lipsa biletelor de la casele de bilete si vanzarea lor la speculatii boratzi.

    Astazi pe la orele 12 m-am dus sa-mi iau bilet la Dinamo - Manchester. Ajung si cer doua bilete la tribuna II (eram eu cu un prieten). Mi se spune ca nu mai gasesc bilete la tribuna nicaieri, iar ca la peluza mai sunt doar 3 bilete. Ultimele. Plec dezamagit, dar nu apuc sa fac doi pasi ca vine un tigan la mine : "frate..cate bilete vrei ? ". Ii zic eu : "doua ! " . El : "doua bilete la peluza...250 mii". Bineinteles ca l-am refuzat. Biletul la peluza e 75 mii.
    N-am vrut sa plec de la stadion. Eram sigur ca doar nu se vandusera 50 000 bilete. Mai stau juma de ora si baga iar bilete la casa. Tiganii se baga in fata si cumpara cate 30-40. Oamenii veniti de la Constanta sau Galati stau frumos la coada...rugandu-se sa le mai ajunga si lor. Pana la urma prind doua bilete la tribuna II si plec acasa fericit.

    Problema e alta ! De ce draq nu-i opreste nimeni pe speculantii astia ? Unde e politia ? Am vrut sa sun la Gazeta Sporturilor sa vina sa faca reportaj...dar nu aveam numaru' la mine.

  13. #13
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Si in US sunt bisnitari pe langa stadioane si sali de sport (cel putin in Boston), probabil si la alte "evenimente", desi aici politia e mult mai "prezenta". Se iau si multe masuri impotriva lor: numarul de bilete pe care le poti cumpara e aici limitat, atat pe internet cat si la case, se anunta din 5 in 5 minute in difuzoare sa nu risti si sa cumperi din alta parte decat de la persoane autorizate etc. si totusi... La meciurile de baseball (care de peste un an se joaca cu casa inchisa aici) sunt si masuri extreme. Se mai pun in vanzare cu cateva ore inainte de inceperea meciului (cine este amator trebuie sa se aseze la coada cu cel mult 5 ore inainte eventualele bilete ramase nevandute: cate unul disparat, locuri de unde vederea e proasta sau obstructionata, bilete in zona unde se sta in picioare. Biletele astea se vand intr-un singur loc, cate unul de persoana, si in general esti mai mult sau mai putin obligat sa intri imediat ce ti-ai luat biletul!
    Singura solutie ramane tot refuzul de a cumpara de la ei, dar uite ca pana acum nu s-a intamplat... unii chiar vor cu orice pret sa asiste la un eveniment.
    Nu imi aduc aminte sa fi cumparat vreodata de la bisnitari, si de cand eram mic si venea "Piedone in Egipt" la cinema sau juca FC Arges vreun meci mare am facut "cunostinta" cu ei si de pe atunci am ramas cu o scarba teribila fata de acesti oameni.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  14. #14
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Ce mult mi-a placut Piedone in Egipt.Totusi preferatul meu a fost..Piedone si extraterestrul
    (ultima oara cand am apelat la bisnitari... a fost la filmul Patimile lui Christos. eram cu o fata...si chiar vroiam sa merg la film cu ea...asa ca am apelat la boratzi )

    Au anuntat la televizor ca nu mai sunt locuri la tribuna pt. Dinamo - Man U.
    (cica s-au dat 35 000 bilete pana acum)
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  15. #15
    sport legend Pustoai-k's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dristor
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Eu mi-am luat bilet la a 2
    [COLOR=DarkGreen][COLOR=DarkRed][SIZE=2]O vIaTzA, o SiNgUrA mArE iUbIrE-RaPiD BuCuReStI! [/SIZE] [/COLOR] [/COLOR]

  16. #16
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Gabriel, se pare ca am fost pe aceeasi lungime de unda!!! Chiar voiam sa prezint si situatia asta in favoarea celor care apeleaza totusi la bisnitari: esti cu o fata, o inviti la film, si nu mai apuci bilete, ce faci? Poate faci si un poll pe tema asta
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  17. #17
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Te-am ascultat si am facut subiect pe tema asta. Il gasesti aici .

    Pustoaica, tu trebuia sa fi la Cluj miercuri. Ce cauti la Dinamo - Man U ?
    Azi ti-au luat biletu ? La ce ora ? De la specula sau de la casa ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  18. #18
    sport legend Pustoai-k's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dristor
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gabriel
    Te-am ascultat si am facut subiect pe tema asta. Il gasesti aici .

    Pustoaica, tu trebuia sa fi la Cluj miercuri. Ce cauti la Dinamo - Man U ?
    Azi ti-au luat biletu ? La ce ora ? De la specula sau de la casa ?

    Stiu ca ar fi trebuit sa fiu la Cluj dar din pacate eu nu pot merge decat la meciurile de acasa pt ca nu ma lasa ai mei (din cauza varstei)
    Nu stiu la ce ora si de unde ca tata mi a luat!
    [COLOR=DarkGreen][COLOR=DarkRed][SIZE=2]O vIaTzA, o SiNgUrA mArE iUbIrE-RaPiD BuCuReStI! [/SIZE] [/COLOR] [/COLOR]

  19. #19
    sport legend hamsterutz's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gabriel
    Nu stiu daca s-a mai discutat aceasta problema pe forum, asa ca initiez acest subiect. O problema de care m-am lovit mai mereu la marile meciuri : lipsa biletelor de la casele de bilete si vanzarea lor la speculatii boratzi.

    Astazi pe la orele 12 m-am dus sa-mi iau bilet la Dinamo - Manchester. Ajung si cer doua bilete la tribuna II (eram eu cu un prieten). Mi se spune ca nu mai gasesc bilete la tribuna nicaieri, iar ca la peluza mai sunt doar 3 bilete. Ultimele. Plec dezamagit, dar nu apuc sa fac doi pasi ca vine un tigan la mine : "frate..cate bilete vrei ? ". Ii zic eu : "doua ! " . El : "doua bilete la peluza...250 mii". Bineinteles ca l-am refuzat. Biletul la peluza e 75 mii.
    N-am vrut sa plec de la stadion. Eram sigur ca doar nu se vandusera 50 000 bilete. Mai stau juma de ora si baga iar bilete la casa. Tiganii se baga in fata si cumpara cate 30-40. Oamenii veniti de la Constanta sau Galati stau frumos la coada...rugandu-se sa le mai ajunga si lor. Pana la urma prind doua bilete la tribuna II si plec acasa fericit.

    Problema e alta ! De ce draq nu-i opreste nimeni pe speculantii astia ? Unde e politia ? Am vrut sa sun la Gazeta Sporturilor sa vina sa faca reportaj...dar nu aveam numaru' la mine.
    bai!!! da la voi conduce orasu mafia tiganeasca? la noi tot romanii revand biletele (urmaritzi cazu cu biletele falsificate de la meciul poli iasi-rapid ) ,si inca ceva alea falsificate se vindeau sub pretz 10 - 20,auzi la el de la 75 de mii il da cu 250,mancaleas fatza.DATI-LE IN BOT !!!
    [COLOR=Lime]PAREREA [/COLOR] [COLOR=Red]MEA[/COLOR]

  20. #20
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    250 mii erau doua bilete. (reciteste ce am scris)
    deci 125 mii un bilet care in mod normal costa 75 mii.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  21. #21
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gabriel
    Problema e alta ! De ce draq nu-i opreste nimeni pe speculantii astia ? Unde e politia ? Am vrut sa sun la Gazeta Sporturilor sa vina sa faca reportaj...dar nu aveam numaru' la mine.
    politia incaseaza si ea ceva, ca nu e de pomana. cit despre specula ea dispare cind dispar amatorii. daca toti ar refuza sa cumpere de la bishnitza sau obiecte de furat altfel ar fi treaba, nu crezi? nu numai aici se face specula cu bilete. in alta ordine de idei cind auzi un amic ca a facut un chilipir cumparind de la o taraba cu lucruri de furat intreaba-l daca i-ar conveni sa vada propriile lucruri pe taraba.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •