Results 1 to 6 of 6

Thread: “Motoreta” Stanescu nu mai este…

  1. #1
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0

    “Motoreta” Stanescu nu mai este…

    Nelu Stanescu, fostul fundas lateral al lui Dinamo din anii ’80 s-a stins din viata in urma unui infarct, la numai 47 de ani. Nu vom uita niciodata daruirea in joc si cursele fulminante pe extrema ale celui care a fost Motoreta echipei Dinamo.
    Mi-aduc aminte un Steaua-Dinamo cand Babadag si-a spart capul intr-un contact aerian pe la jumatatea primei reprize si a revenit in joc imediat cu un “turban” , nelasandu-i nici o sansa lui Lacatus pe tot restul meciului.
    A fost un mare sufletist, Dumnezeu sa-l ierte !
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #2
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Eu sunt Tulcean. Il stiu de pe vremea cand juca la Delta Tulcea. L-am urmarit cu placere dupa ce a ajuns la Dinamo. Suporterii il numeau "fundasul cu picioare de otel". M-am intalnit cu el acum vreun an de zile si i-am cerut un autograf. A fost surprins. Cred ca se dezobisnuise. Pacat ca Dinamo nu a avut grija de el. Si nu e singurul din trupa de aur. Mare jucator si caracter.
    Sa-i fie tarana usoara !
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  3. #3
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    D-zeu sa-l ierte!
    ...always look on the bright side of life...

  4. #4
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Dumnezeu sa-l ierte. Desi nu l-am vazut niciodata jucand din cate am inteles de la voi a fost un jucator care punea suflet pentru Dinamo si de aceea cred ca merita tot respectul nostru.

  5. #5
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Nelu Stanescu, fostul fundas lateral al lui Dinamo din anii ’80 s-a stins din viata in urma unui infarct, la numai 47 de ani. Nu vom uita niciodata daruirea in joc si cursele fulminante pe extrema ale celui care a fost Motoreta echipei Dinamo.
    Mi-aduc aminte un Steaua-Dinamo cand Babadag si-a spart capul intr-un contact aerian pe la jumatatea primei reprize si a revenit in joc imediat cu un “turban” , nelasandu-i nici o sansa lui Lacatus pe tot restul meciului.
    A fost un mare sufletist, Dumnezeu sa-l ierte !
    Este vorba despre finala CR din anul 1986 castigata de Dinamo cu 1-0, gol Damaschin.
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  6. #6
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Imi aduc aminte de el...nu era genul care sa iasa in evidenta, dar era un muncitor pe teren. Ca si Custov, alt mare dinamovist care ne-a parasit recent. Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •