View Poll Results: LA CE VA GANDITZI PRIMA DATA CAND AUZITZI NUMELE DINAMO?

Voters
29. You may not vote on this poll
  • Nu

    0 0%
  • Doar daca iese UTA campioana anul asta

    0 0%
  • Nu

    3 10.34%
  • Nu

    6 20.69%
  • Celtic Glasgow

    5 17.24%
  • rusi..ne si retrogradare

    2 6.90%
  • desfiintzarea

    3 10.34%
  • toate variantele

    7 24.14%
  • Garcea ,Basescu si potaile

    3 10.34%
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 51 of 51

Thread: dinamo de la rusi

  1. #43
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1

    DINAMO VA DISPAREA DUPA PAREREA MEA

    NU CRED CA ATUNCI CAND STRUCTURILE NATO SI MAI ALES ALE COMUNITATII EUROPENE I-SI VOR INTRA CU ADEVARAT IN ROL, CA DINAMO VA MAI FI SUSTINUT DE MINISTERUL DE INTERNE. DE FAPT SINT CONVINS DE ASTA

    NU STIU SINCER VORBIND, CATZI INVESTITORI VOR RISCA SA-SI ASOCIEZE NUMELE DE NUMELE DINAMO
    DEOCAMDATA ESTE LA NOI SITUATZIA CARE ESTE SI INCA SUPRAVIETUIESC

    vad ca anul asta scapara de retrogradare ,prin blaturi si cu arbitrii dar asta nu e o noutate pentru dinamo /fu/

  2. #44
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Ca sa fie meniul complet ar trebui sa se infiintzeze cluburi cu numele Spartak (vezi Moscova, Praga), Lokomotiv (Moscova shi un club din Bulgaria, Plovdiv parca - nu-s sigur de nume) shi Romania (vezi cazurile Austria Viena, Polonia Varsovia). Poate atunci o sa fie totzi multzumitzi.

  3. #45
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Ayrtoane,n-ai inteles nimic.Eu tin cu toate echipele timisorene,ceea ce la bUCURESTI e de neconceput pt un dinamovist.

    Si iti repet:TIMISOARA castiga titluri cand dINAMO nu era nici in stadiu de proiect. Cine ziceai ca sunt complexati?
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  4. #46
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Pana si nemtii aveau Dynamo Dresden... si Trabant ! Dar cum n-au avut atata mandrie nationala ca romanii in '89...
    Apropos: stiu ce inseamna Universitate, Politehnica, Far, stiu de unde vine Ceahlaul, Arges, Sportul, chiar UTA... dar poate cineva sa-mi spuna ce inseamna dinamo??? (stiu ca exista o explicatie !)
    (A)

  5. #47
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Daca mai tzin eu bine minte exista un cuvant in greaca: "dynamis" care inseamna "putere". De aici a aparut "dynamo" in franceza, adica "dinam". Sper ca ai priceput acu', deshi cred ca shtiai deja.
    Asha, poate sa-mi spuna cineva ce inseamna Spartak sau Sparta. E legat de orashul-cetate Sparta sau inseamana altceva?

  6. #48
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Explicatia e corecta: inseamna dinam! Ideia e ca denumirea echipei e dupa modelul rusesc, iar rusii l-au folosit intr-un anumit context "revolutionar" la vremea aceea, iar respectivul club bucurestean ar fi avut ocazia sa-si schimbe macar "parul" la asa-zisa revolutie din '89, dar uite ca n-a facut-o si pastreaza acelasi titlu de "dinam" rusesc! Oare de ce? Dezastruoasa comportare dinainte de '89 (sub patronajul direct al securitatii!) ar fi fost un motiv mai mult decat suficient ! Dar lucrurile merg deocamdata in acelasi sens...cu aceleasi dinamo (Minsk, Kiev, Bucuresti, etc.).
    (A)

  7. #49
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    dinamo vine de la rusi, mai precis din Rusia stalinista odata cu tancurile sovietice

  8. #50
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1

    ???

    Sincer nu inteleg ce are a face Maresalul Antonescu cu dinamo, echipa care se lauda cu "performantele" obtinute sub regimul comunist totalitar ? Inteleg mai degraba echipa armatei sa isi asocieze acest nume ! Dar militienii si ********ii ? Cei care l-au scos din cartile de istorie ? Ce vor sa demonstreze ? Chiar nu au la indemana nici un exemplu de general comunist, din toata gramada ? :sun:
    (A)

  9. #51
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ayrton
    Si referitor la faptul ca au luat niste echipe din Timisoara niste titluri inainte de cel de-al doilea razboi mondial, ce vrei sa dovedesti cu asta??? Al cui suporter esti tu, al lui Chinezul (ce nume!!!???) Timisoara, Ripensia Timisoara, Poli Timisoara, UM Timisoara sau Poli AEK (Bragadiru) Timisoara?

    Ca si atunci erau campioane din Capitala (Olimpia, Venus, Juventus), si o sa vezi ca tot inferiori sunteti!
    De ce nu ma mira lipsa de cultura generala la un dinamovist?

    Atita timp cit esti suporterul unei echipe fara istorie (poate doar furtul locului in A de la Unirea Tricolor, daca tot vorbeai de Bragadiru, voi ati dat startul acum 50 de ani), pune mina pe o carte de istorie si cauta numele lui Pavel Chinezul(Cneazul) ...poate atunci nu o sa ti se para chiar asa de "comica" denumirea... Si apropo de denumiri, ce spui care suna mai bine, Ripensia sau dinamo, steaua,victoria, progresul, national (mama, dar mai sint? :? ).

    Referitor la Olimpia si titlurile ei, este doar o chichitsa de capitala, care nu voiau sa dea ca primul titlu al Romaniei a fost al Banatului, si s-au apucat sa considere campionat un fel de daciada in 4...
    Smile, its good for you!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •