Results 1 to 4 of 4

Thread: Romanii mai au de asteptat pana sa-si deschida fara probleme un cont in strainatate !

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Unhappy Romanii mai au de asteptat pana sa-si deschida fara probleme un cont in strainatate !

    Romanii care doresc sa-si plaseze banii intr-un cont bancar in strainatate mai au de asteptat pana cand se va fi consumat si ultima etapa a liberalizarii contului de capital. "Nu s-a stabilit in acest moment un orizont de timp pana la care deschiderea de conturi in strainatate va fi liberalizata, dar, oircum, conform angajamentelor asumate fata de Uniunea Europeana, acest proces va trebui incheiat pana la data aderarii, respectiv pana in 2007", ne-a declarat consilierul BNR Adrian Vasilescu. Aceasta liberalizarea presupune anularea aprobarilor pe care le presupune astazi "simpla" operatiune de deschidere a unui cont la o banca din strainatate. "Este o procedura destul de complicata, iar solicitantul trebuie sa depuna toate documentele necesare pentru a demonstra exact operatiunile pe care ar dori sa le efectueze cu sumele din contul respectiv", a explicat Vasilescu. Detinerea unui cont bancar in strainatate nu este permisa, fara aprobarea Bancii Nationale, nici daca titularul doreste sa investeasca banii respectivi in cumpararea de actiuni cotate la bursele internationale, achizitionarea unui imobil sau chiar a unei companii dintr-o alta tara, chiar daca aceste operatiuni au fost liberalizate anul trecut. Altfel spus, poti cumpara actiuni, imobile, chiar si companii in strainatate, daca te tine buzunarul, dar nu poti sa ai un "banal" cont intr-o banca. "S-a ajuns la concluzia ca liberalizarea contului de capital nu trebuie sa duca la transferul necontrolat al banilor din tara", spune Vasilescu. Cat de eficienta este bariera restrictiilor amintite? "Intrebarea este daca are sens sa pui astfel de restrictii si daca ele opresc "exportul de capital". In opinia mea, in pofida liberalizarii de pana acum, nu s-a constatat un export de capital. Probabil ca BNR se gandeste ca prin deschiderea unui cont curent sau de depozit transferurile in strainatate ar fi mult mai simple, pe cand cumpararea de actiuni sau active imobiliare presupuna un risc mai mare si nu este la indemana oricui", afirma Dan Pascariu, presedintele HVB Romania. El spune ca "cine vrea sa transfere bani in strainatate poate sa o faca prin celelalte mijloace permise de lege (n.r - cumpararea de actiuni, imobile etc) si asta cu atat mai mult cu cat nu exista sanctiuni pentru incalcarea regulii", adica pentru cei care-si deschid conturi in strainatate fara avizul BNR. Daca in cazul romanilor care doresc sa-si plaseze banii la banci din strainatate nu exista nici un termen limita pentru ridicarea restrictiilor, in cazul nerezidentilor care vor sa detina conturi in moneda nationala in bancile din Romania, "bariera" va fi ridicata anul viitor. Reamintim ca, initial, BNR dorise sa parcurga inca din acest an aceasta etapa a liberalizarii contului de capital - care ar da posibilitatea nerezidentilor sa-si deschida conturi in lei - dar teama de jocurile capitalurilor speculative a determinat oficialii BNR sa se razgandeasca si sa mai amane cu un an procesul.

    (c) www.presa.tv
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #2
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    ca cetatean roman rezident in strainatate poti deschide ce conturi vrei.

    cind se ridica bani dintr-un cont de valuta in RO, pina nu demult (poate inca si azi) trebuie data o declaratie pe propria raspundere ce se va face cu banii. intotdeauna m-am intrebat oare daca se raspunde cu "ii cheltui la Las Vegas pe Blackjack si prostituate", casiera va refuza inminarea baniilor pe motiv de lipsa de responsabilitate.

  3. #3
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Rudele mele si-au deschis cont in valuta .

    La ridicarea unei sume de bani trebuie doar sa platesti o suma (nu stiu exact cit) ca oriunde in strainatate ! Ma refer la VISA, MASTER etc...

    S-aveti un WE PLACUT !

    Eu...dispar acest WE !

  4. #4
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens
    cind se ridica bani dintr-un cont de valuta in RO, pina nu demult (poate inca si azi) trebuie data o declaratie pe propria raspundere ce se va face cu banii. intotdeauna m-am intrebat oare daca se raspunde cu "ii cheltui la Las Vegas pe Blackjack si prostituate", casiera va refuza inminarea baniilor pe motiv de lipsa de responsabilitate.
    intotdeauna am fost (si cred ca vom fi si in continuare) la fel de rigizi chiar daca se chinuie cu noi bietii de europeni... si asta inca vreo 50 de ani pana se schimba clasa noastra politica de 2 lei dar si mentalitatile actuale
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •