View Poll Results: Cum vedeti Liga 1 'pay per view'?

Voters
116. You may not vote on this poll
  • Sunt de acord, o sa dau banii

    14 12.07%
  • Nu sunt de acord, nu o sa arunc banii

    102 87.93%
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 103

Thread: Liga 1 pe Boom TV

  1. #1
    sport legend CFR1907's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,772
    Reputatie
    1

    Liga 1 pe Boom TV

    Boom TV a făcut o ofertă de 45 de milioane de euro pentru 3 ani de Liga I, dar șeful LPF se ține tare: vrea acum 21 de milioane de euro pe an. Surse autorizate susțin însă că se va mulțumi cu 15 milioane pe sezon.

    Cum legislația predeve că o televiziune nu poate deține monopolul asupra meciurilor din întrecerea internă, se pare că cei de la Boom vor păstra pachetele de opțiuni care le convin, urmînd să vîndă mai departe restul pachetelor.

    Contractul se va semna la finalul lunii aprilie, în timp ce pe 28 februarie se va întocmi caietul de sarcini.



    Ce parere aveti despre oferta de 45 de milioane pentru 3 ani facuta de Boom TV?

  2. #2
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    eu n-am Boom si sunt multi care n-au Boom

  3. #3
    sport legend CFR1907's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    eu n-am Boom si sunt multi care n-au Boom
    Nici nu trebuie sa ai Boom, deoarece primele 6-7 optiuni vor fi vandute catre posturi gen ProTV, TVR, Prima, NationalTV etc.
    Boom-ul va pastra doar ultimile optiuni, asa cum face in prezent si Telesport-ul.

    PS. Daca vrei sa vezi si ultimile optiuni, atunci doar iti faci un abonament la Boom de 6,99 euro/luna si prinzi si mai multe posturi decat prinzi acum cu cablu.

  4. #4
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    acuma ce sa-ti spun? tre' sa-mi pun parabola Boom, ca sa vad cateva meciuri... asta pana cand cumpara Digi TV drepturile de transmisie, ca apoi tre sa-mi schimb blidul de la geam... si apoi o sa intre Focus in joc, si iar tre sa schimb farfuria....

    Sa-i ia dracu pe toti...

  5. #5
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Oferta e mai mult decat generoasa, daca te gandesti la ce ofera Liga lui Mitica in schimb : un campionat in care meciurile mai de Doamne-ajuta se numara pe degete intr-un sezon, zguduit de nesfarsite scandaluri, certuri, declaratii, contradeclaratii, samd. In afara de meciurile "granzilor" (si nici alea intotdeauna) nu ai ce vedea.

  6. #6
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by CFR1907 View Post
    Nici nu trebuie sa ai Boom, deoarece primele 6-7 optiuni vor fi vandute catre posturi gen ProTV, TVR, Prima, NationalTV etc.
    Boom-ul va pastra doar ultimile optiuni, asa cum face in prezent si Telesport-ul.

    PS. Daca vrei sa vezi si ultimile optiuni, atunci doar iti faci un abonament la Boom de 6,99 euro/luna si prinzi si mai multe posturi decat prinzi acum cu cablu.
    o sa faca exact invers o sa pastreze ce e mai important...ca doar nu degeaba dau atatia bani vor sa`si mai faca abonati
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  7. #7
    sport legend andrei1921tm's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2,014
    Reputatie
    1
    Totusi trebuie sa fie si cateva reguli pe care sa le indeplineasca televiziunea care va primii drepturile, sa aiba acoperire in toata Romania, sa fie vizioanata de X oameni etc.Daca cumpara aia de la Boom si o sa iti puna toti farfurii la geamuri o sa astepte unii si un an pana vin astia...in plus o sa arate k draq, ca nu suntem in jungla...
    Din ce avem al nostru o brazda nu dam
    Din glia cu mortii cei scumpi din morminte
    Cu pieptul cu dintii noi stim s`aparam
    Hotarele noastre hotarele sfinte

  8. #8
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Ar fi pacat sa cumpere Boom drepturile.Ganditi-va cati oameni din tara au aceasta platforma.Mare pacat ar fi....

  9. #9
    curajos tataleone's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,645
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 4ndr31 View Post
    Totusi trebuie sa fie si cateva reguli pe care sa le indeplineasca televiziunea care va primii drepturile, sa aiba acoperire in toata Romania, sa fie vizioanata de X oameni etc....
    Corect...la noi insa singura regula este: ia drepturile cine ii da spaga mai mare lu' Mitica

  10. #10
    anti'OI alexuuBZ's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Buzau
    Posts
    875
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tataleone View Post
    Corect...la noi insa singura regula este: ia drepturile cine ii da spaga mai mare lu' Mitica
    cam asa ceva..!
    [SIZE="3"][COLOR="Purple"]Respect Bunica[/COLOR][/SIZE]
    [B]convorbire intre 2 fete : - fata cum poti sa asculti si minimale si manele in acelasi timp ? - lasa ma fata, sunt si eu o mini-manelista ![/B]

  11. #11
    The One PerVersion's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Madrid
    Posts
    1,571
    Reputatie
    1
    Nu cred ca e o idee buna. Imi aduc aminte de vremurile cand Telesport transmitea unele meciuri.. nu era problema ca trebuia sa platesc pt acest post, problema era ca operatorul de cablu nu-l avea in oferta, si situatia a durat mai bine de un an.

    Acum sa-ti instalezi Boom doar pt urmari unele meciuri din L1 mi se pare o aberatie. Ce dreq, iti pui cate o parabola la fiecare geam?!

  12. #12
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Boom tv?! ce parazita de televiziune mai e si asta?? kkt-ul asta de fotbal modern, a venit sa ne distruga si pe noi
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  13. #13
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    astia'si bat joc de noi?
    ce prostie... cine are boom?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  14. #14
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Dupa ce ca au acaparat cele mai tari campionate externe vor acum sa puna mana si pe Liga 1. Asta deja este santaj la adresa consumatorului roman si observ ca nimeni nu ia masuri impotriva acestor initiative paguboase pentru noi. Daca fiecare platforma digitala ar transmite cate un campionat ce trebuie sa facem, sa ne umplem geamurile de parabolice?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Tara de milogi...nu e mai bine sa va puna Boom pe gratis cate o parabolica la geam?frate,vrei sa vezi meciul echipei tale favorite,platesti...sau te duci pe stadion...si cu asta basta !!! asta e economia de piata....cine da mai mult,castiga...ca isi mai trage si Mitica un comision,asta e partea a doua...dar nu disperati...peste tot in lume este la fel !!!

  16. #16
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Vor altuia Nico21... ce ar trebui sa faca omul? sa-si faca cate un abonament diferit in fiecare an pentru fiecare televiziune care apare?
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  17. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    MARAMURESEAN
    Posts
    3,800
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by NORGEMAN View Post
    Boom tv?! ce parazita de televiziune mai e si asta?? kkt-ul asta de fotbal modern, a venit sa ne distruga si pe noi
    Din "kkt asta de fotbal modern" fc brasov o sa-si plateasca jucatorii,gazul,curentul..si nu din abonamente si bilete

  18. #18
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Totusi e cam mare suma, iar in romania inca mai exista ideea comunista cu binele obstesc si cu interesul public.
    In principiu, Boom, coom tv, cine plateste mai mult ala difuzeaza. Iar telespectatorul, daca vrea sa vada plateste.

    Cum la noi pomana si moka sunt la moda, ideea ca suporterii sa ajunga sa plateasca pare scandaloasa.
    Insa nu stiu daca akum, insa incet incet acolo se merge. IN romania tv inca e aproape moka, si asta datorita efectului de aburitor national. Insa cum mergem spre lumea civilizata, preturile se vor nivela si in domeniul asta.

  19. #19
    sport legend CFR1907's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by d3d3 View Post
    ce prostie... cine are boom?
    Eu am Boom.
    Oricum, acum cativa ani nici dracul nu prindea Telesport, si totusi totul a iesit bine pana la urma. Parerea mea e ca oferta celor de la Boom e foarte buna. Poate mai reusesc astia de la liga sa negocieze si sa mai maresc suma de vanzare cu vreo 4-5 mil de euro si totul va fi ok. Parerea mea e ca 45-50 mil de euro pentru drepturile de televizare mi se pare foarte mult si cluburile ar avea mult de castigat din asta.

  20. #20
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by CFR1907 View Post
    Eu am Boom.
    Oricum, acum cativa ani nici dracul nu prindea Telesport, si totusi totul a iesit bine pana la urma. Parerea mea e ca oferta celor de la Boom e foarte buna. Poate mai reusesc astia de la liga sa negocieze si sa mai maresc suma de vanzare cu vreo 4-5 mil de euro si totul va fi ok. Parerea mea e ca 45-50 mil de euro pentru drepturile de televizare mi se pare foarte mult si cluburile ar avea mult de castigat din asta.
    Da, dar care cluburi ? Se cam stie ca de la o vreme Steaua, Dinamo si Rapid tot viseaza sa-si negocieze singure vanzarea drepturilor de televizare. Daca reusesc, mai mult ca sigur aceste cluburi vor lua caimacul iar restul vor avea de suferit.

  21. #21
    sport legend CFR1907's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vladek View Post
    Da, dar care cluburi ? Se cam stie ca de la o vreme Steaua, Dinamo si Rapid tot viseaza sa-si negocieze singure vanzarea drepturilor de televizare. Daca reusesc, mai mult ca sigur aceste cluburi vor lua caimacul iar restul vor avea de suferit.
    Pai tocmai aia e faza. De aia negociaza LPF-ul contractul asta ca ulterior sumele respective sa fie impartite cluburilor, in functie de pozitia ocupata la sfarsitul sezonului. Si ideea ca SDR sa isi negocieze separat contractele ar falimenta jumatate din echipele din prima liga. La SDR un milion de euro in plus nu conteaza foarte mult, dar marea majoritate a cluburilor din banii astia traiesc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •