Results 1 to 16 of 16

Thread: Help needed for hardware solutions

  1. #1
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Exclamation Help needed for hardware solutions

    Sper ca a-ti inteles si m-am exprimat corect :p
    Idee e ca acum caut o configuratie de PC cat mai avantajoasa si m-ar interesa niste opinii de la user-ii care cunosc "piata componentelor".
    Asadar, nu am reusit sa-mi clarific o problema! Ca si procesor, ce recomandati?
    Un P4 3.0 GHz HT Box, FSB 800, 1M L2 cache sau un Athlon 64 3000+ Box, cache 512 KB , FSB 800 (dpdv al performantei cu preponderenta in jocuri)? Ma limitez doar la procesoare pana in 230 euro. Care-i faza cu Athlon-ul pe 64 de biti? E mai bun ca P4? Cineva imi spunea ca ar putea fi problema ca lucra pe 64 biti dpdv al sist. de operare, soft-uri, etc Help?!
    PS=stiti vreun site cu comparatii intre procesoare, detalii, mai pe intelesul tuturor?
    Multumesc anticipat.

  2. #2
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Aaaa... apoi nu am gasit placa de baza ptr. Athlon 64 (Socket 754 cica ii trebuie?!). Totusi, intrebarea ramane.

  3. #3
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    pentru Athlon64 placi bune se zice ca sunt cele cu chipset VIA ( ASUS K8V Deluxe K8T800 sau MSI MS-6702 K8T Neo-FIS2R K8T800 ).
    pro MSI e tehnologia de dynamic overclocking (daca functioneaza)
    con e placa realtak de retea onboard.

    Athlon executa si cod pe 32 de biti deci sistemul de operare nu e o problema, plus core-ul de Athlon64 e 95% identic cu cel de AthlonXP. ar fi linuxuri pe 64biti daca vrei OS pe 64bit.

    ce sa iei? dilemma mare cu care ma confrunt si eu. P4 ca tehnologie e obsolete. nu va mai veni un alt P4, urmatorul pas probabil va fi un fel de IA64 (uita-te in roadmap-ul la intel). dar si la Athlon is 2 versiuni, din care una va muri. probabil Athlon64 pe soclul 754 si va ramine Athlon FX cu soclu 940 care are oricum interfata dual channel cu o latime de banda de 6.4 GB/s. problema e ca foloseste numai Registered DDR care-i exorbitant de scump.

    habar n-am ce sa iei. nici eu nu m-am decis inca. dar orice ai alege acum e gresit peste 1 an si-ti va parea rau.

    hope this helps.

  4. #4
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens
    hope this helps.
    Nu chiar, in sensul in care mi-ai intarit niste supozitii si anume ca... una din variante va muri... Adica, se va trece pe aceasta tehnologie de 64 biti, pe care marseaza AMD-ul. (daca inteleg eu bine?) Mesajul tau nu l-am "inteles" in totalitate, ca "nu ma pricep" in domeniu. Oricum, nush ce sa fac? Sa mai astept??!! Hmmm. Oricum, peste un an nu mai pot investi in PC din nou, daca acum ma risc si... pierd. Pffff! Athlon 64 FX 51 e la vreo 750 de euro doar procesorul :O
    Multumesc de informatii.

  5. #5
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    habar n-am ce sa iei. nici eu nu m-am decis inca. dar orice ai alege acum e gresit peste 1 an si-ti va parea rau.
    Sa inteleg ca tu mai astepti? Totusi, o fi "obsolete" intr-un fel tehnologia Pentium4, dar... un P4 la 3.0 GHz, 800 FSB , 1M cache, dublat de un accelerator grafic si o placa de baza klumea, nu ar rezista vreo 2 ani? Uzura morala la PC-uri e mare, stiu... Si mai ceva, decat acest P4, mai bine merg pe Athlon MP 2800 cache 256 KB, FSB 266? E si mai ieftin. Dar e mai performant dpdv al jocurilor? Ce zici?

  6. #6
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    orice alegi (in afara de Athlon FX care oricum n-ai cum sa-l cumperi) poti sa-ti iei adio de la un upgrade cu rost.

    ie P4 la 3.0 poti sa faci upgrade pina la 3.4 GHz (poate 3.6) dar pentru jocuri oricum nu prea conteaza. desi industria vrea sa te faca sa crezi acest lucru, # de GHz nu exprima suficient de bine parametrii unui procesor. un 3GHz nu-i 33% mai rapid ca un 2GHz. daca iei P4 ai o tehnologie solida, dar care e obsoleta deoarece procesoare noi pe soclul 478 nu vor mai aparea.

    iei Athlon64 3000. ai un procesor pe 64biti, dar care ca arhitectura in 95% e un AthlonXP, insa stie sa adreseze memoria pe 64 de biti. nu ai deocamdata nici un sistem de operare (daca nu-ti pui linux, dar apoi nu prea te mai joci) care sa-ti foloseasca optimal procesorul. plus intr-un an de zile esti unde esti si cu P4.

    the choice is yours. eu, in locul tau, mi-as aloca bugetul in primul rind pentru o placa grafica buna. iti foloseste mult mai mult decit un CPU ceva mai rapid cumparat cu bani grei. ia-ti un Radeon 9800Pro cu 128MB memorie, bulk daca trebuie, si-ti foloseste mai mult decit un P4 la 3.4GHz.

    acu aproape un an mi-am facut upgrade de la Gforce3 Ti200 la Radeon 9500Pro. am avut un boost simtitor. dupa aceea mi-am facut upgrade de CPU (de la 1.6 GHz la 2.6 GHz care m-a costat aproape la fel de mult) si cistigul de performanta a fost undeva pe la 5%. nu prea s-a meritat

    oricum tehnologia pe 64biti nu-i ceva nou. am un workstation Ultra30 de la Sun Microsystems din '97 cu procesor si sistem de operare pe 64biti. merge si cu linux. dar afaik windowsul pe 64biti e undeva in faza alpha 2.

  7. #7
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    eu acu in primavare imi iau altul, nu mai astept. vreau sa joc UT2004 si doom3. iar calculatorul "vechi" anu trecut l-am "amortizat" la declaratia de impozit asa ca nu te lua dupa mine.

  8. #8
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Bun, multumesc mult de informatii. Numai bine!

  9. #9
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Daca mai are cineva vreo opinie, lasati un mesaj.

  10. #10
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    sal, pt.documentare exista 2 forumuri serioase:
    www.chip.ro
    www.price.ro

    eu personal pt. jocuri as alege Athlonul 64 :p

    daca ai nevoie de preturi da-mi un pm
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  11. #11
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Ahhh... si cat am cautat chip-ul ala! Da eu scria asa pe yahoo "cip"... fara "h". Cred ca acum o sa-mi gasesc raspuns la intrebarile ramase, gratie celor doua link-uri. Multumesc mult!

  12. #12
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Athlon 64, pt. ca Microsoft a pregatit deja un Windows beta pe 64 de biti pt. AMD. Sau, daca tot vrei sa-ti iei un sistem high-end, asteapta o luna-doua, pana apare Intel pe 64 de biti, atunci or sa scada preturile la restul. Oricum, dupa parerea mea o sa mai treaca macar un an pana cand aplicatiile pe 64 de biti pt. desktop vor fi ceva obisnuit - acum nu exista nici macar un OS (a se citi Windows) pt. desktop cu 64 de biti.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  13. #13
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    nu-i beta inca longhorn. e alpha (2 cred).
    fix acum are loc in Germania CeBit, cea mai mare expozitie anuala de IT din lume. Intel n-a prezentat nici un CPU "desktop" pe 64bit. deci no way sa apara intr-o luna doua. exact din acest motiv (le mai trebuie timp) au scos mai nou P4 EE.

    de altfel exista deja in segmentul se piata al serverelor un CPU intel 64bit (Itanium). oricum daca tot vrei sa cheltui de la in sus 100 000 € pentru un server mai bine iei de la Sun.

  14. #14
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    update:

    m-am hotarit pina la urma si am pus-o de-un Athlon64 3200. sunt multumit.
    particular entuziasmat sunt de Radeon 9800Pro (128M) care, dupa primele teste ale mele zic ca-si merita pe deplin banii, la fel placa de sunet Audigy2 care-i un improvement net fata de TerraTec-ul ce l-am avut anterior. asta cu un sistem 4.1.

    tzeapa a fost cu harddiskul SATA. am descoperit ca XP n-are incorporat support de driver pentru controllerul RAID Promis (onboard) deci n-am putut instala XP pe SATA deoarece n-am floapa si sunt ferm hotarit sa nici nu-mi pun. ergo a trebuit sa mai pun un alt disk (IDE UDMA) pe care sa instalez. deci aviz amatorilor.

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Romania
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Daphix_
    Sper ca a-ti inteles si m-am exprimat corect :p
    Idee e ca acum caut o configuratie de PC cat mai avantajoasa si m-ar interesa niste opinii de la user-ii care cunosc "piata componentelor".
    Asadar, nu am reusit sa-mi clarific o problema! Ca si procesor, ce recomandati?
    Un P4 3.0 GHz HT Box, FSB 800, 1M L2 cache sau un Athlon 64 3000+ Box, cache 512 KB , FSB 800 (dpdv al performantei cu preponderenta in jocuri)? Ma limitez doar la procesoare pana in 230 euro. Care-i faza cu Athlon-ul pe 64 de biti? E mai bun ca P4? Cineva imi spunea ca ar putea fi problema ca lucra pe 64 biti dpdv al sist. de operare, soft-uri, etc Help?!
    PS=stiti vreun site cu comparatii intre procesoare, detalii, mai pe intelesul tuturor?
    Multumesc anticipat.
    Iti recomand calduros sa nu-ti iei calculator ... ca vei ajunge ca mine! Am in sange c:\>format c: si surubelnitza pentru a desface minunatia mea!
    [FONT=Book Antiqua]Proud to be a [COLOR=Red]RomanianSoccer.ro[/COLOR] user![/FONT]

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Romania
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    Al dracu comuter!!! Mi-aaaaaa mancaaaaaat zileeeleeeeeee! ( si noptzile!!! )
    [FONT=Book Antiqua]Proud to be a [COLOR=Red]RomanianSoccer.ro[/COLOR] user![/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •