Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 118

Thread: Coechipier sau .....adversar ??

  1. #1
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0

    Coechipier sau .....adversar ??

    Vreau sa discutam putin despre cei doi piloti care reprezinta un team in F1.
    care sint relatiile dintre ei, care e mai util echipei, care e mai valoros ??
    sa incepem cu cel mai controversat "cuplu" din F1, Ralf si Montoya, mai ales ca nu o sa-i mai vedem impreuna decat in acest sezon.
    ce parere aveti ?
    Schumi? the only one!

  2. #2
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Eu as propune sa ne oprim la BARICHELLO si SCHUMI !
    Chiar miine BARICHELLO ne va dovedi cit de important este el pentru SCHUMI !

    La Mc Laren Mercedes nu prea s-au facut strategii !
    Mai ales acum cind competitia este la inceput !

    In urma cu 2 saptamini, MONTOYA l-a cam jenat pe RALF !
    Raspunsul acestuia : "daca se mai intimpla, va face in asa fel incit il va scoate in decor pe MONTOYA !"

    Parerea mea : CORECT !

    MONTOYA este un pilot bun dar pentru a fi FOARTE iar trebui si un pic mai mult "material" de gindit !

  3. #3
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    normal ca urma si cuplul Schumi -Barri.
    da io zic sa ne oprim pe cuplul propus de mine, pana epuizam oarecum subiectul.
    Last edited by oaspetele; 27th July 2004 at 08:25.
    Schumi? the only one!

  4. #4
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    uite, hai sa privim declaratiile celor 2 dupa calificari, iar dupa cursa de maine sa tragem concluziile : I

    t is a shame,’ Montoya sighed, ‘because I was having a very good lap and I was really quick in the first and second sectors.

    ‘I lost all my advantage and even more in the third part, in the last corner actually, where I was trying to find a bit more speed.

    ‘I’m not sure I could have set the pole without that problem at the last corner, because Michael was really quick.

    ‘It is a bit disappointing of course being only third, but at least I will still be starting from the clean side of the track. It is difficult to predict how tomorrow’s race is going to be.’


    I am really pleased with my car and my qualifying performance,’ Ralf said with a smile.
    ‘My race set-up should turn into an advantage tomorrow.

    ‘But still, my lap time could have been better today. I lost some time in the middle sector.

    ‘Ferrari seems to be very strong again, but I think, if my brother and Rubens do not manage to open up a gap soon after the start, we could give them a hard time tomorrow.’



    -o prima remarca : ca si in timpul cursei, Montoya este mult mai avantat .
    :p
    dar parca ceva mai matur ca acum 1-2 ani.

    Ralf pare multumit, dar parca totusi locul 4 nu e ceva deosebit. mai ales ca pleaca de pe partea murdara a circuitului.
    Schumi? the only one!

  5. #5
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    e clar ca in ciuda optimismului, Montoya nu avea cum sa obtina pole-position, chiar nu a putut sa tina 'pasul' cu armata in rosu.......
    dezamagitoare defectarea cutiei de viteza, dar de data asta nu cred ca Montoya a fost vinovatul.........un plus de maturitate fata de anii trecuti. si parca nici nu a parut darmat dupa cursa.

    Ralf, in schimb, intra in criza de rezultate. si se pare ca nici nu se mai vede campion. decat poate doar in declaratii. de accea actioneaza uneori sub impulsul momentului, fapt care ii era caracteristic colegului sau. totusi, de admirat taria cu care recupereaza locuri, dar nu asta e job-ul unui virtual campion.
    previziuni : Montoya in sus, Ralf stationar spre jos.
    desi Montoya ar putea avea surpriza ca Mclaren sa nu-si gaseasca cadenta nici cu masina de anul viitor.
    Schumi? the only one!

  6. #6
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Kimi Si David.
    cel mai dezamagitor cuplu. dar nu ei poarta principala vina. totusi, david a acumulat ceva puncte. existand posibilitatea comparatiei directe, ne punem un semn de intrebare : sa fii devenit Kimi prea nervos?? sa-l copieze pe Montoya cel de-acum 2-3 ani ??
    previziuni: greu de afirmat ceva cu certitudine. dar ceea ce e sigur, este faptul ca daca in urmatoarele 2 curse nu vor aparea ceva rezultate, vom asista la o adevarata degringolada, care se va rasfrange automat asupra pilotilor. probabil ca david nu-si va mai gasi loc la anul, iar Kimi va trebui sa astepte sa redevina acel atat de laudat (si poate supralicitat) Ice-man.
    Schumi? the only one!

  7. #7
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    fac o pauza, dar mai alnsez o intrebare : care credeti ca este cuplul in care diferenta de valoare este cea mai evidenta ??
    si care este cuplul cel mai apropiat ca valoare ??
    Schumi? the only one!

  8. #8
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    mai apropiat de valoare cred ca sunt ralf/montoya, in cuplul ferrari diferenta este enorma

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Valoarea mea valoarea mea .. Deci ca valoare ralf si montoya sunt mai apropiati decat feraristii. Daca cei 2 ar avea si masini pe masura atunci ar fi mult mai interesant.

  10. #10
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    fac o pauza, dar mai alnsez o intrebare : care credeti ca este cuplul in care diferenta de valoare este cea mai evidenta ??
    si care este cuplul cel mai apropiat ca valoare ??



    Alonso-Trulli (asta din urma nu stia ca e cu un tur in urma dupa ce a intrat la schimb si ignora steagul albastru).
    Monty-Ralf. La sfarsitul campionatului vor avea acelasi punctaj.

  11. #11
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    sa zicem ca montoya si ralf ar fi cei mai apropiati, cu toate ca mie montoya mi se pare un talent mult mai mare decat ralf.
    alonso-trulli am avut si eu impresia la inceput ca este o diferenta mare intre ei, dar vad ca trulli isi revine.
    eu spun ca diferenta cea mai mare (si la puncte, si la valoare) este intre button si sato (bar).

    ca si politica intr-o echipa in general nu mi-a placut niciodata impartirea pe pilotul nr. 1 si nr. 2, care se face tot timpul la ferrari (si s-a facut si la williams). asta este unul dintre lucrurile pe care le apreciez de exemplu la mclarren, la ei nu exista asa ceva.
    Last edited by bapsy; 20th May 2004 at 15:07.
    Sa moara oaia vecinului.

  12. #12
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bulu
    Alonso-Trulli (asta din urma nu stia ca e cu un tur in urma dupa ce a intrat la schimb si ignora steagul albastru).
    Monty-Ralf. La sfarsitul campionatului vor avea acelasi punctaj.


    Mai mare prostie nu puteam sa scriu.

  13. #13
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    diferenta cea mai mare : intre Schumacher si Barichello
    cei mai apropiati ca valoare cred ca sunt Alonzo si Trulli sau Sato si Button...
    la mclaren nu pot sa imi dau sema care pilot este mai bun.....
    parerea mea.....

  14. #14
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu tot ce am scris mai sus, si cu faptul ca intre Button si Sato este o diferenta foarte mare, mai putin ca este cea mai mare: aceea este intre Barrichello si Schumi. Setarile masinii si le decide fiecare pilot, deci faptul ca masina lui Schumi ar merge mai bine este meritul lui. Intr-adevar daca s-a intamplat in ultimii ani ca o masina Ferrari sa aibe probleme tehnice, aceea era a lui Barrichello. Dar Barrichello ne-a dovedit in mai multe cazuri ca este un pilot cu talent (sa zicem) mediu ... sau poate doar nechibzuit, ghinionist ... nu se stie. Dar ghinionul se opreste la un moment dat. Sclipirile, 1 - 2 pe an, nu ma conving cu nimic. Nu e Barricello de talia lui Ferrari sau este exact ce cauta aceasta echipa?
    Sa moara oaia vecinului.

  15. #15
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Barricello nu este de talia lui Ferrari, dar paradoxal este exact ce aveau nevoie....
    De un pilot care sa aduca puncte, care sa nu comenteze la ordinele de echipa, si care sa ii tina spatele lui schumi atunci cind este nevoie....
    parerea mea.....

  16. #16
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    ce spate i-a tinut barri lui schumi anul acesta ?
    Schumi? the only one!

  17. #17
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Am spus cind este nevoie nu ca s-a intimplat anul acesta....
    Dar stii foarte bine ca in campionatele trecute s-a mai intimplat......
    parerea mea.....

  18. #18
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Important este ca Barri este ascultator. Mai stramba el din nas, dar macar face cum i se zice si este constient ca asta trebuie sa faca. Lui Ferrari nu-i trebuie la momentul actual un pilot care sa aibe ambitii, ca s-ar putea sa-i stea in cale lui Schumi (nu sa-l intreaca, ar fi greu). Multi alti piloti n-ar inghiti atata cat inghite Barri. Imaginati-va sa fie Coulthard in locul lui. Cred ca ar fi intrat sezonul asta de cateva ori in Schumi, cum a facut-o cu Hakkinen. De cate ori nu l-a incurcat Coulthard pe Hakkinen doar din ambitie. Asta este motivul pe care-l vad eu.
    Sa moara oaia vecinului.

  19. #19
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Vorba aceea este singurul pilot din formula 1 care este platit sa nu cistige.....
    parerea mea.....

  20. #20
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bapsy
    Important este ca Barri este ascultator. Mai stramba el din nas, dar macar face cum i se zice si este constient ca asta trebuie sa faca. Lui Ferrari nu-i trebuie la momentul actual un pilot care sa aibe ambitii, ca s-ar putea sa-i stea in cale lui Schumi (nu sa-l intreaca, ar fi greu). Multi alti piloti n-ar inghiti atata cat inghite Barri. Imaginati-va sa fie Coulthard in locul lui. Cred ca ar fi intrat sezonul asta de cateva ori in Schumi, cum a facut-o cu Hakkinen. De cate ori nu l-a incurcat Coulthard pe Hakkinen doar din ambitie. Asta este motivul pe care-l vad eu.
    Sper sa nu te superi ca eu nu prea sunt de acord cu anumite afirmatii.
    Asadar, Schumacher este primul pilot. Pe merit. A dovedit-o. Are 18 concurenti, mi se pare normal ca coechipierul sa-l ajute atunci cand el (coechipierul) nu are sanse la titlu.
    Barrichello nu poate mai mult! Cred ca am vazut doar 3 curse in care a fost mai rapid ca Schumi. 3 din... toate. E realitatea. E mai lent. Beneficiaza de acelasi monopost, fara exceptie. Nu mai departe de ultima cursa mi-a dovedit ca nu stie prea multe. Anu trecut in Canada la fel... Etc. Eu zic ca Barrichello este sub Alonso, Webber, Button sau Raikkonen.
    Barrichello va ramane la Ferrari pana se preconizeaza retragerea lui Schumi (asta in vreo 20 de ani , oricum mai este mult pana atunci). In ultimii ani Schumi va avea ca si coechipier pe urmasul sau, pentru a putea sa-i impartaseasca din exprerienta sa. Totusi, imi este frica de un recul odata cu plecarea lui Schumi. De obicei asa se intampla.
    Last edited by RedBaron; 27th July 2004 at 17:11.

  21. #21
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Nu ma supar, dar n-am inteles la ce m-ai contrazis.
    Sa moara oaia vecinului.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •