Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 162

Thread: Arbitri - Arbitraj ... pareri...

  1. #1
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1

    Exclamation Arbitri - Arbitraj ... pareri...

    Deschid acest Thread in care putem discuta despre arbitri si arbitraj in general pentru returul acesta deocamdata ..

    Personal m-a surprins prestatia de exceptie a brigazii de arbitri conduse de Corpodean la meciul Dinamo -Steaua,brigada pe care fiecare din tabere o vedea "vinduta" celeilalte echipe.Eu zic ca e posibil ca dupa trimiterea lu Salomir in div B poate ca arbitri or sa fie ceva mai echidistanti de acum in colo.Sa speram ca meciul acesta va da tonul unui nou inceput in arbitrajul romanesc
    Inca odata BRAVO lor pt prestatia de aseara
    Free Sevilla!!!!

  2. #2
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    De acord cu iulian. Arbitrii de aseara au fost foarte buni.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Da. Brigada a arbitrat practic fara gresheala; o singura exceptzie ar fi : la ultimul gol dinamovist mingea a fost repusa in joc din mishcare; nu ca ar fi o scuza pentru stelishti, dar o astfel de repunere e neregulamentara.
    Conluzia : ar fi excelent sa avem prestatzii de genul asta mai mereu in campionat. Totushi, Corpodean nu prea a avut faze grele.
    ex-alpopa

  4. #4
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    A avut ceva caderi tip teatru in careu de fiecare parte dar a gandit fiecare faza foarte bine. M-a uimit Corpodean! Nu stiam ca poate fi si arbitru bun cand vrea.
    Alpopa, el nu trebuia sa fluiere executarea iar nici un om cu capul pe umeri nu sta sa se gandeasca daca mingea a fost oprita sau nu tinand cont ca se aflau in prelungiriile meciului si era repusa de mai aproape de centrul terenului decat de careul Stelei. Ne legam acum de-o mica eroare ce s-a petrecut la 5 pase inainte de gol. Ar fi culmea. Mi-a fost rusine de rusinea care n-o aveau stelistii cand s-au dus sa protesteze la Corpodean. In prima faza nu am reusit sa inteleg ce anume vor de la el.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Oopa. Am vazut la shtiri ceva shi mi-a schimbat opinia. La 1-1 Neaga a avut o incursiune pe banda dreapta shi a fost faultat de Alexa. Pe direct nu s-a vazut contactul dintre jucatori pentru ca se interpunea banca de rezerve dinamovista. Am vazut insa reluarea azi la shtiri, din unghiul opus : Alexa s-a repezit cu ambele picioare, cu talpa, in Neaga! In conditziile date era clara shi logica o eliminare pentru Alexa. Deci o bulina neagra pentru Corpodean.
    Despre Alexa ce pot sa zic ....... la ce face pe teren mi-ash dori sa-l prind la inghesuiala shi sa-i dau o bataie cum n-a mai mancat de mult. Dar nu insist......fiecare o sa-shi ia ce merita.
    ex-alpopa

  6. #6
    LupGalben N0_NaM3's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Rep. Ploiesti
    Posts
    1,579
    Reputatie
    1
    Acum o sa tot faceti haz pe greshelile arbitrilor..lasati ca shi in europa greshesc ...nu numai la noi ...
    [SIZE="4"]T'estimo, Barça !!![/SIZE]

  7. #7
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by alpopa
    Da. Brigada a arbitrat practic fara gresheala; o singura exceptzie ar fi : la ultimul gol dinamovist mingea a fost repusa in joc din mishcare; nu ca ar fi o scuza pentru stelishti, dar o astfel de repunere e neregulamentara.
    Gresesti, priveste la rezumate si o sa vezi ca Petre opreste mingea cu mana si mai face si un pas inapoi pentru elan, timp in care mingea sta pe loc fara dubii.

    Alexa merita galben pentru faultul respectiv (mai avea unul, deci iesea) dar daca analizam atat de atent putem vedea si alte faulturi steliste in prima repriza ce meritau galben. Oricum parerea mea este ca ne-am deformat, apreciind imediat fault la orice contact. Corpodean a arbitrat in stil european aseara, in fotbalul mare jocul e mult mai liber dacat la noi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Utilizator! Alexa nu merita galben ci ROSHU! A fost o intrare criminala, care-l caracterizeaza.
    ex-alpopa

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Posibil, tind sa-ti dau dreptate , dar la noi arbitrii dau prea usor cartonase, la Arsenal-Manchester am vazut azi vreo doua intrari asemanatoare fara urmari "colorate".
    Faza cu lovitura ce a precedat golul cred ca e destul de clara: mingea sta pe loc inainte sa fie executata lovitura.

    Oricum nu prea cred ca se poate vorbi de viciere de rezultat.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Cum sa nu?! Vrei sa zici ca cei 14 jucatori stelishti n-au viciat rezultatul ?!
    ex-alpopa

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    esti simpatic ...succes in continuare , noi am trecut prin zile mai negre acum 1 an
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    ALPOPA, daca te referi la faultul de pe partea dreapta (in directia de atac a echipei STEAUA) : GALBEN zice regulamentul ! N-a fost ultimul om !
    Cred ca faultul nu a fost asa de dur cum (n-)a aratat banca stelista ! :p

    N-am avut ce face si IAR m-am uitat la MIN.91 !
    Ce pot spune dupa emisiune ?

    Cred ca se scrie MAREA TIGANEADA !

    PITURCA s-a grabit !
    Trebuie suspendat CEL PUTIN 3 etape !
    Indiferent daca ai dreptate sau nu...nu intri pe teren ca pe tarlau lui tata !
    Dar, cum am spus mai sus...

    Apoi...
    DINU face analiza...la tabla mai lunga decit secventele de fotbal aratate !
    N-am vazut altceva decit interviuri de prost gust !
    Pfui !

    P.S. A fost poate o ultima incercare (pina duminica viitoare ?!) !
    Emisiunea aceasta ar trebui sa poarte numele de "CULTUL PERSONALITATII- CORNEL DINU !")
    Slab ! Foarte slab moderatorul !
    Cum am mai spus : cred ca dupa emisiune ii lustruieste pantofii lui DINU !

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    In ultima vreme au luat sfatul lui Tzurka shi nu prea m-am uitat la astfel de emisiuni. Se vorbeshte mult shi nu se spune nimic......Aseara am prins cateva minute cu Neaga pe PROTV shi Dan Petrescu pe Antena1 dar audientza maxima a fost pe EuroSport, la snooker! :p
    ex-alpopa

  14. #14
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Dupa o lunga pauza, aseara, am spicuit si eu pe protv si pe antena. Parerea unanima a fost ca intrarea lui Alexa nu a fost de rosu. A fost un atac intarziat, este adevarat insa din lateral si fara intentie, cu piciorul jos nu cu talpa ridicata. De altfel daca urmariti reluarea Neaga nici nu acuza o lovitura la picior ci se tine de spate de la cazatura. Si se ridica chiar repede de jos, semn ca Alexa nu l-a lovit.
    Despre arbitraj, nota 10. Asa cum a spus si Utilizator, la lovitara libera care precede golul 2 al lui Dinamo mingea nu se misca. Chiar nu stiu ce a vazut Piturca. Nu are rost sa discutam pe faza aia.
    La caderea lui Semeghin inclin sa cred ca nu a fost penalty, insa ma gandesc cu groaza ce putea sa se intample daca o faza asemanatoare se petrecea in careul lui Dinamo la scorul de 1-0...
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  15. #15
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Vroiam sa mai spun ceva daca tot vorbim de arbitraj. Am vazut Chelsea cu Arsenal. Arbitrul a fost un spaniol. In prima jumatate de ora cred ca a fluierat doar de 2-3 ori. Superb arbitrajul. Parca nici nu era arbitrul pe teren. Sper ca au invatat si ai nostri ceva din meciul ala...
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  16. #16
    junior rew's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    123
    Reputatie
    1
    Din Chelsea-Arsenal cel mai mult au de invatat jucatorii. Nu stiu cum se face ca intr-o tara recunoscuta pentru homosexualii ei, fotbalul e atit de barbatesc. Cred ca la respectivii le-ar place mai mult cum se vaita jucatorii romani.

  17. #17
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Tudor "parnaie" in repriza a2a a meciului National-Dinamo. Si tusierul (nu stiu cum il cheama) pe sensul de atac al celor de la National in aceeasi repriza. Tudor un imbecil umflat de presa, tusierul cred ca era zidar ceva si tinea locul prietenului ce arbitrase pana la pauza.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    LOOOOOOOOOL. Ashteptam sa datzi vina pe cineva pentru eshecul de ieri. In afara de o faza din repriza secunda, cand Florentin Petre a fost atacat cu "fortza disproportzionata" in careul lui Natzional (faza in care se putea da shi la fel de bine nu se putea da penalty), arbitrii au avut o prestatzie fara gresheala. Exact asha cum trebuie arbitrat la nivel european - adik nu orice atingere e fault shi nu orice milogenie a lui Claudiu Niculescu se aproba. Tudor a fost enervant in primele minute, cand intrerupea jocul, insa apoi a facut exact ceea ce trebuia : l-a lasat mai liber.
    ex-alpopa

  19. #19
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu dau vina pe arbitraj, mi-am spus parerea in pagina meciului, vina principala apartzine echipei noastre, nu exista nici o scuza.
    Intamplator insa am fost la meci si am stat exact in dreptul tusierului de care pomeneam, Oneatza parca. Au fost cel putzin 3 plecari din offside nesemnalizate la Natzional. Sigur ca nu se va insista pe asta la TV, era mai interesant daca arbitrul "greshea" in sens invers, apareau confirmarile de blat si alte alea.
    Despre Tudor, pe langa faza de care pomeneshti au mai fost destule judecatzi aplicate diferit pentru infractziuni similare, a lasat jocul liber numai intr-un sens. Plus fragmentarile de care spuneai.
    Imi spun parerea despre arbitraj pentru ca e un topic dedicat acestui subiect si consider ca exista ceva de spus. Nu cautam nici pe departe scuze pentru infrangere. Dar peste jocul prost al lui Dinamo s-a suprapus si stilul enervant al lui Tudor. Plus ca trebuie sa insist pe acest subiect din moment ce am o mica satisfactzie: s-a infirmat ceea ce bolnavii de blatita spun cu 7 zile inainte de orice meci al lui Dinamo, nu numai ca n-a fost aranjat, nici macar arbitrajul nu ne-a fost favorabil.
    Revenind la Tudor, mi se pare un arbitru fara perspectiva, crispat si complexat de povara meseriei, simtindu-se mereu dator sa iasa cu ceva in fatza. Poate ca la fatza locului traiesti altfel meciul, dar poate ca uneori vezi mult mai bine unele faze decat in cadrele filmate de pe Luna si din cele mai imposibile unghiuri ce sunt date la TV. In plus intzeleg ca in stilul obisnuit, si comentariul a fost un pic tendentzios.
    Total de acord cu ceea ce spui despre Niculescu, m-a enervat si pe mine, nu ma refeream nici pe departe la el.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Asta seara am vazut un arbitru cu adevarat slab : Heleshteanu. Singura lui parte buna ar fi intransigentza shi sigurantza de sine. Pacat insa ca e sigur pe el shi cand gresheshte, ca asta face cel mai des. A greshit shi in favoarea Stelei shi in favoare Petrolului, de nenumarate ori. Concluzia nu poate fi decat una singura : nu are valoare. Emotziile ies din discutzie, pen' ca parea foarte bine infipt in gazon.......
    ex-alpopa

  21. #21
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    ALPOPA, cind arbitrul greseste in...ambele directii inseamna ca macar problema cu BLAT si alte "preparate" cade !

    Vere ! Sa vezi ce au gresit ai doi arbitri azi, la meciurile din BUNDESLIGA !
    Mai ales la BREMEN-FREIBURG !

    Daca eram eu arbitru macar cred ca eram un...intaritor !
    Si la nunta daca fluieram si tot iesea mai bine !

    Acum serios !
    Dupa tot ce aud in stinga si in dreapta, as putea intelege ORI ca sintem cea mai cinstita NATIUNE DE PE PAMINT ORI...CÄ...CÄ...
    Am mai scris intr-un mesaj : e....IMPOSIBIL ca in cadrul unei emisiuni sportuive, prima intrebare sa fie "daca meciul X contra Y a fost cinstit" !

    Cum au mai zis-o si altii : NU IN DANEMARCA E CEVA PUTRED !

    O saptamina buna !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •