Results 1 to 20 of 20

Thread: Role Playing Games

  1. #1
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0

    Role Playing Games

    Ii mai plac cuiva rpg-urile?
    Cu ce ati inceput, care v-au impresionat cel mai tare, ce ati fi vrut sa jucati si mai ales ce va jucati acum?


    Sa incep tot eu:
    1. Primul RPG a fost Diablo (Blizzard)(chit ca nu prea era RPG), jucat la prieteni prin '96. Eu atunci aveam un 286... M-a impresionat posibilitatea de a-ti dezvolta personajul (era un concept nou pentru mine), sunetul si vocile si mai ales obiectele unice pe care le obtineai omorand bosii. L-am terminat cu toate trei personajele, era foarte atractiv faptul ca fiecare avea o strategie diferita. Cel mai usor a fost cu arcasa.

    2. Alte RPG-uri, dupa ce finalmente mi-am luat calculator:
    Fallout (Black Isle) - unic, atmosfera de filme MadMax,umor negru, poveste superba, nelinearitate. Desi incepea infect-trebuia sa omori niste sobolani intr-o pestera cu sulita intr-o lupta pe ture, ceea ce pe multi din prietenii mei i-a facut sa-l dezinstaleze imediat, catalogandu-l drept o clona proasta de Diablo, daca treceai de faza asta descopereai un story foarte imersiv. Era sa pierd bac-ul din cauza lui.
    Might&Magic 6 (3DO) - un RPG 1st person "clasic", cu o grafica gen Duke Nukem 3D (teren poligonal, monstrii si caracterele - sprite-uri). Mi-a placut lumea creata de ei, structura oraselor si a pesterilor, modul de dezvoltare a personajului, monstrii clasici fantasy care sunt si in seriile Heroes (Heroes II).
    Fallout 2 si Might & Magic 7 si 8 - dezvoltari si imbunatatiri ale povestilor anterioare.
    Nox (WestWood) - Grafica placuta, foarte dinamic, chiar mai dinamic decat Diablo, dar din pacate mult prea scurt.
    Revenant (Eidos) - Primul RPG complet poligonal. Luptele si animatiile personajelor, efectele de lumini erau la momentul respectiv mult peste concurenta. Tot o poveste fantasy, si primul RPG in care dezvoltarea personajului era facuta prin antrenament (Adica deveneai un arcas mai bun daca trageai mai mult cu arcul, nu ca in alte RPG-uri in care poti sa-ti imbunatatesti personajul ca arcas si dand cu toporul, atata timp cat castigi experienta)
    Diablo 2 (Blizzard) - bigger and better. Rejucabilitatea dusa la extrem prin strategiile total diferite aplicabile pentru fiecare personaj si impulsul de a cauta seturile de artefacte unice care sunt f. multe, dar si fff rare.
    Arcanum (Troika) - Un mix intre "lumea de mijloc" a lui Tolkien si secolul 19 (real), cu elfi, vraji si pitici, dar si cu trenuri si pusti. Foarte interesant realizat, poti alege daca vrei sa te apuci de tehnica, de magie, sau vrei sa te specializezi in armele evului mediu-sabii si arcuri.
    Morrowind - Un mare joc care readuce in actualitate ideea initiala RPG: jucatul unui rol. Morrowind aduce o lume imensa, cu rasele si problemele ei, tu avand o libertate aproape totala sa alegi ce vrei sa faci - sa fi bun, sa fi rau, sa urmezi questul principal sau pur si simplu sa te plimbi prin aceasta lume.Sunt mai multe grupuri de interese care se concureaza unul pe altul, tu putand alege pe care il sustii. De asemenea, ai o libertate totala in imbunatatirea armelor, armurilor, potiunilor magice. Dezvoltarea personajului se face ca in viata reala: Daca vrei sa fi un arcas mai bun, trebuie sa tragi cat mai mult cu arcul, daca vrei ca viteza de mers sa iti creasca, trebuie sa alergi sau sa inoti mai mereu (nu poti s-o faci tot timpul ca obosesti si nu o sa mai fi bun in lupta). Poti sa furi, sa comiti crime (dar trebuie sa te feresti de politie), sa faci misto de personajele din orase, sa vanezi cliffracer-i (niste pterodactili nenorociti care au voce de cioara si apar peste tot), sa iti faci un castel, etc. Daca te plictisesti, intri pe net, ca editorul vine cu jocul, si unii meseriasi au facut noi monstri, noi questuri, noi arme, noi provocari.
    A, era sa uit: Grafica si sunetul (mai ales muzica) sunt de inalta clasa.

    3. Ce am ratat si regret... Seriile Baldur's Gate, Ultima si System Shock;
    Ce jocuri relativ noi vreau sa incerc - Gothic 1 si 2, ca si Star Wars:Knights of the old Republic, Neverwinter Nights.

    4. Ce joc acum- Might&Magic 9 si Wizardry 8. Abia am inceput si nu prea pot sa dau detalii deocamdata.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  2. #2
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Morrowind - Un mare joc care readuce in actualitate ideea initiala RPG: jucatul unui rol. Morrowind aduce o lume imensa, cu rasele si problemele ei, tu avand o libertate aproape totala sa alegi ce vrei sa faci - sa fi bun, sa fi rau, sa urmezi questul principal sau pur si simplu sa te plimbi prin aceasta lume.Sunt mai multe grupuri de interese care se concureaza unul pe altul, tu putand alege pe care il sustii. De asemenea, ai o libertate totala in imbunatatirea armelor, armurilor, potiunilor magice. Dezvoltarea personajului se face ca in viata reala: Daca vrei sa fi un arcas mai bun, trebuie sa tragi cat mai mult cu arcul, daca vrei ca viteza de mers sa iti creasca, trebuie sa alergi sau sa inoti mai mereu (nu poti s-o faci tot timpul ca obosesti si nu o sa mai fi bun in lupta). Poti sa furi, sa comiti crime (dar trebuie sa te feresti de politie), sa faci misto de personajele din orase, sa vanezi cliffracer-i (niste pterodactili nenorociti care au voce de cioara si apar peste tot), sa iti faci un castel, etc. Daca te plictisesti, intri pe net, ca editorul vine cu jocul, si unii meseriasi au facut noi monstri, noi questuri, noi arme, noi provocari.
    A, era sa uit: Grafica si sunetul (mai ales muzica) sunt de inalta clasa.
    am jucat vreo 4 luni la rind morrowind, intrerupt numai de o sapt. "jedi academy". problema e ca e prea usor, chiar si la 100 dificultate.
    sistemul economic e destabilizat, exista surse de bani infiniti si "secret master trainer"-ii imho n-ar avea ce cauta in joc. l-am jucat de 2 ori, a doua oara pe 100 dificultate, dar m-am asezat in prealabil si am calculat ce skilluri trebuiesc dezvoltate ca caracterul sa se dezvolte in cel mai optim mod. rezultatul a fost ca, cam pe la nivelul 12-13 eram aproape invincibil . in plus, nu se prea renteaza sa joci ca magician sau hotz, combinatia luptator/hotz rezolva cam toate problemele.
    alta problema sunt add-onurile: desi nivelul de dificultate este apreciabil de ridicat, daca sunt instalate, ofera access de la inceputul jocului la arme prea puternice. m-am furisat ca si caracter lvl. 3 de-alungul riului pe insula Solstheim pina la Thirsk unde, capeti pt. o suma ridicola de 1000gp intregul set de arme "nordic silver". unde mai pui ca in scorbura de copac din spatele mead-hall-ului gasesti "ring of the raven" cu +20 marksmann si cele 5 arrows of slaying cu care cam poti omori orice inamic in tot jocul instant.

    chestia cu alergatul din pacate are o solutie prea simpla : faci rost de un grand soul gem si de un golden saint scroll, apoi te duci la un enchanter si-ti enchantui o camasa sau o centura cu "restore fatigue" 8 puncte/s efect constant si ai rezolvat problema. inoti cit vrei, alergi cit vrei si nu mai obosesti in veci.

    asa-zisul castel care-l capeti pe parcurs e gluma. e la draq'-n praznic si n-ai decit o camera, care nu-ti ajunge nici pe departe pentru toate itemurile adunate. as fi vrut un castel serios, ceva ca Ebonheart sau Fort Frostmouth in care chiar poti depozita cite ceva. mai utila-i casa care o primesti dupa questurile pentru East Company, e mai maricica si e aproape de un port. totusi mi-am instalat un plug-in cu o casa mai mare in Balmora.

    sper sa balanseze Morrowind 4 mai bine (cind o aparea)

    prin ebay am pus mina pe versiunea "morrowind collector series" care vine pe linga harti cu un CD cu soundtrackurile jocului si o figurina de 3-4cm de metal reprezentind un ordinator ca cei din Vivec city.


    System Shock 2 e genial, totusi ar fii bine sa nu ai arachnofobie.
    De asemenea mai este si DeusEx, iar in curind, daca se tin de cuvint, DeusEx2 (ceea ce inseamna ca trebuie sa-mi iau un calculator nou ).

    si eu vreau knights of the old republic, dar mai stau sa vad ce zice un coleg care l-a luat acu' citeva zile. nu vreau sa iau aceeasi tzeapa ca la suddenstrike2.

  3. #3
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    E adevarat ca la un moment dat devine cam usor, dar poti sa scoti mod-uri de dificultate mai mare, de exemplu "Adventurer's Mod", care mareste nivelul inamicilor si dificultatea cu care inaintezi in nivel, si il modifica pe Creeper. Poti sa-ti faci jocul cat de usor vrei, cu bani infiniti si potiuni foarte puternice (folosind potiuni de inteligenta), dar poti sa si joci normal. De asemenea, poti sa instalezi mod-uri cu inamici avansati. De ex, eu foloseam unul in care cliff-racer-ii dadeau cu poison si imi trebuiau la nivelul 50 vreo 6 sageti sa ii omor, astfel incat trebuia sa pandesc cerul peste tot, daca nu eram atent muream.
    Cat despre solutia cu constant restore fatigue, nu poti sa o aplici pana nu evoluezi un pic. Dureaza pana sa poti omori un Golden Saint.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  4. #4
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    cumperi niste potion-uri de strenght (vreo 10) si dai cu nordic silver claymore, evtl mai faci rost de vreo 2-3 3-5th barrier scrolluri. merge chestia cam pe la lvl.4-5. plus ai avantajul ca golden saint e la inceput de partea ta si nu reactioneaza decit la a doua lovitura.

    lupii werewolf din solstheim sunt OK ca dificultate. pe setarea 100 dau cu vreo 300 damage/atac ceea ce-ti minca complet majoritatea scuturilor (aveam setul nordic mail).
    ma gindeam sa fii facut inamici care dau cu un 100 poison weakness si in acelasi timp 100 poison. atunci potionuri/spelluri de tipul 20-30% poison resistence chiar ar avea sens.

    in ce sens il modifica pe Creeper?

    btw. dupa ce am instalat Tribunal n-am mai folosit creeperul. dupa ce termini tribunal capeti artefactul cu care te poti teleporta automat in templul lu' Almalexia in Mournhold. in Mournhold e un vinzator cu 10 000gp, si 2 cu 8000gp. mi se parea oricum mai corect sa-i folosesc pe aia deoarece mai pierdeam bani la tranzactie. creeperul e un fel de ATM care scuipa 5000 pe zii.
    si iirc in Fort Frostmouth mai sunt vreo 2 bogatasi iar dupa ce construiesti Raven's Rock mai apare minim inca unul cu o galeata de bani.

  5. #5
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Nu-i ia lui Creeper din bani, dar il face sa cumpere mai scump si sa vanda mai ieftin.
    Si, spre rusinea mea n-am jucat Tribunal. Cand l-am vrut n-am facut rost de el, si dup-aia m-am plictisit de Morrowind si nu l-am mai cautat.
    Care ti s-a parut cel mai misto adversar? Mie Umbra (Orcul ala care vrea sa moara). M-am batut vreo 30 de minute timp real cu el, Dwarven Axe contra Ebony Sword. Foarte meserias.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  6. #6
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Ce configuratie imi trebuie pt Morrowind ?

  7. #7
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    eu am un P4 2.6GHz si un Radeon 9500Pro si merge OK pe 1280x964.

    cel mai bun adversar (pe linga Werewolfii din Bloodmoon) a fost un lich vrajitor cu 100% magic restistence din Tribunal.

    oh si mai este black dart gang din canalele orasului Mournhold unde 2 darturi omoara si un lvl 100.

    cea mai folosita arma: skullcrusher si daedric longbow.
    ai idee cum se calculeaza damage-ul la arc in functie de tipul sagetilor folosite?

  8. #8
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Nu-i ia lui Creeper din bani, dar il face sa cumpere mai scump si sa vanda mai ieftin.
    Scuze! Sa VANDA mai scump si sa CUMPERE mai ieftin, normal.
    In legatura cu sagetile, nu stiu exact, dar poti intra si intreba pe forumul Morrowind (http://www.elderscrolls.com/ubbthreads/ubbthreads.php )

    Eu l-am jucat fara probleme in 1024x768 pe un Athlon XP 1700+ cu GeForce MX 420 si 512RAM (detalii medii).
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    lasati morrowindu' si apucati-va de gothic. e cel mai bun.

  10. #10
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    am vazut gothic si gothic2. i am not impressed.

  11. #11
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Cum e Knights of the old Republic? Am auzit ca ar fi misto, cred ca o sa mi-l iau cand voi avea ceva mai mult timp liber. L-a jucat cineva de pe aici?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  12. #12
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    vreau sa-l tot iau dar acu mi-se duce bugetul pe un calculator nou

  13. #13
    junior taranu_alin's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Am jucat eu KOTORu'
    e fainutz, merita jucat
    si povestea iti ofera nizhte surprize destul de dragutze
    incearca-l
    [B]There is no sport like tenis![/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Too bad [/COLOR] i don't have enough time to play it [/B]

  14. #14
    junior
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    timisoara
    Posts
    81
    Reputatie
    1
    KOTOR am jucat. E misto , dar ii lipseste ceva.
    Gothic am jucat toata seria si mi-a placut , dar daca vreti adevaratele RPG luati-le pe cele din universul Forgotten Realms... Baldur's Gate 1 si 2 , IceWind dale 1 si 2. Unul care il recomand cu caldura e si PlanscapeTorment.
    [COLOR=Purple]Without conflict you'll never have progress.[/COLOR]

  15. #15
    5!5! ©0®$1©@nµ Abaddon's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Giuleşti
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Kinghts of the old republic a fost unul dintre cele mai bune RPG-uri aparute in ultimul timp,mai ales ca acum suntem bombardati de Hack &slash-uri!(care nu sunt rpg-uri,ci altceva...).
    La RPG-uri mai nou va recomand The temple of elemental Evil(AD&D 3,5 noile reguli) si un hack&slash de prima mana SACRED,care merita zic eu putina atentie.
    In rest ca o strategie rpg spellforce-u!Vi-l recomand!

  16. #16
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Am jucat (de fapt terminat) si eu Sacred.... e intersant... devine un pic plictisitor la sfarsit... Ce imi place, e ca in sfarsti asta e un joc in care Sorcerer-ul (Sorceress in alte jocuri) nu mai e cel mai bun. Eu mereu joc cu "vrajitorii" si mereu descopar (atunci cand exista optiuni) ca jocul cu vrajitorul e cel mai "usor". Dar nu si aici Finally a change !
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  17. #17
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Eu sint cu Diablo. A fost singurul RPG pe care l-am jucat. Apoi am jucat Diablo II, dar niciodata nu am facut pasul la late RPG-uri. E drept, nu am incercat jocurile din ultimii doi-trei ani in afare de ultimul Monkey Island si putin vazut WCIII.

  18. #18
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Pai amicul de mai jos ar spune ca Diablo nu e clasic RPC... ci mai mult Hack & Slash...
    Si eu am jucat Diablo pana m-am plictisit.... de fapt am fost destul de obsedat de el ... Am termiat si I si II cu toate personajele . La Diablo I am ajuns cu 2 personaje la Lvl. 50(adica maxim ), si la Diablo 2 am ajuns cu o sorceress la lvl 82(rusine... nu am jucat pana la 99)....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  19. #19
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce e aia Hack & Slash, dar eu stiu ca Diablo e RPG, sau cel putin asa se zicea atunci. Acum s-or mai fi ramificat genurile... Hack & Slash

  20. #20
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Am jucat si eu Sacred. E misto. Pacat ca animatiile cam lasa de dorit la luptele calare.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •