Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 174

Thread: Ciclism

  1. #43
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Lance Armstrong va participa pe 29 martie la cursa Paris-Camembert, dupa cum anunta ziarul francez Ouest France.In acesta saptamana texanul participa la prima cursa din circuitul Pro Tour, Paris-Nisa. Dupa prolog si primele doua etape,Armstrong se afla pe locul 72 in clasamentul general la 1minut35secunde de liderul Tom Boonen. Acesta din urma a castigat primele doua etape la sprint.

  2. #44
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    PARIS-NISA. Astazi se va disputa etapa a treia a "Cursei soarelui", intre Thiers si Le Chambon sur Lignon, rutierii urmand sa parcurga 174 de kilometri.Dupa trei zile de acalmie si mai ales frig, lucrurile vor incepe sa se precipite cu adevarat in Paris-Nisa.Aceasta etapa a treia este una cu adevarat insemnata, ciclistii urmand sa treaca peste 5 catarari, dintre care una de categoria I(Cote de Lavet la 1038 m, in lungime de 8,7 km si cu o panta medie de 4,7%), trei de categoria a II-a si una de categoria a III-a.Etapa va fi intr-o continua urcare, plecandu-se de la Thiers(282 m deasupra nivelului marii) si ajungandu-se la Le Chambon sur Lignon(la 985 m).Este o etapa valonata propice pentru atacanti gen Valverde,Vinokourov,Voigt,Jeker.La toate aceste ingrediente un rol important il va juca si vremea, care a dus la scurtarea etapaei de ieri la doar 46 de kilometri.

  3. #45
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Astazi incepe a 40-a editie a cursei Tirreno-Adriatico startul dandu-se in localitatea Civitavecchia. A doua cursa din circuitul Pro Tour se bucura de prezenta la start a unor importanti ciclisti, multi dintre ei sprinteri, cursa avand un profil predilect pentru acestia. Astfel, nu vor lipsi de la start Mario Cipollini(Liquigas-Bianchi),Robbie McEwen(Davitamon-Lotto),Alessandro Petacchi(Fassa Bortolo),Max van Heeswijck(Discovery Channel),Stuart O'Grady(Cofidis), Erik Zabel(T-Mobile), Danilo Hondo(Gerolstainer) sau Oscar Freire(Rabobank). Pe langa acestia vor mai fi prezenti si alti importanti ciclisti precum Paolo Bettini(castigatorul de anul trecut), Ivan Basso( care a avut o usoara cazatura luni in Turul Provinciei Lucca, dar va putea lua startul in Tirreno-Adriatico), George Hincapie(castigator in acest an in Kuurne-Bruxelles-Kuurne),Danilo Di Luca, Pietro Caucchioli(transferat la Credit Agricole in iarna),Joseba Beloki, Andreas Kloden, Bradley McGee sau Peter van Petegem. Anul acest sunt programate sapte etape insumand 1214 km. Programul cursei:
    Stage 1 - Wednesday, March 9: Civitavecchia - Civitavecchia, 160 km
    Stage 2 - Thursday, March 10: Civitavecchia - Tivoli, 181 km
    Stage 3 - Friday, March 11: Tivoli - Torricella, 215 km
    Stage 4 - Saturday, March 12: Teramo - Servigliano, 160 km
    Stage 5 - Sunday, March 13: Saltara - Saltara, 170.4 km
    Stage 6 - Monday, March 14: Civitanova Marche - Civitanova Marche, 164 km
    Stage 7 - Tuesday, March 15: San Benedetto Del Tronto, 164 km.

  4. #46
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Spaniolul Vicente Reynes de la Insulele Baleare a castigat etapa a treia din Paris-Nisa. Ca si ieri, organizatorii s-au confruntat cu vremea nefavorabila, etapa fiind scurtata la 118 km, finalul fiind mutat la Craponne-sur-Arzon. Pentru Reynes aceasta este a treia victorie din cariera,dupa victoria din Marele Premiu Abimota(Portugalia) in 2003, unde a castigat etapa a doua si cursa la general, pe cand se afla la formatia LA Pecol. Revenind la Paris-Nisa, trebuie precizat ca si finalul de astazi s-a decis la sprint, Reynes triumfand in fata americanilor Guido Trenti(Quick.Step) si Fred Rodriguez(Davitamon-Lotto). In clasamentul general lider ramane belgianul Tom Boonen(Quick.Step) cu 3 secunde in fata olandezului Erik Dekker de la Rabobank.Castigatorul de astazi, Reynes a urcat pe locul 3 la general, la 4 secunde de Boonen.

  5. #47
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    castigatori cursei Paris-Nisa

    prolog(Issy-les-Moulineaux): Jens VOIGT
    etapa1(Etampes > Chabris): Tom BOONEN
    etapa2(La Chātre > Thiers): Tom BOONEN

  6. #48
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Azi a castigat la sprint Vicente Reynes dupa cum scrie si mai sus

  7. #49
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    TIRRENO-ADRIATICO
    Etapa 1:Civitavecchia - Civitavecchia, 160 km
    1.Alessandro Petacchi(Ita) - Fassa Bortolo
    2.Bernhard Eisel(Aut) - Francaise des Jeux
    3.Robbie McEwen(Aus) - Davitamon Lotto

  8. #50
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Deh, trebuie sa isi faca si el incalzirea cumva. Parca il vad ca iar participa la curse "mari" gen Turul Georgiei, cum a facut anul trecut sau acum 2 ani.
    Oricum toata lumea stie ca doar Le Tour conteaza pentru el, restul sunt strict pentru incalzire.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  9. #51
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Fia, are si Lance o varsta, acum e normal sa se concentreze numai pe Tur. Probabil va fi ultima lui participare. Eu sper sa castige.

  10. #52
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Lance Armstrong s-a retras din Paris-Nisa ieri seara din cauza unor probleme medicale(dureri de gat si febra). Castigatorul ultimelor sase editii ale Turului Frantei se afla in cls. general pe locul 62 la 1'35 de liderul Tom Boonen.

  11. #53
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Elvetianul Fabio Cancellara de la Fassa Bortolo a castigat etapa a 4-a a cursei Paris-Nisa, dupa ce l-a invins la sprint pe estonianul Jaan Kirsipuu. Etapa de astazi s-a disputat intre Saint-Peray si Montelimar pe distanta a 101 km, mansa fiind din nou scurtata din cauza zapezii. In clasamentul general, Cancellara a preluat tricoul galben cu alb de lider cu un avans de 15'' in fata spaniolului Juan Antonio Flecha.
    Clasamentul Etapei:
    1 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo 2.11.03 (46.24 km/h)
    2 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
    3 Juan Antonio Flecha (Spa) Fassa Bortolo 0.02
    4 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.05
    5 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
    6 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth
    7 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.08
    8 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance 0.10
    9 Paolo Bossoni (Ita) Fassa Bortolo 0.22
    10 Tom Boonen (Bel) Quick Step 0.32

  12. #54
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    TIRRENO-ADRIATICO
    Campionul mondial Oscar Freire a castigat etapa a doua a cursei "celor doua mari" si a devenit lider in clasamentul general la egalitate cu Alessandro Petacchi.
    Clasamentul Etapei:
    1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 4.45.36
    2 Angel Vicioso Arcos (Spa) Liberty Seguros Team
    3 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
    4 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
    5 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone
    6 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone
    7 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
    8 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil
    9 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
    10 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Adria Mobil

  13. #55
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Fia, are si Lance o varsta, acum e normal sa se concentreze numai pe Tur. Probabil va fi ultima lui participare. Eu sper sa castige.
    Lance MEREU s-a concentrat EXCLUSIV pe tur!
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  14. #56
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Asa este, din acest motiv am spus ca acum e normal sa se concentreze exclusiv pe Le tour, acum 5-6 ani nu era. Dar tre sa recunoastem ca altfel performantele lui extraordinare in Tour nu ar fi fost posibile, probabil.

  15. #57
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Desi multi il contesta pe Armstrong, trebuie sa admitem ca omu are un program de pregatire foarte bine gandit.Nu concureaza intr-o cursa doar de dragul de a concura(spre exemplu, anul acesta a primit o invitatie de a participa la Turul Qatarului de aprox. 350.000 dolari si a refuzat). In tot acest timp, principalul adversar din Le Tour( un adversar mai mult istoric) acuza tot felul de probleme.Si ne mai intrebam vara prin iulie, de ce Lance il bate mar pe neamt!!!

  16. #58
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Nu Jan va fi problema lui Armstrong ... Lupii tineri care vin din urma... S-ar putea sa-l fi citit pe texan...

    Stiu ca asta se zice de 2-3 ani, ca astia tineri se vor ridica si s-a dovedit ca pana la urma tot Ullrich a fost tare... dar anul asta presimt o schimbare.

    He he.. ce ciudat o sa fie turul fara Virenque...
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  17. #59
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Chiar imi va fi dor de francezul cu buline rosii pe el.Cat despre lupii tineri si eu astept sa se intample ceva. Pana la urma trebuie sa se gaseasca cineva sa-l invinga pe Lance, asta pentru frumusetea competitiei, dar nu stiu cine o va face.Sunt cu ochii pe Valverde,Vinokourov, poate Kloden, cat despre Mayo, anul acesta nu am auzit nimic de el. AAAA si sa nu uitma de Joseba Beloki, care a revenit la Liberty Seguros.Va putea el sa revina la forma care l-a consacrat???

  18. #60
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    O sa conteze enorm echipa.... Daca iar pe munte sunt 3 oameni de-ai lui Armstrong mereu... Slabe sanse pentru restul....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  19. #61
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Mai ales ca texanul s-a intarit cu Popovych(fost la Landbouwcredit Colnago,in 2003 locul 3 in Giro si in 2004 al 5-lea) si Savoldelli(castigator daca nu ma insel in Giro 2002)A plecat ce e drept Landis la Phonak, dar Lance ramane cu cea mai tare echipa. La T-Mobile a venit Oscar Sevilla, care e mai slab decat Popovych pe munte. Va fi oricum o batalie interesanta

  20. #62
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    In afara de echipa, care e cea mai buna, ca de obicei, conteaza foarte mult tactica de echipa, excelenta de fiecare data. Plus ca Lance a dovedit el insusi o gandire tactica extraordinara, stiind intotdeauna cand sa atace si cand sa se apere. A dovedit-o de atatea ori. E drept ca e usor sa-ti faci tactica cand esti un catarator si sprinter atat de puternic cum este americanul. Nu prea vad cine il poate invinge anul acesta, pt. ca nimeni nu are o echipa puternica si forta proprie sa-l bata pe Lance pe munte, unde se va decide totul. Ca sa nu mai vorbesc despre time-trial-uri unde foat US Postal a fost mai mereu cea mai puternica, sau de forta americanului in contratimpurile individuale.

  21. #63
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Darkslowstar cine crezi ca se va impune in Paris-Nisa?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •