View Poll Results: Care ar fi decizia corecta dpdv sportiv dupa meciul intrerupt Rapid-Steaua ?

Voters
76. You may not vote on this poll
  • Sa se aplice strict litera regulamentului, oricare ar fi ea

    32 42.11%
  • Sa se rejoace meciul, fara spectatori, incepand in minutul 73, scor 1-0 pentru Rapid

    34 44.74%
  • Sa piarda ambele echipe meciul cu 3-0.

    10 13.16%
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 100

Thread: Aplicarea stricta a regulamentului sau fair-play ?

  1. #1
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Mai inainte de orice, rog frustratii si anti-stelistii spalati pe creier sa se abtina. Sunt pur si simplu curios sa masor reactia unora.

    Dupa povestea din Giulesti, se pare (nu sunt sigur) ca aplicand strict regulamentul, Steaua ar trebui sa castige la masa verde cu 3-0.

    Eu personal nu vreau sa se intample asa ceva. Indiferent cine a aruncat, realmente nu conteaza, ar fi gresit sa schimbam soarta meciului in felul asta. Asta pentru ca in realitate, echipa care va avea de pierdut va fi tot Steaua Bucuresti. Se vor creea legende despre "regia" din Giulesti, "hotie pe fata", samd. In schimb ar fi 3 puncte, cu care nu prea avem ce face. Pe CFR Cluj nu-i vom ajunge oricum, iar meciul asta va ramane un subiect etern de scandal si cearta.

    Care credeti ca ar fi decizia corecta in acest caz ? Din punct de vedere sportiv, pur si simplu. Votati si va rog sa argumentati, daca se poate fara insulte si porcaieli. Oricum voi sterge mesajele care sar gardul.

    Personal, prefer varianta 2, sau eventual varianta 3, daca nu se poate.
    Last edited by Vladek; 20th March 2008 at 23:03.

  2. #2
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    rejucarea acestui meci pe teren fara spectatori, suspendarea terenului 5 etape . o sansa pentru fiecare echipa

  3. #3
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Moral asa poate ca ar fi... dar odata si odata trebuie pusa piedica acestor manifestari ridicole...trebuie 0-3 si min 4 etape suspendare
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  4. #4
    vraciul spartacus's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,173
    Reputatie
    1
    A doua varianta e cea mai onorabila....
    Despre restul se va comenta si scrie foarte mult. Proababil un sistem de monitorizare performant ar fi rezolvat in mare parte dilema celui care a aruncat.

  5. #5
    no fun orbette's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania mediaevi
    Posts
    1,374
    Reputatie
    1
    nu conteaza cine a aruncat cu obiecte in teren, conteaza ca jandarmii de la intrare nu si-au facut din nou datoria. corect dpdvd moral si sportiv ar fi sa se reia meciul de la 1-0, min 73. liga are insa acoperire daca va da meciul stelei la masa verde cu 3-0, ceea ce in proportie de 99,99% se va intampla, daca nu cumva se gaseste vreo filmare care sa dovedeasca faptul ca obiectul respectiv a venit din afara stadionului repet, nu conteaza cine a aruncat, conteaza ca rapidul este organizator si nu si-a facut temeinic datoria, iar la meciul asta trebuia s-o faca cu maxima seriozitate. eu ma rog ca meciul sa se reia din minutul 73, si sa ramana doar o suspendare de minim 2 etape, plus amenda pentru organizatori.
    basmul tragi-comic: a fost odata ca niciodata...un roman
    tragedia shakespeariana: romanul se numea becali

  6. #6
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,863
    Reputatie
    0
    stati calmi...
    steaua castiga cu 3-0
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  7. #7
    no fun orbette's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania mediaevi
    Posts
    1,374
    Reputatie
    1
    nemeritat
    basmul tragi-comic: a fost odata ca niciodata...un roman
    tragedia shakespeariana: romanul se numea becali

  8. #8
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    stati calmi...
    steaua castiga cu 3-0
    Pai asta-i problema, calmul dinaintea razboiului. Victoria Stelei va fi o victoria a lui Phyrrus, caci nu va convinge pe nimeni, in afara de unii stelisti, ca la mijloc nu a fost un aranjament. Starea de tensiune din tribune se va exacerba de la meci la meci si pana nu vom face totul sa fim scosi din competitiile europene nu ne lasam, caci la capitolul distructiv suntem primii. Pe de alta parte nu sunt convins ca Steaua va castiga campionatul daca va fi declarata invingatoare, iar locul doi nu-l satisface decat pe acest gunoi care faca de ras clubul Steaua, pe numele lui Gigi Becali, o lichea analfabeta care este in stare de orice pentru cateva milioane de euro pe de-a moca din Sampion ligg. Eu daca as fi stelist as dori reluarea meciului de la 1-0, cu portile inchise. Iar daca pierd voi avea capul sus ca nu am fost las si voi avea si atu in fata rapidistilor ca stim sa ne aparam corect sansele, "in ciuda tuturor brichetelor giulestene". Nu va fi asa, Steaua va schimba locul cu Rapid devenind "singura impotriva tuturor".
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #9
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Varianta 2 sau 3 cred ca ar fi corecte... Cred ca si o retrogradare a arbitrului central se impune

  10. #10
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Steaua nu poate fi niciodata asociata cu notiunea de fair play. nu atata timp cat acolo se vor afla becali, argaseala sau radoi.
    Un circ ieftin marca becali. sunt curios cum va castiga alte meciuri?
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  11. #11
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vladek View Post
    Mai inainte de orice, rog frustratii si anti-stelistii spalati pe creier sa se abtina.
    ti-ai gasit
    Masura corecta din punct de vedere regulamentar ar fi 3-0 pt Steaua si suspendarea Rapidului minim 5 etape plus depunctare.
    Masura fair-play ar fi rejucarea meciului, fara spectatori.

  12. 21st March 2008, 00:29

  13. #12
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Vladek;1887394]Mai inainte de orice, rog frustratii si anti-stelistii spalati pe creier sa se abtina. Sunt pur si simplu curios sa masor reactia unora.

    Dupa povestea din Giulesti, se pare (nu sunt sigur) ca aplicand strict regulamentul, Steaua ar trebui sa castige la masa verde cu 3-0. [QUOTE]

    anti-stelisti spalati pe creier? poate merge si invers.

    regulamentul e clar, chiar prea clar. nu e curios ca dupa atatea incidente in care am intors regulametul pe 7 parti si n-am ajuns la nici o concluzie, avem in sfarsit un caz care, fara dubii, se incadreaza intr-un articol de regulament.

    Fair - play ar fi ca sa se rejoace.
    Insa aici nu e vorba de fair play. aici e vorba de cele cateva milioane de euro de la uefa, de orgolii mari, de ultima carte care-i poate asigura locul in parlament lui becali.

    de asta cred ca fair playul se va lasa asteptat.

    Cu tot respectul pentru steaua si suporterii ei, dupa aceasta seara n-am sa mai postez pe threadurile cu steaua.
    e o diferenta intre fotbal si circ iar cei care nu o sesizeaza n-au decat sa ia saradele ciobanului pe post de performanta.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  14. #13
    no fun orbette's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania mediaevi
    Posts
    1,374
    Reputatie
    1
    dane, circul prinde bine pe ale noastre plaiuri mioritice. in fond si la urma urmei, suntem urmasii romei, nu?
    basmul tragi-comic: a fost odata ca niciodata...un roman
    tragedia shakespeariana: romanul se numea becali

  15. #14
    Real & Steaua lopez's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Kingston,Jamaica
    Posts
    333
    Reputatie
    1
    Decizia clara si fara niciun fel de dubiu este 3-0 pentru Steaua la masa verde si multe etape de suspendare pentru rapid.Clar.Cazul este simplu se vorbeste mult aiurea.In Spania s-a intamplat etapa trecuta la fel trebuie sa se decida si la noi.

  16. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Sa nu uitam ca aici discutam despre singura echipa din lume careia i s-a acordat un trofeu printr-un decret de partid,tot dupa ce a parasit rapid de tot stadionul...nu au existat practic pana in min 73...eu am stat la tribuna a doua,iar din grupul de unde s-a aruncat,jur cu mana pe inima ca erau cativa insi de si-au muscat pumnii la golul lui Cristi...lucru observat si de alti rapidisti...eu am stat cu vreo 4 randuri mai sus ca ei,si ce e interesant este faptul ca s-au bunghit repejor...

  17. #16
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lopez View Post
    Decizia clara si fara niciun fel de dubiu este 3-0 pentru Steaua la masa verde si multe etape de suspendare pentru rapid.Clar.Cazul este simplu se vorbeste mult aiurea.In Spania s-a intamplat etapa trecuta la fel trebuie sa se decida si la noi.
    De acord. Dar sa se aplice retroactiv si pentru partide cu incidente similare, din acest campionat, inclusiv acest meci, din tur. Simplu, fara vorbe aiurea.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #17
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    In Spania s-a intamplat etapa trecuta la fel trebuie sa se decida si la noi.
    Si ia uite cum se intampla si la noi. nici n-a durat mult ca sa se iveasca ocazia sa arate si fluierasii nostri ca sunt la nivel european.

    Quote Originally Posted by orbette View Post
    dane, circul prinde bine pe ale noastre plaiuri mioritice. in fond si la urma urmei, suntem urmasii romei, nu?
    acuma vezi ca pentru circ nu e nevoie doar de circar ci si de cei care sa-l guste.

    regulamentul e clar. restul sunt doar "dovezi cricumstantiale". si oricata vointa ar fi nu vor deveni niciodata reale. pentru ca interesele sunt mult prea mari pentru ca fair playul si corectitudinea sa mai aiba vreo importanta.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  19. #18
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    in spania exista un astfel de precedent si anume un meci de cupa (Valencia - Depor) acu' vreo 2 ani.... la sfarsitul primei reprize un tusier a primit o moneda in cap iar arbitrul a intrerupt meciul... peste doar o saptamana acesta a fost reluat cu portile inchise

    @lopez, in spania etapa trecuta nu a fost cam la fel... cel afectat a fost jucatorul echipei adverse (portarul lui Bilbao la meciul cu Betis care a primit o sticla in cap)
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  20. #19
    Rapidist!!!!! ronaldinho's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Montreal, Canada
    Posts
    1,626
    Reputatie
    1
    au fost multe declaratii enigmatice inainte de acest meci, atacurile lui Iancu si Muresan la oierul sef, telenovela cu Copos si Taher. mai e si decizia lui Constantin de a demisiona: "Pe de alta parte, sunt motive pe care nu le voi dezvalui nimanui, niciodata". e posibil, ca intr-un cerc restrans sa se fi stiut de ceea ce urma sa se intample. eu zic, ca daca ceea ce s-a intampat in seara asta a fost o regie, g. copos e bagat pana in gat in ceea ce s-a intamplat. Acum lucrez la propria teorie a conspiratiei si o voi posta curand. Unde se mai adauga faptul ca CanCan il urmarea de zile bune pe Diaconu, cu toate ca a fost anuntat oficial marti. Au si publicat un articol referitor la investigatia lor.
    On-topic: rejucarea meciului de la 1-0, clar. Nu au jucat spectatorii, jandarmi, arbitrul sau conducatorii.
    Ipotetic, daca s-ar fi intamplat acest lucru impotriva Stelei, eu cred ca spectatorii invadau terenul. Oricum, ii putem multumi lui Dumnezeu ca lucrurile nu au degenerat. Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca ajungeau in teren, liberi, 15.000 de oameni. Arbitrul este inconstient. Putea iesi o tragedie, care ar fi facut inconjurul lumii.
    Last edited by ronaldinho; 21st March 2008 at 01:02.
    HAI RAPIDUL DIN GIULESTI, LUPTA DACA NE IUBESTI!!!

  21. #20
    Double up! boni2204's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    IASI
    Posts
    1,379
    Reputatie
    1
    pai de ce nu ati pus mana pe ei?
    NO COMENT

  22. #21
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Excelent, Ronaldinho! Stii ca si eu m-am gandit la acest scenariu malefic, cu implicarea in...masa. Un fotbal de tot *****ul, o tara de..., fac trimiteri la citatul lui Bancaru, un popor duplicitar care se multumeste cu minciuni si smecherii, samd. Ce sa ne asteptam de la fotbal. Si ne mai intrebam de ce suntem ultimii in UE si nu numai. Come On, You Spurs!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •