Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 57

Thread: SUBIECTUL SAPTAMANII ! DINEL STAICU

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1

    Subiectul Saptamanii ! Dinel Staicu

    In fiecare saptamana va exista un thread cu acest titlu!(SUBIECTUL SAPTAMANII). Cred ca asa vom putea discuta mai concret asupra unor subiecte legate de viata Universitatii si nu numai! Propuneri pentru saptamana urmatoare se vor putea face pana vineri cand , in mod normal , se va anunta subiectul pentru saptamana urmatoare! Subiectul va ramane deschis o saptamana ( in principiu de luni pana duminica ) si va fi "arhivat" intr-un tread cu numele acesta , unde cei care doresc vor putea revedea toate discutiile purtate!

    Subiectul acestei saptamani este DINEL STAICU si felul in care patroneaza Craiova , aparenta lui nostalgie pentru comunism, orice alte probleme care ar putea intersa legate de actualul patron al Craiovei!
    Deci este Staicu cu adevarat un nostalgic sau e doar asa de ochii lumii , are el o obsesie pentru comunism sau a vazut in asta un mod de a face bani.
    Este el un patron bun pentru Universitatea Craiova , care sunt pacatele si calitatile lui
    Threadul va fi blocat pe 08 martie.
    Pentru a avea un punct de plecare postez un fragment aparut intr-un articol din Gazeta Sporturilor.


    "Aşa cum īl bănuiesc īn urma singurei noastre īntīlniri, dl Staicu nu a luat īn braţe tabloul lui Nicolae Ceauşesu din dragoste sau din mari regrete, ci pentru că ştie că, īn economia de piaţă, pīnă şi nostalgia - nostalgia altora - se plăteşte. Medalii, albume, foste haine, statui, pīnă şi osemintele exhumate şi aduse - toate vor să facă din Scorniceşti un fel de Disneyland al comunismului şi nicidecum un memorial istoric. Dl Staicu, pur şi simplu, vrea să stoarcă, de pe urma fostului lider al comuniştilor, bani capitalişti; plus că, de fiecare dată cīnd mai spune cīte o trăsnaie, i se face publicitate pe gratis. Restul este retorică pură. "
    Last edited by EDMOND_; 1st March 2004 at 11:13.

  2. #2
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Pasiunea lui pentru comunism/ceausesti oricum ne face de ras. Ca sectorist i-o fi mers lui bine, dar din repsect pentru majoritatea romanilor care au suferit de pe urma lui ceausescu, ar trebui s-o lase mai moale. Ca sa nu mai spunem despre tinerii care au murit la lovilutie ca sa fie el acum patronul Stiintei in loc de militian cu cashcheta pe ceafa.
    Un alt aspect este la fel de ingrijorator: prin lipsa achizitiilor importante (Njock e singura exceptie) si prin vanzariea jucatorilor tineri, valorosi si de perspectiva pe bani putini, arata ca nu are puterea financiara necesara mentinerii Stiintei acolo unde ii este locul, pe podiumul Diviziei A.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  3. #3
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    asta nu e subiectul saptamanii, subiectul saptamanii este incercarea ********* de a ne fura jucatorii. Mi se rupe de cat de interesat sau nebun este staicu.
    Last edited by EDMOND_; 22nd February 2004 at 19:24.

  4. #4
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    Subiectul acestei saptamani este DINEL STAICU si aparenta lui nostalgie pentru comunism, dar putem discuta si alte lucruri legate de actualul patron al Universitatii.
    Deci este Staicu cu adevarat un nostalgic sau e doar asa de ochii lumii , are el o obsesie pentru comunism sau a vazut in asta un mod de a face bani.
    Eu zic ca e si de ochii lumii,dar mai iubeste si comunismul la nebunie, ar fi cazul sa fie si el un om de rand, sa nu isi mai faca publicitate cu muzeele lui ieftine
    Daca reuseste sa duca Craiova in Europa, nu ma mai intereseaza daca iubeste comunismul sau nu, poate sa fie si nazist, daca o ajuta pe Stiinta sa ia fata bucurestenelor, merita toata stima
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Voi bloca deocamdata acest thread , urmand sa-l redeschid in alta saptamana! Evenimente recente ma fac sa deschid alt subiect la "Subiectul Saptamanii !"

    Il redeschid astazi si am sa pun aici mesajul lui Blue , cu observatia ca i-a fost foarte greu sa astepte pana astazi asa cum l-am rugat si a preferat sa mute dezbaterea pe intern!

    Sa plece Dinel Staicu !

    ""1. pentru ca n-are bani sa tzina o echipa cu pretentzii ....si mai este si extrem de zgarcit.
    Nu ia jucatori decat gratis, pana si stancu putea sa fie al lui daca dadea.....
    10 000(zece mii,atat) de dolari

    2.pentru ca este complet strain de fotbal, aduna la echipa tot felul de jucatori fara vreo legatura precisa cu fotbalul pe care orice om cu o minima cultura fotbalistica ii refuza.Celebre deja cazurile agachi, badalutza, ciocoi, biemme,belmondo, etc.
    nu stia nici de aversiunea mai speciala a suporterilor fatza de lacatus, dinu si altzi catziva.

    3. pentru ca are idei complet idioate , se numeste director tehnic si antrenor.
    Isi inchipuie ca va reusii sa opreasca suporterii sa-i conteste deciziile....la faza ata d dovada ca e retardat mintal. .....da raspunsuri cretinoide prin presa care suna mai mult a bancuri deat a raspunsuri de om normal.

    4. pentru ca este un criminal, de fapt asta este primul punct. Bun, nu ti-a convenit gestul suporterilor, dar nu vii cu gealatii cu sabii ninja sa omori niste tineri neinarmati. Sa-si dea seama ca de fapt el va singur impotriva suporterilor. CE A FACUT EL SE NUMESTE TENTATIVA DE OMOR DEOSEBIT DE GRAV PENTRU CA EL A CONDUS UN GRUP DE OAMENI PE CARE I-A INARMAT SPECIAL CU ACELE SABII TIGANESTI.

    5. pentru ca ma irita vesnica lui gargara cu comunistii . Nu ma intereseaza ce febletzi are el , ca e nostalgic comunist si alte tampenii de-ale lui.
    E liber sa creada ce vrea el si ca pamanutul e plat , ca martienii ne invadeaza, ca moroii ii bantuie sediul, orice .DAR SA NU LEGE NUMELE CLUBULUI UNIVERSITATEA CRAIOVA de tampeniile lui.

    6.pentru ca nu se tine niciodata de cuvant, a zis ca-l pastreaza pe Badea(cum era normal) dar l-a inlocuit, l-a adus pe italin, i-a promis ca ramane, l-a demis apoi l-a pus iar
    promite ca aduce jucatori si n-a adus
    promite ca nu da jucatori in bucuresti si... a dat
    minte suporterii, ziarele, inseala chiar si angajatzii lui. Asta nu spune niciodata adevarul si nu-si respecta niciodata cuvantul.

    7. pur si simplu imaginea lui strica imaginea craiovei. ma refer aici la trecutul si prezentul lui, la limbaj, infatisare, conduita, tot ce tzine de persoana lui fac rau imaginii clubului Universitatea Craiova .Seamana leit cu garcea , de fapt am sa-i zic numai garcea
    PUNCT""
    Last edited by EDMOND_; 1st March 2004 at 21:55.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Am sa-ti raspund in cele ce urmeaza ! fac observatia insa ca ati inteles gresit ca eu as fi un admirator al lui Staicu , dimpotriva ... pe mine ma intereseaza exclusiv Universitatea Craiova ! cand Staicu nu va mai fi aici probabil nu voi mai sti mare lucru despre el.Pana atunci insa voi incerca sa fiu obiectiv , pentru ca fiind persoana care da banii meritas cel putin un proces corect!

    1.Parerea mea este ca Staicu are bani destui , probabil insa atunci cand a intrat in fotbal si-a propus anumite limite! Nu este neaparat zgarcit , dar pentru el dincolo de sentimente , fotbalul este o afacere pe care o conduce dupa reguli stiute si verificate probabil de el!
    L-ati acuzat foarte energic fara sa stiti ( sau poate nu ati vrut sa stiti ) dedesupturile afacerii rada si stancu! Realitatea este ca Staicu i-a dorit foarte mult pe cei doi jucatori si a dus o adevarata lupta cu Gica Popescu pentru a-i pastra! daca ati rasfoi putin ziarele de dupa plecarea lui netoiu ati vedea ca am dreptate! In momentul in care a alungat de aici jucatorii lui netoiu Staicu i-a oprit pe cei doi aici si a cumparat partea lui netoiu (Rada era 50% Popescu si 50% ). A negociat vreme indelungata cu Popescu contractele celor doi! A spus ca le da salarii in jur de 35-40000 cu conditia sa modifice clauza de reziliere( clauza pe care a mostenit-o de la netoiu ) pe care o dorea incepand cu un milion ( exact cum era in cazul Plesan ). Popescu nu a fost de acord sub nici o forma cu o clauza mai mare de 400 000 de jucator! Avand deja 50% practic Popescu ii putea lua oricand cu numai 200 000 fiecare! Staicu nu a fost de acord si este normal daca gandim logic si fara patima : jucatorii deveneau titulari de drept in echipa , cresteau in valoare , dar puteau pleca in orice moment, adica atunci cand voiau muschi lui Gica Popescu! Aici este toata problema , nu ca nu a vrut Staicu sa le dea 20000 in plus la salariu ( au ramas cu salariile de juniori fiindca asa a dorit Popescu ). In aceeasi situatie a fost si Plesan! Acesta insa , nefiind sub contract cu Popescu a acceptat o clauza de reziliere de 1000 000 si un salariu putin peste 30000. Intre timp Plesan a fost momit cu echipa nationala si a semnat cu firma Becali . Exista informatii ca Staicu si-a luat masuri si in acest moment Plesan are un salariu de 50000 si o clauza de reziliere de 2000000. Asta este adevarul> Staicu nu a dorit sa-i tina pe Rada si Stancu fara o clauza de reziliere substantiala , care sa-l fereasca de eventuale surprize!

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    1. V-ati cramponat de situatia lui rada si stancu si nu ati tinut cont ca de cand este Staicu nu au fost nici un fel de intarzieri cu salariile , primele de joc,... jucatorii au declarat ca sunt sunt multumiti de contracte care sunt comparabile cu cele ale echipelor bucurestene! Plesan ex . castiga 50000 cat lua de ex Zyiati la Rapid ,salariile jucatorilor care ar putea intra in primul unsprezece sunt acum intre 40000 si 100000! Am vazut ca Sorin nici macar nu stie ca drepturile de televiziune pe anul trecut si anul in curs nu au intrat in buzunarul lui Staicu ci au mers la Netoiu ca parte a contractului semnat la preluarea echipei! Ati spus ca Staicu nu a bagat aproape nimic in echipa asta , dar nu tineti cont ca preluarea echipei l-a costat in jur de 700 000 de dolari , ca mai sunt cantonamente si iarna si vara , turnee ( Franta , Italia ) , doctori , maseuri , antrenori , transport si cazare la meciuri si cate or mai fi!
    Plus ca acum vrea satelit in diviziile B si C! Intrebare: De cand a venit Staicu la echipa ati vazut vreodata in ziar ca jucatorii echipei nu se mai prezinta la antrenamente pentru ca nu li s-au achitat banii , asa cum s-a intamplat la majoritatea cluburilor din prima liga , inclusiv la doua bucurestence.....
    Tocmai am citit in presa ca s-ar putea sa preia si 50% din FC Craiova in contul unui imprumut de 700 000 de dolari pe care l-a acordat Mihailestilor in urma cu cateva luni... Adica celor cu care s-a aflat in competitie pentru preluarea Universitatii!
    Cam atat despre bani! Poate doar faptul ca deocamdata doar a adus bani la echipa si nu a primit...

    Ma opresc aici deocamdata ! Voi continua maine si-mi voi spune parerea despre celelalte probleme pe care le-ai ridicat! Insa ar trebui sa te gandesti si tu , si sorin , daca nu cumva de acolo de unde sunteti lucrurile nu se vad cumva mai putin clare decat le vedem o parte dintre noi , de aici , din Craiova... Si daca tot aduceti vorba de plecarea lui Staicu , puneti si ceva in loc , dar concret ca de vorbe aruncate aiurea suntem satui.... Pe craiova maxima am avut o astfel de discutie si nu am reusit sa gasim pe cineva care sa-i ia locul! Si iti spun eu ca ne-am straduit! ( am incercat sa ne inchipuim si cateva aliante! ).
    Last edited by EDMOND_; 2nd March 2004 at 00:21.

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    6. Legat de Badea trebuie sa mentionez ca in mod cert , acesta a fost prima lui optiune! In prima faza Badita a acceptat , dar apoi nu a mai vrut sub nici o forma!
    Asta s-a intamplat dupa o emisiune a postului Tv Terra Sat si s-a datorat faptului ca a fost agresat de un grup de suporteri la iesirea din studioul unde se tinea emisiunea!
    acestia i-au reprosat , printre altele , ca , din cauza lui ar fi plecat Cartu si ca el il sapa acum si pe Mititelu... Erau probabil aceeasi suporteri total sinceri si dezinteresati , care vor binele echipei ....sigur nu era nimeni in spatele lor!
    Apoi l-a numit pe Badea presedinte si acesta a optat pentru Napoli ! Daca veti citi declaratiile date de Badea veti vedea ca si aducerea lui Lacatus a fost decizia lui..de fapt a fost prima lui decizie ca presedinte!
    Jucatori dupa cum se vede cu ochiul liber a adus ( sunt vreo treizeci in lot ) si nu i-a cazut nimic din cer! Departe de mine de a sustine ca Staicu este patronul ideal sau perfect pentru Craiova! Il putem critica pentru multe altele dar nu si pentru lucruri aiurea! Vreti , nu vreti , va place sau nu , echipa actuala este in exclusivitate creatia lui Staicu... In ceea ce priveste jucatorii plecati in Bucuresti Staicu a fost la mana lui Popescu..acestia puteau pleca oricand pentru 200 000 de fiecare si Popescu a dorit neaparat sa-i duca prietenului Petrescu!! Pentru ca nu putea conta 100% pe ei si ar fi putut sa-i piarda in orice moment Staicu si-a facut bine lectia! A dorit doi jucatori ofensivi si i-a luat! Daca a fost inspirat sau nu vom vedea! Eu nu vreau sa spun decat atat : ca cei care au loc foc pentru ca cei doi nu au fost vanduti in strainatate nu au dreptate si vreau sa cred ca asta este doar pentru ca nu sunt bine informati! Puteau pleca acolo numai daca asta dorea Popescu care era si impresarul jucatorilor! popescu i-a dorit la Rapid si asa s-a intamplat ! Staicu doar a ales momentul pe care l-a amanat cat a putut ( in urma cu o luna oferta era 600000 din care 300000 ii reveneau lui si 300000 lui Popescu plus Ionut Lutu ).... a preferat sa-i piarda acum decat ulterior.
    Aproape toti jucatorii din echipa au contracte clare intre 2ani jumate si cinci ani!
    In ceea ce priveste faza cu "minte suporterii , ziarele , insala chiar si angajatii lui " hai sa fim seriosi , in fotbal toti fac asa ...doar nu ai vrea sa serveasca totul pe tava suporterilor si ziarelor!

  9. #9
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    mai las-l pe dinel din brate, tu nu vezi ca e ultimul fraier, pres de sters picioarele in gata lui don geovani. Ne face de ras peste tot cu ceausescu ,ii muta la Podari
    de jucatori uite ca aduse atacantul pe care-l promisese dar acum avea boul de acoperit
    cele doua gauri facute de plecarile lui Rada si Stancu.
    a facut praf echipa, relatiile cu suporterii vor fi din ce in ce mai proaste iar napoli nu cred ca prinde etapa a -IV-a
    esti platit de staicu de il aperi atat? tu nu vezi ca staicu e penibil?
    Last edited by EDMOND_; 3rd March 2004 at 16:52.

  10. #10
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0

    UNIVERSITATEA - STIRI DE ULTIMA ORA

    dinel staicu poate a priceput si el cine ii sint dusmanii acum, poate e mai destept cu o secunda decat era inainte.Dar tot un mare prost ramane.
    asta nici care-i sint dusmanii nu pricepe desi era foarte clar de la inceput...cap de militian

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Da, gerson , ai ghicit... primesc din partea lui Staicu 2000 de euro pe luna ca sa incerc sa modific opiniile suporterilor olteni de pe online si pentru banii astia nu am incotro , trebuie sa ma straduiesc ...
    Tot am ajuns la bani...pe tine cine te plateste, Mititelu?

    Deocamdata eu incerc o discutie obiectiva pe care tu nu vrei sa o accepti! Sunt de acord ca multe din actiunile lui Staicu lasa de dorit , ca are un caracter cel putin indoielnic , dar , in mod sigur nu are numai parti rele. A distruge ceva si a nu pune nimic in loc este un lucru intalnit la multi romani... eu traiesc aici , in Craiova , sunt la curent cu viata orasului , fac parte din ea , si stiu ca , in acest moment numai Dinel este destul de "*******" incat sa tina Universitatea Craiova... si are si destui bani pentru asta! M-am saturat de povestile a catorva dintre voi cu " sunt destui oameni cu bani in Craiova care ar dori sa investeasca in Universitatea" ... Dati si nume sa discutam concret ca noi , aici , in Craiova , am stat o noapte la o bere vreo zece suporteri , si nu am gasit raspunsul! Va intreb acum cine ar vrea sa cumpere de la Dinel locul echipei in Divizia A si sa o ia de la inceput fara nici un jucator? Pentru ca jucatorii sunt ai lui Dinel , au contracte cu el si cred ca nu ai pretentia sa-i lase cadou orasului.
    Daca gasim o solutie rezonabila ramane sa o propunem tuturor suporterilor , dar mai ales celor celor vreo patruzeci care doresc sa hotarasca totul la Craiova , de la antrenori si jucatori pana la sumele pe care trebuie sa le investeasca cel care isi asuma riscul de a veni langa echipa!

  12. #12
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Edmond,locul asta e din ce in ce mai pustiu. Te-ai luat in coarne cu Albastreata si Ion care au plecat. Acum ai reusit sa te mai iei de cativa pe aici.
    Ti-am spus ceva in propunerile alea, ai considerat ca stii tu mai bine ce si cum, practic
    stergi sau inchizi subiectele care nu se potrivesc cu ideea ta despre dinel ceea ce mi se pare de-a dreptul ridicol. Ai ajuns sa stabilesti si ce crezi tu ca este mai important sa vorbim.Uite ca la chestia asta nu ma gandisem si nici n-am intalnit-o.
    Ti-am mai zis ca intre noi nu trebuie sa ne certam, fiecare isi spune parerea fara sa-l atace pe cealalt, nici cu asta n-ai fost de acord si in primul mesaj m-ai luat cu parerile
    despre ce doresc nu stiu care suporteri sa fie la Craiova......poate a handicapatzilor pe care ii cheama la meci....handicapatul ala , care numai de handicapatzi ii place sa fie inconjurat. Furia cu care-l aperi pe dinel staicu ma scarbeste (i-auzi, ai stat tu si te-ai gandit la o bere si n-ai gasit pe lumea asta unul mai mumors decat garcea )
    Efectiv acest loc a inceput sa semene cu tribuna craiovei in viziunea lui garcea iar tu sa ai ideile si comportamentul lui staicu.
    ramai aici si trimite-le invitatzii alora de la fc tacarea sa dea din cap pe forum voiosi
    sa aprope un retardatul garcea care a fost umilit de totzi *******bulgaroi si care isi bate joc de suporteri si de aceasta echipa.
    eu nu ma identific cu aceasta echipa plina de ventici si condusa de un militian oligofren
    care pana si stadionul vrea sa-l transforme intr-un loc al handicapatzilor.
    Asta nu este Universitatea craiova, asta este echipa Fc Garcea S.A.
    Iar dinel va avea mari si neplacute surprize cand se va astepta mai putzin
    A depasit orice masura
    tu ii copiezi stilul aici ca parca ai fi el. Sau cineva apropiat.......
    desi greu ca crezut ca astfel de oameni sa aiba prieteni adevaratzi
    Last edited by EDMOND_; 4th March 2004 at 03:12.

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Stii ce , Blue ...Daca nu-ti raspund cum ai merita este pentru ca esti suporter al Universitatii ... si pentru ca altadata ti-am luat apararea in situatii in care am fost indus in eroare ca esti nevinovat si ca ai fost sanctionat aiurea ...
    Eu sunt chiar foarte linistit , dar m-am saturat de amenintarile tele aiurea ,este practic a treia oara cand ameninti cu plecarea si vreau sa-ti amintesc ca data trecuta ai facut un apel sa paraseasca toti oltenii acest forum.... Plin de furie esti de fapt tu , as zice ca in postarile tele este chiar ura...si nu vad care este problema , nu ti-a sters nimeni nici un mesaj , ba chiar l-am postat aici sa discutam pe marginea lui , sau poate tocmai asta te deranjeaza... am observat ca atunci cand nu ai argumente pentru o discutie obiectiva incepi sa jignesti si vii cu insailari ca cea de sus... daca ai argumente spune-le si lumineaza-ne... ai venit cu niste idei , ti-am raspuns cu argumentele mele ( asa cum vad eu lucrurile ) , daca vrei sa discutam si sa ma convingi vino cu argumente logice nu cu aiureli...m-am saturat de felul asta de a discuta. Ce este aiurea in raspunsurile mele de mai sus ? Concret , ce nu este corect in raspunsurile mele catre tine , unde am mintit sau am inventat ?
    Nu ma intereseaza in nici un fel Dinel decat in relatia cu Universitatea.. vrei , nu vrei , asta este Universitatea acum... o iubim sau ne dezicem de ea..asta este...
    Ai deschis un thread cu Staicu pe sectiunea Intern ( mesajul tau postat de nemuritor ) , in afara lui Sorin si Gerson ce alti suporteri craioveni ti-au mai raspuns ... majoritatea replicilor au venit de la prietenii nostrii de la Sportul si de la Vasile care culmea a fost mai ponderat si obiectiv ca oricare dintre voi... Sorin a deschis aici un thread in care se solicita plecarea lui Staicu ..si m-a atentionat sa nu -l sterg... l-am lasat pana am redeschis topicul de fata... cate mesaje a reusit sa stranga? iti spun eu , patru! Asta nu-ti da deloc de gandit ? Nu te gandesti nici o clipa ca poate gresesti si ca deocamdata nu avem alte variante ? Spune-ne tu care este varianta pe care o avem la indemana si pe care o vedeti voi si noi nu...
    Nu ti-as fi raspuns , pentru ca nu-mi face nici o placere sa duc o polemica cu un suporter al Craiovei , dar nu mi-ai dat de ales... in locul unei discutii pe private ai preferat o disputa publica... avem in mod sigur un mod diferit de a vedea lucrurile si un fel diferit de a iubi Universitatea !

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    7. Aici trebuie sa recunosc ca ai dreptate , dar nu sunt de vina nici eu , nici tu , nici alti suporteri...asta este societatea romaneasca in acest moment , aproape toti patronii ( zic aproape ca sa nu zic toti ) au facut bani negri pe diverse cai..si acum ii albesc in fotbal....Toti sunt o apa si un pamant cand este vorba de imagine...fiecare are pacatele lui....de la cei doi Becali pana la Dinel , Siman , Padureanu sau Stefan....

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    5. este legat oarecum de punctul 7 despre care am discutat in mesajul anterior!
    Daca el crede cu adevarat sau nu , daca are nostalgia comunismului sau nu, raspunsul este categoric NU. Dinel este un destul de abil om de afaceri....Ideea cu parcul Ceausescu de la Scornicesti este identica cu cea a parcului Dracula , amandoua vor sa aduca bani , si , mai, ales , sa adune bani de la strainii care se presupune ca vor fi atrasi de ele... Numai ca spre deosebire de parcul Dracula care este initiat de Ministerul Turismului cel al lui Staicu care este investitie privata are mari sanse sa se realizeze si sa intre in circuitul turistic in cateva luni...Staicu aproximeaza data de 01 Mai..a stabilit si pretul 1 euro / pax pentru grupuri organizate... Stie ca-i trebuie multa publicitate si reuseste sa o obtina fara probleme gratis...
    Trebuie sa marturisesc ca un ziarist de la Gazeta Sporturilor a exprimat foarte exact aceste lucruri....il citez inca odata..:

    ""Aşa cum īl bănuiesc īn urma singurei noastre īntīlniri, dl Staicu nu a luat īn braţe tabloul lui Nicolae Ceauşesu din dragoste sau din mari regrete, ci pentru că ştie că, īn economia de piaţă, pīnă şi nostalgia - nostalgia altora - se plăteşte. Medalii, albume, foste haine, statui, pīnă şi osemintele exhumate şi aduse - toate vor să facă din Scorniceşti un fel de Disneyland al comunismului şi nicidecum un memorial istoric. Dl Staicu, pur şi simplu, vrea să stoarcă, de pe urma fostului lider al comuniştilor, bani capitalişti; plus că, de fiecare dată cīnd mai spune cīte o trăsnaie, i se face publicitate pe gratis. Restul este retorică pură."

    Corect! Si , vrei sa-ti mai spun ceva: imi pare rau ca nu am avut eu ideea asta...

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    2.Probabil ca nu se pricepe la fotbal , dar nu este obligatoriu sa se priceapa. Probabil priveste totul ca o afacere ...trebuie sa evidentiem insa faptul ca a adus langa el oameni care se pricep... Cartu , Irimescu , Geolgau, Badea, Lung... presedinte al clubului este acum Badea care teoretic ar trebui sa se priceapa.

    4. De unde stii Blue , ca au fost inarmati cu sabii tiganesti ? Doar pentru ca asa a scris in presa ? Ziarele sunt doritoare de scandal , si , in mod sigur , nu reflecta aproape niciodata adevarul in aceste cazuri. Am incercat si eu sa ma informez prin surse aflate la fata locului si se pare ca adevarul nu este chiar asa. Dupa scandalul cu Lacatus Staicu le-a pus in vedere suporterilor sa elibereze biroul pe care tot el il oferise acestora gratuit , in sediul clubului.. Acestia nu au vrut si probabil ca , infierbantati de scandalul cu Lacatus au facut scandal si au amenintat ca vor da foc sediului clubului ( sunt convins ca nu ar fi facut-o niciodata ! ). Staicu i-a evacuat si a avut loc un scandal cu cei care se baricadasera in biroul respectiv . Nu s-au folosit insa sabii ci bastoane de cauciuc ,scaune rupte ... Cred ca si unii si altii au exagerat , dar , sa nu uitam ,si in tarile considerate civilizate se foloseste forta in asemenea cazuri. Nu este vorba de marea masa a suporterilor ci doar de un grup izolat de vreo treizeci ...aceeasi care au facut scandal si la aeroport.


    S-a inteles gresit aici ca as fi pro Staicu ... as fi primul care as dori inlocuirea lui daca ar aparea o varianta convenabila ci daca asta ar tine de noi suporterii !
    Sunt insa doar un suporter care traiesc aici , in Craiova , si care doresc sa pot merge in anumite duminici la stadion sa vad un meci al echipei mele favorite.Sunt fericit ca i-am insuflat si fiului meu iubirea pentru aceasta echipa ( apropo , la meciuri avem locuri separate iar el sta la " PELUZA SUD")
    consider ca alegerea antrenorului este treaba patronului echipei , cand nu sunt de acord cu ceva fluier , huiduiesc ca toti suporterii, cateodata ( rar de tot)chiar injur , dar nu sunt de acord cu manifestarile violente. ! Nu este treaba mea cum si-a facut Staicu averea ( exista altii care sunt platiti sa verifice asta! ) in aceasta problema pe mine ma intereseaza ce este mai bine pentru Universitatea in momentul actual. Chiar daca nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu alti suporteri asta este parerea mea.
    Last edited by EDMOND_; 10th March 2004 at 11:03.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Dinel a luat 3TV-ul
    Īncepīnd de ieri, Dinel Staicu este proprietarul postului regional de televiziune 3TV, care aparţinuse fraţilor Nicu şi Eugen Mihăilescu. Coproprietarii divizionarei secunde FC Craiova au fost nevoiţi să-i cedeze lui Dinel televiziunea īn contul unei datorii mai vechi .( este posibil ca incepand de la 15 aprilie sa preia si partea Mihailestilor din FC Craiova tot in contul unei datorii de aproape un mulion de dolari ).

    De asemenea Staicu a dat o declaratie cum ca in curand va cumpara un ziar
    ( poate exista o legatura cu afirmatia de ieri din gazeta sporturilor legat de Mititelu - acesta ar avea datorii foarte mari la Staicu si aproape in tot ce a realizat inclusiv ziarul EDITIE SPECIALA a folosit bani imprumutati de la Staicu ).

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    "Cum, necum, Dinel Staicu s-a improprietarit cu primele trei echipe din Banie! Daca la Universitatea este unic actionar, iar la divizionara C, Electro, detine 80% din drepturi, Staicu a luat miercuri seara si jumatate din clubul FC Craiova, fost FC Extensiv.
    Ultima mutare a lui Dinel nu este surprinzatoare, el anuntindu-si in premiera chiar in Gazeta de Sud intentia de a se implica la FC Craiova, in urma cu citeva saptamini. Daca atunci banuiam ca exagereaza, iata ca Staicu a profitat de „strimtoarea“ financiara in care se afla fratii Mihailescu si, dupa ce le-a mai oferit probabil un „bonus“, miercuri seara le-a preluat jumatatea din FC Craiova si a devenit asociat la divizionara B cu Paul Valuta.
    E greu de spus cum va arata fotbalul craiovean in viitor, in conditiile in care este controlat aproape in totalitate de Staicu. La cum se prezinta acum actionariatele de la Universitatea, FC Craiova si Electro, ultimele doua nu pot fi decit „sateliti“ ai Stiintei, fara posibilitatea de a promova in divizii superioare. Dar probabil ca aceasta structura este exact ceea ce si-a dorit si Dinel, cel care, nu cu mult timp in urma, a declarat ca viseaza la o piramida solida in fotbalul craiovean, cu Universitatea in virf, secondata de „sateliti“ in fiecare divizie inferioara. " GAZETA DE SUD

    GAZETA SPORTURILOR "Īncepīnd de ieri, Dinel Staicu este patron sau acţionar la nu mai puţin de 4 echipe. Pe līngă Universitatea şi CSM Reşiţa (B3), cărora le asigură īn īntregime bugetul, şi Electro Craiova (C3), la care are 80 la sută din acţiuni, omul de afaceri oltean a preluat şi jumătate din FC Craiova (B2)!
    "Fraţii Mihăilescu aveau să-mi returneze nişte bani. Cum n-au putut să-şi respecte īnţelegerea, mi-au cedat partea lor din fostul Extensiv. Astfel, sīnt proprietar al echipei din Parcul Romanescu īmpreună cu prietenul meu Paul Valută", a mărturisit Dinel.
    Din vară, FC Craiova şi Electro vor deveni "sateliţi" oficiali ai Ştiinţei, fără drept de promovare īn prima ligă. "La Reşiţa vreau să renunţ, pentru că nu pot sprijini financiar atītea cluburi. Din păcate, nimeni nu se īnghesuie să bage bani īn formaţia bănăţeană", a adăugat Dinel.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ar trebui sa privim putin mai atent miscarile lui Staicu din ultima vreme , pentru ca am senzatia ca nu sunt deloc miscarile unui om care sa vrea sa plece intr-un timp relativ scurt de la Universitatea , as zice ca dimpotriva.

    = Are 80 % din Electro ( divizia C ) careia deja i-a imprumutat multi jucatori
    si pe care a anuntat ca doreste sa o scape de la retrogradare.
    = Are 50 % din FC Craiova (divizia B), si este posibil sa nu fie deloc strain
    de implicarea anterioara a lui Jahani Farid ( "Paul Valuta ")in preluarea
    celorlalte 50% , mai ales ca marturiseste ca se cunoaste foarte bine cu
    acesta din urma.
    = A anuntat ca , din vara , aceste doua echipe ar deveni oficial satelitii
    Universitatii unde vor fi rulati jucatorii urmariti pentru o viitoare activitate
    la echipa alb albastra , precum si cei produsi de centrul de juniori.
    = A investit sase miliarde in Cantonamentul echipei ( desi acesta apartine
    DJTS ) si l-a adus la standardele cerute pentru o echipa care ar putea
    evolua intr-o cupa europeana.


    INTENTII
    = A facut public ca, in vara, langa cantonamentul echipei va amenaja un
    teren cu gazon sintetic pentru a se putea desfasura antrenamentele fara
    probleme.
    = Ieri , 19 martie a anuntat ca urmatorul lui obiectiv este " consolidarea
    infrastructurii centrului de copii si juniori al Universitatii".


    Chiar nu stiu si nici macar nu pot sa banuiesc ce vrea Staicu , poate in cele din urma priveste fotbalul ca pe o afacere din care va scoate bani frumosi...
    am scris toate astea aici pentru ca , la inceputul campionatului urmator sa putem analiza ce s-a ales de intentiile lui Staicu. Poate in campionatul urmator nici nu va mai fi langa echipa ( este destul de imprevizibil ) , dar in mine exista o mica speranta ca toate acestea se vor realiza ... Poate sunt putin naiv , dar asta este , toti visam uneori.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    PROSPORT "Dinel Staicu nu a dorit ieri să discute oficial despre noul antrenor al Craiovei, Mircea Rednic. “V-am mai spus că am un preşedinte şi el se ocupă de Universitatea. Eu chiar vreau să ies din fotbal, aşa cum am mai spus-o, şi mă ţin de cuvīnt”, a declarat Staicu. Preşedintele Consiliului de Administraţie s-a arătat deranjat de faptul că mass-media şi lumea īl critică pentru c㠓face bine” īn fotbal: “Vreau să dau echipa comunităţii. Am făcut totul pentru Universitatea de dragul acestui club. Am luat patru echipe pentru a avea un nucleu de jucători care să fie mereu activi. Nu īnţeleg de ce să aduc un Claudiu Tudor sau un Stoianof şi să nu joace. De aceea am luat sateliţi īn Divizia B şi C, pentru a-i roda şi pe cei tineri. Īn fotbal, eu văd lucrurile aşa: vitamina A, B, C şi D. Universitatea este vitamina A, şi aşa mai departe. Se fac fel şi fel de interpretări de cīnd am intrat īn fotbal. M-am săturat de toate mizeriile. Am văzut nişte fufe la televizor, care mă critică şi spun că Staicu antrenează Universitatea. Cīnd au văzut paraşutele alea că am stat eu pe bancă? O să mă īndrept acum spre politic”.
    cristi.stancescu@prosport.ro

  21. #21
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    DA, SINT FOARTE DEZAMAGIT. FARA EL NU SE VA PUTEA CONSTRUI O ECHIPA.ERA PIESA DE REZISTENTZA.
    SUMA E MICA FATZA DE VALOAREA SI PRETZUL CARE S-AR FI PUTUT LUA PE EL DACA AR MAI FI RAMAS UN AN SI AR FI PRIN MECIURI EUROPENE SUB TRICOUL UNIVERSITATZII

    PE DE ALTA PARTE, TREBUIE SA INTZELEAGA TOTZI SUPORTERII CA DINEL ESTE UN MIC CARPACI CARE NU DISPUNE NICI DE BANII SI NICI DE CAPACITATEA INTELECTUALA DE A-SI FACE O IMAGINE CU GREUTATE SI DE A CONSTRUI O ECHIPA.

    ASTA NU INSEAMNA SA-L GONEASCA SUPORTERII DAR IN NICI UN CAZ SA NU-SI FACA CINEVA VISURI CA SE VA RIDICA UNIVERSITATEA CRAIOVA CAT TIMP VA FI EL PATRON. EL E NASCUT SA DUCA TAVA ALTORA DACA INTZELEGETZI METAFORA.
    E slab, se pot spune multe dar se stiu foarte bine

    Adio performantza la Craiova!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
    adio Plesan!


    si totusi oare cat din ce se spune in mass-media nu e zvon,insinuare si vorbe platite de giovani .Tare m-asi mira daca si in cazul asta nu i s-ar trage tzeapa urata de tot lui dinel cum i-au tras-o si in cazul lui Rada si Stancu in care nu i-au dat nimic , zero lei si pe randjelovici ce papagal poate fi dinel asta
    l-au facut totzi, netoiu cu banii de transmisii tv si cu verdes-craciunescu dobos anul trecut cu Romeo stancu si poate si cu balace
    pitestiul anul trecut cand le daduse bani dar nu s-au dat la o parte, stie el despre ce e vorba.... iar giovani becali....
    si a pierdut si cel mai bun antrenor posibil, Sorin Cartu pe care practic l-a provocat la cearta si a plecat urechea la niste agarici , practic clubul a fost condus de niste agarci, mitrita,mititelu,....

    si-a batut joc de sandoi, era echipa pe primul loc si cum a venit vladoiu si a facut gasca cu stanga si u stiu cine plecau din cantonament sa faca greva ca n-au primit banii imediat, intarziase cu extrem de putin dinel si cand te gandesti ca pana si aia de la dinamo au avut intarzieri serioase

    efectiv a pierdut o mina de aur, Sorin Cartu din mana si nici macar nu este stilat ca copos sa incerce sa se impace cu Sorin.

    l-a schimbat pe Badea ca n-avea acte si a adus unul fara acte fara nimic
    aduce pe lacatus care era la cutite cu suporterii de 20 de ani permanent

    Rednic il piede ca n-are putere financiara sa tzina echipa si nici antrenor serios. Problema e ca nu are nici priceperea si se inconjoara de persoane dubioase.IN ultimul timp mai mergea cu Badea-Rednic dar se alege praful.Asta e
    Last edited by Blue; 20th May 2004 at 03:23.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •