Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 44

Thread: Mandria de a fi roman

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    3,040
    Reputatie
    1
    Hm....nu stiam ca fost ministru de externe...apropo de ignoranta
    Insa pentru un ministru de externe mi se pare aiurea sa scrie asa ceva. Ar fi trebuit ca tocmai el sa aiba putin optimism...si sa incerce sa deschida un pic ochii romanilor. Sa le inspire putina incredere in ei si sa ii indemne la o schimbare.

  2. #23
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Iata primul pas ce trebuie facut pentru a iti indeplini visele: cunoasterea cat mai buna a conditiilor date si lupta permanenta de a gasi caile de reusita.
    Daca stii unde trebuie sa ajungi si analizezi corect starea in care te afli ve gasi cu siguranta si drumul. fii atenta in cine te increzi: s-ar putea ca oameni pe care-i consideri de incredere sa te puna pe un drum gresit. Sau sa te faca sa mergi cu capul plecat in pamant fara sa ai de ce, sau chiar sa renunti la cautarile tale pentru ca ei iti arata de la inaltimea lor ca visele tale sunt imposibile.

    Sunt 100% de acord cu tine, si eu am zis la fel cand am vazut acest articol. Si nu e singurul, mai sunt si altii ce promoveaza desertaciunea. Pacat.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    3,040
    Reputatie
    1
    Uti....cred ca e cel mai frumos sfat pe care mi l-a dat cineva...vreodata...Nu exagerez. Pana acum m-am lovit de tot felul de pareri care mai de care..

    Oricum...cu toate problemele si situatia Romaniei...sunt cateva lucruri de care sunt mandra privitoare la tara mea, o sa le bag si pe cele marunte:..Imnul nostru (n-as vrea sa fie schimbat pt nimic...ne reprezinta in totalitate), obiceiurile (pe unde s-au mai pastrat), tara noastra ca asezare...ca relief. Si de romanii care lupta si incearca sa faca ceva in viata. Mai ales cei care au curaj sa plece din tara (ma refer la cei simpli si cinstiti...ca mai sunt si din astia ). Bine, sunt mai multe lucruri...dar am enumerat doar cateva

  4. #25
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    un scriitor german ce a fost evreu a fost intrebat de ce nu-i mindru ca e evreu, din moment ce si Iisus a fost evreu. a raspuns "as fi mindru sa fiu evreu daca numai Iisus ar mai fi fost evreu".

    cam asa-i treaba si cu toata lumea.

  5. #26
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    GoPens: e un sofism celebru dar care creaza delicii doar in discutii, realitatea stii bine ca e alta. Mai ales pentru evrei. Un popor exista ca entitate atat timp cat oamenii ce-l formeaza au ceva in comun care-i leaga unii de altii. Ceva de care sa fie mandri, altfel se imprastie de rusine prin toate zarile. Nici eu nu sunt 100% rezultat istoric direct al impreunarii dintre un roman si o daca dar sunt 'neste chestii' care ma fac sa ma simt bine ca sunt roman si sa ma simt emotionat cand aud imnul de ex.

    Aliss: Si eu am aceeasi parere despre Imn; Desteapta-te romane cred ca ne reprezinta si mai cred ca are o forta mobilizatoare colosala. Pentru mine cel putin. Si e actual, suntem ca si atunci, pastrand proportiile, cu probleme grele, cu sperantele distruse. Desteapta-te romane...acum ori niciodata croieste-ti alta soarta...Parca e Isus spunandu-i lui Lazar 'ridica-te din morti si umbla'

    Aici gasesti cate cava despre istoria lui, imnul nu are toate strofele poeziei lui Muresanu: http://www.muzeulmuresenilor.ro/istorie.htm

    Iar imnul chiar indeamna romanii sa fie mandri si cred ca asta a fost si motivul pentru care romanii l-au adoptat imediat si pentru care a mobilizat intotdeauna energiile latente.

    Hai sa-l pun integral ca-i frumos si azi se si preteaza:

    Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
    În care te-adânciră barbarii de tirani!
    Acum ori niciodată croieşte-ţi altă soarte,
    La care să se-nchine şi cruzii tăi duşmani!
    Acum ori niciodată să dăm dovezi în lume
    Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman,
    Şi că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
    Triumfător în lupte, un nume de Traian!
    Priviţi, măreţe umbre, Mihai, Ştefan, Corvine,
    Româna naţiune, ai voştri strănepoţi,
    Cu braţele armate, cu focul vostru-n vine,
    « Viaţă-n libertate ori moarte! » strigă toţi.
    Preoţi, cu crucea-n frunte! căci oastea e creştină,
    Deviza-i libertate şi scopul ei preasfânt,
    Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,
    Decât să fim sclavi iarăşi în vechiul nost' pământ!
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #27
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Va spun un banc care pica bine pe treadul asta:
    Doi viermisori (mama si fiu) ies dintr-un rah-at afara si se uita in jur. Intreaba fiul:
    -Mama, noi putem locui intr-o banana?
    -Desigur!
    -Dar intr-un mar?
    -Cum sa nu!
    -Si atunci de ce stam intr-un rah-at?
    -Pentru ca asta e patria noastra...

    PS: nu cred ca am folosit cuvinte atat de urate incat sa fie sters...
    non semper erit aestas

  7. #28
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Tennisprogirl: nu va fi sters

    Sigur e un banc romanesc, se inscrie perfect gandirii actuale: consideram mizeria ca o conditie data de trai in Romania, de neschimbat si prin urmare fara rost sa faci ceva in sensul asta. Poate ca ar fi mai bine sa cerem segmentarea Romaniei si alipirea diferitelor bucati la alte tari capabile sa vada altfel lucrurile. Noi nu putem gasi solutii, ne-am infrant singuri, putem renunta la a mai fi romani pentru ca nu avem de ce sa fim mandri si oricum mandria da prost ca idee asa ca putem pleca cu sentimentul datoriei implinite in banana altora.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #29
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Bancul ala reprezinta realitatea, nu cred ca mai e cineva mandru de Romania.
    non semper erit aestas

  9. #30
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In cazul in care suntem ferm convinsi de asta inseamna ca ne meritam soarta actuala. Si trebuie sa mai fim constienti de un lucru: daca n-avem motive sa fim mandri de Romania e din vina noastra a tuturor. Tara e unanim recunoscuta ca fiind frumoasa, noua ne place insa foarte mult si continuarea: pacat ca e locuita. O spunem cu placere, ne creaza delicii autoflagelarea, pentru ca si noi suntem locuitori ai ei, mai mult sau mai putin vinovati de starea actuala.
    Vina generala e ca am incetat sa mai credem in Romania si in cazul asta e firesc sa nu se poata schimba.

    Eu personal am destule motive sa ma simt bine ca roman, adevarat ca nu actualitatea stricta este cea care-mi da aceste motive. Si in mod cert m-as simti mai rau si as produce mai putin daca as incerca sentimente de rusine ca sunt roman. Indiferent nu pot fi...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #31
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Eu sunt deocamdata romanca, dar m-am nascut in Germania si la 18 ani am voie sa imi ridic cetatenia germana cu conditia sa renunt la cea romana! Si sunt pregatita sa o fac, stiu limba foarte bine si daca termin scoala la care sunt primesc o diploma cu care am voie sa fac orice facultate din Europa! Ce rost are sa ramanem aici? Parintii mei au putut sa aleaga in 87 intr-e a ramane in Bucuresti si a pleca in Berlinul de Vest! Si au ales Bucurestiul, cu speranta ca se va mai schimba ceva! Eu nu voi face aceeasi greseala!
    non semper erit aestas

  11. #32
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    pana cand faci tu 18 ani o sa poti face facultatea in orice tara din europa facand orice scoala din romania. asta 1.

    2. pentru majoritatea facultatilor alea trebuie sa platesti big money.

    3. probabil intrarea in UE e ultima sansa sa se mai schimbe ceva in romania. daca nici atunci nu o sa se intample nimic atunci e clar ca nu mai avem nici o sansa.

  12. #33
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Daca termin scoala asta fac orice facultate gratis. Statul german e obligat sa imi plateasca studile cu diploma aceea
    non semper erit aestas

  13. #34
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    muahahahaha, n-ai auzit de "Studiengebühren"? (taxe de studiu)

  14. #35
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    ca bine zice fratele Gopens, desi aici in austria exista aia care sunt befreit von...

    sunt cei din nu stiu cate tari printre care si Romania care nu au dat bacul in austria.

    deci puisor, tu cu orice diploma vii din tara nu platesti. cel putin in austria.

  15. #36
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Inca

  16. #37
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    inca ce? a, stiu, am auzit si eu ca vor sa taie chestia asta. oricum din moment ce se intra in UE, platesti studiengebühren in valaore de 385 de € aici in austria. presupun ca al nemti e asemanator.

  17. #38
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Nu am auzit prea multe de Studiengebuehren dar nici nu prea m-am interesat. Nici nu ma intereseaza deocamdata!
    non semper erit aestas

  18. #39
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    atunci nu vorbi in necunostiinta de cauza. una e sa nu iti placa in Romania, alta e sa spui ca la atii e miere in coada de caine. intelegi?

  19. #40
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    cf. "autonomiei universitare" e probabil ca fiecare universitate sa-si stabileasca singura taxele. deci intr-o parte poate e 385€/semestru, in alta parte poate 600€

    @tennisprogirl
    ar fi bine sa te intereseze din timp, ca s-ar putea sa ai nevoie de un credit pentru studii.

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    3,040
    Reputatie
    1
    Aseara am fost cu totii mandri ca suntem romani (nimeni nu poate contesta asta)...echipele romanesti de fotbal ne-au oferit un 1 decembrie extraordinar. Si ne-au dat un exemplu bun. Nu vreau sa comentez acum meciurile...exista alte thread-uri pentru asta...insa putem lua ca exemplu Dinamo...care a invins o echipa mare. Ne-a demonstrat ca se poate iesi din anonimat, ca putem obtine orice, daca ne dorim cu adevarat, ca trebuie sa luptam...sa ne facem cunoscuti in sensul bun. Ne-a demonstrat ca nimic nu e imposibil...trebuie doar sa vrem.

    Am prins si cate fraze din discursul presedintelui tarii (tinut in Piata Revolutiei), prin care a incurajat poporul roman si l-a indemnat sa creada ca nu suntem cu nimic mai prejos fata de alte natiuni. Poate ar fi cazul sa incepem sa credem cu adevarat asta.
    "Suntem la fel de destepti ca si ei" spunea presedintele....eu cred ca suntem mai destepti decat ei...daca luam in calcul rezultatele la olimpiadele internationale si alte concursuri de acest gen

  21. #42
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    pacat ca ala care spunea ca suntem la fel de destepti nu duce nivelul la presedinti. daca s-ar face teste de inteligenta la presedintii din lume, cred ca base ar fi rivalul numarul unu pentru Bush.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •