Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 50

Thread: La stana lui jiji

  1. #1
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1

    Centru de spalat creiere numit Steaua

    Desi credeam ca Dorinel Munteanu este un om de caracter iata ca nu este cazul. dorinel a facut un lucru pe care suporterii dinamovisti nu o sa-l uite niciodata. A tradat echipa. Nu prin faptul ca sa transferat la Steaua(asta fiind vina conducatorilor nostri mult iubiti BBNC) ci prin declaratiile lui din ultimul timp. Prezint acum un interviu al lui Munteanu dat pentru siteul oficial al Stelei(sunt luate numai bucatile care arata tradarea restul fiind gargara): SteauaFC.com: Ai mai ratat o data transferul in Ghencea. Ce s-a intamplat atunci?

    Dorinel Munteanu: Era in iarna lui 1990, pe atunci jucam la Inter Sibiu. Eu si Gica Mihali am vrut sa jucam la Steaua, Steaua a vrut sa ne ia si chiar am plecat in pregatiri cu echipa. Era antrenor domnul Halmageanu. In acele vremuri, Sibiul nu dadea jucatori la Steaua, ci doar la Dinamo. Dupa incheierea cantonamentului, clubul meu m-a somat sa ma prezint la Sibiu pentru ca, altfel, ma suspenda. Dupa lungi tergiversari si intamplari despre care nu vreau sa-mi mai amintesc, m-am intors la Sibiu. N-am avut ce face nici eu, nici clubul Steaua. Am jucat returul la Inter, apoi, din vara, am trecut la Dinamo si eu, si Mihali, si antrenorul Hizo. Practic, traseul mi-a fost stabilit de club, desi - cum am mai spus - dorinta mea era sa joc la Steaua. Acesta este motivul in plus pentru care ma bucur si mai mult ca sunt, in sfarsit, la Steaua.

    SteauaFC.com: In final, transmite-le un mesaj suporterilor stelisti!

    Dorinel Munteanu: Poate este primul mesaj pe care-l adresez suporterilor Stelei de cand am revenit in tara. Vreau sa stie ca in luarea deciziei de catre Dorinel Munteanu de a juca pentru Steaua am tinut cont, printre altele, si de faptul ca aceasta echipa are cei mai multi si cei mai loiali fani din Romania. Si sa mai stie ca, daca atunci, in 1990, n-a fost sa raman la
    echipa din motivele despre care am vorbit mai inainte, acum am venit la Steaua cu gandul sa dau tot ce pot pentru a lua titlul de campioni si pentru a le satisface, astfel, bucuria suprema. Pentru asta, ei trebuie sa fie - asa cum au facut-o si pana acum - alaturi de echipa si la bine, si la greu.
    Stiute fiind ca in acele vrele vremuri jucatorii se transferau ori la Steaua ori la Dinamo in functie de interese declaratia lui Dorinel pare credibila. Omul a vrut la Steaua dar nu a putut pentru ca Dinamo era in relatii mai bune(cica) cu Inter. Nu vreau sa intram acum in acea perioada pentru ca din cate stiu pe atunci Inter dadea puncte la greu celor din Ghencea, echipa care pleca intotdeauna cu toate punctele de la Sibiu. Faptul ca il baga in poveste si pe Gica Mihali este de o nesimtire nemaiauzita stiut fiind faptul ca Gica este un simbol pentru Dinamo care la revenirea in tara nu vroia sa auda de alta echipa decat Dinamo. In continuare va prezint un articol de pe 7 iunie 1995 cu acelasi Dorinel inaintea meciului cu Israel. Iata ce avea de spus: Rep:Ai fost si subiectul unei discordii intre Steaua si Dinamo.
    D.M Doream mult sa joc la o echipa mare,pt a ajunge in strainatate si am plecat initial intr-un turneu de pregatire cu Steaua.Dar pana la urma am ajuns la Dinamo,adica echipa cu care tineam de mic copil.
    Rep:Ce a insemnat Dinamo pt tine?
    DM Drumul spre echipa nationala si spre Europa.E cea mai frumoasa periada petrecuta in Romania.La Dinamo am capatat mentalitatea de invigator.
    Interesant as zice. Plus multi dintre voi ar trebuii sa isi aduca aminte declaratiile lui inainte de meciul cu Japonia jucat pe Stefan cel Mare in care declara ca sa intors acasa si ce bine e. Cum este posibil ca acest jucator pe care noi toti il admiram sa aiba un caracter asa de josnic? Cand spunea adevarul? Atunci in 95? Sau acum cand e sub contract cu jiji? Ar mai fi de mentionat si cazul jucatorului Dica care dupa meciul din turul campionatului declara sus si tare ca el vrea sa joace la Dinamo. Nu ma pot pronunta prea mult in privinta lui din moment ce nu sunt sigur cat de mult la vrut Dinamo insa declaratia dupa ce a semnta cu Steaua ca el ar fi refuzat orice alta oferta din Romania si ca de mic copil a vrut sa joace la Steaua ne arata ca jiji are o metoda foarte evoluata de a spala creierul oricarui jucator care semneaza cu el. Si daca la Dica ne mai asteptam Dorinel este o mare dezamagire. Suporterii lui Dinamo aveau de gand sa-l primeasca frumos pe Stefan cel Mare la meciul cu Steaua. Acum cred ca nu o sa mai fie cazul si va primi tratamentul pe care il merita.

  2. #2
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Un mic OFF-TOPIC: cu acest subiect sarbatorim al 500 thread de pe intern.

  3. #3
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Pai la asa caracter eu sunt chiar bucuros ca s-a dus la Steaua.
    Adevarul e ca poate ma asteptam de la altii dar nu de la el. Probabil varsta isi spune cuvantul. Unii nu mai judeca bine de la 60 de ani altii de la 30. Cred ca ar trebui sa fie mai rezervat. Nu pentru ca s-a dus la Steaua ca pana la urma sunt profesionisti si pot juca unde le convine mai mult. Ci pentru ca a mancat o paine la Dinamo (si ce paine inca) si mai ales ca de la Dinamo a plecat in lumea mare a sportului rege. Degeaba a jucat atat in Germania ca romanismele i-au ramas in sange. PACAT.
    Last edited by Red Heat; 18th February 2004 at 14:37.
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  4. #4
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    nu prea inteleg de ce subiectul este "steaua" si nu "jucatorul de fotbal". Au mai fost si alte cazuri de genul asta. Tine de caracterul fiecaruia. La asa suporteri, care le cer jucatorilor tot felul de juraminte de atasament, asa jucatori
    ...always look on the bright side of life...

  5. #5
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Ma asteptam sa apara acest argument. Insa uitate la Rapid. Acesta club in ultimii ani a trait de pe munca unor dinamovisti, de la Lucescu pana la Rednic. Nici unul dintre acesti oameni insa nu a blamat clubul Dinamo. Rednic chiar a facut un lucru pe care putini ar fi facut si pentru care a fost injurat de suporterii rapididsti. venit la o ceremonie a lui Dinamo. Crezi ca stelistul din nastere Dorinel ar face asa ceva?

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca titlul thread-ului este deplasat! Poate ca subiectul este interesant , dar titlul nu este cea mai buna optiune ,as zice , ca , dimpotriva!

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    958
    Reputatie
    1
    Pentru ca tot il balacariti pe Dorinel Munteanu, vreau sa va spun ca si Adrian Mutu si-a exprimat dorinta de a juca la Steaua cindva,"ciine pina la moarte "a fost si Mutu, DAR SE IMPUNE O PRECIZARE DOMNILOR,nici Raducioiu nu a mai vrut la Dinamo,intelegeti voi ideea,la Dinamo nu este un climat favorabil performantei, de la Dinamo se pleaca dar nu se intoarce nimeni,la Dinamo este supermarket in care se vind jucatori pe banda, intrebati-l pe Borcea cu admirabila lui replica:Lasati-ne sa ne pregatim pentru Champions League"!!

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    "Lasati-ne sa ne pregatim pentru Champions League"!! " Asta spune si Becali acum!
    Si Piturca de altfel! Din pacate nu sunt decat vorbe , totul este un razboi ... razboiul lui Gigi , care se crede cel mai tare din parcare! Sa traiasca ... si sa o tina tot asa!

  9. #9
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    ieppy, de acord cu tine in ceea ce-l priveste pe D. Munteanu. Dar nu vad ce legatura are Steaua in "problema"
    ...always look on the bright side of life...

  10. #10
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Sa le iau pe rand.
    Suporterita: Draga mea, nu Mutu a spus ca vrea sa joace la Steaua ci jiji a spus ca Mutu a spus. Intelegi unde bat? Pana una alta Mutu a declarat ca desi a vrut sa joace la Steaua el nu ar mai putea juca in Romania decat la Dinamo pentru ca asta e echipa care la lansat in fotbalul mare. Ce va face ramane de vazut, insa o sa tin ziarul pana atunci cand va reveni in tara. Cum raducioiu nu a vrut la Dinamo? Tu pe lume traiesti. Unde a jucat Raducioiu cand sa intos in campionat? A ca acum nu a vrut sa vina secund asta e cu totul alta problema. Daca nu stii, nu vorbesti. La noi eseuper market la voi e stana. Lasa ca tot cu jiji e mai bine, nu?

    Edmond_ si gicu: OK de acord titlul e putin tras de par insa toti acesti jucatori pe care iam enumerat au un singur lucru in comun: joaca la Steaua. Poate nu e Steaua cea care spala creiere ci jiji. De aceea schimb numele threadului si inlocuiesc Steaua cu jiji. Ok?

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Nu sunt de acord! Fiecare club isi vede interesul lui! Steaua este de condamnat dar poate si Dinamo ( Borcea ) sau Craiova ( Dinel ) vor avea momente in care va conta interesul clubului... De aici pana la " centru de spalat creiere " e distanta mare... suntem in razboi ca suporteri dar trebuie sa invatam sa ne respectam macar intr-o masura mica , mica...

  12. #12
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Nu inteleg cu ce nu esti de acord. Nu am nimic cu suporterii stelei ci numai cu jiji si jucatorii care se duc acolo si peste noapte arunca afirmatii mincinoase. Steaua a devenit un centru de spalat creiere. Nu are nimic de a face cu interesul clubului ca nu este interesul clubului de al face pe jucator sa spuna ca toata viata a tinut cu Steaua cand pana atunci afirma altceva. Nu vad ce legatura are una cu alta. daca tu gasesti o alta explicatie pentru comportamentul lui Dorinel si Dica atunci eu schimb numele subiectului.

  13. #13
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    nu spalat creere ci cumparat diverse e o deosebire.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  14. #14
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    E o idiotenie. Fotbalistii joaca pentru prestigiu, pentru bani pentru recunoastere. Cum ne facem si noi munca de zi cu zi. Nu este normal sa ii pretinzi unui jucator iubire pentru o echipa, el se duce unde i se pare mai bine la un moment dat. Asta cu interviul pe FC Steaua e ca si cum te-ar chema noul tau director dupa ce ai fost angajatul unei firme concurente si ti-ar zice:
    Ia spune, iti place la noi? Sau era mai bine la firma anterioara?
    Ce poti sa raspunzi la asta, din moment ce vrei sa iti pastrezi slujba, eventual si sa evoluezi? Poti raspunde scurt pozitiv sau poti incerca sa "perii" factorul decizional. Daca asta a ales Munteanu...
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  15. #15
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    La nici o echipa din lume nu se cere asa ceva, sau cel putin la cele serioase. sau daca se cere atunci din partea suporterilor si nu din partea conducerii. Cum ar fii sa i se fi cerut lui Vieri la fiecare echipa italiana la care a fost sa spuna ca de fapt la ea a vrut din totdeauna sa joace? sau Figo sa fi spus ca de mic el tinea cu Real? De ce cand a venit la Dinamo Gica Popescu nu a spus ca de cand era mic el vroia sa joace la Dinamo? Pentru ca ar fi fost o minciuna. La fel ca cele spuse de Dorinel. In orice domeniu nu esti nevoit sa minti si mai ales in fotbal unde daca joci atunci esti oricum rasplatit. Mutu a spus inainte sa se transfere la Dinamo ca ar fi vrut la Steaua. I sa intamplat ceva? A jucat mai putin? Lau fluierat suporterii?

  16. #16
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Da... Pe Danciulescu
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  17. #17
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Pai aici este cu totul alta problema. El ajucat la Dinamo dupa care a plecat in Turcia unde nu a facut prea multi purici si sa intors in Romania la Steaua. La Steaua dadea gol dupa gol in poarta lui Dinamo insa dupa fiecare provoca suporterii dinamovisti si ii injura si pupa steam Stelei in fata lor, ce mai o intreaga poveste. Numai ca de la Steaua i sa dat un sut mare in fund din cauza ca nu se mai intelegea cu Piti si a venit la Dinamo. Era normal sa fie la inceput o anumita problema care pana la urma sa rezolvat jucatorul fiind printre cei mai buni la Dinamo. Ca sunt inca multi suporteri care nu il agreaza asta e altceva insa JJ spunea ca cei din conducere il obliga sa spuna ce a spus ca altfel nu joaca. Gresit Danciulescu nici pana acum nu sia cerut scuze pentru comportamentul lui fata de suporterii lui Dinamo si nici nu a injurat pe Steaua. Cu toate astea el este titular si a fost titular si dupa ce a instigat la sex oral suporterii lui Dinamo dovada fiind ca desi am vrea noi(suporterii) nu conducem cluburile.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ieppy , regret , nu ai dreptate! Si posibil ca viitorul sa o demonstreze!

  19. #19
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Da nu trebuie sa imi dai dreptate totdeauna(insa cat mai des). Asta e parerea mea si poti sa o consideri corecta sau gresita.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Parerea mea e urmatoare : jucatorii in cauza sunt jucatori profesionishti (iar Dorinel este chiar super-profesionist). Ce va ashteptatzi de la ei in momentul in care semneaza cu o echipa? Sa spuna ca ei de fapt au la suflet alta echipa sau ce? Astea sunt pur shi simplu declaratzii pentru fani! Nu vom shti niciodata ce echipa are Dorinel la suflet cel mai mult; poate doar daca o sa ne spuna cand se lasa de fotbal, dar ma indoiesc ca o sa o faca (din n motive). Shi nu intzeleg la ce te referi Ieppy cand spui ca Dorinel a spus lucruri urate despre Dinamo. Am citit ce ai postat tu shi nu mi se pare ca Dorinel a facut vreo acuzatzie. A spus doar ca pe vremea aia transferurile se faceau la comanda. Asta facea shi Dinamo shi Steaua shi cine mai shtie ce echipa. Nu sunt de acord cu astfel de schimbari de opinii (din 95 shi pana azi)dar trebuie sa intzelegem ca sunt declaratzii pentru fani! Shi ne pierdem vremea daca ne apucam sa disecam interviurile shi sa gasim adevarul. Nu vom gasi altceva decat lucruri concrete : Dorinel shi-a dat sufletul pentru Dinamo; Dorinel shi-a dat sufletul pentru toate cluburile la care a jucat in strainatate; shi eu sper ca va face acelashi lucru la Steaua. Inca o data va zic (Ieppy shi ceilaltzi)....nu mi se pare ca a jignit clubul Dinamo. A spus doar adevarurile de la acea vreme. Iar despre faza cu "Steaua echipa mea de suflet" poate ca nu o fi asha; dar catzi jucatori din lumea asta nu spun acelashi lucru dupa ce s-au transferat la o echipa?! De data asta mi se pare ca exageratzi.....
    ex-alpopa

  21. #21
    junior rew's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    123
    Reputatie
    1
    Dorinel putea sa zica ce vrea, dar numai in nume propriu. Ne-a jignit atunci cind l-a bagat in povestea asta pe Mihali, unul din cei mai apreciati jucatori ai nostri, care s-a intors si si-a incheiat cariera in glorie la Dinamo. Altfel am fi ris de el ca si de Dica.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •