View Poll Results: Recunoasteti personajul?

Voters
17. You may not vote on this poll
  • George Becali

    5 29.41%
  • Borcea ursarul

    1 5.88%
  • UTCopos

    0 0%
  • Marian Iancu

    11 64.71%
  • Iuliu Muresan

    0 0%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 82

Thread: Recunoasteti personajul?

  1. #1
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1

    Recunoasteti personajul?

    Rinocerul românesc

    Un editorial care poarta semnatura lui Tudor Octavian. Textul a aparut astazi in Jurnalul National


    Obezitatea e, indiferent de cauze, un mare necaz, iar jurnalistul care face din ea subiect și motiv de reproș public trebuie temperat. E un imperativ profesional, să nu te iei de problemele medicale ale omului. Nu însă și atunci cînd un malac, adică un ins cu un control aproximativ asupra propriei condiții, li se adresează cu superioritate slabilor.
    Sînt lucruri despre care o persoană de un qintal și jumătate nu-i bine, nu-i niciodată oportun să se pronunțe în public, deoarece publicul i-o întoarce: Tu ne dai lecții, mă, grasule, de cumpătare, de normalitate și de cinste?!!
    Cînd însă o matahală cu mari probleme penale iese tot timpul în față și acuză pe toată lumea, nu contează pe ce subiecte, chestiunea se complică. El săvîrșește un abuz, un tip de discriminare inversă. Profită de faptul că noi echilibrații, avem rețineri, din pricina situației lui clinice de dereglat, și ne jignește în continuitatea existenței noastre. Ne vorbește de ca și cum am fi din plecare niște vinovați și niște nimeni fiindcă nu sîntem umflați ca el.
    În sportul românesc, e pe val un astfel de mamut insolent, căruia banii pe care-i mînuiește, cei mai mulți cu urmărire penală, îi dau sentimentul că trebuie să fie procurorul șef al campionatului. Acuză, înfierează, amenință, înjură, împrăștie ca sconcsul mirosuri fetide, e prezent în emisiuni unde se discută despre etica vieții de competiție, își bate joc de toți cei care îndrăznesc să-i dea replică și, în general, se poartă ca unul care deține adevărurile supreme, într-o lume de neterminați și de culpabili. Vedeți, dar, că eu nu scriu despre o persoană cu un necaz de ordin nutrițional sau glandular, ci de un rinocer bogat, care cultivă convingerea că banii îi asigură un statut de exceptat. Că banii îi dau dreptul să se uite cu dispreț la cei care n-au fost în stare să facă tot ce a făcut el și să ajungă grași și avuți. În sinea lui, supraponderalul obraznic disprețuiește toate instituțiile statului, iar uneori se scapă și o spune.
    Și e normal să se poarte cu atîta nerușinare și trufie, pentru că, în loc ca ziarele și televiziunile să-l blameze pentru vizaviul lui tot timpul golănesc cu adversarii, federația și arbitrii, îl tratează cu un soi de clemență dublată de admirație. Chiar și eu evit să-i scriu numele, ca să nu mă dea în judecată. Cu banii lui, poate să cumpere nu numai o echipă și o Justiție, ci și un Guvern. Și cînd te gîndești că oricît ar fi de mare balonul tot cu un bold se desumflă!
    Cine credeti ca este omul de fotbal din editorialul lui Octavian Tudor?
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  2. #2
    sport legend cip_81's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    3,874
    Reputatie
    1
    Marian Iancu...ce-i cu asta? Trebuia sa deschizi un thread special?
    Porumboiu: [B]"A fost blat! O mizerie, o ruşine!"[/B]
    [B]Huţan contactat de Steaua![/B]
    Ganea acuză: [B]"Portarul jalon, fundaşii raci!"[/B]
    [B]Stelistii au urinat pe statuia lui Stefan cel Mare[/B]

  3. #3
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Jaba, evident.. Si cum isi permite un gunoi de ziarist sa se exprime la modul asta la adresa unui om? Scurma prin rahat toata ziua si dupa aia isi permite sa-l atace sub centura pe cel care s-a kkt acolo

  4. #4
    YNWA Ferdininho's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Undeva in Vest
    Posts
    2,081
    Reputatie
    1
    Marian Iancu, that's the story sex, money, glory.
    LIVERBIRD UPON MY CHEST!

  5. #5
    sport legend Radu's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    7,619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nightwish View Post
    Jaba, evident.. Si cum isi permite un gunoi de ziarist sa se exprime la modul asta la adresa unui om? Scurma prin rahat toata ziua si dupa aia isi permite sa-l atace sub centura pe cel care s-a kkt acolo
    asta om??? iancu este o balena pe cale de dispartitie...cred ca am fi mai fericiti cu un tigan in minus...
    [B][SIZE="6"]Mi-e dor de Steaua...[/SIZE][/B]

  6. #6
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Polar Bear View Post
    asta om??? iancu este o balena pe cale de dispartitie...cred ca am fi mai fericiti cu un tigan in minus...
    Nu cred ca are importanta aici calitatea umana a lui Iancu.. Cam toata lumea, inclusiv fanii lui Poli, recunoaste ca este un jeg... Insa mi se pare deplasat atata timp cat toti jurnalistii il pup undeva si ii sorb cuvintele ca sa faca rating... si acuma il ataca atat de urat...

  7. #7
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    cele mai tampite topicuri de pe ols sunt lansate de stelisti...asta e o dovada.
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  8. #8
    sport legend hamsterutz's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad1607 View Post
    cele mai tampite topicuri de pe ols sunt lansate de stelisti...asta e o dovada.
    [COLOR=Lime]PAREREA [/COLOR] [COLOR=Red]MEA[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    E Becali cu burta...

  10. #10
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Frumusetea articoului e ca fiecare intelege ce vrea. Nea' Octavian asta ar trebui sa priceapa ca, noi cititorii avem dreptul sa ne ne inchpuim ce vrem cand citim cuvintele sale. Inclusiv ca tziganului comunist, care i-a dat euroii cu iz de branza, i-a crescut burta.

    JABBA e un poersonaj grotesc al fotbalului romanesc, fara doar si poate. Insa cand iei banii unei mizerii pentru a scoate in evidenta jegul alteia, atunci te identifici cu ei.

    Din respect pentru varsta lui nea' asta n-am sa-i adresez epitetele pe care i le-a pus Nightwish. Insa sunt foarte foarte adevarate.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  11. #11
    manager
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    251
    Reputatie
    1
    balena,tigan sau cum o fi, nu e prost ....... din pacate

  12. #12
    Real & Steaua lopez's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Kingston,Jamaica
    Posts
    333
    Reputatie
    1
    Superb articol! Se pare ca mai exista si jurnalisti cu cap,desi foooarte rar mai vezi asa ceva.

  13. #13
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Joi am avut un drum de facut prin Obor, am trecut, la un moment dat, printre niste baragladine jegoase care vindeau mobile, ciordite mai mult ca sigur, cel putin trei dintre baragladinele alea mizere purtau niste geci alb-rosii inscriptionate Omniasig pe spate si cu doi maidanezi in fata. In piata, in apropiere de un cort la fel de mizer ca si ciorile alea, unde se vindeau mititei facuti din cine stie ce, alti doi borâți, care incercau sa bage pe gat ciorapi trecatorilor, aveau insemne dinamoviste. Devenind curios, m-am uitat atent impreuna cu amicul cu care eram, foarte multe ciori din Obor purtau insemne dinamoviste. Normal, cand au un bulbucat, un ursar si un tigan turc ca patroni..., mi-a zis amicul si nu am putut decat sa-i dau dreptate. Aceeasi priveliste o puteti avea si printre numerosii tigani din Pantelimon si Tei, toate baragladinele de acolo sunt dinamoviste.

    In ceea ce priveste articolul de mai sus eu cred ca descrierea i se potriveste destul de bine si lui Porumboiu, nu numai lui Iancu. Macar Iancu a spus clar ca e giulestean get-beget, ca mergea cu galeria si ca fura din magazine cot la cot cu ceilalti.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  14. #14
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad1607 View Post
    cele mai tampite topicuri de pe ols sunt lansate de stelisti...asta e o dovada.
    cele mai tampite comentarii de pe ols sunt lansate de dinamovisti ...asta (poate fi) o dovada. Joke ma ...

    dar prea ai facut-o varza aici ... Jaba este o mizerie de om, un nimic cu burta ... asta cu articolul chiar a fost un dragut! Daca voi il apreciati ... nu prea am cum sa comunic civilizat (astia, minoritatea care apreciaza un tigan jegos la limbaj)! la revedere!
    Last edited by Novac; 5th April 2008 at 02:44.

  15. #15
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1

    thread penibil ...

    Quote Originally Posted by danpuric78 View Post
    JABBA e un poersonaj grotesc al fotbalului romanesc, fara doar si poate. Insa cand iei banii unei mizerii pentru a scoate in evidenta jegul alteia, atunci te identifici cu ei.
    foarte corect
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  16. #16
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post
    Joi am avut un drum de facut prin Obor, am trecut, la un moment dat, printre niste baragladine jegoase care vindeau mobile, ciordite mai mult ca sigur, cel putin trei dintre baragladinele alea mizere purtau niste geci alb-rosii inscriptionate Omniasig pe spate si cu doi maidanezi in fata. In piata, in apropiere de un cort la fel de mizer ca si ciorile alea, unde se vindeau mititei facuti din cine stie ce, alti doi borâți, care incercau sa bage pe gat ciorapi trecatorilor, aveau insemne dinamoviste. Devenind curios, m-am uitat atent impreuna cu amicul cu care eram, foarte multe ciori din Obor purtau insemne dinamoviste. Normal, cand au un bulbucat, un ursar si un tigan turc ca patroni..., mi-a zis amicul si nu am putut decat sa-i dau dreptate. Aceeasi priveliste o puteti avea si printre numerosii tigani din Pantelimon si Tei, toate baragladinele de acolo sunt dinamoviste.
    i.
    Ba Chiorule, esti sigur ca ai vazut bine? Ma indoiesc.
    Sigur nu erau astea:


    [IMG]http://rrsteaua.uv.ro/****steaua1.jpeg[/IMG]

    sau astia:

    http://rrsteaua.uv.ro/ultrassteaua1.jpeg

    AUzi chiorule stiu ca va roade invidia insa nicodata n-ai sa vezi un tzigan cu tricou alb rosu.
    Pentru ca dinamovistii nu poarta fuste cu flori colorate, nu canta la acordeon, nu se milogesc pentru pomana europei, si mai mult nu se integreaza in turma oricarui tigan cioban si comunist analfabet.

    PS. Iti doresc aceiasi soarta cu cea a ciorilor dinamoviste.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  17. #17
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    sincer.....ne doare.....IN COT de ....angajatul lui Felix
    https://t.me/pump_upp

  18. #18
    Real & Steaua lopez's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Kingston,Jamaica
    Posts
    333
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by danpuric78 View Post
    stiu ca va roade invidia insa nicodata n-ai sa vezi un tzigan cu tricou alb rosu.
    Da Danciulescu si Niculescu ce sunt ma idiotule?

  19. #19
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    lopez du-te cu albii Banel PEtre Marin si folositi sapunul!
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  20. #20
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    In urma cu vreo 20 de ani la spurcati (nu e nicio jignire, li se spunea cainii rosii si spurcati, asa cum si-au transformat cainii in renume asa ar trebui s-o faca si cu spurcati) erau la fel de multi tigani ca si la Rapid, ma refer la galerie. Chiar unul dintre sefii lor de atunci, unu Petre, era cioara. Astazi au printre patroni trei conlocuitori de culoare, care-i problema? E simplu sa mergeti in Pantelimon si sa vedeti ciorile alea borate in tricouri dinamoviste, oricine merge in Obor poate vedea cu ochii lui satrele de baragladine spurcate.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  21. #21
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Si zici tu ca la steua sus rasare nu aveti conlocuitori?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •