View Poll Results: Care ar fi decizia corecta dpdv sportiv dupa meciul intrerupt Rapid-Steaua ?

Voters
76. You may not vote on this poll
  • Sa se aplice strict litera regulamentului, oricare ar fi ea

    32 42.11%
  • Sa se rejoace meciul, fara spectatori, incepand in minutul 73, scor 1-0 pentru Rapid

    34 44.74%
  • Sa piarda ambele echipe meciul cu 3-0.

    10 13.16%
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 100

Thread: Aplicarea stricta a regulamentului sau fair-play ?

  1. #22
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ronaldinho View Post
    au fost multe declaratii enigmatice inainte de acest meci, atacurile lui Iancu si Muresan la oierul sef, telenovela cu Copos si Taher. mai e si decizia lui Constantin de a demisiona: "Pe de alta parte, sunt motive pe care nu le voi dezvalui nimanui, niciodata". e posibil, ca intr-un cerc restrans sa se fi stiut de ceea ce urma sa se intample. eu zic, ca daca ceea ce s-a intampat in seara asta a fost o regie, g. copos e bagat pana in gat in ceea ce s-a intamplat. Acum lucrez la propria teorie a conspiratiei si o voi posta curand. Unde se mai adauga faptul ca CanCan il urmarea de zile bune pe Diaconu, cu toate ca a fost anuntat oficial marti. Au si publicat un articol referitor la investigatia lor.
    On-topic: rejucarea meciului de la 1-0, clar. Nu au jucat spectatorii, jandarmi, arbitrul sau conducatorii.
    Ipotetic, daca s-ar fi intamplat acest lucru impotriva Stelei, eu cred ca spectatorii invadau terenul. Oricum, ii putem multumi lui Dumnezeu ca lucrurile nu au degenerat. Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca ajungeau in teren, liberi, 15.000 de oameni. Arbitrul este inconstient. Putea iesea o tragedie, care ar fi facut inconjurul lumii.
    ca in atatea alte cazuri cei care ar trebui sa ne lamureasca n-o vor face.

    Insa e si vina rapidistilor, ca iar au cazut de fazani.
    daca s-ar fi intamplat in groapa, deaconu, becali si radoi nu ieseau vii de acolo.
    Am fi stat 5 ani in diviziile inferioare dar macar scapam fotbalul romanesc de ciuma asta de cioban.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  2. #23
    Rapidist!!!!! ronaldinho's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Montreal, Canada
    Posts
    1,626
    Reputatie
    1
    Nu stiu cum e cu fazanii. Fortele de ordine nu au avut nici cea mai mica problema in a opri lumea sa riposteze, si asta fiind ca erau un numa destul de mare,imi imaginez. Oricum, nu cred ca va sufla cineva ceva despre asta, pentru ca ar fi niste acuzatii foarte grave.
    Una peste alta, fotbalul nostru sufera. Nu e de ajuns ca e plin campionatul de straini, a trebuit sa se intample asta si astazi. Ca parinti normali, cine si-ar incuraja copiii sa urmeze o cariera in fotbal?
    HAI RAPIDUL DIN GIULESTI, LUPTA DACA NE IUBESTI!!!

  3. #24
    curajos tataleone's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,645
    Reputatie
    1
    Ronaldinho, asteptam cu nerabdare teoria ta
    Nu stiu cum e cu regulamentul asta la noi si prin alte parti (n-ar trebuie sa fie acelasi?) pentru ca au fost multe cazurile in care meciurile s-au rejucat...Deci moral evident ar trebui sa meciul sa se rejoace, sa vedem cum e si cu regulamentul.
    Copos (devenit intre timp fostul patron al Rapidului ) zicea ca Jandarmeria are imagini in care se vede cine a aruncat....si p'asta o asteptam cu interes...
    Totul e mult prea dubios ca sa nu ne duca cu gandul la o teorie a conspiratiei...

  4. #25
    Real & Steaua lopez's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Kingston,Jamaica
    Posts
    333
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    De acord. Dar sa se aplice retroactiv si pentru partide cu incidente similare, din acest campionat, inclusiv acest meci, din tur. Simplu, fara vorbe aiurea.
    De ce sa se aplice retroactiv? Meciurile acelea s-au incehiat,asta ar insemna sa schimbam clasamente.Arbitrul a decis acum ca asa trebuie sa se intample,a fost o decizie spontana.Sunt convins ca si tu ai fi facut la fel daca ai fost lovit de un obiect si apoi sa continuie sa-ti zboare brichete pe langa ureche.In legatura cu o posibila regizare,sincer cred ca cei care sustin asta isi petrec prea multe ore pe HBO.De ce nu se poate lua si la noi macar o data o decizie importanta,ferma,fara tot felul de banuieli care poate va schimba ceva in comportamentul celor care merg pe stadion?

  5. #26
    no fun orbette's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania mediaevi
    Posts
    1,374
    Reputatie
    1
    acum eu ma gandesc la fotbalistii straini ai stelei, aia care nu sunt obisnuiti cu romania si cu manevrele conspirationiste
    pai ce-o fi in capul saracului dayro, care e inca un copil, cand toata lumea arunca cu pietre in steaua (atentie, nu in becali, ci in mare parte in steaua) ca a distrus fotbalul romanesc si ca fura tot ce-i iese in cale. ce reactie ai putea avea tu ca jucator? esti deja blazat! dupa aia se mira becali de ce pierde steaua toate meciurile in CL. acum ma gandesc un pic si la banel, un sportiv si un om extraordinar, si poate cel mai mare caracter din fotbalul romanesc. oare forma lui slaba nu e din cauza ca mizeriile ciobanului l-au distrus psihic?
    basmul tragi-comic: a fost odata ca niciodata...un roman
    tragedia shakespeariana: romanul se numea becali

  6. #27
    Real & Steaua lopez's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Kingston,Jamaica
    Posts
    333
    Reputatie
    1
    Cam iuti la manie rapidistii.Cum se face ca mereu intra ei in belele de genu? Cand s-a stins nocturna la meciul cu PSG in 2001 poate ca a scos vreun stelist firu din priza.Sau la Brasov in acelasi sezon poate l-a sunat pe zotta tot un stelist sa scoata echipa de pe teren.Iar acum toata lumea sare pe Steaua ca si cum noi am fi de vina pentru cele intamplate.N-am auzit pe cineva sa injure Brasovul sau PSG la acea vreme pt ce s-a petrecut.

  7. #28
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    rapidistii care fac pe prostii si se intreaba " de ce am fi aruncat noi cand conduceam" tin sa precizez urmatoarele. La faza anterioara Nesu ii sparsese capu lui Pancu, de asta au aruncat .... tinta a fost Nesu nu Deaconu...

  8. #29
    Real & Steaua lopez's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Kingston,Jamaica
    Posts
    333
    Reputatie
    1
    ^Da ,asa e.Procesul de aruncare a brichetelor a inceput de la 0-0.Exista imagini cu Nesu culegand un astfel de obiect.Ce 'or fi zis rapidistii: "doar nu ne ard astia tocmai pe noi ,s-au mai intamplat incidente asemanatoare".

  9. #30
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    FAIR PLAY? FAIR PLAY PT ZLATARII DIN GIULESTI ??????

    Fanii roș-albaștrilor au făcut cunoștință cu „surpriza“ pregătită de rapidiști imediat ce au intrat în peluză. „Cu o seară înainte, giuleștenii au stropit tot sectorul rezervat steliștilor cu motorină.

    Scaunele sunt sleioase, iar mirosul de motorină e insuportabil”, s-a plâns șeful securității de la echipa oaspete, Cătălin Zmărăndescu. Astfel, rapidiștii s-au răzbunat după ce în tur au fost exilați într-o cușcă, în Ghencea.

    Incidente între cele două tabere

    Înaintea partidei s-au înregistrat și câteva incidente între suporterii celor două formații. Mai mulți susținători ai Rapidului s-au ascuns sub Podul Grant și au aruncat cu pietre și sticle către galeria stelistă în momentul în care aceasta se pregătea să intre în incinta stadionului. Într-un final, Jandarmeria a operat mai multe arestări.





    acesti zlatari merita doar sapun eventual si retrimisi la locul de bastina in India.... nimic altceva...
    Last edited by SS_Lazio; 21st March 2008 at 05:20.

  10. #31
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lopez View Post
    De ce sa se aplice retroactiv? Meciurile acelea s-au incehiat,asta ar insemna sa schimbam clasamente.Arbitrul a decis acum ca asa trebuie sa se intample,a fost o decizie spontana.Sunt convins ca si tu ai fi facut la fel daca ai fost lovit de un obiect si apoi sa continuie sa-ti zboare brichete pe langa ureche.In legatura cu o posibila regizare,sincer cred ca cei care sustin asta isi petrec prea multe ore pe HBO.De ce nu se poate lua si la noi macar o data o decizie importanta,ferma,fara tot felul de banuieli care poate va schimba ceva in comportamentul celor care merg pe stadion?

    Lopez, tu crezi ce spui? Repet, indiferent de cum se va termina circul asta, o echipa va iesi sigur bine sifonata. Acesta echpa se numeste Steaua Bucuresti. Perceptia la nivel de masa va fi ca lucrurile au fost premeditate, indiferent daca este asa sau nu, iar echipa, care mai pastreaza ceva simpatie pentru prestatiile europene, va fi perceputa ca un club care intinde mana dupa favoruri, in urma unor inscenari ieftine. Va pierde masiv la nivel de imagine, asta va fi. Ca sa nu zic ca jucatorii vor fi etichetati drept floarte, lasi, etc, dupa "bucuriile" de aseara. Cat despre Rapid, s-ar pute sa iasa mai bine, decat o arata lucrurile, acum, gasind simpatia multora, prin faptul ca va fi perceputa ca o victima jocurilor de culise. Giulestenii, insa, trebuie sa intelega ca nu mai merge sa te comporti ca in jungla pe stadionul Giulesti, iar daca nu vor trage o sperietura zdravana dupa debandada de aseara, vor plati inzecit la incidentele viitoare, cu riscul retrogradarii sau excluderii din campionat.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Excelent, Ronaldinho! Stii ca si eu m-am gandit la acest scenariu malefic, cu implicarea in...masa. Un fotbal de tot *****ul, o tara de..., fac trimiteri la citatul lui Bancaru, un popor duplicitar care se multumeste cu minciuni si smecherii, samd. Ce sa ne asteptam de la fotbal. Si ne mai intrebam de ce suntem ultimii in UE si nu numai. Come On, You Spurs!
    Bine ca n-ai spus sa se aplice la meciurile din 1947

    Dupa parerea mea in asemnea cazuri corecta este o rejucare a meciului pe teren neutru fara spectatori. Dar daca regulamentul prevede altceva trebuie aplicat.

  12. #33
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Bine ca n-ai spus sa se aplice la meciurile din 1947

    Dupa parerea mea in asemnea cazuri corecta este o rejucare a meciului pe teren neutru fara spectatori. Dar daca regulamentul prevede altceva trebuie aplicat.
    Am vrut sa subliniez ca intr-o situatie similara, la un meci intre aceleasi echipe, acelasi...Deaconu a judecat cu totul altfel. S-a dat pierdut, in verdict, e adevarat. Era vorba de un...surub. Nu stiu de la ce...butoane. Deaconu are dreptate si decizia va fi corecta, daca a urmat punct cu punct, procedura prealabila suspendarii meciului. Ma refer la cele trei minute, care nu pot fi marcate altfel decat prin retragerea la vestiare, dupa o discutie in prealabil cu capitanii celor doua echipe. In caz conttrar se poate revendica viciul de procedura.
    Last edited by miril; 21st March 2008 at 10:28.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #34
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lopez View Post
    De ce sa se aplice retroactiv? Meciurile acelea s-au incehiat,asta ar insemna sa schimbam clasamente.Arbitrul a decis acum ca asa trebuie sa se intample,a fost o decizie spontana.Sunt convins ca si tu ai fi facut la fel daca ai fost lovit de un obiect si apoi sa continuie sa-ti zboare brichete pe langa ureche.In legatura cu o posibila regizare,sincer cred ca cei care sustin asta isi petrec prea multe ore pe HBO.De ce nu se poate lua si la noi macar o data o decizie importanta,ferma,fara tot felul de banuieli care poate va schimba ceva in comportamentul celor care merg pe stadion?
    Nimeni nu se sesizeata totusi de semnatura lui Lopez? Stiu ca e stelist dar... nu e frumos sa incurajam sovinismul....
    @Lopez: nu-ti pui si tu avatar cu Vadim?

  14. #35
    sport legend Rossi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9,938
    Reputatie
    1
    cine judeca cazul Rapid-Steaua

    Comisia de disciplina este formata din Daniel Cernat (presedinte), Mircea Dridea (vicepresedinte), Adrian Negut (membru), Lucian Ghita (membru), Victor Cicu (membru) si Mircea Calin (secretar).

    Dumitru Dragomir spune ca inca n-au ajuns la Liga rapoartele meciului, care au fost intocmite aseara de arbitrul Deaconu si observatorii Vali Alexandru (observator de joc) si Dan Petrescu (observator de arbitri).

    are "grija" ciobanul de toti .... decizia trebuie sa fie una pro-steaua
    [url=http://www.martiriromani.com][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]www.MartiriRomani.com[/SIZE][/COLOR][/B][/url]

  15. #36
    Real & Steaua lopez's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Kingston,Jamaica
    Posts
    333
    Reputatie
    1
    ^ Cum ar fi si foarte corect de altfel .Care e problema?

  16. #37
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    oricare va fi decizia legata de rezultat/rejucare tot va fi scandal

    in primul rand trebuie pedepsita persoana care a aruncat si suspendat stadionul, poate data viitoare cand X vrea sa arunce ceva in teren, vecinul de scaun Y o sa ii dea una peste mana ...

  17. #38
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    <<...trebuie pedepsita persoana care a aruncat si suspendat stadionul, poate data viitoare cand X vrea sa arunce ceva in teren, vecinul de scaun Y o sa ii dea una peste mana >>
    Mda sau sa puna mana pe el si sa-l scoata in fata la stewarzi. Asa doar discutii inutile, acuzatii peste acuzatii iar cei care au aruncat stau binemersi acasa (ascunsi de prietenii lor din tribuna). Nasol este ca asta-i inca un motiv pentru jegul de Dragomir sa-si aplice mizeria de lege ... pentru niste idioti sufera toate galeriile din tara. Iarasi nu mai avem voie cu steaguri si alte materiale ... parca vad ca se inaspresc controalele si ca de acum vom sta cate 5 ore la poarta stadionului - la control.
    Last edited by Novac; 21st March 2008 at 12:15.

  18. #39
    Real & Steaua lopez's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Kingston,Jamaica
    Posts
    333
    Reputatie
    1
    Steaua nu are absolut nicio legatura cu cele intamplate.Reactia lui Lovin a fost senzationala,merita felicitat,mi-am schimbat total opinia despre el.Bravo Florin!

  19. #40
    senior
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    206
    Reputatie
    1
    Nu trebuie sa fii rapidist ca sa observi un lucru evident;
    1. -nici un jucator de la Steaua nu a fost afectat,deci jocul si rezultatul din teren nu au nici o legatura cu incidentul.
    2 -pt organizatori trebuie aplicata pedeapsa privind suspendarea terenului ,condamnarea suporterului si amenda pt intreruperea din cauza lor a unui meci.
    Concluzie;jocul trebuie continuat de la scorul si minutul intreruperi (putea veni o furtuna si jocul trebuia intrerupt),respectand pedeapsa aplicata organizatorului.
    PS;Steaua este varza la un arbitraj corect.(v Poli Iasi ,v.meciul cu Rapid)

  20. #41
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by diorin View Post
    Nu trebuie sa fii rapidist ca sa observi un lucru evident;
    1. -nici un jucator de la Steaua nu a fost afectat,deci jocul si rezultatul din teren nu au nici o legatura cu incidentul.
    2 -pt organizatori trebuie aplicata pedeapsa privind suspendarea terenului ,condamnarea suporterului si amenda pt intreruperea din cauza lor a unui meci.
    Concluzie;jocul trebuie continuat de la scorul si minutul intreruperi (putea veni o furtuna si jocul trebuia intrerupt),respectand pedeapsa aplicata organizatorului.
    PS;Steaua este varza la un arbitraj corect.(v Poli Iasi ,v.meciul cu Rapid)
    steaua in deplasare nu joaca nimic...acum sper sa nu fim nevoiti sa vedem 3-0 la masa verde la fiecare deplasare a stelei
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  21. #42
    incepator
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    timisoara
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    lopez cred ca lingi si tu la ceaunul lui becali

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •