Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 139

Thread: FRF versus Steaua sau razboiul in care toata lumea dribleaza adevarul

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    273
    Reputatie
    0

    FRF versus Steaua sau razboiul in care toata lumea dribleaza adevarul

    Cotidianul "Gardianul" a publicat astazi, 16.02.2004, un articol in care arata, dupa parearea mea, corect de ce a izbucnit acest razboi si cine are cel mai mult de catigat.

    "Prin razboiul pe care l-au deschis impotriva Stelei, Anghel Iordanescu si Mircea Sandu fac, voluntar sau involuntar, jocurile lui Giovanni Becali. In loc sa pregateasca in liniste returul de campionat, stelistii isi consuma nervii si energia intr-un conflict care, in conditii normale, nu ar fi avut loc. Dar relatia dintre Steaua si echipa nationala, adica Anghel Iordanescu, nu mai este normala de mai mult timp. Anuntul stelistilor ca vor, pentru aceasta actiune a Nationalei, regimul de convocare a 'stranierilor' a venit pe un fond de tensiune care se leaga tocmai de numele lui Giovanni. Selectionerul l-a dat in judecata pe Gigi Becali, deoarece acesta l-a acuzat ca a luat bani de la fostul conducator al ISM pentru a convoca la lot numai anumiti jucatori. Aflandu-se in plin proces cu presedintele Stelei, selectionerul a vrut sa faca pe grozavul si, in loc sa dea dovada de intelegere, a 'uat foc'. Incendiul s-a extins si la Mircea Sandu, personaj aflat in imediata vecinatate a Generalului si, astfel, au inceput sa curga minciunile amestecate, pe alocuri, cu franturi de adevar. Sloganul preferat al celor care au ratat calificarea la CE 2004 a fost: 'Steaua refuza sa dea jucatori la echipa nationala!'. Fara sa incerce sa inteleaga despre ce este vorba, foarte multi, printre care si unii componenti ai echipei nationale, au trecut de partea Federatiei, atacandu-i pe stelisti. Nu a contat ca respectivul slogan a fost doar o minciuna grosolana: Steaua nu a refuzat sa trimita jucatori la lot, ci doar a cerut ca lui Radoi, Dumitru, Munteanu si Dica sa li se permita se ajunga in cantonament cu 48 de ore inaintea meciului cu Georgia. Motivul lui Piturca: 'Suntem in pregatire, jucam cu echipe din Rusia, care evolueaza in Cupa UEFA, iar Nationala - de fapt, aceasta selectionata divizionara - are ca parteneri de antrenament echipe de bucatari si ospatari'."

    CE pareare aveti?

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Nu are nici o importanta ce , cum si de ce !! Fotbalistii au fost chemati la echipa nationala si nu s-au dus...au cerut sa li se acorde permisiunea sa vina cu 48 ore inainte de meci si selectionerul nu a fost de acord , pe buna dreptate... Clubul Steaua nu poate fi avantajat fata de celelalte echipe cu care se intrece in campionat care au trimis jucatorii , conditiile sa fie egale pentru toti! Nu pentru ca avea ceva cu Piturca a refuzat Iordanescu ci pentru ca se crea un precedent , la urmatoarea convocare si Rapid si Dinamo si Craiova , etc... ar fi procedat la fel!
    In momentul in care Iordanescu a comunicat ca nu este de acord cu prezentarea la allta data jucatorii trebuiau sa se conformeze..ei insa au anuntat ca in aceasta situatie renunta la echipa nationala. Acesta este situatia si cum spuneam nu are nici o importanta cum , ce , de ce.... jucatorii au consimtit sa fie niste pioni de sah in aceasta disputa. Acum este normal sa traga consecintele! Si ca sa fim si mai clari razboiul l-a deschis Steaua , nu Iordanescu.... Din cate am vazut insa in postarile tele de pana acum nu te intereseaza raspunsurile decat in masura in care ti se da dreptate! O seara frumoasa!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    273
    Reputatie
    0
    Articolul anterior nu l-am scris eu .... Dupa cum observi sunt destul de multe opinii proo Steaua, chiar mai multe decat cele care sunt impotriva. Chestia asta nu te pune pe ganduri????

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Nu ma pune pe ganduri , chiar imi este indiferent! Si in mod clar opiniile proSteaua sunt mult mai putine decat cele contra ...daca vrei sa postezi pe baza raspunsului pe care ti l-am dat mai sus bine , daca vrei sa ne spunem povesti , regret , in seara asta nu am timp!

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Articolul reflecta aceeashi parere pe care o am shi eu despre aceasta tarashenie. Intr-adevar se putea evita tot scandalul daca Iordanescu nu sarea ca ars, asha cum am mai spus-o shi eu. Deci Edmond, acum, cand intzelegi (in sfarshit!!!) ca de fapt jucatorii nu au refuzat convocarea ci au cerut sa vina la lot cam in acelashi timp cu stranierii (dar totushi cu o zi mai devreme - pe 15!, nu pe 16), incepi sa te legi de faptul ca Steaua ar fi fost avantajata daca se accepta treaba asta. Se prea poate! Dar daca celelalte echipe nu au avut tupeul sa se impotriveasca unui stagiu de pregatire penibil shi aberant Steaua a avut acest tupeu! Shi mi se pare non-fair-play mai degraba atitudinea celorlaltor echipe fatza de Steaua (shi nu invers, cum zice Tolontan).....au pandit momentul in care Steaua devine vulnerabila shi acum incearca din rasputeri sa-i puna piedica. Daca vretzi, este un fel de ce i-a facut Copos lui Rednic. Adica atac pe la spate. Dar la ce potzi sa te ashteptzi....este arhicunoscuta invidia pentru Steaua.....
    ex-alpopa

  6. #6
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    oarecum off-topic:
    Quote Originally Posted by Armata
    Cotidianul "Gardianul" a publicat astazi....
    de cand exista acest cotidian si unde apare?
    ...always look on the bright side of life...

  7. #7
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Armata
    Cotidianul "Gardianul" a publicat astazi, 16.02.2004, un articol in care arata, dupa parearea mea, corect de ce a izbucnit acest razboi si cine are cel mai mult de catigat.

    "Prin razboiul pe care l-au deschis impotriva Stelei, Anghel Iordanescu si Mircea Sandu fac, voluntar sau involuntar, jocurile lui Giovanni Becali. In loc sa pregateasca in liniste returul de campionat, stelistii isi consuma nervii si energia intr-un conflict care, in conditii normale, nu ar fi avut loc. Dar relatia dintre Steaua si echipa nationala, adica Anghel Iordanescu, nu mai este normala de mai mult timp. Anuntul stelistilor ca vor, pentru aceasta actiune a Nationalei, regimul de convocare a 'stranierilor' a venit pe un fond de tensiune care se leaga tocmai de numele lui Giovanni. Selectionerul l-a dat in judecata pe Gigi Becali, deoarece acesta l-a acuzat ca a luat bani de la fostul conducator al ISM pentru a convoca la lot numai anumiti jucatori. Aflandu-se in plin proces cu presedintele Stelei, selectionerul a vrut sa faca pe grozavul si, in loc sa dea dovada de intelegere, a 'uat foc'. Incendiul s-a extins si la Mircea Sandu, personaj aflat in imediata vecinatate a Generalului si, astfel, au inceput sa curga minciunile amestecate, pe alocuri, cu franturi de adevar. Sloganul preferat al celor care au ratat calificarea la CE 2004 a fost: 'Steaua refuza sa dea jucatori la echipa nationala!'. Fara sa incerce sa inteleaga despre ce este vorba, foarte multi, printre care si unii componenti ai echipei nationale, au trecut de partea Federatiei, atacandu-i pe stelisti. Nu a contat ca respectivul slogan a fost doar o minciuna grosolana: Steaua nu a refuzat sa trimita jucatori la lot, ci doar a cerut ca lui Radoi, Dumitru, Munteanu si Dica sa li se permita se ajunga in cantonament cu 48 de ore inaintea meciului cu Georgia. Motivul lui Piturca: 'Suntem in pregatire, jucam cu echipe din Rusia, care evolueaza in Cupa UEFA, iar Nationala - de fapt, aceasta selectionata divizionara - are ca parteneri de antrenament echipe de bucatari si ospatari'."
    ioan fecali - ciuma fotbalului ro
    Faceti-va ca nu vedeti dragi suporteri ai altor team-uri , si miine cind poate ciuma va lovi clubul vostru , atunci sa nu-o mai dati la intors !
    Miza este pe primele trei etape
    cind in a II a etapa vine locomotiva pacatosului , si in a III a Steaua intilneste pe Dinamo .
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  8. #8
    manager Ravelly's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Navodari
    Posts
    330
    Reputatie
    1
    Ce s-ar intampla daca fiecare echipa si-ar trimite jucatorii selectionati dupa bunul lor plac? Cred ca s-ar obtine o buna omogenizare intre...bucatari, doctori si antrenorii echipei nationale. Indiferent daca legile sunt bune sau nu cum mai toti s-au legat de ele, eu cred ca e vb in primul rand de respect, lucru pe care jiji l-a subestimat fara nerusinare.
    Alpopa, cum s-ar putea impotrivi alte echipe impotriva regulamentului odata ce el asa este conceput? Tie nu ti se pare ca din salariul pe care poate il iei, suma atribuita CAS-ului (am dat un exemplu) este mult prea mare si inutila? De ce nu te impotrivesti? Sau de ce nu ne impotrivim noi? Simplu...pentru ca sunt legi si pentru ca ele sa fie schimbate, e cale lunga.
    Arhicunoscuta invidia pentru Steaua?
    Daca Steaua trimitea jucatorii la lot in mod corect mai exista toata aceasta balacareala?

  9. #9
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    102
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Armata
    Articolul anterior nu l-am scris eu .... Dupa cum observi sunt destul de multe opinii proo Steaua, chiar mai multe decat cele care sunt impotriva. Chestia asta nu te pune pe ganduri????
    Fii domnule om serios, opinii pro Steaua mai multe, ma faci sa rid

  10. #10
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Tot conflictul asta nu se rezuma (la suprafata) decat la faptul ca jucatorii nu au venit la tot si trebuie sa fie suspendati. In profunzime se rezuma la lupta din familia Becali, care iata ca afecteaza, pana la urma, tot fotbalul romanesc.
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Cred ca stelistii au dreptate . Altii sunt vinovati , care prin diverse metode ( hipnoza, etc...) i-au facut pe sefii stelisti sa ia aceasta decizie pentru a le putea suspenda apoi jucatorii!! Exista un regulament si el trebuie respectat! Bun , rau , asta este. Daca nu convenea cuiva acest regulament trebuia sa incerce sa-l schimbe , dar nici unul din conducatorii stelisti nu au actionat in directia asta , nu au ridicat aceasta problema in nici o adunare generala , la care au participat... nu era foarte greu ...
    au actionat in schimb de pe pozitii de forta, si acum , cand vad ca totul se poate intoarce impotriva lor incearca , cum am mai spus , sa ne faca sa vedem alb in loc de negru....

  12. #12
    Fallen Angel Pancone's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    786
    Reputatie
    1
    Cu siguranta ca liga lui nea ' Mitica o sa uite de acest incident si nu o sa suspende pe nimeni ! Sunt Scarbit !
    Noi am vazut mai multe apusuri de soare decat rasarituri, dar bezna deplina n-a fost niciodata !
    [COLOR=DarkRed][SIZE=2]RAPID -UNICA IUBIRE[/SIZE][/COLOR]

  13. #13
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Adevarul , dupa parerea mea e pe undeva pe la mijloc, s-a gresit din ambele parti....iata splendoarea mocirlei fotbalului romanesc.

    Ceea ce nu inteleg eu si cu ce nu pot fi de acord este urmatorul fapt: Daca un jucator nu vrea sa vina la o convocare a echipei nationale , iar jucatorul respectiv anunta din timp acest lucru de ce sa fie suspendat in alta competitie...e absurd..ce Dinamo Kiev l-a suspendat pe Ghioane? sau faptul ca joaca intr-un alt capionat conteaza? ce are campionatul intern al unei tari cu intrecerea nationalelor? Daca nu vrea sa vina la nationala inseamna ca nu merita dar asta nu inseamna ca trebuie suspendat. Da , suspendarea a fost aplicata corect in cazul lui Ogararu care nu a anuntat pe nimeni ca nu va da curs convocarii.Deci ar fi absurd sa fie suspendati. Incercati sa priviti problema lasand la o parte antipatia pentru Steaua. Noi ne bucuram ca nu joaca x ,sau e accidentat sau suspendat intr-un meci cu echipa favorita. Asta e la noi la romani ...lasa sa moara si capra vecinului..... adevarata valoare a campionatului se va vedea numai cand vom avea cat mai multe meciuri puternice.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  14. #14
    Fallen Angel Pancone's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    786
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IlMILAN

    Ceea ce nu inteleg eu si cu ce nu pot fi de acord este urmatorul fapt: Daca un jucator nu vrea sa vina la o convocare a echipei nationale , iar jucatorul respectiv anunta din timp

    Cand jucatorii au primit convocarea nu au spus nimica , doar dupa cateva zile si nici atunci nu au trimis un comunicat oficial ci doar au spus ca jucatorii se vor prezenta odata cu stranierii , eu unul personal nu stiam daca pe data de 15 februarie jucatorii stelei se vor prezenta la lot sau nu !
    Noi am vazut mai multe apusuri de soare decat rasarituri, dar bezna deplina n-a fost niciodata !
    [COLOR=DarkRed][SIZE=2]RAPID -UNICA IUBIRE[/SIZE][/COLOR]

  15. #15
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    S-a trimis o hartie Pancone, sau cel putin asa s-a spus prin presa, oricum e cam absurda problema numai la noi se poate asa ceva....daca nu vor sa vina la nationala care e problema? de ce sa-i suspende..io unul nu i-as suspenda dar nici nationala nu ar mai pupao indiferent daca se vor transfera la o echipa de pe LUNA...... nu inteleg de ce sunteti subiectivi...
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  16. #16
    Fallen Angel Pancone's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    786
    Reputatie
    1
    Concluzie : Jucatorii stelei nu vor fi suspendati , si totul se va uita !
    Noi am vazut mai multe apusuri de soare decat rasarituri, dar bezna deplina n-a fost niciodata !
    [COLOR=DarkRed][SIZE=2]RAPID -UNICA IUBIRE[/SIZE][/COLOR]

  17. #17
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    No bine Pancone daca tu o tii pe a ta nu ai decat.Io am incercat sa vorbesc pe acest subiect cat mai obiectiv. Sincer mi se rupe de ce se intampla....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IlMILAN
    Adevarul , dupa parerea mea e pe undeva pe la mijloc, s-a gresit din ambele parti....iata splendoarea mocirlei fotbalului romanesc.

    Ceea ce nu inteleg eu si cu ce nu pot fi de acord este urmatorul fapt: Daca un jucator nu vrea sa vina la o convocare a echipei nationale , iar jucatorul respectiv anunta din timp acest lucru de ce sa fie suspendat in alta competitie...e absurd..ce Dinamo Kiev l-a suspendat pe Ghioane? sau faptul ca joaca intr-un alt capionat conteaza? ce are campionatul intern al unei tari cu intrecerea nationalelor? Daca nu vrea sa vina la nationala inseamna ca nu merita dar asta nu inseamna ca trebuie suspendat. Da , suspendarea a fost aplicata corect in cazul lui Ogararu care nu a anuntat pe nimeni ca nu va da curs convocarii.Deci ar fi absurd sa fie suspendati. Incercati sa priviti problema lasand la o parte antipatia pentru Steaua. Noi ne bucuram ca nu joaca x ,sau e accidentat sau suspendat intr-un meci cu echipa favorita. Asta e la noi la romani ...lasa sa moara si capra vecinului..... adevarata valoare a campionatului se va vedea numai cand vom avea cat mai multe meciuri puternice.
    De acord cu tine IMilan! Pe deplin.
    ex-alpopa

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    IlMILAN , eu as fi de acord in principiu desi regulamentul spune altceva, ceea ce nu vrei sa vezi tu este ca Gigi vrea acum ca jucatorii sa joace la nationala! Iar jucatorii au de pierdut foarte mult , pentru ca nejucand la nationala cota lor va scadea destul de mult ( de asta insista Gigi! ) si posibilitatile de transfer afara vor fi limitate!

  20. #20
    Fallen Angel Pancone's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    786
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    IlMILAN , eu as fi de acord in principiu desi regulamentul spune altceva.
    Vorba lui Gigi Becali, cand e vorba de: "principii, nu ma intereseaza regulamentele, nu ma conduc dupa ele"
    Noi am vazut mai multe apusuri de soare decat rasarituri, dar bezna deplina n-a fost niciodata !
    [COLOR=DarkRed][SIZE=2]RAPID -UNICA IUBIRE[/SIZE][/COLOR]

  21. #21
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    102
    Reputatie
    1
    Cum sa fie adevarul la mijloc, daca legea a fost incalcata? Legea e ca si 1+1=2, nu 1.5

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •