View Poll Results: Care ar fi decizia corecta dpdv sportiv dupa meciul intrerupt Rapid-Steaua ?

Voters
76. You may not vote on this poll
  • Sa se aplice strict litera regulamentului, oricare ar fi ea

    32 42.11%
  • Sa se rejoace meciul, fara spectatori, incepand in minutul 73, scor 1-0 pentru Rapid

    34 44.74%
  • Sa piarda ambele echipe meciul cu 3-0.

    10 13.16%
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 100

Thread: Aplicarea stricta a regulamentului sau fair-play ?

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    719
    Reputatie
    1
    Situatia este una cat se poate de proasta. Orice decizie se va lua va fi un precedent periculos. Decizia luata de Deaconu afecteaza ambele echipe. Eu ca stelist prefer sa pierdem meciu cu 1-0 decat sa ni se dea 3-0 victorie pt ca sunt huligani care nu stiu sa se comporte. Din pacate foarte probabil asta va fi decizia , desi vor fi mari discutii alta decizie nu e posibila.

    Pentru mine principalu vinovat e Deaconu , care daca avea putina minte isi dadea seama ce a produs. Cum zicea cineva mai sus , putea sa devina o situatie foarte nasoala si sa iasa cu victime .. e totusi un sport .. s-a ajuns mult prea departe.

    Decizia jucatorilor stelei de a parasi terenul rapid a fost una foarte buna dupa parerea mea , ganditi-va ce iesea daca mai ramaneau pe teren , foarte probabil iesea o bataie generala ...
    Atenshan incoming mesigi

  2. #65
    sport legend chipy_1923's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    870
    Reputatie
    1
    Reluarea meciului de la scorul de 1-0 din minutul 73 cu portile inchise ar fi decizia corecta..dar cum Becali + Dragomir= love= furturi => 3-0 pentru Steaua
    [B]VOI SUPORTERI PT. CUPE SI FLORI,[COLOR="DarkRed"]NOI DIN PASIUNE PT. ACESTE CULORI!!![/B][/COLOR]

  3. #66
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Chipy, daca se intampla asta la un meci de cupe europene, ne puneam problema daca ne suspenda urmatorul an din cupe - pierderea meciului cu 3-0 era indiscutabila. Asta e decizia normala...
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  4. #67
    incepator
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Daca imi permiteti mi-as da si eu cu parerea referitor la Meciul Rapid - Steaua din

    postura de suporter de fotbal ne fiind nici sustinator al rapidului nici al stelei.

    Arbitrul a fost un mare fricos sau i s-a spus ce si cum trebuie sa faca. Oricum a

    incalcat regulamentul, si dupa ce s-a intors pe teren avand intentia de a relua partida a

    vazut o bricheta trecand la 1 m de el nu a asteptat cele 3 minute pt a vedea cum

    evolueaza lucrurile conform regulamentului si a incheiat partida in mod complet

    neregulamentar.

    Corect ar fi ca partida sa fie reluata de la minutul la care s-a oprit partida si de la

    scorul de 1-0 pt Rapid iar comisia de disciplina ar urma sa ia masuri disciplinare asupra

    clubului vinovat.

    Daca se dovedeste ca cei care au aruncat obiecte in teren sunt rapidisti atunci Clubul

    Rapid trebuie penalizat cu pana la 10 puncte si terenul suspendat pe mai multe etape insa

    daca aruncatorii erau stelisti infiltrati, clubul Steaua trebuie penalizat cu pana la 10

    puncte.

    Exista camere care au surprins asa zisii suporteri trebuie identificati sa bagat pe

    muuuulti ani la racoare.

    Fotbalul ar trebui sa fie un fenomen care sa ne incante si sa ne lase sa ne sustinem

    echipele dar si noi suprteri sa avem demnitate si respect fata de jucatori, arbitrii si

    fotbal in general. Iar arbitri ar trebui si ei sa fie pedepsiti drastic in masura in care

    au gresit.

    Mare parte a acestor actiuni se datoreaza chiar bandei lui M. Sandu si Lupescu, a

    comisiei cetrale a arbitrilor si a celor ce raspund de disciplina...vezi suspendari

    acordate si apoi reduse sau anulate.

    Trist si de plans domnilor


    Mircea Sandu Ionut Lupescu Delegatia arbitrilor de la Rapid Steaua

    Cel mai jenant....Miloaga echipei Steaua care s-a rugat in genunchi de arbitri sa incheie

    partida si bucuria lui Lovin strigand victorie cand arbitrii au decis

    incheierea prtidei. Asta e o echipa de liga campionilor? sau poate de Liga ...a IIa.

    Oameni lipsiti de demnitate.

  5. #68
    Banned
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    MARAMURESEAN
    Posts
    3,800
    Reputatie
    0
    Na,fantastic...copy+ paste de la alt topic.... Hai,ca mai sunt destule topicuri unde sa pui acelasi mesaj...
    milanistule,zi-ne cu ce echipa tii din romania..sa facem si noi panarama de tine...

  6. #69
    rock legend boromir's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lubbock, Tx
    Posts
    89
    Reputatie
    1
    on topic:
    1. din pacate violenta pe stadioane e o problema scapata de sub control nu numai in Romania;
    2. personal cred ca ar trebui luate masuri foarte severe, dar actuala comisie de disciplina a frf nu (mai) are calitatea morala sa judece cazul, cel putin in lumina evenimentelor din acest campionat
    3. o singura demisie (de onoare... wow) din frf nu ar fi suficient
    4. hai sa ne jignim mai departe intre noi. "Lor" le convine sa ne defulam energiile negative astfel, in loc sa ii vedem pe adevaratii vinovati (vezi punctul 3)
    Last edited by miril; 22nd March 2008 at 00:32. Reason: Este pe cale sa se rezolve. A primit un PM

  7. #70
    no fun orbette's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania mediaevi
    Posts
    1,374
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by suspendatu View Post
    rejucarea propusa de razvan lucescu este o aberatie........cum ar fii fost la steaua -dinamo 2-4 ...prin minutul 70 stelistii sa arunce brichete....si sa se rejoace meciul de la 0-0???? era corect?

    afirmatii de acest gen sunt anormale..corect ar fii 0-3 si sanctionarea dura a rapidului
    un meci acordat cu 3-0 stelei ar fi cea mai proasta decizie (desi corecta) a comisiei. asta le-ar da apa la moara tuturor retardatilor sa arunce cu obiecte in teren cand echipa gazda conduce, doar ca sa ia oaspetii punctele. rejucarea meciului e de asemenea o tampenie. cel mai corect si normal ar fi sa se reia meciul din min 73, fara spectatori, iar cei care au aruncat sa fie amendati si sa li se interzica accesul pe stadioane pe viata. suporterul retardat trebuie sa stie ca el va plati pentru prostia lui, nu echipa. golanul trebuie sa stie ca o bricheta aruncata de el nu va decide rezultatul unui meci, ci doar restul vietii lui de inadaptat.
    Last edited by orbette; 22nd March 2008 at 01:51.
    basmul tragi-comic: a fost odata ca niciodata...un roman
    tragedia shakespeariana: romanul se numea becali

  8. #71
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Sa ne uitam pe imaginile din link.. sa vedem ce face unul pe nume maftei...pe deasupra si capitanul Rapidului..oare incearca sa ascunda probe ?

    http://www.gsp.ro/stire/bricheta-e-i...lpf-59818.html
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  9. #72
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    Sa ne uitam pe imaginile din link.. sa vedem ce face unul pe nume maftei...pe deasupra si capitanul Rapidului..oare incearca sa ascunda probe ?

    http://www.gsp.ro/stire/bricheta-e-i...lpf-59818.html
    Irelevant, Sorensen. S-a vazut si in tur ce se poate intampla cu un surub. Nu astea-s probele incriminate, ca n-a venit nimeni sa sigileze, criminalistic, imediat cand bricheta in cauza a fost...prelevata. Ca proba de dosar, in mod normal, este nula na nula. Nimeni nu poate garanta ca asta-i bricheta care "a intrerupt meciul". Probele video, caca maca. Totul se va judeca circumstantial, in primul rand pe declaratiile lui Deaconu si acelor avizati, aflati printre oficialii, raspunzatori de desfasurarea meciului. Printre ei, surprise, surprise, Lolek si Bolek, Alexandru si Mitica, parintii incestuosi ai LPF-ului. Ce cauta astia la acest meci, in calitate oficiala de martori? Ei sunt pusi sa judece nu sa faca pe martorii.
    Last edited by miril; 22nd March 2008 at 10:53.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #73
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Am votat rejucarea meciului din min 73. Daca s-ar face asa si am egala(nu mai vb de victorie) lebedele ar trebui sa-si faca sepuku in grup .
    Cred ca s-a trecut f usor peste episodul uefa cand "tiganii" au facut apel la UEFA. Ei ar fi vrut atunci sa mearga oricum in semifinale, prin orice mijloace, acum insa vorbesc despre fair play...
    Last edited by miril; 22nd March 2008 at 11:00. Reason: Am vrut sa dau quote. Sorry!
    o sã fie mereu bani ºi curve ºi beþivi,
    pânã-n ultima clipã,
    pân-o sã cadã ºi ultima bombã

  11. #74
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Am votat rejucarea meciului din min 73. Daca s-ar face asa si am egala(nu mai vb de victorie) lebedele ar trebui sa-si faca sepuku in grup .
    Cred ca s-a trecut f usor peste episodul uefa cand "tiganii" au facut apel la UEFA. Ei ar fi vrut atunci sa mearga oricum in semifinale, prin orice mijloace, acum insa vorbesc despre fair play...
    Bumbi, ai votat bine, Steaua trebuie sa castige pe teren, nu in culise, iar golanii trebuie sa suporte consecintele, ca sa avem un fotbal civilizat. Din pacate, in fruntea golanilor se afla Mitica, Sandel si marea majoritate a presedintilor de club.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #75
    Banned
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Tip of the Mount Cook
    Posts
    3,544
    Reputatie
    0

    Cool

    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Am votat rejucarea meciului din min 73. Daca s-ar face asa si am egala(nu mai vb de victorie) lebedele ar trebui sa-si faca sepuku in grup .
    Cred ca s-a trecut f usor peste episodul uefa cand "tiganii" au facut apel la UEFA. Ei ar fi vrut atunci sa mearga oricum in semifinale, prin orice mijloace, acum insa vorbesc despre fair play...
    .... si daca ajunge la 2-0 atunci vine Pastele mai devreme ca's fac ciobanii harakiri (sepuku e pentru cei cultivati, harakiri pentru ciobani + 4pede)... Sa se rejoace! da' cu ce arbitru?

  13. #76
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Irelevant, Sorensen. S-a vazut si in tur ce se poate intampla cu un surub. Nu astea-s probele incriminate, ca n-a venit nimeni sa sigileze, criminalistic, imediat cand bricheta in cauza a fost...prelevata. Ca proba de dosar, in mod normal, este nula na nula. Nimeni nu poate garanta ca asta-i bricheta care "a intrerupt meciul". Probele video, caca maca. Totul se va judeca circumstantial, in primul rand pe declaratiile lui Deaconu si acelor avizati, aflati printre oficialii, raspunzatori de desfasurarea meciului. Printre ei, surprise, surprise, Lolek si Bolek, Alexandru si Mitica, parintii incestuosi ai LPF-ului. Ce cauta astia la acest meci, in calitate oficiala de martori? Ei sunt pusi sa judece nu sa faca pe martorii.
    Nu stiu dc e moral sau nu dar decizia trebuia luata de mult de la Rapid-Steaua cu Tudor la timona .... Apoi Rapid alaturi de Steaua, Dinamo sau Craiova sunt niste bastioane ale huliganismului si ale violentei...nu ma refer la masa mare a suporterilor ci acolo printre suporterii normali si-au facut loc specimene patetice si penibile care vad doar violenta...

    Apoi pt a se face un precedent trebuia luata decizia la un meci tare ..ca altfel nu avea ecou...

    Iar pierderea cu 0-3 si min 4 etape este un precedent ce trebuie creat ca o sperioatoare...

    Sa fim seriosi rapidul nu e de plans ... merita pe deplin... la fel si alte echipe enumerate mai sus ...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  14. #77
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    Nu stiu dc e moral sau nu dar decizia trebuia luata de mult de la Rapid-Steaua cu Tudor la timona .... Apoi Rapid alaturi de Steaua, Dinamo sau Craiova sunt niste bastioane ale huliganismului si ale violentei...nu ma refer la masa mare a suporterilor ci acolo printre suporterii normali si-au facut loc specimene patetice si penibile care vad doar violenta...

    Apoi pt a se face un precedent trebuia luata decizia la un meci tare ..ca altfel nu avea ecou...

    Iar pierderea cu 0-3 si min 4 etape este un precedent ce trebuie creat ca o sperioatoare...

    Sa fim seriosi rapidul nu e de plans ... merita pe deplin... la fel si alte echipe enumerate mai sus ...
    Intreaba-i si pe cei de la CFR si Poli, printre altii, daca li se pare normal sa iei o decizie ca acesta in plina batalie pentru milioanele de la Ch L si ocuparea unor locuri care da dreptul la partcipare in UEFA, de unde vin, si de acolo, cava banuti. Momentul este ales prost. Nu vreau sa speculez zicand, suspect de prost ales.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #78
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by orbette View Post
    un meci acordat cu 3-0 stelei ar fi cea mai proasta decizie (desi corecta) a comisiei. asta le-ar da apa la moara tuturor retardatilor sa arunce cu obiecte in teren cand echipa gazda conduce, doar ca sa ia oaspetii punctele.
    Gandire corecta, daca masurile raman pierdere de meci + amenda pt. clubul organizator.
    Insa prima masura ar putea sa fie si ar fi putut sa fie si in cazul asta evacuarea suporterilor turbulenti. Daca Rapid a fost incapabila sa asigure o identificare si o evacuare individuala, trebuia evacuata toata tribuna.

    Quote Originally Posted by orbette View Post
    suporterul retardat trebuie sa stie ca el va plati pentru prostia lui, nu echipa. golanul trebuie sa stie ca o bricheta aruncata de el nu va decide rezultatul unui meci, ci doar restul vietii lui de inadaptat.
    Perfect de acord, problema fiind ca nimeni n-a fost interesat sa asigure mijloace de identificare si evacuare rapida a acestor idioti.
    Rapid e in sensul asta vinovata pentru ca nu a putut sa previna acest incident, si nu conteaza daca ala era "stelist infiltrat" sau nu.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  16. #79
    incepator berzecus2003's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    36
    Reputatie
    1
    in mod normal meciul trebuie sa se termine 3-0 ,rapidul sa-i fie suspendat terenul 5 etape ,ptr ca asa este trecut in regulament dar ,ptr ca exista un dar ,de acum incolo sa se judece fiecare meci la fel indiferent de echipa ,sa se aplice strict regulamentul ,ptr ca tot ceea ce s-a intimplat a facut din fotbal (care este un sport) un razboi al injuriilor ,chiar s-a ajuns la razboi pe strazi ,ceea ce nu este normal...nu se poate castiga doar un meci la masa verde ,nu se poate aplica doar o data regulamentul...s-a creeat precedentul...de acum incolo trebuie inceputa curatenia totala a fotbalului indiferent de repercusiuni(patroni ,sponsori,etc) ,arbitrii sa fie cei care decid ,dar in momentul in care gresesc si nu aplica litera regulamentului ,afara din arbitraj cu ei....presteaza o munca ptr care sunt platiti ...nu-si fac bine munca ,atunci afara ,putem importa arbitrii daca noi nu vom mai avea...problema este daca cei care conduc frf,liga ,cca pot pune in practica ,regulamentul ad literam... ,daca ei au moralitatea necesara...
    steaua poate castiga campionatul asta si fara rezultatul asta ,rapidul poate pierde locul 2 chiar daca ar fi invins steaua ,de ce sa se ajunga la acumulare de puncte fara ca ele sa fie castigate pe teren....un campionat trebuie sa se joace pe teren doar acolo...
    ...in fotbalul nostru s-au inventat cam multe portite....cumparare de loc in div sup ,presedinti de fotbal care spun vrute si nevrute(multe bazaconii) ,meciuri amanate ,suspendarea terenurilor si revenirea asupra deciziilor ,regulamentele treb sa se aplice ptr oricare echipa ,ce conteaza ca se numeste steaua ,rapid sau uta...acum 20 de ani fotbalul era un spectacol si in teren si in tribune ,acum datorita banilorsi celor care s-au implicat in fotbal mai mult sau mai putin ,a devenit un razboi ,au aparut injuriile ,au aparut luptele de strada ,totul duce la degradarea spectacolului....as vrea sa vad 5 etape de suspendare ptr fiecare echipa a caror suporteri aduc injurii,arunca cu obiecte pe tere(exceptie facand florile)sau a caror conducatori spun bazaconii prin ziare si tv(chiar si glume) ,va spun cred ca in cel mult 3 ani ar fi din nou spectacol pe stadion ...dar cred ca nimeni nu vrea asta ....

  17. #80
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Am votat rejucarea meciului din min 73. Daca s-ar face asa si am egala(nu mai vb de victorie) lebedele ar trebui sa-si faca sepuku in grup .
    Cred ca s-a trecut f usor peste episodul uefa cand "tiganii" au facut apel la UEFA. Ei ar fi vrut atunci sa mearga oricum in semifinale, prin orice mijloace, acum insa vorbesc despre fair play...
    BUmbescule felictari, nu-s multi stelisti care ar vrea rejucarea.

    Insa mai las-o dreaq cu lebeledele. ce dreaq, vrei sa ma apuc sa caut pe net sa-ti arat cati caldarari se mandresc cu ros-albastru?
    pai la voi doar goian ce-i "roman adevarat" in echipa aia.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  18. #81
    Banned
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    MARAMURESEAN
    Posts
    3,800
    Reputatie
    0
    Numai niste frustrati pot vedea in intreruperea meciului,mana "necuratului","dusmanul de clasa" samd...se arunca in teren dintr-un sector de rapidisti si ...Stelistii sunt de vina?!Rapidistii in loc sa-si faca mea culpa pt cele intamplate,dau vina pe altii...ce jenant... Frustratea intuneca gandirea....ramaneti niste frustrati In nerealizarile voastre gasiti vinovatii in alte persoane..
    Acu 2 saptamani,un stelist a fost in Tibet(SI nu e gigi....)....printr-o miscare "tipic stelista" a facut o diversiune prin care au inceput incidentele intre calugarii tibetani si autoritatile chineze! Un alt adevar incontestabil este urmatorul: gigi si stelistii sunt de vina de incalzirea planetei Pamant!
    Ciao,frustratilor!

  19. #82
    sport legend chipy_1923's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    870
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by orbette View Post
    un meci acordat cu 3-0 stelei ar fi cea mai proasta decizie (desi corecta) a comisiei. asta le-ar da apa la moara tuturor retardatilor sa arunce cu obiecte in teren cand echipa gazda conduce, doar ca sa ia oaspetii punctele. rejucarea meciului e de asemenea o tampenie. cel mai corect si normal ar fi sa se reia meciul din min 73, fara spectatori, iar cei care au aruncat sa fie amendati si sa li se interzica accesul pe stadioane pe viata. suporterul retardat trebuie sa stie ca el va plati pentru prostia lui, nu echipa. golanul trebuie sa stie ca o bricheta aruncata de el nu va decide rezultatul unui meci, ci doar restul vietii lui de inadaptat.
    corect,dar e putin probabil sa se intample asa..
    [B]VOI SUPORTERI PT. CUPE SI FLORI,[COLOR="DarkRed"]NOI DIN PASIUNE PT. ACESTE CULORI!!![/B][/COLOR]

  20. #83
    Oltean Cra10veanu's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    3,634
    Reputatie
    1
    Moral si sportiv ar trebui ca fosta echipa a lui vali sa fie retrogradata urmand sa fie desfiintata.

  21. #84
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by danpuric78 View Post
    BUmbescule felictari, nu-s multi stelisti care ar vrea rejucarea.

    Insa mai las-o dreaq cu lebeledele. ce dreaq, vrei sa ma apuc sa caut pe net sa-ti arat cati caldarari se mandresc cu ros-albastru?
    pai la voi doar goian ce-i "roman adevarat" in echipa aia.
    Daca s-ar rejuca ...mizeriile care au aruncat nu se vor invata minte...poate nici acum nu se invata minte dar sper ca se vor inaspri cond de intrare la meci... eu cand ma duc la meci nu vin cu ganduri dastea deci nu ma afecteaza o inasprire a controalelor... in Anglia s-a putut se va putea si la noi... avand in vedere ca huliganii englezi sunt de nspe ori mai periculosi decat penali nostri...

    Bine si ca Rapid pierde 3 pct e ok...

    Dar as avea aceeasi parere si dc era Steaua sau Dinamo...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •