Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 29

Thread: Cum se scrie istoria Diviziei A. Capitolul 1 - TURNATORII

  1. #1
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    Cum se scrie istoria Diviziei A. Capitolul 1 - TURNATORII

    Puteti sa puneti acentul cum vreti pe ultimul cuvant astfel incat sa numeasca si pe cei care o fac si ceea ce varsa pe gura. Un mic articlo din Pro Sport, nu prea bagat in seama, dar care arata cum se ingroapa la comanda o echipa care nu a facut altceva decat sa joace fotbal si sa bata pe toata lumea pe teren. Cat tupeu !!! Si ne mai intrebam de ce unii retrogradeaza iar altii nu. Cate dovezi ar trebui sa mai apara ca sa vina cineva sa faca o schimbare? Mai ieri presedintele jucator i-a cerut Nasului sa faca ordine in fotbal, Basescu nestiind ca din punctul de vedere al lui Mircea Sandu este ordine in fotbalul patronat de el si de dragomir. Rusinos ce se intampla.

    Gorjenii au beneficiat de „sacrificarea” Sportului Studențesc

    Într-un interviu acordat ProSport în noiembrie 2005, Condescu a admis că, la ordinul lui Becali, a direcționat 50 de voturi spre Mircea Sandu.


    La finalul sezonului 2005-2006, în ciuda clasării pe locul 4, Sportul Studențesc a ajuns în Liga a II-a!

    Motivul? Neplata unor datorii de către patronul Vasile Șiman. FRF s-a legat de acest amănunt și, folosindu-se de regulament, a refuzat să le acorde celor de la Sportul licența de club profesionist, necesară activării în prima divizie. Formația care a beneficiat de această hotărâre a fost Pandurii, gruparea care la finalul campionatului ocupase un loc retrogradant, 15! S-a spus atunci că aceasta decizie a fost răsplata primită de Marin Condescu, după ce boss‑ul de la Pandurii a direcționat 50 de voturi spre Mircea Sandu la alegerile pentru șefia FRF.

    "L-am întrebat pe Gigi cum să votăm. El mi-a zis să mergem pe mâna lui Mircea Sandu, iar eu am acceptat" - Marin Condescu, noiembrie 2005

    www.prosport.ro

    PS Normal ca Marian Condescu (sau cum il cheama) va nega chestia asta spunand ca nu stie bine romana sau ca era obosit, iar in cazul in care cineva il va intreba si pe Gigi Becali de sanatate va raspunde ca: Da, bă ! Și ... ?

  2. #2
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Oieru va spune ca a glumit

  3. #3
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    nimic nou
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  4. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Si cand te gandesti ca Nasul asta scarbos a jucat ani buni la Sportul Studentesc. Se uita totul cand este vorba de fonctie. Vorbesc si eu ca si cum asta ar avea constiinta. Pe constiinta, insa, da, si inca cate! De vina suntem si noi suporterii ca ne complacem in tacere atata timp cat echpei noastre-i merge bine. Asa suntem noi romanii, mai... Sa mai spuna si altcineva.
    Last edited by miril; 25th March 2008 at 11:28.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #5
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    Retrogradarea asta este unul dintre cele mai mizerabile lucruri intamplate in fotbalul nostru de dupa revolutie ... toti sunt niste gunoaie incepand cu Sandu si Mitica! Liga 1,2,3 ... sunt cladite dupa chipul si asemanarea conducatorilor ... la asa curve de oameni asa fotbal avem!

    Lui Siman i-au dat in cap (cel putin asa tin eu minte) pentru ca nu a mai vrut sa joace cum se canta ... a miscat in front si l-au executat. Pacat de "gasca nebuna" ... cea mai frumosa grupare aparuta la noi! Ei au fost Arsenalul romanesc ... pastrand proportiile, bineinteles !

    Nu m-ar mira implicarea lui jiji in astfel de manevre dar ... nici nu pot sa-l condamn. Nu ca sunt stelist ci pentru ca afara (realitatea de zi-cu-zi) este o jungla iar fotbalul nostru este la fel ca peste tot ... it' all about politics! Castigi sau pierzi .... aliantele se fac si se desfac dupa necesitati ... nimic nou sub soare!

    PS. jiji este o mizerie de om! dar incercarile unora de a culpabiliza steaua prin asocierea echipei cu actiunile astuia si mai ales cu bataia de joc - partidul handicapatilor, pe care asta o conduce, nu cred ca are valoare prea mare ... poate in ochii unor foarte inocenti si creduli cititori!
    Last edited by Novac; 25th March 2008 at 11:48.

  6. #6
    C H A M P I O N SAMM's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Tara ros-albastra
    Posts
    4,209
    Reputatie
    1
    "L-am întrebat pe Gigi cum să votăm. El mi-a zis să mergem pe mâna lui Mircea Sandu, iar eu am acceptat" - Marin Condescu, noiembrie 2005


    declaratia asta nu are nimic, penal, ilegal, imoral in ea, doar un MARE ******* poate crede asta, a cerut omul un sfat, care e problema, dak ma intreba pe mine si eu ii spuneam la fel

    dak ar fi fost obligat sa voteze cu Sandu asta e altceva
    Banel Nicolita a inteles, nu a fost offside, Dica, nu a fost offside la Dica. Dica, Dica, Dica du-te, Dica, Dica in fata lui 4 la 1
    Siii esteeeee goooooool. Iata bolta! Iata bolta ! Iata bolta ! Steaua este una dintre marile echipe ale Europei
    DOAR [B][SIZE="3"][COLOR="Red"]STEAUA[/COLOR][/SIZE] [/B]conteaza in Europa. Fara mizerii in UCL

  7. #7
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    hai ma relax... Siman a vandut tot si acum sportu se chinuie in b ..daca platea datoria nu retrogada

    app stadionul sportului e de liga 1??? dupa nush cate controale si avertismente a pus siman 2000 de scaune pe el
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  8. #8
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Deci si parerile unor oameni suporteri ai celor doua echipe implicate. Pe ei sa nu ii suparati cu afirmatii de genul asta. In cazul in care Pandurii era echipa sacrificata domul robyyy nu mai era asa de relaxat si cu mamelele la vedere. Cat despre scarificarea Stelei... Samm poate sta linistit, cel mult sa li se refuze un penalty inventat.
    Este ametitor cum se poate judeca - nu a platit datoriile pe care le avea la nu stiu cine. Ma intreb daca toti patronii de A sunt solvabili. Numai un SI MAI MARE ******* poate sa creada ca astea la noi fotbalul e curat si se merge pe o logica atat de simpla si simplista. Cum adica a cerut omul un sfat? Pai asa i l-a dat si aluia la vot si asta e penal, dar nu s-a sesizat nimeni.
    TREZITI-VA !!!
    FRF, lpf si Duru au ingropat o echipa care in acel an a indraznit sa spere. Sa nu uitam cum au spulberat Sportul tot, inclusiv in Groapa, in schimb meciul decisiv pentru titlu, asa cum era vazut atunci, cel cu Steaua, l-au pierdut cum l-au pierdut - adica, va spun eu, cumparand jucatori de la Sportul.
    A vandut Siman tot? Adica? A vandut 2 sau 3 jucatori dupa ce au retrogradat echipa. Lazar, Mazilu si Stancioiu. Sa nu uitam ca sa bou cum il considera unii pe Siman a reusit sa il tina in B pe asta care s-a transferat din B direct la Europoli, imi scapa numele acum, jucator foarte bun. Si nu e singurul. Ia sa ne uitam cati din vechea echipa mai sunt si acum.
    Auzi, a cerut omul un sfat... hahahahahahahahaha

    PS Robyyy, felicitari pentru echipa noua pe care a facut-o asta care s-a intors antrenor.

  9. #9
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    dar de ce sportul nu a mai tras la promovare...trebuie sa ai o baza sportiva ca sa joci in liga 1 si nu`l vad pe siman sa`si modernizeze stadionul nocturna etc
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  10. #10
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Bogdan Patrascu? Asta joaca la Piacenza. Fiecare ii pare a lui ma frumoasa si ma dragastoasa, mai, mai. De asta ne duca astia cum vor ei. Stie ca suntem...subiectivi, ca sa folosesc si eu un eufemism. Putin spus!

    Chestia cu stadionul este adevarata, dar Sportul ar fi putut juca si in alta parte, daca se dorea acest lucru. Mie mi se pare ca si lui Siman, pe undeva, nu i-a parut rau, ca sa nu zic altfel.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #11
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1
    Latifundiarul i-a transmis bunului său prieten și partenerului său de afaceri, Marin Condescu, să voteze cu Sandu. Iar bossul de la Pandurii s-a conformat. Cum? Prin intermediul Ligii Sindicatelor Miniere din România, organizație al cărei președinte este, Condescu a dirijat voturile a 50 de echipe sponsorizate de LSMR spre Mircea Sandu. „Nașul” nu a uitat de acest episod, iar acum a venit rândul lui Becali să fie răsplătit pentru sprijinul acordat în urmă cu doi ani.
    mda .... se stia ca Sandu e sclavul ciobanului ...
    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...en-esc-2481222
    Last edited by Rossi; 25th March 2008 at 13:01.
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    prea usor s a trecut peste retrogradarea fortata a sportului studentesc...

    daca discutam de baze sportive,asta nu inseamna ca ceahlaul sa ramana vesnic in liga lui mitica!

    progresul si sportul in B,chiajna ,chitila,mioveniul sau urziceniul in A!

  13. #13
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post

    Chestia cu stadionul este adevarata, dar Sportul ar fi putut juca si in alta parte, daca se dorea acest lucru. Mie mi se pare ca si lui Siman, pe undeva, nu i-a parut rau, ca sa nu zic altfel.
    si normal ca nu i-a parut rau..uite aici un comunicat din perioada respectiva

    Comisia de primă instanță a sistemului național de licențiere a retras, luni, licențele cluburilor FC Național, Jiul Petroșani și Sportul Studențesc, la solicitarea directorului Direcției Licențe și Afilieri din cadrul Federației Române de Fotbal (FRF), Viorel Duru, informează FRF.

    Comisia de primă instanță a sistemului național de licențiere a constatat că solicitarea directorului de licențiere este întemeiată.

    Hotărârea comisiei poate fi atacată cu apel în zece zile de la comunicare. În motivarea apelului, clubul trebuie să facă dovada că îndeplinește criteriile pentru acordarea licenței, care, neîndeplinite fiind, au dus la retragerea licenței.

    La ședința de luni a Comisiei de licențiere s-a prezentat doar patronul grupării Sportul Studențesc, Vasile Șiman. FC Național a solicitat în scris amânarea cu o săptămână a judecării cauzei, iar clubul Jiul Petroșani nu a avut, de asemenea, reprezentant.

    La 2 iunie, Viorel Duru a propus Comisiei pentru acordarea licenței reluarea procedurilor pentru acordarea licenței cluburilor Sportul Studențesc, FC Național și Jiul Petroșani. Duru a constatat că procedurile și circumstanțele pentru acordarea licenței acestor cluburi pentru ediția 2006/2007 a Diviziei A, au fost neconforme cu regulile din Manualul național de licențiere."


    mai era si fc national si jiul ..in pericolul de a nu primi licienta dar ei au facut tot posibilul pt a rezolva problema ..pe cand Siman nu a miscat nimic.

    fc national a vandut 2 jucatori atunci pt a plati datoriile

    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=15762 mai multe detalii aici un topic din 2006 cu toate comunicatele de la lpf
    Last edited by TaciAcolo; 25th March 2008 at 13:10.
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  14. #14
    C H A M P I O N SAMM's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Tara ros-albastra
    Posts
    4,209
    Reputatie
    1
    ce scrieti voi aici sunt numai supozitii, ca sa nu zic "supozitoare"

    nimic palpabil, doar inchipuiri si scenarii
    Banel Nicolita a inteles, nu a fost offside, Dica, nu a fost offside la Dica. Dica, Dica, Dica du-te, Dica, Dica in fata lui 4 la 1
    Siii esteeeee goooooool. Iata bolta! Iata bolta ! Iata bolta ! Steaua este una dintre marile echipe ale Europei
    DOAR [B][SIZE="3"][COLOR="Red"]STEAUA[/COLOR][/SIZE] [/B]conteaza in Europa. Fara mizerii in UCL

  15. #15
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by robyyy View Post

    fc national a vandut 2 jucatori atunci pt a plati datoriile

    http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=15762 mai multe detalii aici un topic din 2006 cu toate comunicatele de la lpf
    La noi nu a fost nicio clipa problema datoriilor ci faptul ca Iacov s-a certat cu DD, FC National intrand la mijloc pe probleme de concesionarea stadionului Cotroceni desi documentul exista, dar DD vroia sa-l fiarba la foc...de paie, pe Costi.

    Samm, nu noi scriem ci presa. Pai asta-i sistemul la noi, speculatiile tin loc de adevaruri si invers. N-avea grija ca daca adevarul ar fi iesit la suprafata s-ar fi petrecut ca in Italia, daca nu mai rau.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #16
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Mi-am amintit, este vorba de Tibi Balan.Cum adica sunt supozitoare? Ai bagat tu sa vezi efectul? Eu ziceam altceva: unu la mana Condescu a spus ca i-a cerut sfatul si ca ala i l-a dat, numai ca in cazuri de genul asta nu vorbim despre Scoala din Atena unde puteai sa ceri si mai multe sfaturi, iar nici cucernicii presedinti nu sunt barbosii filosofi. In alta ordine de idei este clar ca Sportul a fost retrogradata la cerere. La noi se intampla lucrui care nu se petrec in niciun alt campionat din lume - promovari miraculoase, retrogradari in ... A, salvari si mai uimitoare, vanzari de locuri, echipe care trag la titlu si echipe care ajuta pe cele care trag la titlu, etc. Sa nu mai pomenesc de existenta acestui ET al fotbalului - mitica dragomir. Cum adica sa retrogradezi echipa ca avea Siman restante la intretinere? Ce legatura are asta? Cred ca ii luau si tilul daca il castiga. Cel mai bun exemplu este hotia din zilele astea ale inceputului returului. Chestii inimaginabile meci de meci. Goluri din offside-uri grosolane, centrari de gol din afara terenului, penalty-uri acordate gratis (vorba vine), sau refuzate cu obrazul gros. Ce naiba se mai chinuie unii sa joace nu inteleg.
    Iar Samm vine si ne povesteste de pasiunea lui - supozitoarele, de parca noi nu am vorbi de Becali, dragomir, Sandu, Pinalty sau Padureanu, ci de Sf. Ioan, Sfintii Petru si Pavel precum si despre Parintele Galeriu.

  17. #17
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Condescu la intrebat pe jiji cat vrea in ghencea sa fie rezultatu ? 0-0 eroare.. sa fim seriosi Sportul nu retrogada daca siman vroia
    Last edited by TaciAcolo; 25th March 2008 at 14:29.
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  18. #18
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Dumnezeu sa-l ierte! Pe ultimul. Dar pana la Dumnezeu, te mananca d'alde...aia enumerati de Bancaru. Pacat ca fotbalul romanesc nu este un fund. I-as da un laxativ puternic, pardon, supozitor, si uite cum am scapa de toti ratatii, pardon, rahatii. Cat despre sfinti, numai de bine. Acolo, Sus!

    Eu citisem Empoli, in loc de Europoli, de aici si...Patrascu. "Citesc ce-mi convine"!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #19
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Un "mic" caz de trafic de influenta. Pacat de cei de la Sportul, intr-adevar. In ceea ce-i priveste pe cei de la Pandurii, si-au jucat cartea lor, asa cum s-au priceput. Intr-adevar in meciurile cu noi au jucat pe teren si cum zicea si Robby, cand au putut ne-au incurcat. Evident asta nu scuza povestea cu "sfatul".

    Bleaah. Imi vine si mie sila de fotbal si de ce-a ajuns Steaua sub "mareata conducere". Boul dracului. Totul pentru "milioanele" alea imputite. Si restul fura, dar asta nu-i o scuza. La meciul cu UTA nici nu m-am mai uitat, si pentru prima data dupa multi ani, nu am regretat absolut deloc.

    Ce rost mai are sa te duci in CL ? Ce bine ne-ar sta noua in UEFA. Sau pauza completa de cupe europene chiar.

  20. #20
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Bine spus, Vladek! Pauza completa ar trebui aplicata fotbalului romanesc, pe trei ani si sa vedeti cum incep astia sa... Precum...Copos.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #21
    curajos tataleone's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,645
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SAMM View Post
    "L-am întrebat pe Gigi cum să votăm. El mi-a zis să mergem pe mâna lui Mircea Sandu, iar eu am acceptat" - Marin Condescu, noiembrie 2005


    declaratia asta nu are nimic, penal, ilegal, imoral in ea, doar un MARE ******* poate crede asta, a cerut omul un sfat, care e problema, dak ma intreba pe mine si eu ii spuneam la fel

    dak ar fi fost obligat sa voteze cu Sandu asta e altceva
    Acum ii iei apararea lu' Gigi? Pe alte threaduri toti stelistii il injura, ca sa ne arate noua ce oameni cinstiti sunt ei, dar majoritatea au cate o icoana cu el deasupra patului! Chiar ar trebui sa-i faceti statuie!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •