Results 1 to 14 of 14

Thread: Ilie Nastase

  1. #1
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    Ilie Nastase

    Prin a cistiga ultimul turneu Agassi a facut ca si numele lui Nastase sa reapara in mesajele agentiilor de presa . Agassi tocmai a cistigat al 58 -lea titlu individual si il depaseste pe , exact , Ilie Nastase care are 57 de titluri individuale !!!Bravo neicusorule ! Ilie e totusi mai tare prin a avea mult mai multe titluri la dublu si la dublu mixt . Dorin

  2. #2
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    degeaba are mai multe la dublu nastase, agassi va ramane in istorie ca un jucator mult mai mare. a castigat 8 turnee de mare slem, asta conteaza enorm. nastase are doar doua. pe langa asta, agassi a fost numarul 1 mult mai mult decat nastase, si a castigat mai multe turnee puternice - este recordmanul absolut la titluri de Masters, cu vreo 4-5 mai multe decat sampras.
    este un jucator imens si cred ca intra in primii 5 din toate timpurile, alaturi de sampras, laver sau bjorg.

  3. #3
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Intentia mea nu a fost de ai compara ci doar sa reamintesc de vremurile de virf ale tenisului romanesc. E adevarat ca Nastase a cistigat mai putin dar nu trebuie uitat impactul tehnic produs de el .Eu sint din generatia lui si am fost si incintat si disperat de jocul lui imprevizibil si boem Dorin

  4. #4
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    aici nu am ce sa zic, eu sunt mai mic si nu l-am prins jucand. dar am citit cartea lui (si a lui tiriac), f misto

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    ma bag si eu in vorba ca un amator de tenis dar departe de fi un un fin cunoscator. Dupa parerea mea, pe vremea lui nastase existau si alte conditii, rachetele erau mai grele, turnee mai putine ca acum. E greu de facut un top 5 mondial al celor mai buni jucatori din lume din toate timpurile. Sunt destui Ivan Lendl, dupa Borg a fost un fenomen, Becker, Jimmy Conors, John Mc. Agassi imi place e un jucator complet.

  6. #6
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Pai l-ai uitat pe cel mai important Pete Sampras (chiar daca tot Agassi e favoritul meu, valoarea trebuie respectata!).
    Si ar mai fi si fostii lideri mondiali din partea Suediei, Mats Wilander si Stefan Edberg .

  7. #7
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Sampras mi-a placut mai mult.

  8. #8
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Daca tot se numeste topicul "Ilie Nastase", hai sa anuntam si nunta viitorului tatic, care maine 19 iulie implineste 57 de ani!
    La multi ani Nasty-boy!

  9. #9
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Dar citi ani are nevestica ...???.Si ce se mai stie de fata din prima casatorie ?. Ca pe aici prin Suedia vine Ilie la cite un aranjament cu Borg (care si el e recasatorit si are o fetita de citeva luni) si apoi sta prin ziarele de scandal ce chef si ce grup sex a mai fost ... Dorin

  10. #10
    gonczi riva's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bistrita
    Posts
    845
    Reputatie
    1
    ilie nastase are 58 de ani, nevastuica lui are 28 de ani si copilu ii pe teava si se anunta ca vine luna asta!
    [COLOR="YellowGreen"][/COLOR][FONT="Courier New"][COLOR="Magenta"][/COLOR][/FONT]
    Spain: Atletico Madrid England: Liverpool
    Italy: Internazionale MIlano France: PSG
    Germany: Borusia Dortumd Portugal: Benfica Lisabona
    Turkey: Galatasaray Romania: Gloria Bistrita

  11. #11
    senior
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    244
    Reputatie
    1
    am si eu o intrebare...am cautat pe situl ATP rezultatele lui Ilie Nastase si am gasit in dreptul Australian Open o bara ca si cum nu ar fii jucat nici un meci acolo. am cautat prin arhive si am gasit doar un singur meci de-al lui pierdut in primul tur prin 68, altceva nu am mai gasit. puteti voi sa imi spuneti mai multe? motivul pt care nu a jucat mai mult acolo?
    ms...

  12. #12
    sport legend cristi13's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    836
    Reputatie
    1
    ilie nastase a ajutat mult imaginea romania prin tenisul de vis care il facea

  13. #13
    7 iunie 2009 newcobra007's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    747
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Robbert_ro View Post
    am si eu o intrebare...am cautat pe situl ATP rezultatele lui Ilie Nastase si am gasit in dreptul Australian Open o bara ca si cum nu ar fii jucat nici un meci acolo. am cautat prin arhive si am gasit doar un singur meci de-al lui pierdut in primul tur prin 68, altceva nu am mai gasit. puteti voi sa imi spuneti mai multe? motivul pt care nu a jucat mai mult acolo?
    ms...

    A fost o perioada prin anii 70 cand jucatorii de top nu au participat la AO.Acum nu stiu care este exact motivul.Te poti uita si al alti mari jucatori din vremea aia...si ai sa vezi bara la mai multi...nu doar la Nastase.
    [B]FEDERER[/B] - [I][B]The lion king[/B][/I]

  14. #14
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    la vremea respectiva,desi facea parte din randul turneelor de GS,turneului de la AO nu i se dadea asa mare importanta...luati-l exemplu pe Borg...nici nu a trecut pe acolo

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •