View Poll Results: Suma de 102 milioane EUR este pentru Liga 1 ?

Voters
42. You may not vote on this poll
  • Peste pretul real

    29 69.05%
  • Pretul real

    10 23.81%
  • Sub pretul real

    3 7.14%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 81

Thread: 102 milioane pe drepturile din Liga 1

  1. #43
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Ai uitat coniacul zaraza care l-a inspirat pe un taranete din galeria dinamovista sa afiseze un streag pe doua bete cu "zaraza ma respecta" :

    Pana la urma insa cine ai vrea sa-si faca publicitate?
    Daca aveam mai mult fotbal si mai putine scandaluri poate aveam si noi multinationale(de ce crezi ca nu mai vezi Orange sau Vodafone in pauzele alea scurte din timpul meciului?),banci ,asigurari si nu doar "bun pentru femei cand il beau barbatii" ori Nutline-bomboane agricole!
    eu ca firma serioasa m-as feri ca de dracu de poluarea asta fonica numita fotbalul mioritic!
    e greu sa vinzi printre bale,flegme,****,hotie,tarani,papagali............ ...
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  2. #44
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by LEGION View Post
    Daca aveam mai mult fotbal si mai putine scandaluri poate aveam si noi multinationale(de ce crezi ca nu mai vezi Orange sau Vodafone in pauzele alea scurte din timpul meciului?),banci ,asigurari si nu doar "bun pentru femei cand il beau barbatii" ori Nutline-bomboane agricole!
    eu ca firma serioasa m-as feri ca de dracu de poluarea asta fonica numita fotbalul mioritic!
    e greu sa vinzi printre bale,flegme,****,hotie,tarani,papagali............ ...
    Nu e chiar asa, pt unele firme e mediul perfect, pt vopsele, gleturi, caramizi, adezivi...toti utilizatorii sunt prezenti
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #45
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    eu ii astept si pe cei cu brichetele Zippo,plase de pescuit,scuturi si ****ne,pistoale cu aer comprimat............
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  4. #46
    Gracias Raul! torn_beton's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,547
    Reputatie
    1
    Legion, dimpotriva, eu cred ca scandalurile astea din fotbal cresc audientele, numai ca le cresc artificial si se va ajunge la prabusire intr-un timp nu foarte lung, numai ca nu cred ca a sosit inca acest moment.

    Numai daca te uiti la preturile drepturilor TV in ultimii ani e suficient ca sa imi confirme teoria.

    PS: Dragomir stie prea bine cu ce se mananca piata.
    Gracias Raul! Hala Madrid!

  5. #47
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    ce-i drept circul,prostia,intriga si scandalul se vand bine,ca asta e poporul!
    nici nu m-ar mira ca Dan Negru sa faca o emisiune cu fotbalisti,in genul "Sa radem de prosti"!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  6. #48
    Gracias Raul! torn_beton's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,547
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LEGION View Post
    emisiune cu fotbalisti,in genul "Sa radem de prosti"!
    Blocnotes Raducanu ar trebui sa fie invitat de onoare.
    Gracias Raul! Hala Madrid!

  7. #49
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    mosmartine,tu ai cumparat drepturile ma ?

  8. #50
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Suma uriasa si fara acoperire ...singura sansa ar fi sa se dea pe digital... dar nu cred ca romanul isi va baga digi doar pt Liga 1...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  9. #51
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    Suma uriasa si fara acoperire ...singura sansa ar fi sa se dea pe digital... dar nu cred ca romanul isi va baga digi doar pt Liga 1...


    Alexandru Oprea, directorul general al RCS-RDS, s-ar putea sa faca unele modificari ale abonamentului pentru amortizarea sumei investite. "Vrem sa incercam sa difuzam meciurile la liber, dorind astfel sa ne marim numarul de abonati. Ne-am gandit la faptul ca nu ne vom recupera suma investita si in acest sens vom face niste ajustari la abonamentul TV", a spus acesta la finalul licitatiei.

  10. #52
    Gracias Raul! torn_beton's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,547
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hardliner View Post
    mosmartine,tu ai cumparat drepturile ma ?
    Nu dar mi-ar fi placut sa-mi permit sa o fac.

    Wish me luck!
    Gracias Raul! Hala Madrid!

  11. #53
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LEGION View Post
    e vina fotbalului romanesc ca publicitatea e asigurata doar de CM11,CERESIT,SANGE DE TAUR,PEPSI SI DACIA!
    TORN BETON,Kanal d a avut la derby-uri audienta de 4-5 ori mai mica in comparatie cu derby-urile de pe vremea tvr-ului!
    Kanalul e oricum pe pierdere per total,bani aruncati pe vedete expirate si investitii fara rost,ei avand audiente comparabile cu postul ACASA!
    Ar vrea ei sa aiba audientele de la Acasa. Momentan abia se apropie de Prima. Tu ai calculat doar publicitatea din timpul meciului sau si aia de dinainte, de dupa si din pauza?
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  12. #54
    Gracias Raul! torn_beton's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,547
    Reputatie
    1
    @Legion: Hai ca ma tin oamenii ocupati in offtopic si sar peste idei.

    Nu contest faptul ca cei de la Kanal D au avut audiente mai mici decat TVR-ul pentru prima optiune. Asta nu inseamna ca a scazut piata. Motivele sunt lesne de inteles: sunt o televiziune noua, relativ intrata pe piata si sunt prezenti numai in mediul urban(sau pe unde s-a mai inventat cablul).
    Pe cand TVR e un gigant si e postul cu cea mai larga expunere catre public din Romania, sa nu uitam ca toti inca mai platim acel abonament lunar la ei.

    Ca cei de la Kanal inca sunt pe minus, nu cred ca de la fotbal se trage, mai degraba de la cele spuse mai sus, de la salariile exorbitante oferite vedetelor autohtone pentru a migra catre ei. Dar in media, piata nu se face peste noapte, asa ca daca mai pot investi cativa ani in ritmul asta probabil isi vor recupera pe parcurs si pierderile suferite acum.

    Sa nu uitam ce era ProTv-ul cand au intrat pe piata si cat le-a luat pentru a ajunge lideri de audienta.

    Managementul celor de la Kanal D nu pot sa-l comentez pentru ca nu le stiu bucataria interna dar nici nu cred ca unul dintre noi s-ar fi descurcat mai bine ca sa-i judecam. Sunt banii lor si e treaba lor cum ii administreaza.

    Si ca sa revenenim la subiect, pretul este cat se poate de real pentru ca este pretul pietei. Cei care au castigat licitatia stiu mai bine decat noi ce au de facut si nu cred ca vor iesi in pierdere dupa terminarea contractului.

    Dupa cum a mai spus si Bumbescu, de aici mai vin si anumite avantaje care se cuantifica mai greu in bani.
    Gracias Raul! Hala Madrid!

  13. #55
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    Nu merita nici macar 1 euro tot circul asta! Vedem numai teatru ieftin! E mai bine la circ, acolo macar animalele nu mint si nu fura!
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

  14. #56
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by resita View Post
    Alexandru Oprea, directorul general al RCS-RDS, s-ar putea sa faca unele modificari ale abonamentului pentru amortizarea sumei investite. "Vrem sa incercam sa difuzam meciurile la liber, dorind astfel sa ne marim numarul de abonati. Ne-am gandit la faptul ca nu ne vom recupera suma investita si in acest sens vom face niste ajustari la abonamentul TV", a spus acesta la finalul licitatiei.
    Pai o declaratie un pic confuza... adica ei stiu ca nu-si scot bani...dar spera sa creasca nr de abonati pe fondul cresteri abonamentului ( care e posibil sa fie semnificativa) ...greu de crezut...

    PT cei vreo 18 mil euro din ultimii 3 ani abia daca s-au scos banii ...cum oare se astepta ei sa se acopere inca vreo 85 mil euro...

    Adica hai cresc preturile la abonament...mai cresc banii la vz publicitate..dar tot raman vreo 40-50 mil de scos...

    Spalare de bani ?

    Se stie ca romanul e strans la punga cand e vb de televiziunea digitala...deci clar nu se va intampla un boom pe piata digitala...

    Teapa lor..sau cum spuneam alte interese ..Voiculescu Tsesari sau cum io zice ...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  15. #57
    sport legend acmilan_nutu's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    585
    Reputatie
    1
    Suma mi se pare exagerata!! Nu am rds sau rcs....Cred ca voi fi nevoit sa ma uit al meicurile dinc ampionatul direct cu roja directa!! Sau sa nu ma uit deloc!!! Oricum valoarea campionatului romanesc nu ar merita nici macar 10 milioane!! ganditi-va la meciuri gen bistrita mioveni sau farul vs gloria bistrita...meciuri plictisitoare in care numai comentatorul de pe telesport strigaaa "goaaaaaaaaaaaalll" sau " ce faza electrizanta" parca ar comenta un meci din serie a sau premier league!! Ma astept la niste hotii din partea A1 si Rcs&Rds!!!
    Pay per view la campionatul romanesc este ca si cum te-ai duce sa bei al o bedega si ti-ar cere la intrare vreo 500 de mii...
    Traim in Romania......
    [COLOR="Red"] [SIZE="6"][SIZE="5"][FONT="Fixedsys"]Siamo forti , siamo fieri , siamo tutti rossoneri !!![/FONT][/SIZE] [/SIZE] [/COLOR][COLOR="Red"][/COLOR]

  16. #58
    incepator
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    adica ei stiu ca nu-si scot bani...dar spera sa creasca nr de abonati pe fondul cresteri abonamentului ( care e posibil sa fie semnificativa) ...greu de crezut...
    De ce e greu de crezut? RDS si UPC au fiecare cam 1.5 mil de abonati. Daca trustul intact face un post de sport care sa fie doar in grila RDS, fara decodor, crezi ca nu vor atrage macar 10% din abonatii concurentei? Daca ajunge ab. RDS de la 8 la 10 euro, inseamna incasari in plus de 1.5 mil euro pe luna. Deja RDS si-au scos banii lor (presupunand ca ei au intrat in joc cu jumatate din suma) in cei 3 ani de contract. Putin probabil ca abonatii castigati sa treaca inapoi la UPC cum expira termenul, multi vor ramane din inertie.

    Cat despre jumatatea Antenei, si-o vor scoate din publicitate si din revanzarea unor optiuni. Kanal D a pierdut si CL, care a ajuns la TVR. Telesport a fost preluat de Vantu si vor deveni si ei o forta. Se va licita puternic pe optiunile pe care Antena va decide sa le cedeze.

  17. #59
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    de scos banii ii vor scoate, nu vor iesi pe minus.

    acum ramane sa vedem daca vand ceva optiuni
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  18. #60
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    nu antena...
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  19. #61
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Daca suma e mult mai mare decat pana acum, nu inseamna neaparat ca nu e reala.
    Cei care au licitat stiu mai bine cat de profitabil e sa transmiti fotbalul din liga 1.

    Una peste alta e bine ca mai multi bani vor ajunge la cluburi. Si totodata suma asta mare aduce moara la apa lui mitica, in disputa lui cu sandu.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  20. #62
    sport legend MagicTouch's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Londoin SW4
    Posts
    1,243
    Reputatie
    1
    Excluzand motivul economia de piata, pretul este exorbitant de mare avand in vedere calitatea campionatului. Tot acest mumbo-jumbo, vai ce tara bogata suntem va iesi pe nas telespectatorilor.
    If you can dream - and not make dreams your master,
    If you can think - and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same

  21. #63
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Totusi, de unde ati scos suma aia de 102 milioane euro?
    S-ar parea ca suma finala a fost mult mai mica.... 85 milioane euro...
    http://gsp.ro/stire/85-de-milioane-de-euro-61622.html

    LE: prosportul zice 102 milioane:
    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...e-euro-2505759

    Oare care o fi varianta reala?
    Last edited by Nightwish; 1st April 2008 at 09:39.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •