Results 1 to 20 of 20

Thread: The Last Samurai

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    The Last Samurai

    Un film destul de interesant... reclama pe care am vazut-o nu m-a facut sa merg la acest film, totusi am ajuns sa-l vad si a depasit asteptarile mele!!!

    Tom Cruise... nu foarte deosebit, se putea si mai bine!
    Bataliile cam slabute, oricum nu cred ca au beneficiat de prea multe efecte speciale ca in LOTR 1 si 2 ... dar parca era loc si de mai bine!
    Last edited by rasheedkpenny; 3rd March 2004 at 15:27.

  2. #2
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Esti bogat, daca ai vazut 2 filme in aceiasi zi la Mall. :p
    L-am vazut si eu si mi-a placut chiar foarte mult. Imaginile din satul samurailor sunt superbe. Si tot ceea ce se petrece acolo. Ca iubitor al vechii culturi japoneze ma declar multumit de acest film si ii acord nota 9.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  3. #3
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    N-am vazut 2 filme la Mall in aceeasi seara... Ultimul Samurai l-am vazut luni, Marti am vazut Torque, si joi sper sa mai vad un film!

    Imaginile din satul samurailor erau intr-adevar deosebite! Totusi parca satul acesta n-avea din maretia Shire-ului din LOTR1! Gresesc?
    Oricum satul samurailor trebuia sa indeplineasca si unele "considerente de securitate" poate asta i-a luat din maretie. Adica era un sat destul de inghesuit, dar era deosebit ... alte lucruri care v-au impresionat?

  4. #4
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    nu avea nimic din maretia Comitatului...tocmai d'aia nu a luat nici un Oscar. :p

    Mi-a placut de femeia ce il gazduia pe Tom Hanks. la inceput nu-l accepta, dar la sfarsit incepuse sa tina la el.

    oricum..preferatul meu cu japonezi ramane ...Shogun cu Richard Chamberlain. foarte bine facut filmu.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  5. #5
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gabriel
    Mi-a placut de femeia ce il gazduia pe Tom Hanks. la inceput nu-l accepta, dar la sfarsit incepuse sa tina la el.
    Hai sa-ti spun un mare secret... Tom Hanks n-a jucat in Ultimul Samurai! Tom Cruise in schimb a jucat! Graba asta, mai Gabriele mai!

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Ultimul samurai

    Mi-a placut filmul si mi-a parut bine ca l-am vazut in locul lui LOTR 3, la care nu mai erau bilete si unde oricum eram tarat cu forta. Prefer de 100 de ori un film de genul asta ancorat in realitate, in loc de unul cam de acelasi gen, dar de fictiune. Mi-a placut ca Tom Cruise nu a avut un rol in care sa vorbeasca mult, ii sta bine cand tace. Mi-a placut ca filmul nu a avut scene siropoase, desi a avut sentiment in relatia lui cu japoneza, insa numai atat cat sa intelegi ca exista ceva deosebit. Scenele de lupta au fost bine facute si nu am avut nici un moment senzatia ca sint trase de par, ceea ce e mare lucru pentru mine. In rest, un film care ii imprieteneste pe cetatenii americani cu putin din cultura japoneza, despre care poti afla mai multe citind, daca te pasioneaza. Concluzia mea: scenariu gen "shogun", dar mai subtire.

    Si acum o intrebare de gandire pentru voi: Pe care il considerati ultimul samurai? Pe Tom Cruise sau pe japonez?

  7. #7
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Pe japonez, e clar... de ce ar fi considerat ultimul samurai Tom Cruise? Ca a fost "last-man-standing"? Neah... I don't think so!

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu e vorba de last man standing. Este o metafora. Japonezul a murit, iar el si-a dat seama ca este samurai, ca dovada s-a intors in sat. Ca urmare, el devine ultimul samurai si explica titlul. Dupa mine.

  9. #9
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    da..pai Cruise devenise si el samurai....ca se antrenase in sat cu ei si luptase alaturi de ei. despre Cruise este vorba in titlul filmului.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  10. #10
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Pai asa, sa inteleaga si Rasheed, ca a platit degeaba biletul la film.

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gabriel
    nu avea nimic din maretia Comitatului...tocmai d'aia nu a luat nici un Oscar. :p

    Mi-a placut de femeia ce il gazduia pe Tom Hanks. la inceput nu-l accepta, dar la sfarsit incepuse sa tina la el.

    oricum..preferatul meu cu japonezi ramane ...Shogun cu Richard Chamberlain. foarte bine facut filmu.
    Gabi cauta "Cei 7 samurai" al lui Kuroshawa (cu Toshiro Mifune) si vei constata ca ceea ce prezinta americanii despre Japonia si samurai e un surogat. Nu vei regreta daca o sa-l vezi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    L-am vazut acum ceva vreme. Superb film.
    si sa stii ca mi-a placut si coverul facut de americani dupa "cei 7 samurai"...in spetza "cei 7 magnifici".
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    ...si mie, a avut si o distributie de zile mari...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    ...l-am vazut la bulgari prima data. aveam vreo 9 ani. m-a cucerit. ulterior am vazut samuraii...la tvr, acum vreo 10 ani cred.
    as vrea sa le revad pe ambele.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  15. #15
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Nu e vorba de last man standing. Este o metafora. Japonezul a murit, iar el si-a dat seama ca este samurai, ca dovada s-a intors in sat. Ca urmare, el devine ultimul samurai si explica titlul. Dupa mine.
    Neah... definitoriu pentru un samurai este onoarea! De vreme ce Cruise n-a respectat aceasta conditie esentiala, n-avea cum sa fie samurai in primul rānd! Nu?

    Anyway... de parca mai conteaza!??!

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    si totusi, daca stai sa te gandesti, realitatea din satul samurailor este net superioara decorurilr SF din LOTR!


    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    N-am vazut 2 filme la Mall in aceeasi seara... Ultimul Samurai l-am vazut luni, Marti am vazut Torque, si joi sper sa mai vad un film!

    Imaginile din satul samurailor erau intr-adevar deosebite! Totusi parca satul acesta n-avea din maretia Shire-ului din LOTR1! Gresesc?
    Oricum satul samurailor trebuia sa indeplineasca si unele "considerente de securitate" poate asta i-a luat din maretie. Adica era un sat destul de inghesuit, dar era deosebit ... alte lucruri care v-au impresionat?

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    si daca stai sa te ganseti, totusi, realitatea di satul samurailor este net superioara decorurilor SF din LOTR!!!!!!!!!!

  18. #18
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    bata-o norocu de realitate. am vazut si io filmul acu citeva saptamini.

    am ramas intrebindu-ma cum ajustau tunarii asa repede elevatia cind atacau calaretii si nimereau de fiecare data fara sa recalibreze. sau cum gatlingu nu era reincarcat. sau cum de au ajuns americanii sa trimita veterani ai razboiului civil (care era terminat de vreo 10+ ani) ca consultanti, cind in realitate flota japaoneza a fost reorganizata de englezi si armata de nemti.

    modul de prezentatre al plotului e putin ciudat. de ce railroad tycoon-u e personajul negativ? fara oameni care insistau pe industrializare s-ar fi ales praful din Japonia in 1904 si ar fi devenit inca un fel de china in care toti isi luau ce vroiau.
    dovada faptului cit de incununata de success a fost industrializarea (realizata prin magnati ca cel din film) Japoniei este razboiul cu rusii. datorita industrializarii Japonia a ajuns in mai putin de 30 de ani de la un stat feudal inapoiat la o putere mondiala.
    asta in nici un caz n-ar fi fost de realizat prin purtare de pijamale si dueluri cu sabii. unde mai pui ca samuraii erau o casta de feudalisti privilegiati si xenofobi asupritori pentru care muncea o buna parte din po****tie (expusa la orice faradelege din partea lor) ca ei sa-si poata traii "traditiile".

    dupa cum am zis, bata-o norocu de realitate.

  19. #19
    junior
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Oricum Filmu merita macar un oscar zic eu-mie mi-a placut

  20. #20
    incepator
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti...si atat!
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Salve samurailor!

    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Pe japonez, e clar... de ce ar fi considerat ultimul samurai Tom Cruise? Ca a fost "last-man-standing"? Neah... I don't think so!
    Ideea e alta, se pare k n-ati vazut mai departe de tot ceea ce ati postat pe forum.
    Intr-adevar, Algren e ultimul samurai...........nu pentru k s-ar fi intors in sat sau pentru k s-ar fi antrenat in satul samurailor.
    Exista o legatura intre el si spiritul samurailor inca inainte de a-l cunoaste pe Conducator.
    Nu uitati e viziunea aceea care intr-un final s-a adeverit; ce a urmat nu a fost nimik fortat, a fost pur si simplu acceptat si el, la randul lui s-a regasit in traditiile lor..."e singurul loc in care ma regasesc dupa atata timp...".
    Era samurai inca dinainte de a imbraca armura aceea...........era un samurai occidental, nu uitati scena in care a pus sa fie impuscat doar pentru a demonstra ca trupele nu sunt bine pregatite.
    Cautati cu totii definitia "samuraiului"...va veti regasi multi dintre voi acolo...sper!!!
    Va salut Samurailor...........pentru cei "fake"...multe shuriken!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •