Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 345

Thread: Articole din ziare

  1. #22
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    daca vin Tibi Lung si Verdes iar Sportul mai vinde citiva de la ei si meciurile se vor juca corect, s-ar putea sa promoveze Pandurii.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Emil Săndoi a strigat catalogul

    Constantin SEMEN

    Lotul echipei Pandurii Tg. Jiu s-a reunit ieri la prânz la stadionul "Municipal" din localitate. La apelul tehnicienilor Emil Săndoi, Florin Bejinaru şi Ion Bură au răspuns prezent următorii fotbalişti: Tiberiu Lung, Dorin Hârsu şi Robert Bălăeţ - portari, Cristi Popescu, Alin Nicola, Romeo Rădoi, Cătălin Trofin, Marian Măuţă, Alexandru Negrilă, Constantin Nica, Adrian Arcanu, Mario Găman, Marius Lăcovişte, Florin Popete, Alexandru Cristea, Iulian Ştefan, Sorin Stanciu, Răzvan Rotaru, Adrian Popescu, Ionuţ Lăpădat, Sorin Vintilescu, Ovidiu Croitoru, Andrei Oancea şi Cristi Braia - jucători de câmp. Era aşteptat, să sosească la Tg. Jiu şi noua achiziţie, fundaşul Mieilă. Totodată, s-a prezentat pentru discuţii cu conducerea olteană privind un eventual transfer şi fostul jucător din Divizia A Cornea, care este gorjean, el evoluând foarte mult timp pe malul Dunării, la Oţelul Galaţi, dar şi în Ardeal, la Gloria Bistriţa. La sosirea în Târgu Jiu, portarul craiovean Tiberiu Lung a declarat: "Deşi am avut oferte de la mai multe echipe, am ales să joc la Pandurii pentru că doresc să promovăm împreună în prima divizie. De fapt, nu am acceptat să joc la Galaţi sau Piatra Neamţ pentru că mi-am dorit dintotdeauna să evoluez pentru echipele oltene".

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Săndoi vrea cât mai multe amicale

    Constantin SEMEN

    Tehnicianul divizionarei B Pandurii Tg. Jiu, fostul internaţional Emil Săndoi, a precizat la conferinţa de presă de joi că în perioada de pregătire doreşte ca echipa sa să dispute cât mai multe jocuri amicale, îndeosebi cu formaţii din primele două divizii. În cantonamentul de la Predeal, care va avea loc în perioada 21-31 ianuarie, "pandurii" vor disputa trei meciuri cu formaţii din Divizia A, primul de ziua Unirii, al doilea pe 28 ianuarie, iar al treilea în ultima zi a lui Gerar. În perioada 5-15 februarie gorjenii vor întreprinde un turneu de jocuri amicale în Grecia, urmând ca la revenirea în ţară să mai dispute alte cinci partide în zilele de 18, 21, 25 (în deplasare cu Jiul Petroşani), 28 februarie (pe teren propriu cu Jiul Petroşani) şi 6 martie (acasă cu FCM Târgovişte). Ieri, o parte dintre jucători au efectuat vizita medicală, urmând ca restul să se prezinte în faţa medicilor luni şi marţi. Până la plecarea spre pitoreasca staţiune Predeal gorjenii mai au planificate trei antrenamente, astăzi de la 10.30 şi luni şi marţi de la aceeaşi oră, 15.00.

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    "Pandurii" s-au antrenat la Bălesti

    Constantin SEMEN

    Pentru a proteja gazonul stadionului "Municipal" din Tg. Jiu, antrenamentul de sâmbătă al gorjenilor s-a desfăşurat pe terenul din comuna Băleşti. După alergări şi sprinturi, jucătorii au fost împărţiţi în două echipe, disputând un joc-şcoală de două reprize a câte 30 de minute fiecare, arbitrate de "secundul" Florin Bejinaru. În plus, faţă de fotbaliştii prezenţi la antrenamentul de vineri, sâmbătă s-a pregătit şi fostul jucător al echipei FC Municipal Rm. Vâlcea, Ursu. La antrenamentul de astăzi, programat de la ora 15.00, deoarece în cursul dimineţii o parte din jucători se vor prezenta la medic, este aşteptat şi al doilea golgeter al Diviziei B, seria a doua, motreanul Volocaru. Referindu-se la meciul amical de miercuri, cu Universitatea Craiova, tehnicianul "secund" al gorjenilor, Florin Bejinaru, ne-a precizat că, dacă vremea va fi favorabilă, el se va disputa pe stadionul "Municipal" din Tg. Jiu. După acest derby amical oltean, fotbaliştii din Tg. Jiu vor pleca la Predeal, unde se vor pregăti timp de 10 zile. Pe plaiuri braşovene, elevii lui Emil Săndoi vor mai susţine alte trei jocuri amicale, cu formaţii din primul eşalon al fotbalului românesc, ultimul fiind deja perfectat cu gruparea condusă de Marius Lăcătuş, FC Braşov.

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Meci amical: Pandurii - Universitatea : 1- 2 . La Pandurii a aparat Tibi Lung .. S-a jucat pe o zapada de aproape 10 cm..spre stupoarea antrenorului Napoli!!! Jucatorii Universitatii au ramas aproape o ora si au dat autografe...

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Narcis Drejan

    Noul portar al Pandurilor Tg. Jiu a fost aplaudat la scenă deschisă după meciul de ieri.

    Ce te-a determinat să semnezi cu Pandurii?
    Tiberiu Lung: Vreau să promo-vez cu această echipă. Am primit foarte multe oferte, dar îmi doresc foarte mult să ajut un club din Oltenia.
    De ce nu te-ai întors la Craiova?
    Oricînd aş lăsa totul pentru Universitatea. Nu mi-e teamă de concurenţă şi sînt sigur că pot să mă bat pentru postul de titular cu Adnan Guso. Cred că nu am fost dorit cu adevărat de Ştiinţa.
    Te mai gîndeşti la Universitatea?
    Într-o zi voi reveni în Bănie, deoarece vreau să-l ajut pe fratele meu mai mic, Silviu, şi să joc pentru Ştiinţa. Atunci să mai vedem ce vor spune cei care m-au înjurat şi blamat...
    La cine te referi?
    Eu de la Craiova am plecat deoarece unii jucători m-au bătut. Nimeni dintre colegii mei din vestiar nu a sărit în ajutor. Steaua mi-a întins o mînă atunci, şi nu pot să uit asta.
    Consideri că se poate spune că eşti ieşit din formă?
    Niciodată nu am fost. Mi-am pierdut la un moment dat încrederea în propriile forţe, dar acum nu mai am remuşcări şi cred că pot să apăr oriunde.

    22 ianuarie 2004

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Pandurii - U Craiova 1-2

    Stadion Municipal
    Spectatori: 6.000
    Au marcat: Ad. Popescu (7) / Cr. Popescu (32 - autogol), Pleşan (46)
    Pandurii: T. Lung - R. Rădoi, Cr. Popescu, Trofin - Popete, Nica, Ad. Arcanu, I. Ştefan, C. Ursu - Vintilescu, Ad. Popescu. Antrenor Emil Săndoi. Au mai jucat: Bălăeţ, Măuţă, Nicola, Al. Negrilă, Şandru, Zgăbăruş, Al. Cristea, Fl. Cornea, Bucă, Cojan, Lăpădat, Găman, Costişor, Cernea
    U Craiova: Guso - Daouda, Papură, Rada, I. Stancu - Vigariu, Bundea, Pleşan, R. Miclea - Njock, Mc Breen (32 Borbely). Antrenor Nicolo Napoli. Au mai jucat: Bănică - Biemme, Buglea, Bădăluţă, Moţi - Stoianof, Bolohan, Pleşan, I. Stancu (51 A. Ionescu) - C. Ungureanu, Borbely

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Imediat dupa meci elevii lui Emil Sandoi au plecat la Predeal , unde vor efectua un stagiu montan de 12 zile! Apoi (5 - 15 februarie! ) va urma o deplasare in Grecia , in regiunea Meteora!

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Pandurii - precum o familie

    Constantin SEMEN

    O dată cu cooptarea în lot a jucătorilor Tiberiu Lung, Bucă, Ursu, Cornea şi Cojan, fotbaliştii de la Pandurii se înţeleg din ce în ce mai bine. Conduşi cu profesionalism de tehnicienii Emil Săndoi, Florin Bejinaru şi Ion Bură, ei desfăşoară zilnic două antrenamente în staţiunea Predeal. Pregătirea de dimineaţă este destinată cu preponderenţă alergărilor pe pantele din împrejurimile localităţii, iar după-amiaza se combină antrenamentele de forţă cu cele de miuţă, chiar dacă aceasta se dispută în condiţii foarte grele, pentru că stratul de zăpadă depăşeşte o jumătate de metru. Totodată, nou-veniţii la echipă i-au stimulat şi pe ceilalţi jucători, calitatea tehnică a acestora crescând de la o zi la alta. Până în prezent nu au fost probleme de sănătate în lot, putând afirma că logistica gorjeană şi-a făcut pe deplin datoria. Datorită condiţiilor atmosferice neprielnice, partida amicală cu FC Argeş, ce trebuia să se dispute sâmbătă, a fost amânată amânată şi va avea loc astăzi sau mâine pe terenul din Sinaia. Sâmbătă, 31 ianuarie, Pandurii va întâlni într-un alt joc de verificare, pe stadionul "Tineretului" din Braşov, divizionara A Fotbal Club din localitate.

  10. #31

  11. #32
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Amical: Pandurii Tg Jiu - Tractorul Brasov 0-1. A marcat: Onofrei

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Pandurii Tg Jiu a revenit acasa dupa stagiul montan urmand ca in zilele urmatoare sa fie definitivat programul viitor pentru pregatirea echipei, pana la inceperea returului..
    Iata declaratia antrenorului Emil Sandoi :
    "Cantonamentul de la Predeal a fost binevenit, jucătorii pregătindu-se destul de bine din punct de vedere fizic. Din cele două jocuri amicale, cu FC Argeş (0-0) şi Tractorul Braşov (0-1), nu am înţeles aproape nimic, pentru că acestea s-au disputat pe ninsoare, ger şi terenuri îngheţate. Pentru viitor va fi necesar să ne pregătim pe un teren cu iarbă, iar un cantonament în străinătate va fi binevenit pentru pregătirea tehnico-tactică. Dacă nu ne vom antrena pe un teren cu iarbă, se va pierde tot ce am acumulat în cele două săptămâni de până acum". Despre cei cinci jucători nou - veniţi la echipă T. Lung, Bucă, Ursu, Cornea şi Cojan - Emil Săndoi a declarat: "Nou veniţii la echipă s-au încadrat perfect în colectiv şi vom conta pe ei în retur"

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    In timp ce lotul de baza se pregateste in Italia si disputa partide in turneul de la Norcia, jucatorii lasati acasa, care constituie echipa B a Universitatii, se pregatesc si sustin amicale in Craiova. Dupa ce miercuri au invins pe Electro cu scorul de 5-2, elevii lui Gigi Ciurea vor juca simbata un alt meci de verificare. Adversara va fi divizionara B, Pandurii Tirgu Jiu. Meciul va avea loc pe stadionul „Tineretului“ si va incepe la ora 11.00.

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    "Fotbaliştii Universităţii au susţinut ieri testele fizice, sub comanda preparatorului fizic Massimiliano Savona şi a antrenorului Nicolo Napoli. Iniţial, acţiunea trebuia să se desfăşoare la Coverciano, dar până la urmă s-a decis ca aceasta să aibă loc la Trevi, Savona aducându-şi aparatura la Hotelul "Della Torre". Testele au durat patru ore. În prima parte, oltenii, conectaţi la aparate, au efectuat serii de sărituri pentru măsurarea forţei, a detentei şi a forţei în regim de rezistenţă. Cele mai bune rezultate le-au obţinut portarul Adnan Guso şi Mariko Daouda. După două ore de sărituri, "juveţii" au ieşit pe teren pentru testele de viteză. S-au efectuat serii de alergare pe 10, 20 şi 30 de metri. Cei mai vitezişti s-au dovedit Bundea, Borbely, Bolohan, Pleşan şi Ungureanu"

    Editie Speciala, 08 februarie 2004
    Last edited by EDMOND_; 7th February 2004 at 22:11.

  15. #36
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    maine de la ora 22:30 pe TVR2 fotbal de sala; joaca Pandurii !
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    bog tom , sa inteleg ca esti moderator pe Pandurii!!?

  17. #38
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Arrow

    Quote Originally Posted by EDMOND_
    bog tom , sa inteleg ca esti moderator pe Pandurii!!?
    inca nu... altundeva sunt moderator dar nu se face specificarea pe care din sectiuni
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    atunci revin! sa inteleg ca esti suporter al echipei din Gorj , poate chiar gorjean?!

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    EDITIE SPECIALA

    Trei succese în Grecia

    Monalisa POPESCU

    "Plecaţi în Grecia în urmă cu zece zile, fotbaliştii lui Emil Săndoi au revenit sâmbătă noaptea în ţară. Bilanţul jocurilor susţinute în acest turneu de verificare şi pregătire este mulţumitor pentru tehnician, Săndoi declarându-se mulţumit mai ales de ultimul amical, disputat în compania formaţiei greceşti Veria FC, care activează în liga a treia. "Cred că în afară de cele două goluri mai puteam înscrie, pentru că am ratat multe ocazii. Sunt mulţumit mai ales de atitudinea lor în acest joc, pentru că şi Veria este o formaţie puternică, ce a mai realizat acum câteva transferuri bune". Veria FC este formaţia reprezentativă a oraşului cu acelaşi nume, situat cam la 500 km de Atena, echipă cu tradiţie, care fiinţează din 1920 şi care a activat cu zece ani în urmă chiar şi în prima ligă. "Pandurii" s-au impus cu scorul de 2-0 în acest ultim amical, golurile fiind înscrise de Iulian Ştefan (foto, stânga) şi Popete.
    În primul meci susţinut în Grecia, Pandurii a învins cu 2-0 o echipă de ligă inferioară, Kufalya FC, golurile fiind înscrise de Lăpădat şi Vintilescu. Cea de-a doua partidă, cu Etnicos Kateryni, a fost câştigată cu 3-1 prin reuşitele semnate de Negrilă, Bucă şi Popete. Săndoi a folosit în aceste prime jocuri toţi jucătorii din lot, Rădoi evoluând în prima întâlnire pe parcursul întregului joc iar Trofin şi Bucă jucând 90 de minute în cea de-a doua întâlnire când Ştefan a lipsit datorită unei accidentări uşoare. Antrenorul gorjenilor spune că s-a bucurat de vreme bună şi mult mai caldă decât în România în acest turneu, şi mai ales, de terenuri bune de joc, la Târgu Jiu fiind imposibil de intrat pe un teren în această perioadă. "

  20. #41
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by EDMOND_
    atunci revin! sa inteleg ca esti suporter al echipei din Gorj , poate chiar gorjean?!
    si una si alta ! sper ca dupa zeci de ani de incercari Pandurii sa promoveze mai ales ca avem toate atuurile acum ...
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    EDITIE SPECIALA


    Pandurii au jumulit "vulturii" argeseni

    Monalisa popescu

    Veniţi să testeze o serie de jucători aflaţi în probe după cum declara antrenorul Moldovan, argeşenii nu s-au întrebuinţat foarte tare în amicalul de la Tîrgu Jiu. Antrenorul piteştenilor declara după meci că încă nu are lotul definitivat şi că vrea să mai testeze patru fotbalişti poloneză şi trei sîrbi. Cu toate acestea Moldovan a recunoscut că a fost plăcut surprins de evoluţia echipei lui Săndoi pe care ar vedea-o în viitorul apropiat printre divizionarele A. După o periadă de tatonare a celor două formaţii Pandurii au ieşit la joc şi au creat cîteva faze spectaculoase, prima care a avut finalitate consumîndu-se în minutul 37 cînd Iulian Ştefan a înscris de la 16 m de pe dreapta în urma unei pase primite de la Adi Popescu. La puţin timp după pauză Ştefan avea să-i întoarcă serviciul lui Adi Popescu căruia i-a pasat din apropierea centrului terenului printre fundaşii piteşteni. Atacantul tîrgujian a scăpat apoi singur cu portarul Rădulescu pe care l-a driblat uşor. Dacă Moldovan a preferat să schimbe mai bine de jumătate de echipă la pauză, Săndoi a fost mai precaut şi a efectuat schimbările după ce formaţia sa şi-a consolidat avantajul pe tabelă. De cel mai mare succes în faţa celor peste 2000 de spectatori veniţi pe Municipal s-a bucurat nigerianul Kareem introdus în minutul 62. Publicul l-a aplaudat cam la fiecare atingere a balonuliui iar în minutul 86 spectatorii au cerut insistent ca el să execute o lovitură liberă de la 25 m. Tibi Lung a avut şi el ocazia de a se remarca la o lovitură liberă pentru FC Argeş din apropierea careului. Golul de onoare al piteştenilor a fost înscris dintr-o lovitură de pedeapsă acordată de centralul Mihai Prunariu în minutul 70 şi transformată de Tănasă. Scorul final a fost stabilit de Lăpădat în minutul 72 după ce anterior Bucă ratase o mare ocazie creată de acelaşi Lăpădat. Partida s-a încheiat cu o uşoară dominare a oaspeţilor care n-au mai reuşit însă să şi înscrie .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •