Results 1 to 17 of 17

Thread: Malaysian GP

  1. #1
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Exclamation Malaysian GP

    Schumacher flies to pole in Malaysia

    Malaysian GP Qualifying

    World champion Michael Schumacher scorched to the 57th pole position of his career here Saturday with a dominant qualifying performance for Sunday's Malaysian Grand Prix.

    Six-time title winner Schumacher, who won the season-opening Australian Grand Prix two weeks ago, produced the perfect lap time around the Sepang circuit to finish more than half-a-second ahead of Mark Webber.

    Schumacher, who completed a clean sweep in Australia with pole, fastest lap and victory, was untroubled by the 37-degree C (99-degree F) heat and his faultless performance in his Ferrari sent an ominous warning to his rivals.

    Australian Webber produced the performance of the day to finish second quickest for Jaguar ahead of Ferrari's Rubens Barrichello.

    Williams pair Juan Pablo Montoya and Ralf Schumacher were fourth and seventh respectively with McLaren driver Kimi Raikkonen and Jenson Button splitting them in fifth and sixth.

    Renault's Jarno Trulli, McLaren's David Coulthard and Toyota driver Cristiano Da Matta completed the top 10.

    Spaniard Fernando Alonso, who had led a Renault one-two in Saturday's first qualifying session, slid off track and into the gravel as the last man on track.

    Montoya, the first of the leading names on track, set the pace with a lap time of one min 34.054 secs for the Williams team.

    His team-mate Ralf Schumacher was one-tenth slower, before BAR driver Jenson Button split the pair in the timesheets after being unable to hold onto the quickest time he held after two sectors.

    McLaren's Coulthard slotted in behind the top trio after being unable to find his best, but Ferrari driver Barrichello produce an immaculate lap to go 0.298 seconds faster than Montoya and take provisional pole.

    The impressive Webber continued his rise to prominence as he went quicker than Barrichello by 0.041 seconds to move into top spot.

    World champion Schumacher, however, produced an immediate response to the threat from Jaguar driver Webber as he posted a lap time more than six-tenths of a second faster than the Australian.

    Raikkonen, who won his first Grand Prix in Malaysia last year, crossed the line for fifth place on the grid, while Renault's Trulli disappointed as he slotted into eighth place.

    Alonso, the last man on track and who earned pole position at Sepang 12 months ago, slid off into the gravel as he attempted to topple Schumacher and he will begin the race from the back row of the grid.

    The session was halted after 25 minutes when Takuma Sato lost control of his BAR-Honda and spun into the gravel trap at turn 14. He will be forced to start the race from the final rows of the grid.

    "Obviously I'm very disappointed," Sato said. "I had a big moment over the high speed bumps and couldn't judge it. These things happen and there is only one way to go now."

    Italian Giorgio Pantano will also be at the back after he failed to leave of the Jordan garage in time for his first flying lap and subsequently set the slowest time in the final qualifying session.

    MF, source AFP
    Castiga Schumi! Totusi, depinde in ce fel, sa nu omoare spectacolul! Grila de la locul 2 in jos e interesanta. Sa avem parte de o cursa frumoasa!
    Forza Ferrari!

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Eu sunt fan Kimi & McLaren. Recunosc ca cel putin pana la jumatatea campionatului, Ferrari va cam lichida conturile cu acest campionat. Anti-ferraristilor nu le-a ramas decat sa spere in abandonurile calutilor. Maine, in Malaiezia, Schumi va fi pe 1, Barichello pe 2 si poate Montoya pe 3.

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu fii asa sigur. Va fi o cursa pe vreme foarte calda si se poate intampla orice. Va fi drum lung.

  4. #4
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Clasament (cu 30 ' inainte de inceperea cursei ) !

    ...
    2. KIMI
    3. MONTOYA
    4. RALF
    5. BARICHELLO
    6. DA MATTA

    :p

  5. #5
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    ma, am ajuns io, fan declarat Schumi, sa sper ca la urmatoarele calificari sa ploua cand vine randul lui Schumi.......


    asta e, Ferrari au o masina perfecta, ,dar adevarul e ca nu in mana oricui. Barri ramane un pilot de pluton, cu rare sclipiri.
    sa speram ca Mercedes vor deveni mai fiabili, ca BMW vor castiga in aerodinamicitate si stabilitate, ca putere au destula, si ca Renault si BAR isi vor continua dezvoltarea.

    dar, cum zicea Niki Lauda, F1 este o intrecere unde castiga cei mai buni. ar fi pacat sa nu fie asa......


    pacat de Webber, am fost curios sa vad ce ar fi facut in conditii normale. incidentul cu Ralf - normal, 'de cursa'.
    Schumi? the only one!

  6. #6
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    O noua PALMA pe obrazul BMW si MERCEDES !
    KIMI, pentru a doua oara, abandon din cauza motorului.

    Mi-a placut gluma comentatorilor de pe RTL : " Nu e vina lui FERARRI ca domina atit de autoritar ....Doar n-o sa faca pauze de cafea ca si ceilalti sa se poata apropia !" :p

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    "A fost rusinos sa ies de la standuri in spatele lui Barrichello. Am incercat sa il depasesc si m-a blocat. M-am gandit ca, stiindu-i pe cei de la Ferrari si ce le poate pielea, sa raman in spate si sa fiu sigur de puncte".

    Declaratie Montoya ( cel "corect si perfect" )....pana una alta Barrichello este in fata lui in clasamentul general....

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Un loc 2 pentru Montoya mi se pare bun, mai ales ca a terminat cursa. E posibil sa ofere surpeize JP in acest sezon, desi Schumi are 20 din 20.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Pot interveni multe...dar am avut impresia ca >Schumi nu a fortat in nici un moment!

  10. #10
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    Oameni buni eu m-am cam saturat de suprematia astora de la Ferarri..odata pot sa zic ca eram un fan impatimit al formulei 1 insa acum nu mai gasesc nici un farmec...deja de ieri din calificari am stiut care va fi destinul cursei...

    Oricum felicitari team-ului Ferarri!
    [b]SEX IS LIKE NOKIA (CONECTING PEOPLE), LIKE NIKE(JUST DO IT), LIKE PEPSI(ASK FOR MORE), LIKE COCA-COLA (ENJOY IT)![/b]

  11. #11
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1

    Smile Sepang

    Salutare! Sunt un student roman care sta in Singapore si ieri am fost la cursa de la Sepang. Trebuie sa recunosc ca e prima cursa de F1 la care merg cu toate ca sunt foarte pasioant de acest sport. Sunt un fan Ferrari, dar nu cel mai mare admirator al lui Schumacher, cu toate aste ii respect valoarea INCONTESTABILA. A fost superb la cursa, iar sunetul motoarelor e de-a dreptul demential. Nu stiu cati dintre voi aveti/ati avut ocazia sa mergeti la o cursa, dar daca aveti duceti-va pentru ca MERITA. Pana si un amarat de Minardi face spectacol. Eu am descoperit ca in ciuda dominatiei Ferrari F1 va avea intotdeauna fani si va fi o afacere profitabila. Pur si simplu e un vis, te vrajeste. Sper din toata inima sa ajung si la urmatoarea cursa din Bahrain atat de tare m-a impresionat atmosfera de acolo.

  12. #12
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    pe teletext la eurosport era ceva de genul 'mclaren defend mercedes', adica lui kimi nu i-a murit motorul, a fost o problema la transmisie.
    sa le fie rusine!
    you make a living by what you get
    and you make a life by what you give

  13. #13
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    m-am trezit dumineca dimineata cu un cap cit un planetoid (trebuie sa beau mai putin). cursa a inceput la 8. no hai, zic eu, mai dormi jumate de ora. zis si facut, adorm si visez ca Raikönnen ii loveste pe Schumacher din spate si-l scoate din cursa. Ma trezesc pe la 8:10 si ma gindesc "hey, poate chiar au pus-o de-o cursa". dau drumul la TV si dupa scurt timp il vad pe Raikönnen scotind mai mult fum decit Carbomet din Copsa Mica.
    avind in vedere ca am lucrat din ultimii 3 ani jumate vreo 2 pt. Daimler zic in sinea mea "cool! uite, AI NOSTRII !!"

  14. #14
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by fia
    Salutare! Sunt un student roman care sta in Singapore si ieri am fost la cursa de la Sepang. Trebuie sa recunosc ca e prima cursa de F1 la care merg cu toate ca sunt foarte pasioant de acest sport. Sunt un fan Ferrari, dar nu cel mai mare admirator al lui Schumacher, cu toate aste ii respect valoarea INCONTESTABILA. A fost superb la cursa, iar sunetul motoarelor e de-a dreptul demential. Nu stiu cati dintre voi aveti/ati avut ocazia sa mergeti la o cursa, dar daca aveti duceti-va pentru ca MERITA. Pana si un amarat de Minardi face spectacol. Eu am descoperit ca in ciuda dominatiei Ferrari F1 va avea intotdeauna fani si va fi o afacere profitabila. Pur si simplu e un vis, te vrajeste. Sper din toata inima sa ajung si la urmatoarea cursa din Bahrain atat de tare m-a impresionat atmosfera de acolo.
    Te invidiez! Eu am fost de 2 ori la Gp-ul Ungariei, Hungaroring si a fost demential. Atmosfera, sunetul... fetele . Si eu recomand tuturor F1, in ciuda preturilor si... a inaccesibilitatii.
    Intr-adevar Ferrari/Schumi "ucid" campionatul! Si eu imi doresc spectacol, dar un spectacol in urma caruia tot "calutii" sa sara pe podium. Poate in Bahrain!
    Forza Ferrari!

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Cam cat era un bilet la Hungaroring Daphix?! Shi fetele de care zici.......erau doar pe langa mashini sau shi prin tribune ? :p
    ex-alpopa

  16. #16
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1

    Fetele de la F1

    Fetele erau cam peste tot... Dar nu asa cum ma asteptam eu... Tinand cont ca Malayezia e o tara majoritar musulmana "spectacolul" de acest gen a fost relatv redus... doar europencele si americancele ce se dadeau nitzel in stamba :p si tipele care faceau reclama la bere(care oricum nu erau asiatice).
    Din cate am intzeles eu in Bahrain o sa fie si mai nasol, pentru ca sunt reguli si mai stricte, spre exemplu femeile nu au voie sa stea cu umerii descoperiti... Ce porcarie si religia asta... mai ales de cei care o iau foarte in serios...

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Sunt curios: daca stai pe iarba ai ce sa vezi, sau te duci doar ca sa zici ca ai fost? Ma refer la Hungaroring, singura varianta unde as putea sa ajung!
    Stay Cool

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •