Results 1 to 7 of 7

Thread: Nica a criticat dur prefecţii în legătură cu informatizarea în administraţie !

  1. #1
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Exclamation Nica a criticat dur prefecţii în legătură cu informatizarea în administraţie !

    Propaganda electorala au ba ?!?

    Ministrul Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiei, Dan Nica, i-a criticat dur, vineri, pe reprezentanţii administraţiei locale pentru că nu recurg la mijloace electronice în administraţie, nu informează cetăţenii în legătură cu plăţile on-line, nu ştiu să folosească potenţialul informatizării. Dan Nica a avertizat, în videoconferinţa cu prefecţii, că de la 1 martie reprezentanţi ai MCTI şi MAI vor merge în toate judeţele şi acolo unde vor constata că prevederile legii anticorupţie referitoare la obligativitatea introducerii mijloacelor electronice în administraţie nu sînt respectate vor da "sancţiuni în plic". El a precizat că aceste sancţiuni vor fi aduse la cunoştinţa opiniei publice prin presa locală sau prin anunţuri publicitare şi a atenţionat că "nota de plată" pentru nerespectarea legii va fi achitată de reprezentanţii administraţiei locale la alegerile din acest an.

    Ministrul Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiei a declarat că regula trebuie să fie dată de accesul cetăţenilor şi firmelor la informaţiile necesare şi la plata taxelor on-line, iar numai dacă doresc să meargă la sediul instituţiilor din administraţia locală. Nica a adăugat că nu mai pot fi acceptate situaţiile în care oamenii sînt plimbaţi de la un ghişeu la altul. Dan Nica i-a îndemnat pe şefii instituţiilor din administraţie să-şi trimită prietenii la ghişeele respectivelor instituţii, pentru ca aceştia să le spună care este situaţia reală. "Veţi vedea cum aceşti funcţionari de la ghişeu se compromit pe ei, vă compromit pe dvs. şi pe noi şi îi chinuie pe cetăţeni", le-a spus ministrul prefecţilor.

    Nica a apreciat că la nivelul administraţiei locale se dă dovadă de ignoranţă faţă de cetăţeni. "Vedem cozi, oameni plimbaţi pe la ghişee de la minus15 la plus 40 de grade Celsius, de dimineaţa pînă seara", a mai spus Dan Nica. Ministrul MCTI a relatat că sînt primării care au refuzat introducerea mijloacelor electronice pe motiv că, spre exemplu, din 25 de angajaţi ar fi trebuit concediaţi 5. Nica a adăugat că în astfel de cazuri se nasc întrebări în legătură cu relaţiile dintre şeful instituţiei şi aceşti salariaţi, cu modul în care au fost ei angajaţi şi de ce nu eficienţa instituţiei este cea mai importantă.

    Dan Nica a declarat, de asemenea, că funcţionarii de la ghişee manifestă indiferenţă şi dispreţ faţă de cetăţeni, iar diversele formulare sînt făcute în mod intenţionat complicate pentru ca oamenii să nu ştie să le completeze. El a relatat că, dacă ceri informaţii despre plata on-line a unor taxe, mulţi funcţionari răspund: "Fugi, dom'le, nu se poate electronic". Ministrul Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiei a precizat că sînt primării care, deşi au introdus sistemele electronice, nu le fac publice. El a dat exemplul primăriei Giurgiu al cărui sistem nu a înregistrat, din această cauză, nici un utilizator. În privinţa obligativităţii de realizare a sistemelor pentru plata on-line, Dan Nica a declarat că multe primării nu au încheiat contracte cu băncile în acest sens, iar altele au încheiat cu o singură bancă, astfel că numai persoanele care au carduri emise de respectiva bancă pot beneficia de acest serviciu. "Explicaţi-le funcţionarilor: Calculatorul nu este un duşman. Dacă avem un funcţionar perfect, care munceşte 24 de ore pe zi, 7 zile din 7, nu-i puneţi piedici. Lăsaţi-l să funcţioneze", le-a mai spus Nica prefecţilor. El a adăugat că sistemul informatic trebuie să funcţioneze nonstop, nu ca în unele situaţii în care funcţionarul opreşte şi calculatorul cînd pleacă de la serviciu, la ora 17.00. Dan Nica a menţionat că se verifică acest lucru atît noaptea, cît şi sîmbăta şi duminica.

    Precizînd că nu toate instituţiile din administraţia locală s-au înregistrat în sistemul informatic, ministrul Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiei le-a explicat prefecţilor că pentru orice om de afaceri absenţa localităţii sau instituţiei respective de pe Internet înseamnă "lumea a treia, un loc în care nu trebuie să mergi". El a precizat că nimeni din lume nu se mai informează
    altfel decît prin Internet.

    (c) Mediafax 20 februarie 2004
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #2
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    partea deprimanta va fii cind prefectii vor descoperii cit din buget trebuie sa investeasca pentre High Availability. circuite de alimentare redundante, UPS-uri serioase care tin un dulap de 19" plin minim 20 de minute, evtl. un generator de curent pe diesel...
    si-apoi serverele. poti sa tot iei piese ieftine de la diferiti vinzatori dar 24/7 nu vei avea. intr-un proiect al unui client de-al nostru s-a cumparat un server de baze de date mid-range de la IBM, 4ways Xeon IIRC, a costat cu discuri cu tot, vreo 30 000€ rabat inclus. si daca vrei HA unul singur nu-i destul...
    nu prea vad de unde sa scoata bugetul pentru achizitii din asta. si de nu va merge 24/7 se vor gasi mii care vor spune:
    "dom-le, io am incercat sa platesc dar mi-a venit 'DNS error or server not found'. n-am avut cum sa-mi platesc taxele, onorata instanta."

    am citit acu citiva ani un articol intr-o revista IT in RO in care prezentau un "server departamental" care avea un singur disc. dar cel mai important feature prezentat (probabil l-a impresionat pe autorul articolului) a fost placa geForce montata. mi-a venit sa urlu...

  3. #3
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    nu urla ca nu e bine. povestea cu nica si prefectii e foarte veche si doar electorala. vezi primariile bucurestiului. vezi siturile lansate de mcti. am exemple cite vrei.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  4. #4
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Thumbs down

    si eu zic ca e o poveste pur electorala dar sa nu uitam un aspect: marea majoritate a prefectilor sunt din PSD ... si primarii sunt in aceeasi situatie

    eu cred ca bani sunt destui ca pompeaza UE in noi cat nu putem duce si pe aceea pe care ii folosim nu ii investim cu cap

    in legatura cu informatizarea administratiei locale apar cateva probleme pt prefecti/primari:
    - nu stiu ca se poate investi in IT
    - daca se fac investitii in IT, o sa trebuiasca sa dea afara angajati din respectivele institutii
    - asemenea investii se fac in anul electoral ca in restul perioadei nu conteaza
    - situatia cu taxele si DNS-ul nu tine atata timp cat echipamentul in care s-a investit e "de firma"; aici apare un alt aspect al bancilor care nu prea dau apa la moara in aceasta chestiune
    - de situatia prezentata cu "server-ul departamental" (ce limbaj de lemn...) ce era prevazut cu un GeForce cred ca e vinovata firma ce a facut vanzarea echipamentului dar si sefii de la IT din administratia locala in cauza

    si lista poate continua ....
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  5. #5
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    situatia cu taxele si DNS-ul nu tine atata timp cat echipamentul in care s-a investit e "de firma"; aici apare un alt aspect al bancilor care nu prea dau apa la moara in aceasta chestiune
    nu-i suficient sa fie "de firma" ca sa ai 24/7. si scule cisco se strica. mainboarduri IBM la fel. dintr-un array de 80 de discuri aveam in medie unul la 3 saptamini defect.
    HA necesita mai mult si e scump (ca naiba).

    de situatia prezentata cu "server-ul departamental" (ce limbaj de lemn...) ce era prevazut cu un GeForce cred ca e vinovata firma ce a facut vanzarea echipamentului dar si sefii de la IT din administratia locala in cauza
    era vorba de o prezentare comerciala intr-un articol al unei reviste. ceva de genul firma X prezinta noul "server departamental" etc. blah blah.
    eu m-am enervat ca prezentau un obiect fara folos pentru rolul respectiv care costa undeva pe la 2000$ la vremea aceea.
    cind ma duc la un client si-i recomand un server ce costa 10-15 000$ incepe sa rida de mine si-mi arata articolul din revista. degeaba-i spun io ca-s prostii, e scris e sfint. ca si in "scinteia". rid eu apoi dupa vreo 3 luni cind i-a picat tot sistemul ca avea un singur disc si nici back-up n-a avut si fiul s-a jucat quake pe server ca are geForce dar pina una alta nu foloseste la nimeni.
    cauza: un articol de la un redactor incompetent (sau subventionat).
    daca as avea 1€ pentru fiecare data cind in cadrul unui meeting de proiect, cineva a tinut sa-mi explice ce solutii grozave a citit intr-o revista "IT" cu femei in pielea goala pe coperta, as putea sa-mi cumpar acel "server departamental".
    din pacate-ti interzice politetea sa spui "gura! stai jos! nota 4!"

  6. #6
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    La opt ani dupa ce a fost înregistrat primul nume de domeniu din Internet, la 26 februarie 1993, IANA - Internet Asignment Numbers Authority, singura autoritate internationala abilitata sa reglementeze regimul de utilizare a domeniilor, a admis dreptul României de a înscrie domeniul de nivel înalt în Internet „.ro”, adica de a administra un registru national de domenii si de a înregistra domenii sub “.ro”. Impreuna cu România, au mai primit dreptul de înregsitrare alte 16 tari: Bulgaria (BG), Costa Rica (CR), Egypt (EG), Fiji (FJ), Ghana (GH), Guam (GU), Indonesia (ID), Kazakhstan (KZ), Kenya (KE), Liechtenstein (LI), Peru (PE), Russian Federation (RU), Turkey (TR), Ukraine (UA), UAE (AE), US Virgin Islands (VI).

    Din acel moment, ICI, prin departamentul RNC, a început sa înregistreze nume de domenii “.ro”. Numarul domeniilor înregistrare în primul an nu depasea 10! Apoi, au început sa "curga" cererile de înregistrare de domenii sub ".ro", astfel ca astazi ele sunt de ordinul zecilor de mii.

    Astazi, 406 de companii sunt înregistrate la Autoritatea Nationala de Reglamentari în Comunicatii ca furnizori de servicii Internet (anul trecut erau 141!), alte sute de companii dezvolta aplicatii si furnizeaza servicii bazate pe Internet (în special web) si alte mii de companii sunt utilizatori consecventi de Internet. De asemenea, peste 20% din româniau acces la Internet, iar cca 10% din ei utilizeaza Internetul în mod curent în activitatea socio-profesionala.

    Au trecut, iata, 11 ani de când avem identitate nationala pe Internet! Sunt ani multi, sunt putini? Sa rememoram principalele momente ale istoriei (recente) a Internetului:

    1969 – apar primele norme tehnice ale Internetului (celebrele RFC-uri).

    1973 – Vinton Cerf si Bob Kahn prezinta ideile de baza ale Internetului.

    1974 - Vinton Cerf si Bob Kahn prezinta protocolul Internetului.

    1978 – protocolul Internetului se “desparte” în doua componente: TCP si IP.

    1982 - TCP/IP devi protocoale standard ale ARPANET, dând consistenta conceptului Internet, care se defineste ca “interconectare de retele”.

    1984 – se pune în practica sistemul de atribuire de nume de domenii, pentru a se permite coordonarea accesului între resursele conectate la retele. Primul nume de domeniu a fost ”symbolics.com”, înregistrat la 15 martie 1985.

    1986 – îsi încep existenta grupurile de experti (lucru) Internet Engineering Task Force (IETF) si Internet reasearch task Force (IRTF).

    1988 – se constitue Internet Assigned Numbers Authority (IANA), cu legendarul Jon Postel ca prim director.

    1989 – Tim Berners si Robert Cailiau pun bazele unui nou sistem de comunicare pe Internet, pentru stocarea si regasirea documentelor – World Wide Web.

    1990 – primul furnizor comercial de acces la Internet: World Com.

    1991 – Linus Torvalds de la Universitatea Helsinki difuzeaza versiunea preliminara a unui nou sistem de operare tip UNIX, dar distribuit gratuit si functionând în regim de open-source.

    1992 – primul nod Internet din România este instalat la ICI în (decembrie 1992). Nodul era legat pe linie închiriata la 9,6 kbps cu Universitatea din Viena, cu protocoale NJE pentru acces la EARN si TCP/IP pentru acces la Internet. Primele noduri conectate la acesta au fost IFA, Universitatea Politehnica Bucuresti, Universitatea Tehnica Timisoara, CEPES, IMAR.

    1993 – apar primele servicii comerciale de acces la Internet din România (“stramosii” ISP-istilor de azi).

    de la RNC
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  7. #7
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    ..... si..
    2025 - Guvernarea online, functionala in Romania
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •