Results 1 to 9 of 9

Thread: Retrageri 2008

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ce sportivi credeti ca se vor retrage din biatlon in acest an, dupa ce anul trecut s-au retras nemtii Sven Fischer si Ricco Gross si francezul Raphael Poiree?
    Oare se va retrage veteranul Austriei Ludwig Gredler (41 de ani) sau norvegianul Halvard Hannevold? Dar de la feminin, cine ne va parasi?

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Ce sportivi credeti ca se vor retrage din biatlon in acest an, dupa ce anul trecut s-au retras nemtii Sven Fischer si Ricco Gross si francezul Raphael Poiree?
    Oare se va retrage veteranul Austriei Ludwig Gredler (41 de ani) sau norvegianul Halvard Hannevold? Dar de la feminin, cine ne va parasi?
    Gredler poate sa se retraga fiindca oricum a fost suspendat pe viata de la JO, in rest nu se va retrage mai nimeni pana dupa Vancouver

  3. #3
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Gredler poate sa se retraga fiindca oricum a fost suspendat pe viata de la JO, in rest nu se va retrage mai nimeni pana dupa Vancouver
    Nu stiam, din ce cauza a fost suspendat?? E unul din cei mai vechi biatlonisti, cred ca e in al 18-lea sezon in Cupa Mondiala!

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Nu stiam, din ce cauza a fost suspendat?? E unul din cei mai vechi biatlonisti, cred ca e in al 18-lea sezon in Cupa Mondiala!
    Pentru ca la Torino in momentul in care politistii au facut un raid in cantonamentul Austriei si au gasit aparate de transfuzii sanguine unii fondisti si biatlonisti austrieci printre care si Gredler qau dat bir cu fugitii. Toti au fost suspendati pe viata de la JO impreuna cu antrenorul lor

  5. #5
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pentru ca la Torino in momentul in care politistii au facut un raid in cantonamentul Austriei si au gasit aparate de transfuzii sanguine unii fondisti si biatlonisti austrieci printre care si Gredler qau dat bir cu fugitii. Toti au fost suspendati pe viata de la JO impreuna cu antrenorul lor
    Si asta inseamna ca Austria nu va mai putea trimite pe nimeni la Vancouver, sau e valabil doar pentru Gredler si restul echipei de la Torino? De ce a fost atat de drastica sanciunea, totusi? Olgai Pyleva i-au dat doar 2 ani, iar lui Gredler care era cel mai vechi in Cupa Mondiala si a participat la toate Olimpiadele sa i se interzica acest lucru pe finalul carierei? E o absurditate, fiindca oricum se retragea din activitate pana in 2010, doar nu concura pana la 45 de ani!

  6. #6
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Polonezul Tomasz Sikora va implini 35 de ani in decembrie anul acesta. Oare se va retrage la sfarsitul sezonului? In 2006 Sikora a castigat globul de cristal la sprint, cu 5 puncte in fata lui Bjorndalen. Si Anna Carin Olofsson a implinit deja 35 de ani, oare va fi ultimul ei sezon in Cupa Mondiala? Olga Anisimova are de asemenea 35 de ani.

  7. #7
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Olofsson nu s-a retras? Eu parca asa stiam

  8. #8
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Olofsson nu s-a retras? Eu parca asa stiam
    Nu stiu sigur, vad ca pe site-ul oficial IBU nu apare ca fiind retrasa din activitate. Sa asteptam startul sezonului sa vedem daca va participa. Cert e ca usor-usor marile nume din biatlon incep sa se retraga. Nici nu stim ce nume mare vom mai vedea la Olimpiada din 2010 in afara de OEB. (ma refer la biatlonistii peste 30 de ani). Sa vedem proportia tineretului in noul sezon, cine va mai avansa de la juniori, fiindca anul trecut a fost doar Emil Svendsen.

  9. #9
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Totusi cred ca Halvard Hanevold se va retrage dupa acest sezon. A apucat deja 3 olimpiade, a aratat ce poate in biatlon, mare sportiv, da' sa mai lase locu' si la astia tineri Poiree si Sven Fischer au stiut cand sa se retraga.
    Miki Greis are si el 32 de ani, mai mult de 2-3 sezoane nu cred ca va continua. Yaroshenko la fel, are 32 de ani. Peste 2-3 ani biatlonul nu va mai fi la fel fara ei
    Aceeasi varsta o are si Kati Wilhelm.
    Oare pe viitor vor mai aparea altii ca ei?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •