Results 1 to 13 of 13

Thread: Inot(staruri romanesti)

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Orlando,Florida
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Exclamation Inot(staruri romanesti)

    Buna tuturor!!!



    Am citit si eu citeva dintre opiniile unor membrii despre inotul romanesc.Adevarul este ca inotul nu e un sport foarte po****r,dar unii dintre voi ati facut greseli majore.Coman Dragos nu a fost primul roman sa cistige o medalie la Campionatele Mondiale.Desi il felicit pe Coman si ii transmit salutari(ca si fost adversar,din grupa 1980,din Baia Mare,LPS) si fara a-i lua din creditul pe care il merita,lumea trebuie sa stie ca am avut o mina buna de sportivi,majoritatea fete, care au cistigat campionate mondiale si au detinut recorduri mondiale si olimpice prin anii 80-90.Si chiar daca a fost cu ceva vreme in urma,cred totusi ca merita respectul cuvenit.

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asa este, insa inotul nu este pentru Romania un sport constant din punct de vedere al performantei. Apar unele talente, un an, care apoi se duc asa cum au venit. Vezi Diana Mocan sau Dragos Coman. Oameni care nu se pot mentine pentru ca nu au conditii si pentru ca nu sunt motivati. Niciodata nu o sa avem un campion la inot asa cum este Ian Thorpe de exemplu. Asta e campion, care castiga medalie dupa medalie. La noi nu vor mai exista astfel de campioni in urmatorii 20 de ani, pentru ca nu au cum sa se pregateasca.

  3. #3
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    salutare la toti colegii mei de inot din Braila, Baia Mare

  4. #4
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Are dreptate Grass,anii 80-90 au fost foarte buni pentru inotul romanesc.Din pacate,nu-si mai aduce nimeni aminte de Tamara Costache,de Anca Patrascoiu,etc...etc.Cine stie pe unde sunt acum?

  5. #5
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    23
    Reputatie
    1
    anii '80 au fost plini de dopaj... dovada fiind fie probleme de sanatate aparute ulterior la sportivele de atunci, fie mustatile acestora

    GRASS_HOPPA si eu am facut parte din generatia anului 1980 (am concurat pana la finalul lui 1996), dar nu stiu exact cine esti tu. Din cate tin minte Dragos Coman a castigat mult timp la liber, spate si fluture, dar de un contracandidat din Baia Mare nu-mi aduc aminte. Imi aduc aminte in schimb de Amariei din Bacau, de Miclaus din Sibiu si parca de Preda din Baia Mare (dar parca el era pe mixt)... si care or mai fi fost. Intr-adevar, buna generatie 1980 la baieti (si nu pentru ca as fi facut eu parte din ea ... ca si 1982 la fete.

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    28
    Reputatie
    1

    Lightbulb Wow...

    Ca de obicei romanii (VADIM?!?si tu la fel?)incearca sa explice de ce nu este un sport foarte po****r in Romania,in cazul de fata natatia!Ei bine ce mari performante am avut la fotbal in ultimii ani?zero!si cu toate astea este un sport po****r.Deci nu e vorba de inconstanta sportivilor....asa cum incerci tu sa te explici.Eu sunt din sport si nu pot sa fiu de acord cu astfel de explicatii! Stiu doar ca un sisten este devina ...pentru tot sportul romanesc,si mai stiu ca acest sistem nu se va schimba prea curand! Vorbim dupa Atena 2004!!!

  7. #7
    manager sames44jc's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    romani sunt buni la inot
    dar conteaza si conditiile care nu prea le gasesti la nici un sport in tara noastra

  8. #8
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    mocanu (all time) parerea mea!
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  9. 23rd September 2004, 23:13


  10. #9
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Cu mare parere de rau am aflat de aceasta retragere, pe care insa am prevazut-o inca de mult, de cand cu scandalul intre Diana Mocanu si Laura Sechelarie. Presa s-a bagat imediat sa amplifice scandalul si apareau stiri si interviuri cu "Diana Mocanu si-a vopsit parul" sau "si-a vopsit unghiile". Si toata lumea ii plangea de mila si o injurau pe zbirul de antrenoare. Un scandal asemanator s-a incercat si in gimnastica, dar acolo nu a tinut, Belu avand o imagine intangibila pentru micii catei de presa ahtiati dupa orice scandal real/artificial creat.
    Concluzia este urmatoarea: fara sacrificii nu se face performanta. punct.
    E, Diana Mocanu, stai acuma acasa si uitat-te la telenovele cu parul vopsit si unghiile facute, mai du-te si la o discoteca la fiecare 2 seri, daca asta ai vrut. Altii la varsta ta isi incep adevarata cariera.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  11. #10
    incepator
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    ok,stati asa!
    nu puteti spune ca nu suntem constanti
    adica voi aici cunoateti numai 2 inotatori?
    diana si dragos???

    nu uitati pe cineva? cineva care dezamageste f rar,mcare chiar daca nu castiga aur,aduce mult argint si bronz romaniei..un anume IOAN STEFAN GHERGHEL!!!!!!

    Va sugerez urmatorul site:http://sports.groups.yahoo.com/group/GherghelFanClub/
    pt cei care il cunos si il admira ca inotator super valoros,si pt cei care nu au auzit inca de el,da si cand o sa vedeti de ce e in stare ....

    si de curand si Cami Potec. aur la europene,la olimpiada...
    Last edited by Mihaela; 12th January 2005 at 14:01.

  12. #11

  13. #12
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    finally...ma saturasem sa aud doar de dragos coman, camelia potec, diana mocanu...mai exista pe lumea asta si alti inotatori care au obtinut performante si despre care se vb prea putin vezi gherghel, florea...si asta pentru ca nu au dat un "tun" ca cei enumerati mai sus..camelia potec brusc dupa medalia aia norocoasa de la atena vroia sa se retraga! de ce? pt. ca si-a dat seama ca exista mari "sanse" sa nu mai repete performanta ..de mocanu nici nu mai vorbesc... coman e un inotator bun, imi place si-l sustin dar sa le aratam interes si altora, nu?

  14. #13
    incepator
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    eu sincer m-am saturat de potec
    daca cauti "inot romanesc" gasesti "potec"
    nu mi se pare corect,mai bagati in seama si p altii

    si ai dreptate,vroia sa se retreaga dupa medalia
    ce om normal se gandeste la retragere dupa ce castiga aur olimpic?????? :rolleye:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •