View Poll Results: Credeti ca filmul este bine realizat?

Voters
24. You may not vote on this poll
  • DA

    19 79.17%
  • NU

    5 20.83%
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 118

Thread: Passion Of The Christ

  1. #43
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Eu astept inca sa il vad. Una peste alta, pana acum a stans 278 de milioane$ si este pe locul 145 alltime - worldwide. Acum ruleaza in 6 tari.

  2. #44
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Sa inteleg ca este un fel de Braveheart mai slab?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #45
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    vasea, cred ca filmul nu trebuie asteptat ca "mesia," cum plastic te exprimi. ar fi mult mai bine daca specatorii s-ar putea sustrage agresivitatii impuse de sistemul de marketing al filmului care actioneaza la nivel subliminal si care transforma pelicula in ceva ce, de fapt, nu este. dar, admit, e foarte greu sa fii critic cand ai de a face cu un subiect atat de sensibil!!!

    revenind la violenta filmului, remarc faptul ca nu putea lipsi dintr-o ecranizare de acest gen. asta e clar. si totusi cred ca Gibson exagereaza in anumite privinte. de pilda, scenele biciuirii, unde filmul atinge, probabil, apogeul violentei. trei din cele patru texte evanghelice (Matei, Marcu si Ioan) dedica momentului o singura fraza, fara a intra in detalii. Luca, pe de alta parte, mentioneaza dorinta lui Pilat de a-l pedepsi pe Isus (prin biciuire) si de a-l elibera, pentru ca naratiunea sa treaca apoi direct de la judecata lui Pilat la drumul spre Golgota fara ca tortura romana sa mai fie pomenita. in filmul lui Gibson insa secventele biciuirii sunt prezentate cu o minutie aproape diabolica pana cand trupul lui Isus se transforma realmente, direct sub privirele spectatorilor, intr-o masa de carne vie. mi-e greu sa cred ca cei patru evanghelisti au tratat cu o indiferenta inexplicabila in economia naratiunilor lor ceea ce in viziunea lui Gibson a fost unul din momentele esentiale ale patimilor cristice.

    repet totusi: problema nu consta in cantitatea de violenta fizica pe care filmul o propune ci in modul cum aceasta violenta e reprezentata. adica in modul in care Gibson apeleaza la o suma de trucuri tehnice, care nu scapa ochiului exersat, pentru a obtine impactul maxim asupra spectatorului (de-a lungul proiectiei se pot auzi distinct in sala exclamatii/oftaturi de oroare, repulsie si spaima astfel incat ceea ce se patrece dincoace de ecran devine un spectacol in sine).

    tratata astfel insa, violenta devine autoreferentiala, se intoarce inspre sine si nu mai comunica nimic dincolo de ea. se goleste de continut pentru a se celebra pe sine. de altfel, singurul moment pe care l-am resimtit ca fiind autentic a fost acela al crucificarii, atunci cand dimensiunea umana a lui Isus este subliniata de intensitatea durerii fizice pe cate trupul o resimte deplin si careia nu i se poate sustrage.

    Utilizator, nu am vazut Braveheart deci nu ma pot pronunta.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  4. #46
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    se goleste de continut pentru a se celebra pe sine
    asta se cam intimpla in toate filmele lui Gibson.

  5. #47
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    cu riscul de a va agasa, revin cu alte cateva detalii. chiar azi am dat peste un numar foarte recent (8 martie a.c.) al revistei canadiene Maclean's (care apare in formatul Newsweek-ului) si al carui top story este filmul lui Gibson.

    extrag mai jos doua citate din articolul semnat de Brian D. Johnson "The Power and the Gory" care merg cam in aceeasi directie cu ce spuneam si eu.

    "The movie covers the last 12 hours of Christ's life. And to magnify his torment, Gibson pulls out every cliché of Hollywood melodrama -- from the opening scene in the Garden of Olives, where spooky suspense music indicates that Jesus is about to have a very bad day, to the Demon Seed leer of a child in the arms of an androgynous Satan." (p. 31, subl. mea)

    "Gibson swears all this happened. I'm still looking for the the place in the Bible where a crow plucks out the eye of the bad thief on the cross next to Jesus. But that's not the point. I have no quarrel with filmmakers tweaking, even wildly transforming, fiction or non-fiction for the sake of art. What's maddening is Gibson's preposterous claim that his pageant of sadism accurately represents both the Gospels and history itself. The special-effects gore in The Passion is a device, and all it represents is the filmmaker's desire to provoke a visceral reaction. Gibson is an old hand at this. As the star of blood-drenched epics such as Braveheart and The Patriot, he's experienced at channelling gore into sentiment. Martyrdom seems to be his thing. Even in his more comic roles, as Mad Max and Lethal Weapon's Martin Riggs, he reveals a taste for self-flagellation." (p. 32, subl. mea)

    pentru cei care sunt curiosi sa citeasca mai multe iata cateva linkuri:

    http://www.macleans.ca/topstories/re...08_76752_76752

    http://www.macleans.ca/topstories/re...?content=75502
    (doua foarte interesante articol cu privire la dilemele de natura istorica tesute in jurul acestui subiect extrem de delicat; cel de-al doilea articol este dintr-un numar mai vechi al revistei)

    http://www.macleans.ca/culture/films...08_76755_76755 (articolul lui Johnson in intregime)

    lectura placuta...ca de certitudini nici pomeneala!!!
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  6. #48
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    intelesesem asta si doar facusem o paralele cu expectatiile unora. de asta am spus ca punctul culminant ar trebui sa fie "eli, eli, lama...". asta dincolo de pretentiile lui gibson de a epopeiza cele 12 ore.

    excelenta bibliografia.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  7. #49
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    vasea, . ma bucur ca ai gasit articolele interesante.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  8. #50
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Peste 300 de milioane in 26 de zile. And counting...

  9. #51
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    pai un soi de marketing bine facut. incep sa ma indoiesc tot mai puternic de mersul la cinema. daca nu il da la protv nu ma duc
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  10. #52
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    no uite ca l-am vazut vineri seara si io. pe bune ca nu-i nimic de adaugat fata de cele spuse, deduse numai din critici.

  11. #53
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens
    no uite ca l-am vazut vineri seara si io. pe bune ca nu-i nimic de adaugat fata de cele spuse, deduse numai din critici.
    , GoPens, pai ce am scris eu nu era dedus din critici...chiar am vazut filmul.

    Vasea, o sa revin in curand cu privire la lehamitea de a merge la cinema. acu tre' sa fug si nu am timp sa dezvolt.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  12. #54
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    ma refeream la ce am scris EU
    deh, narcismul

  13. #55
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    GoPens... . cine zice ca nu ie narcisiac MINTE... . hai sa traiesti .
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  14. #56
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Mai are un pic si intra in Top 100. Acum ruleaza in 19 tari (worldwide).

  15. #57
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Ieri mi-am descoperit un fost coleg de liceu pe net. Acum este in Cracovia. In discutiile pe messenger am ajuns si la subiectul film. Mi-a spus ca a fost lansat recent si in Polonia POTC si a fost nebunie! Va redau cateva dintre relatarile lui exact asa cum mi-a scris:

    bai... veneau polonezii cu autocaru' de la tara la filmu' asta...

    era bataie la cinema...

    nu... pai ce aveai loc?... (raspuns la intrebarea daca l-a vazut)

    ii aduceau cu autobuzu' de la intreprindere

    popa cu enoriasii de la biserica...

    parca bagasera mancare gratis...
    (sau vodca gratis...)

    Ce parere aveti?

  16. #58
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    In momentul asta a ajuns la 373 milioane$ worldwide si pe locul 63 alltime (date aproximative)

  17. #59
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Poland $6,200,000
    Mexico $11,200,000

  18. #60
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ultras
    Ieri mi-am descoperit un fost coleg de liceu pe net. Acum este in Cracovia. In discutiile pe messenger am ajuns si la subiectul film. Mi-a spus ca a fost lansat recent si in Polonia POTC si a fost nebunie! Va redau cateva dintre relatarile lui exact asa cum mi-a scris:

    bai... veneau polonezii cu autocaru' de la tara la filmu' asta...

    era bataie la cinema...

    nu... pai ce aveai loc?... (raspuns la intrebarea daca l-a vazut)

    ii aduceau cu autobuzu' de la intreprindere

    popa cu enoriasii de la biserica...

    parca bagasera mancare gratis...
    (sau vodca gratis...)

    Ce parere aveti?

    La noi lumea de la tara ar veni in halul asta pentru un film doar daca i-ar chema Nea Nelu si i-ar prelua cu autocarele de la partid . Oricum fara o votca la sfarsitul filmului ar fi un esec actiunea.
    Lasand gluma, n-am vazut filmul inca, din ce au spus cei care l-au vazut nu pare sa aiba o valoare artistica deosebita, dar promovarea a fost excelenta, oamenii cred ca vin deja de curiozitate.
    In Romania cred ca abia va strange ceva mai mult de 100 000 dolores. La noi informatia circula greu, lumea e destul de apasata de nivelul de trai, putea sa apara film cu Iisus Insusi si nu ar fi adunat prea multi spectatori.
    Trecand despre valoarea controversata a filmului, cred ca lumea merge sa-l vada si din curiozitate, dar si pentru divertisment pur si simplu. Un week-end in oras la pomu' laudat cu floricele si cola te mai destinde un pic dupa o saptamana de munca. La noi asa ceva nu mai functioneaza de mult din pacate, suntem prea inchistati in cotidianul mizer (nu cred ca atrocitatile ce se spune ca apar prin film intrece atrocitatea traita de multi romani clipa de clipa din lipsa de bani), am uitat sa mergem la un film pentru a mai face un Reset prin minte din cand in cand.
    Si eu recunosc procedez gresit, uneori sunt prea concentrat sa vad filme "de valoare", dar cred ca e mai vesela viata sa mai faci si concesii din cand in cand la asta. Pana la urma e doar un film, nu e nici versiunea oficiala a Bisericii si nici nu cred ca a avut intentia sa filosofeze prea mult pe tema asta. Cred ca Gibson a vrut sa faca un film menit sa stimuleze oamenii obisnuiti, sensibili aproape exclusiv numai la suplicii fizice. Un film educativ, tipic american. Nu trebuie sa gandesti, totul e descriptiv, concluziile le tragi imediat fara sa trebuiasca sa faci scoala pentru asta. Filmele sofisticate raman in istorie, dar impactul la mase e cvasi-nul de obicei.
    De discutat ce e mai important, fiecare gen are argumente pro si contra, eu cred ca sunt utile ambele.
    Nu cred ca imi va asigura institutul autocar sa merg la film, dar chiar as vrea sa-l vad. Pur si simplu din curiozitate . Si daca am cu cine o sa beau si o tarie la final . Sa fie o seara absolut banala in totalitate, ceea ce nu am mai gustat de multisor..
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #61
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Se cam apropie de locul 50 all-time (acum e pe 57). Cat despre film astept sa il vad in conditii cat mai bune. Am pus mana pe o copie trasa din cinema, dar m-am abtinut sa o vizionez. Cred ca o sa-l vad pe ecrane, cand va fi lansat. Rabdare si tigari!

  20. #62
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1

    Ce pacat ...

    Am vazut filmul de 2 ori, si de amandoua ori sala era arhiplina, si pe tot parcursul filmului nu ai auzit un psss.
    Nu stiu nici un alt film mediocru care sa poata creea asa ceva...
    Acum cateva luni, Ebert si Ropert (cei mai recunoscuti critici de film din US) au mers la Jay Leno Show (unul dintre cele 2 cele mai cunoscute showuri in fiecare zi luni-vineri seara) si au fost intrebati daca considera ca filmul merita premii oscar, amandoi au raspuns acelasi lucru... da.
    Insa au si mentionat ca nu va primi nimik, pentru ca Isus nu e la moda in Hollywood, ca de fapt in toata lumea moderna. Inclusiv Mel Gibson a mentionat de nenumarate ori ca daca filmul era despre oricine altcineva nu s-ar fi facut atata tam-tam, si atatia sa ii sara la gat. De fapt, New York Times a zis ca s-ar putea din cauza acestui film, Mel Gibson sa-si piarda mult respect in mijlocul Hollywood. Un lucru care arata mai clar pe langa faptul ca a pus din banii lui sa realizeze filmul, ca Mel Gibson e sincer in ceea ce face, si a este gata sa plateasca pretul care l-a cerut un astfel de film.
    Desi filmul nu este perfect, este una din cele mai bune realizari despre viata lui Isus.
    Textele alese in film sunt foarte inspirate. Explica in ele de ce a trebuit sa moara Isus. Si remarca care se gaseste in Evanghelia lui Ioan : Eu sunt calea,adevarul si viata este pe cat de adevarata pe atata de taioasa.
    Filmul practic nu te lasa neutru, si dupa cum dovedeste si forumul acesta, ori esti pentru Isus, ori esti impotriva.
    Cand Isus zice ca El este adevarul nu mai exista cale de mijloc, ori zice adevarul, ori minte.
    Controversa cu cine l-a ucis pe Isus e complet idioata, Isus nu a fost ucis, Isus si-a dat viata ( Imi dau viata pentru oile mele, nimeni nu mi-o ia cu sila)
    Filmul in sine nu explica tot si nici nu are pretentia, dar pentru oricine cunoaste Biblia, este o imagine a ceea ce s-a intamplat.
    Dumnezeu e drept si dragoste, aici sta moarte lui Isus si invierea.
    Pentru ca Dumnezeu e drept, nu poate sa accepte pe pacatosi (pe noi) fara ca cineva sa plateasca plata, si pentru ca este dragoste, El vrea sa salveze pacatosi.
    Cum noi suntem vinovati impotriva unui Dumnezeu infint orice am face noi nu este deajuns sa acopere plata, deaceea a trimis pe singurul fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aibe viata vesnica.
    In film (ca si in Biblie dealtfel) Isus inainte sa moara zice : S-a sfarsit.
    Cuvintele de fapt folosite in limba originala, erau cuvintele ce se ziceau cand o afacere era incheiata, Platit total. Paid in full.
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  21. #63
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cucu
    Filmul practic nu te lasa neutru, si dupa cum dovedeste si forumul acesta, ori esti pentru Isus, ori esti impotriva. Cand Isus zice ca El este adevarul nu mai exista cale de mijloc, ori zice adevarul, ori minte
    Cucu, eu iti respect parerile dar te rog procedeaza si tu la fel. ma bucur ca filmul lui Gibson ti-a transmis ceva dar asta nu inseamna ca cei care isi permit sa aiba o alta parere trebuie pusi la zid. din pacate, replica ta de aici se bazeaza pe niste confuzii regretabile, cea mai flagranta fiind aceea dintre discursul artistic si textul sacru pe care tu le suprapui fara nici cea mai mica remuscare. e destul de intristator modul in care intrepretezi tu analiza critica a filmului ca fiind o blasfemie la adresa figurii cristice. mi-ar parea rau ca sa fi ramas cu aceasta impresie dupa ce mi-ai citit comentariile pe marginea peliculei. si inca ceva, hai sa nu ridicam statui sau chiar sa mitizam atunci cand nu e cazul. te astept la un dialog deschis si eliberat de prejudecati.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •