Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 139

Thread: FRF versus Steaua sau razboiul in care toata lumea dribleaza adevarul

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Nici io nu am gasit regulamentul cum trebuie. M-am uitat la FIFA Statutes dar e cam brambureala, la articolul 36 fiind cu totul altceva. Oricum, ashtept sa se clarifice prin presa....
    ex-alpopa

  2. #65
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Si uite asa la Thread-ul ala : "Problema Steaua " , trebuie sa-i schimbam numele in problema frf si lpf !!!!!!!!!!!!!!!
    :p
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  3. #66
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Steaua contraataca :
    reclama la FIFA ce balarii a facut frf
    Convoci jucatori si nu-i primesti , apoi ii tracasezi ca-i suspenzi , pentru ca in final sa amendezi clubul ! :O
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  4. #67
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alpopa
    Care decizii favorabile Ieppy ?! Dupa regulamentul FIFA (deci nu dupa regulamentul de balta de la FRF) jucatorii shi clubul n-au facut nimic ilegal. Asha ca las-o moarta. Poate nu-tzi dai seama, dar dintre totzi noi, stelishtii, ne dorim cel mai mult un sistem corect, ba chiar super-corect. Asta ca sa va inchidem odata shi pentru totdeauna gura cand v-om bate la fundul gol. Pe corecte!

    Cum care? Neaga, Radoi si Raducanu. Astea ce sunt bai super corectule cu bataia la fund? Imi place ca va luati de ce va convine si de restul parca uitati. Lasa ca mai sunt destui care isi aduc aminte.

  5. #68
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Stai sa-mi aduc aminte :
    - Radoi la meciul cu Bacaul cred k zici : o fi avut el o interventzie energica dar nu a lovit pe nimeni in brambureala aia, deci nu era normal sa fie suspendat; mai mult, arbitrul nu avea voie sa-i dea roshu' dupa finalul meciului
    - Raducanu, aici nu prea shtiu la ce anume te referi; oricum, din cate imi amintesc, a primit nishte suspendari pentru lovire fara minge (odata chiar la Craiova parca)
    - Neaga -> asta e faza cu dopaju' nu? Parca nu prea l-au pedepsit nu? Dar cred k eshti destul de deshtept ca sa shtii singur de ce......

    PS : Oricum, n-o da intoarsa Ieppy, ca era vorba despre evenimentele mai recente; shi, dupa cum arata "istoria", se vede ca voi totzi "anti-stelishtii" atzi cam ratat mishcarea asta. Ashtept sa o spui : "Imi pare rau; de fapt, in tot acest scandal, Steaua a avut dreptate". Crezi ca potzi?! Eu nu cred.
    ex-alpopa

  6. #69
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    E uite ca nu sunt. Spune-mi tu de ce. Pai cum Radoi nu trebuia suspendat? Atunci pentru meciul cu Petrolul dar nu se sesizeaza nimeni. Apropo stiai ca se pot da suspendari pe baza imaginilor video?

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Bah da rapid eshti. Nici nu termin de scris shi tu raspunzi. Pai spune tu, cand s-au dat suspendari la noi in campionat pe baza probelor video?! Daca stam sa ne gandim nitzel Danciulescu trebuia sa primeasca multe zile dupa semnele la adresa galeriei. Asha ca nu e cazul sa spui ca am fost favorizatzi. Poate doar de arbitrul de la Petrolul; dar sa nu uitam ca Petrolul a primit shi un penalti, deci ..........
    ex-alpopa

  8. #71
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Asta-i culmea. Auzi, cam asa suna ce spui tu: ce conteaza ca nu au fost eliminati 2 jucatori de la Steaua, ce, Petrolul nu a primit penalti. Ce are mai de a face cu prefectura? A fost sau nu penalti pentru Petrolul? A fost, iti spun eu, atunci ce legatura are asta cu cei 2 jucatori neeliminati? Nici una. Cat despre Danciulescu, ce a facut el este regretabil insa putea fi maxim suspendat de club si nu de federatie. Iesise de pe teren si nu mai participa la joc. E ca si cum ai spune ca Ziaty dupa ce sa luat la bataie prin baruri trebuia suspendat pentru comportament violent.

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    958
    Reputatie
    1
    am fost acuzata de exces de zel caci in opinia unora de pe acest forum nu sint bine venita la discutii pentru ca nu respect anumite reguli de buna cuviinta .se pare Al Popa ca Ieppy nu agreaza ideea ca Steaua are dreptate si cauta sa argumenteze ca munca lui de o saptamana are un sens.nu trebuie sa ne intoarcem mereu in trecut pentru ca este pagubos si cred cu tarie ca lucrurile mentionate cu exces de zel de Ieppy au fost greseli umane de arbitraj.Steaua nu a facut blaturi si nici magariile care le-a facut Dinamo sau alte echipe ,sa intre bine in capul tuturor ce contesta acest lucru.

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Ce ma deranjeaza pe mine e ca anumite gresheli umane de arbitraj sunt interpretate de multzi drept cine shtie ce complot. Nu e asha. Pur shi simplu sunt gresheli ale arbitrilor, gresheli care au influentzat mai mult sau mai putzin rezultatele meciurilor. Nu vreau sa ma intzelegetzi greshit : la Constantza nu s-a pierdut meciul datorita arbitrului, ci mai ales datorita tacticii lui Pitzurca; daca insa am face abstractzie de potentziala fortza a Stelei (fortza pe care nu a aratat-o la Constantza....vezi ideile cretze ale lui Pitzi) atunci am putea spune ca arbitrul ne-a cam scos nishte puncte din buzunar.....Pana una alta eu n-am spus despre alte echipe ca au fost avantajate decat cu o exceptzie : semifinala cupei Dinamo-Astra, cand shtim totzi ce s-a intamplat. In rest, slava domnului, sunt o groaza de meciuri gen Petrolul-Steaua (pe care il tot invoca Ieppy, in lipsa de altceva) in care anumite echipe au fost mai mult sau mai putzin avantajate. Shi ca sa tragem o concluzie, care ar trebui sa-i multzumeasca pe totzi iata ce zic io : la Constantza ne-au cam fost scoase 1 sau 3 puncte din buzunar iar la Petrolul ne-a fost bagat 1 punct (cu toate ca parca Pitu ne-a dat punctul ala, dar ma rog....). Deci pana la urma tot "rahatul" ala e.....Ce vreau eu sa zic e ca in nici un caz Steaua n-a primit vreun cadou, asha cum Dinamo a primit accesul in finala Cupei. Asha ca mai cautatzi baietzi.......nu e cazul sa ne punetzi in aceeashi oala cu voi. Oricat atzi vrea sa ne tragetzi inspre voi n-o sa reushitzi; mai bine v-atzi dori sa va tragem noi afara din........
    ex-alpopa

  11. #74
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    sa revenim la topic:

    Secretarul general al Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Adalbert Kassai, a declarat, vineri, ca, potrivit raspunsului FIFA, legislatia interna trebuie respectata in cazul jucatorilor stelisti care nu s-au prezentat la echipa nationala.
    "Ce pot sa spun este ca FIFA ne-a dat lamuriri in ceea ce priveste legislatia interna aprobata de Adunarea Generala a FRF. Deci articolul 67 din ROAF trebuie respectat. Vom vedea ce vom face in continuare. Deoacamdata nu pot face alte comentarii", a spus Kassai.
    Federatia Romana de Fotbal (FRF) s-a adresat FIFA cerand lamuriri in privinta regulamentelor care ar trebui aplicate in scandalul legat de neprezentarea jucatorilor stelisti la echipa nationala. "Avand in vedere ca art. 67 al ROAF adoptat de Adunarea Generala se bazeaza pe Regulamentul FIFA privind statutul si transferul jucatorilor, si cu atat mai mult cu cat a fost aprobat de Adunarea Generala, consideram ca prevederile din regulamentul respectiv se aplica", se arata in raspunsul remis, joi, de catre seful Serviciului Juridic si Statutul Jucatorilor al FIFA, Gianpaolo Monteneri.


    Telenovela continua
    ...always look on the bright side of life...

  12. #75
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    suporterita, draga mea, munca mea nu este sa arat cat de urata este Steaua. Asta o face jiji Becali si memeaca. Daca te uiti sa vezi cine a inceput discutia o sa vezi ca nu eu am fost. Interesant mi se pare insa ca atunci cand se fac greseli "umane" se fac numai pentru Steaua. La orice alta echipa se cheama ca furat cu arbitrii. Spui ca nu vrei sa ne intorcem in trecut si in propozitia urmatoare spui ca Steaua nu a facut blaturi si magarii ca Dinamo. Asta cand? Ca daca vorbesti de trecut atunci a facut la fel de multe iar daca vorbesti de prezent atunci fac poate un pic mai multe. Pentru alpopa doar cateva cuvinte: daca tu crezi ceea ce spui bine. Sa fii sanatos insa am impresia ca mai degraba incerci sa te convingi singur decat pe ceilalti ca ce spui tu este adevarul. Lipsa de obiectivitate este destul de grav dar in cazul tau a ajuns cronica. Traieste in "tara minunilor a lui jiji´" si nu mai incerca sa dai in alte echipe. Incearca sa te convingi singur in fiecare zi spunand: Steaua e cea mai cinstita, restul sunt nebuni, Steaua e cea mai cinstita, restul... si tot asa.

  13. #76
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Ieppy inca o data imi sugerezi ca noi doi nu prea avem ce discuta. Ne intzelegem ca barza-n cioc. Intr-un stadiu cronic eshti matale cred...... Vad ca nu invetzi nimic din ce se spune pe forum shi asta e grav. Tzi-am mai zis, mai lasa "mishtoul prin cioban" pentru ca noua Stelishtilor nu ne arde buza dupa el. O sa ne arda buza cand o sa faca ce a promis. Dar mai e pana atunci. Cat despre Steaua "urata" asta e "obiectivismul" tau. Io zic sa te linishteshti shi sa vii cu ceva nou. Despre aburerile tale bazate pe mult shtiutul sentiment "anti-stelist" ne-am plictisit cu totzii. Asha ca potzi sa-mi multzumeshti ca eu inca itzi dau atentzie. Te pup shi te iubesc !
    ex-alpopa

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Gicu! Telenovela continua pentru ca FRF-ul continua sa minta. Intr-adevar e corect ce zic aia, cu o singura conditzie insa : regulamentul FRF sa fie intr-adevar elaborat dupa regulamentul FIFA. Ceea ce nu se intampla !!! S-a aratat clar ca ROAF shi FIFA se bat cap in cap in legatura cu aceasta problema ! Mare o sa le fie mirarea celor de la FRF cand o sa afle ca au uitat sa se sincronizeze cu regulamentul FIFA. Spre rushinea lor insa (sau a noastra ?!) tot nu o sa-shi dea nimeni demisia.......
    ex-alpopa

  15. #78
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Alpopa, daca citesti ce-a zis nea Monteneri o sa vezi ca articolul 67 din ROAF se bazeaza pe Regulamentul FIFA privind statutul si transferul jucatorilor, si cu atat mai mult cu cat a fost aprobat de Adunarea Generala, se considera ca prevederile din regulamentul respectiv (adica respectivul articol din ROAF) se aplica. Sau poate minte si asta...
    ...always look on the bright side of life...

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Nu zic ca minte, dar poate e prost informat. Eu am citit ce scrie pe site-ul FIFA shi nu este in nici un caz asemanator cu ce zicea nenea Sandu la televizor. De-acolo reiese clar : indiferent daca sunt stranieri sau bashtinashi jucatorii convocatzi sunt obligatzi sa se prezinte cu 48 de ore inaintea meciului amical, 4 zile inaintea meciului oficial etc....Shi asta nu prea seamana cu ce ne spun FRF-ishtii. Atat vreau eu sa zic. Nu mai insinuez nimic.
    ex-alpopa

  17. #80
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alpopa
    Ieppy inca o data imi sugerezi ca noi doi nu prea avem ce discuta. Ne intzelegem ca barza-n cioc. Intr-un stadiu cronic eshti matale cred...... Vad ca nu invetzi nimic din ce se spune pe forum shi asta e grav. Tzi-am mai zis, mai lasa "mishtoul prin cioban" pentru ca noua Stelishtilor nu ne arde buza dupa el. O sa ne arda buza cand o sa faca ce a promis. Dar mai e pana atunci. Cat despre Steaua "urata" asta e "obiectivismul" tau. Io zic sa te linishteshti shi sa vii cu ceva nou. Despre aburerile tale bazate pe mult shtiutul sentiment "anti-stelist" ne-am plictisit cu totzii. Asha ca potzi sa-mi multzumeshti ca eu inca itzi dau atentzie. Te pup shi te iubesc !
    Ai inceput sa ma distrezi. Anti stelist oi fi tu ca eu nu sunt. Eu sunt anti jiji & memeaca. Nu imi da mie lectii ca nu ai cum. Cred ca exista o diferenta majora intre noi doi insa numai tu continuii sa crezi ca este bazata pe disputa Steaua-Dinamo. Tineti pupaturile pentru familie iar dragostea pentru prietena caci mie imi provoaca o stare neplacuta. Cat pentru atentie chiar te-as ruga sa nu o mai acorzi ca deja am impresia ca esti obsedat si asta nu e bine.

  18. #81
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Pentru cei care nu stiu unde sa caute reglementarea FIFA,iata link-ul:
    http://www.fifa.com/en/organisation/.../transfer.html
    CAP XIII
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  19. #82
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Any club which has concluded a contract with a player who is ineligible to play for the national association of which the club is a member is obliged to release him to the national association of which he is a national, if he is selected for one of its representative teams, irrespective of his age. The same provision applies to a club of a national association for any of its players who are nationals of the same national association, if they are summoned to play in a representative match.

    This provision is binding for the following matches:
    a total of five international matches per calendar year.
    If during the course of the same calendar year and after five matches have been played, a national association is still required to play matches in the FIFA World Cup™ preliminary competition, in the Olympic Football Tournaments preliminary competition and/or in the preliminary competition of confederation championships for "A" national teams, then the compulsory release of the player shall be extended to include such matches.
    additionally, any match in FIFA final competitions or the final competition of confederation championships for "A" national teams and of other competitions organised by the confederations, provided these competitions lead to qualification for a FIFA competition;
    additionally, any other match in respect of which the FIFA Executive Committee has taken a special decision.

    If a national association's representative team has qualified ex officio for a final competition, the compulsory release, as prescribed in par. 2 (a) above, shall comprise eight international matches per calendar year.

    It is not compulsory to release players for friendly matches scheduled on dates outside the coordinated international match calendar.

    The player shall also be released for the period of preparation. The extent of this period is laid down as follows:
    for a friendly international match: 48 hours;
    for a qualifying match for an international competition: 4 days (including the day of the match). The period of release shall be prolonged to 5 days if the match in question is held on a different continent from that on which the club is domiciled.
    for the final competition of an international competition: 14 days before the first match of the tournament. Any friendly matches played during this preparatory period do not count among the five international matches sti****ted under par. 2 (a), or the eight matches sti****ted under par. 3.
    In any event, a player is obliged to arrive at the match venue at least 48 hours before kick-off.


    The clubs and national associations concerned may, if desired, agree to extend the period of release. Where such an agreement has been made at the time of transfer of the player, a copy of it shall be attached to the international registration transfer certificate.

    Any player who has complied with the summons from his national association pursuant to this article shall resume duty with his club not later than 24 hours after the match to which he was summoned. This period may be prolonged to 48 hours if the match took place on a different continent from that of the club with which the player is registered. The club shall be notified in writing of the player's expected outward and return journey ten days before the match. The national association shall ensure that the player returns to his club on time after the match.

    If a player does not resume duty with his club by the deadlines sti****ted in this article, the period of release for his national association shall be shortened for the subsequent summons as follows:
    for a friendly match : to 24 hours;
    for a qualifying match : to 3 days
    for the final competition of an international competition: to 10 days
    In the case of recurrent breach of this provision, the FIFA Players' Status Committee can impose appropriate sanctions, which may include but not be limited to:

    fines
    reduction of the period of release
    interdiction of a summons to the subsequent match/matches

    A player shall not be permitted to remain with his national team in the interval between two matches for which he has been summoned if the interval is eight days or more.
    Art. 37

    Any club which releases a player pursuant to Art. 36 above shall not be entitled to financial compensation except that compensation agreed upon in the case of an extended period of release (cf. Art. 36, par. 5).
    The national association summoning the player shall bear the costs of travel actually incurred by the player as a result of this summons.
    The club with which the summoned player is registered shall be responsible for his insurance cover against illness and accident during the entire period of his release including insurance for injury sustained in the international match (or matches) for which he has been released.
    Art. 38
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  20. #83
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Art. 38


    As a general rule, any player registered with a club is obliged to respond affirmatively when called upon by the national association of which he is a national to play for one of its representative teams.
    A national association wishing to summon one of its players who is playing abroad must notify him in writing at least 15 days before the date of the match for which the player is required. The player's club shall also be informed in writing at the same time. The club shall confirm the release of the player within the ensuing six days.
    A national association which requests FIFA's help to obtain the release of a player playing abroad may do so only under the following two conditions:
    the national association with which the player is registered must have been asked to intervene but without success;
    the file must have been submitted to FIFA at least five days before the date of the match for which the player is needed.
    Art. 39

    A player who is unable to comply with a summons from the national association of which he is a national owing to injury or illness shall, if the association so requires, agree to undergo a medical examination by a doctor of that association's choice.

    Art. 40

    A player who has been summoned by his national association for one of its representative teams shall, under no circumstances, be entitled to play for the club with which he is registered during the period for which he has been released or should have been released, pursuant to Art. 36 above. This restriction on playing for the club shall, moreover, be prolonged by five days in the event that the player, for whatsoever reason, did not wish to or was unable to comply with the summons.

    Art. 41


    If a club refuses to release a player or neglects to do so despite the provisions of Art. 36 to Art. 40 above, the FIFA Players' Status Committee shall apply the following sanctions:
    a fine
    a caution, censure or suspension of the club involved.

    Any violation by a club of the restriction on playing mentioned under Art. 40 shall be subject to the following sanctions by the FIFA Players' Status Committee:
    all or part of the sanctions mentioned in par. 1 above;
    the national association to which the club belongs shall declare the match (or matches) in which the player took part as lost by the club concerned. Any points thus won by the club in question shall be forfeited. Any match contested according to the cup system shall be regarded as having been won by the opposing team, irrespective of the score.

    If a player reports late for duty more than once, then, in addition to the consequences described in Art. 36, par. 8, the FIFA Player's Status Committee may, ex officio or at the request of the player's club, impose additional sanctions on the player and/or his national association.
    N-a incaput tot intr-o postare :p !Judecati acum!
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  21. #84
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    apparte pentru ca este legat de subiect am sa las cele doua posturi. Pe viitor pe cat posibil incearca sa eviti sa faci copy-pasteuri din astea pentru ca se umple forumul. Cei care ar fi vrut sa vada regulamentul ar fi avut link-ul la dispozitie.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •